Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.12.2021., 12:05   #4231
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 879
Pozdrav ekipa


U dilemi sam za prelazak na 27" monitor, gledam topic i stvarno ima tona dobrih monitora za šarolike cijene...

Budem napisao svoj use case i neka moja razmišljanja... (komp je moja konfa i aktualno je)

Oduvijek sam bio zadovoljan sa dell monitorima i prikazom slike, sad koliko vidim ima dosta monitora (gaming) koji imaju veči refresh rate (pričate da je bolje ali ono što ne znam ne boli ) ali i dalje ima starog dobrog office dell monitora.

Meni je za oko zapeo dell DELL U2722D koji košta ~3800 kn, sve mi odgovara jedino koliko vidim nema taj refresh rate

nadalje vidim da je asus PG279QM Bog i batina i nema dalje... ali nosi i svoju cijenu od ~ 7300 kn a nisam baš uvjeren u to

zgodan mi je i taj alienware AW2721D koji se tu spominje za nekih ~5500 kn kaj je osjetno jeftiniji od asusa


Gameam slabo ali volim tu i tamo odigrati nekaj... GPU nemam za nekaj jako ozbiljno a i gleda da su im sada cijene otišle u nebo - vjerojatno budem napravio upgrade ali dok se cijene malo urede


E sad koji bi tu bio neki dobar izbor? možda bi me zadovoljio i neki jeftiniji monitor? primarno će se koristiti za work@home (IT project manager)

Sadašnji Dell U2415 mi je super ali bi volio veći sa 2k rezolucijom.
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 19:46   #4232
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
Pozdrav ekipa


U dilemi sam za prelazak na 27" monitor, gledam topic i stvarno ima tona dobrih monitora za šarolike cijene...

Budem napisao svoj use case i neka moja razmišljanja... (komp je moja konfa i aktualno je)

Oduvijek sam bio zadovoljan sa dell monitorima i prikazom slike, sad koliko vidim ima dosta monitora (gaming) koji imaju veči refresh rate (pričate da je bolje ali ono što ne znam ne boli ) ali i dalje ima starog dobrog office dell monitora.

Meni je za oko zapeo dell DELL U2722D koji košta ~3800 kn, sve mi odgovara jedino koliko vidim nema taj refresh rate

nadalje vidim da je asus PG279QM Bog i batina i nema dalje... ali nosi i svoju cijenu od ~ 7300 kn a nisam baš uvjeren u to

zgodan mi je i taj alienware AW2721D koji se tu spominje za nekih ~5500 kn kaj je osjetno jeftiniji od asusa


Gameam slabo ali volim tu i tamo odigrati nekaj... GPU nemam za nekaj jako ozbiljno a i gleda da su im sada cijene otišle u nebo - vjerojatno budem napravio upgrade ali dok se cijene malo urede


E sad koji bi tu bio neki dobar izbor? možda bi me zadovoljio i neki jeftiniji monitor? primarno će se koristiti za work@home (IT project manager)

Sadašnji Dell U2415 mi je super ali bi volio veći sa 2k rezolucijom.
ako rijetko gejmaš stvarno razmisli o ultrawide monitoru, splittaš 3 screena bez beda na monitoru prave veličine
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 23:05   #4233
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
primarno će se koristiti za work@home (IT project manager)

Sadašnji Dell U2415 mi je super ali bi volio veći sa 2k rezolucijom.
Imas dva kriterija koja neces moc pomiriti. Rezoluciju i visoki refresh rate. Ako su ti igre sporedne ignoriraj visoki refresh rate i idi na monitor sto vece rezolucije jer ce ti to biti preporod. Znaci 32'' i vise s obzirom na budzet koji spominjes. Vertikalna rezolucija minimalno 1440p, idealno bar 1600p, u sirinu koliko stane u budzet.

Ako imas stol plici od 80cm onda prvo investiraj soma kuna u stol ako ti ikako stane u prostor.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2021., 23:39   #4234
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 879
Fala dečki...

Stol je sada trenutne i minimalne visine 69cm a po potrebi može višlje

Evo stvarno ne znam kaj bi uzeo a veći od 24" bi stvarno bio super ali da bude i moderno ako me kužite a opet da je kvalitetno i investivija na dulje vrijeme

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 00:55   #4235
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor ShAd0w_dAnCeR Pregled postova
ako rijetko gejmaš stvarno razmisli o ultrawide monitoru, splittaš 3 screena bez beda na monitoru prave veličine
Nisam te razumio. Ultrawide monitor nije za gaming?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 10:00   #4236
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
Fala dečki...

Stol je sada trenutne i minimalne visine 69cm a po potrebi može višlje
Dubina stola, ne visina. Inace ce ti ogroman monitor biti tik pred ocima.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 10:13   #4237
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 879
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Dubina stola, ne visina. Inace ce ti ogroman monitor biti tik pred ocima.
kužim, imam stol dubok 75 cm, to bi trebalo biti dosta za bilo kaj a glava tj. oči su mi ~ 100 cm od samog zida


e sad..... kaj gledat pametno od monitora?

EDIT: sada sam udaljen ~60cm od 24" monitora
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:47   #4238
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Novi monitor

Čini se da je došlo vrijeme da uložim u novi monitor to jest ovaj moj 7 god dobri stari PG278Q jučer je počeo pokazivati znakove smrti točnije ovako da sad neradim video.

https://www.youtube.com/watch?v=Bv0NZhaXLzc
https://rog.asus.com/forum/attachmen...161680&thumb=1

Ništa nije pomoglo od drugog DP kabela pa do prištekavanja na drugi power adapter i na drugi PC ali uvijek isto.

Pa sad netko tko je pametniji ovdje koji bi mi predložili monitor da uzmem ali da ima GSync Support,27 inch,2560x1440,144hz minimum i 1ms resp time.
Ugl da je isti ili bolji od PG278Q jer za popraviti ovoga panel dođe 700+ EUR a to mi je no go.
https://www.asusparts.eu/en/asus-18010-27060100
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:53   #4239
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 19:07   #4240
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Pošto moj dobri stari PG278Q je ispustio dušu(bjele flicker linije) gledam na nešto novo jer popravak se nikako neisplati (700EUR za panel).

Kakav je XG27AQ u usporedbi sa PG278Q znači deep dive ne spec by spec?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 12:06   #4241
marijan95
Premium
Moj komp
 
marijan95's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Citiraj:
Autor Blue Spirit Pregled postova
Znaci vec vodim duze vrijeme borbu s odabirom i htio sam uzet M27Q ili M32Q.

No, naisao sam na FI27Q koji je u C klasi ovdje a kosta kod nas 3000kn.

Da li mi je pametnije platit vise (1100kn) pa ic na M32Q?
marijan95 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 19:17   #4242
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Bome ovo traženje monitora pretvorilo se u znanost. Već sam 3 puta odabrao, naručio, te primio obavijest da taj model nije dostupan (premda su mi prilikom narudžbe potvrdili da je dostupan..., čak nisu ni iste trgovine za sve slučajeve).

Ajmo reći da sam pronašao 2 modela koja su dostupna i jedan mora sjesti, evo usporedba na rtings (Gigabye AORUS FI27Q i Dell S2721DGF):
https://www.rtings.com/monitor/tools...threshold=0.10

Reć bi na prvu da je Dell u globalu bolji monitor (brzina odaziva, postolje i slično), ali ovaj Gigabyte ima bolji kontrast i to za solidnu brojku.

Na žalost nemam mogućnost pogledati u trgovini rame uz rame, da budem siguran. Pa molim za mišljenje po iskustvima, je li se primjeti jako razlika u kontrastima 1,159 : 1 ---- 882 : 1. Mislim za filmove i serije mi je. Ili nije tolika razlika?
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2021., 19:33   #4243
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Iz moje perspektive da. Ta razlika u kontrastu se primjeti. Kada je očita razlika onda se primjeti na prvu a ako je razlika manja onda jedino u direktnom usporedbi side by side. Kad se potrefi matrica sa jako lošim kontrastim meni je to negledljivo. Također ako se potrebi ips sa solidnih kontrastima tada neke vece razlike u odnosu na va panel po tom pitanju nema Dakle ne u trgovini jer teško da tamo možeš vidjeti ikakve razliku. Tim više jer sumnjam da će ti tamo neko omogućiti da se igraš sa postavkama monitora i da prigušiti ambi svjetlo. Meni kod ips-a najviše smeta:
1: ako ima probijanje osvjetljenja
2: slabiji kontrast
3: ako se radi o tromoj matrici
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 00:33   #4244
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Iz moje perspektive da. Ta razlika u kontrastu se primjeti. Kada je očita razlika onda se primjeti na prvu a ako je razlika manja onda jedino u direktnom usporedbi side by side. Kad se potrefi matrica sa jako lošim kontrastim meni je to negledljivo. Također ako se potrebi ips sa solidnih kontrastima tada neke vece razlike u odnosu na va panel po tom pitanju nema Dakle ne u trgovini jer teško da tamo možeš vidjeti ikakve razliku. Tim više jer sumnjam da će ti tamo neko omogućiti da se igraš sa postavkama monitora i da prigušiti ambi svjetlo. Meni kod ips-a najviše smeta:
1: ako ima probijanje osvjetljenja
2: slabiji kontrast
3: ako se radi o tromoj matrici
Zanimljivo. Koliko shvaćam tebi je VA draži. Imaš li kakvu preporuku? Osobno VA nisam ni razmatrao jer su me svi review-ovi po youtube-u uvjerili u nekakav black blurring u mračinm scenama. Pa reko neću ja blurring da mi se događa, ne bih to mogao psihički podnjeti...
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 09:23   #4245
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor marijan95 Pregled postova
Znaci vec vodim duze vrijeme borbu s odabirom i htio sam uzet M27Q ili M32Q.

No, naisao sam na FI27Q koji je u C klasi ovdje a kosta kod nas 3000kn.

Da li mi je pametnije platit vise (1100kn) pa ic na M32Q?
To kod njih ti je FI27Q-X (nema ga kod nas), ovo što ti gledaš na nabavi je bez dodatnog slova.
Postoji i varijanta sa dodatnim P slovom...P ima DP 1.4, bez P ima DP 1.2.
@keyser_s()ze je stavio rtingsuovu usporedbu tj review modela koji ti gledaš, dakle DP 1.2.
P varijanta kod nas košta oko 5k kn.
Za razliku u prikazu između dvije verzije DP neka objasni netko pametniji od mene.
Ja mislim da je razlika da noviji DP može prikazati 10 bitnu boju koristeći veću hercažu dok je 1.2 ograničen na 8 bitnu...naglasak na mislim.

Ja isto kao nešto tražim, ali moram priznat da mi se vrti u glavi od izbora, a još više od toga što se popriličnu količinu novčića moraš pomiriti sa nekim kompromisima.
Evo npr somenuti FI27Q ima taj DP 1.2 i malo je sporiji , Dell S2721DGFA ima izraženo titranje na niskom osvjetljenju i ispodprosječan kontrast, M27Q ima BGR umjesto RGB matricu pa njemu slova u programima (i browserima!) koji ne podržavaju taj tip Clear Type-a izgledaju loše i nisu čitljivi...M32Q mi na kraju po svemu izgleda super, ali mi je puno dati 4,5k kn, a sa sumnjivih webshopova ne želim kupiti nešto tako skupo. M28U mi djeluje odlično, ali tu je cijena pak prebrutalna, jednostavno nedam tu lovu.
Slabo mi je kad se sjetim da sam svoj trenutni Dell P2414H sa kojim sam zapravo jako zadovoljan, platio 1400kn. Htio bi veću rezu, veći monitor i veću hercažu...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 29.12.2021. u 09:36.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 10:33   #4246
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
Zanimljivo. Koliko shvaćam tebi je VA draži. Imaš li kakvu preporuku? Osobno VA nisam ni razmatrao jer su me svi review-ovi po youtube-u uvjerili u nekakav black blurring u mračinm scenama. Pa reko neću ja blurring da mi se događa, ne bih to mogao psihički podnjeti...
Gamerske karakteristike nekog lcd monitora nek ti ipak preporuči neko drugi, jer nisam baš neki gamer iako u pojedinim situacijama primjetim lag ili tromost neke lcd matrice. Više se osvrćem na opće karakteristike slike a najviše na kontrast i prikaz boja. Dobrim ips ekranima ipak dajem prednost naspram va panela zbog meni živopisnijeg prikaza boja i zbog nešto boljeg vidljivog kuta. Va panel istina ima nešto bolji kontrast ali to po mojoj procijeni u praksi nije značajna razlika u odnosu na dobar ips panel, tj. i va i ips imaju problem slabijeg kontrasta u dnosu na oled recima. Takodjer imam predrasude naspram zakrivljenih ekrana
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 13:51   #4247
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor VelimirSaban Pregled postova
Uzeo sam Samsung Odyssey G7, 27", zakrivljeni. Privikao sam se na zakrivljenost, imerzija je odlična, ali boje... stvarno ne znam što radim krivo ali problemi su sljedeći: U HDRu u windowima, boje izgledaju, umjereno, normalno rekao bih na defaultnim postavkama monitora, ali kad isključim HDR, boje polude, postanu kričave, posebno crvena koju ne mogu umiriti nikako! Resetirao sam postavke monitora, igrao se kalibracijom, color profilima u windowsima, ali boje i dalje u SDRu izgledaju kričavo, prenaglašeno. Najviše je to izraženo u browserima, tipa Chrome, gdje sve što ima imalo crvene u sebi izgleda precrveno, kričavo. Recimo obična YouTube ikona toliko crveno dreči da mislim da će iskočiti iz monitora. Defaultne postavke boje su 50:50:50 ali ako crvenu smanjim na recimo 40, ne dobijem skoro ništa. I dalje prejako! Tek sam nedavno skužio da se isto ne događa ako uključim HDM u Windowsima 11, tad samo brightness dignem na 90-100 i boje izgledaju umjereno. Kao da u SDR/HDR off, windowsi učitaju neki krivi pre-kričavi color profile... ne znam. Kakva su iskustva drugih G7 korisnika? Koje postavke koristite... Hvala!
Jel imaš opciju u monitoru da biraš gamut boja? Ako imaš stavi na sRGB kad isključiš HDR. To crvenilo je obično znak da je neki wide-gamut mod uključen.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2021., 18:09   #4248
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Jel imaš opciju u monitoru da biraš gamut boja? Ako imaš stavi na sRGB kad isključiš HDR. To crvenilo je obično znak da je neki wide-gamut mod uključen.
Na kraju čekam dostavu Dell S2721DGFA. Pobijedilo je to što, barem prema mojem iskustvu, dellovi ekrani traju i traju, a i ti usb portovi kad se čovjek navikne na njih... Glupa i blesava stvar za spominjat za monitor, ali meni je tako.

Zamalo sam uzeo neke druge modele (npr. xiaomi 34), ali kad pročitam (zahvaljujući između ostalog i dobrim ljudima na ovom forumu) da ima slučajeva da rano pregaraju, odmah su mi odbojni. Na della računa i u post garantnom roku. A ni na jednom testu se ne spominje.

Bez kvalitetne crne boje budem preživio, ionako u fps igrama frljim kontrast u nebo sam da se neprijatelj bolje vidi...
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2021., 06:46   #4249
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
Na kraju čekam dostavu Dell S2721DGFA. Pobijedilo je to što, barem prema mojem iskustvu, dellovi ekrani traju i traju, a i ti usb portovi kad se čovjek navikne na njih... Glupa i blesava stvar za spominjat za monitor, ali meni je tako.

Zamalo sam uzeo neke druge modele (npr. xiaomi 34), ali kad pročitam (zahvaljujući između ostalog i dobrim ljudima na ovom forumu) da ima slučajeva da rano pregaraju, odmah su mi odbojni. Na della računa i u post garantnom roku. A ni na jednom testu se ne spominje.

Bez kvalitetne crne boje budem preživio, ionako u fps igrama frljim kontrast u nebo sam da se neprijatelj bolje vidi...
Mah, pa meni osobno bolje i lakše progutat lošiju crnu nego to muljanje crne i lošiji kutevi na VA.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2021., 20:43   #4250
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Mah, pa meni osobno bolje i lakše progutat lošiju crnu nego to muljanje crne i lošiji kutevi na VA.
I prvi utisci:

- 165 hz se isplati i to debelo. Isplati se čak i samo za windowse, te obično surfanje...

- Sve što piše na stranici rtings je manje više točno, te topla preporuka prilikom odabira i kupovine pročitati tekstove što oni pišu (ako postoje naravno za promatrani model).

- Kalibracija out of the box je zbilja katastrofa i hoće oko iskopat. Kako nemam kalibrator uzeo sam random kalibraciju s nekog forum i situacija je dobra.

- Uniformnost crne i bijele boje zbilja je tako tako.

- Moj primjerak ima backlight bleeda na uglu.

- Prikaz boja je poprilično dobar.

- Stari u2312hm nije bio loš monitor, te kad bi se morao odreći ove brzine osvježavanja bez problema bih prihvatio onu kvalitetu slike.

- Tko želi savršenu kvalitetu slike i prikaz boja, naspram brzine osvježavanja mislim da treba potražiti drugi model.

- Zadovoljan.

- Šteta kaj nema glossy ekrana u ovoj kategoriji/cijeni po nekoj normalnoj cijeni.
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2021., 22:00   #4251
Dex12345
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6
Samo da javim. Konačno danas raspakirao i spojio 27g2ae i samo mogu reći da je već out of the box slika top (barem meni). Ono što me malo zbunilo je da daje 144hz preko hdmi-a a ako sam dobro zapamtio hdmi nebi trebao dati više od 120hz? Zanemarite ovo, več od hdmi ver. 1.4 je moguće imati 144hz, upravo proguglao.

Grafička je slabašna asus gt710 2gb ddr5 izvađena iz kćerine konfe kojoj sam dao svoju ipak nešto jači gpu i 24 dell monitor.
Dp-a nema.

Zadnje izmijenjeno od: Dex12345. 31.12.2021. u 00:50.
Dex12345 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2021., 22:12   #4252
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
I prvi utisci:

- 165 hz se isplati i to debelo. Isplati se čak i samo za windowse, te obično surfanje...

- Sve što piše na stranici rtings je manje više točno, te topla preporuka prilikom odabira i kupovine pročitati tekstove što oni pišu (ako postoje naravno za promatrani model).

- Kalibracija out of the box je zbilja katastrofa i hoće oko iskopat. Kako nemam kalibrator uzeo sam random kalibraciju s nekog forum i situacija je dobra.

- Uniformnost crne i bijele boje zbilja je tako tako.

- Moj primjerak ima backlight bleeda na uglu.

- Prikaz boja je poprilično dobar.

- Stari u2312hm nije bio loš monitor, te kad bi se morao odreći ove brzine osvježavanja bez problema bih prihvatio onu kvalitetu slike.

- Tko želi savršenu kvalitetu slike i prikaz boja, naspram brzine osvježavanja mislim da treba potražiti drugi model.

- Zadovoljan.

- Šteta kaj nema glossy ekrana u ovoj kategoriji/cijeni po nekoj normalnoj cijeni.
Daj šibni link na postavke, da ne tražim
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2022., 16:45   #4253
Dex12345
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6
Još nešto za model aoca 27g2ae. Na stalku je moguće pomicati samo nagib naprijed/natrag. Srećom imam stalak od 24" dell 2312hm koji se podešava po svim osima. Samo treba izvaditi metalnu pločicu sa original stalka, izbušiti par rupa na toj pločici da paše na delov stalak i zamijeniti pločice. Samo mora biti precizno, šarafi su malecki, a ova pločica na aoc stalku je u kutevima "zatiplana" ako sam dobro vidio, za razliku od delovog gdje je zašarafljena. To bude trebalo pobrusiti i više se nebude moglo vratiti natrag.
Jeli moguće da se zbog toga izgubi garancija?

Logika govori da ne bi trebalo utjecati na garanciju jer se radi mehanika na stalku, monitor se ne dira.
Dex12345 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2022., 17:42   #4254
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor Dex12345 Pregled postova
Još nešto za model aoca 27g2ae. Na stalku je moguće pomicati samo nagib naprijed/natrag. Srećom imam stalak od 24" dell 2312hm koji se podešava po svim osima. Samo treba izvaditi metalnu pločicu sa original stalka, izbušiti par rupa na toj pločici da paše na delov stalak i zamijeniti pločice. Samo mora biti precizno, šarafi su malecki, a ova pločica na aoc stalku je u kutevima "zatiplana" ako sam dobro vidio, za razliku od delovog gdje je zašarafljena. To bude trebalo pobrusiti i više se nebude moglo vratiti natrag.
Jeli moguće da se zbog toga izgubi garancija?

Logika govori da ne bi trebalo utjecati na garanciju jer se radi mehanika na stalku, monitor se ne dira.
Ne valja ti logika. Blue spirit je dao par stranica prije link na dobar monitor arm, košta ali i valja.
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2022., 21:33   #4255
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
Ne valja ti logika. Blue spirit je dao par stranica prije link na dobar monitor arm, košta ali i valja.
a zašto ne valja ovo šta bi on napravio?
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2022., 01:51   #4256
Dex12345
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
Ne valja ti logika. Blue spirit je dao par stranica prije link na dobar monitor arm, košta ali i valja.
Ne želim više trošiti na to a stari stalak imam. Kad me uhvati volja budem to i napravio. Već sam uspoređivao i nebi trebalo biti problem to napraviti. Razlikuje se razmak između "zubi". Na delovom stalku je malo veči i neide u monitor i zato moram seliti pločicu na kojoj su ti "zubi".
Slika zubiju😁.
____-____-____
/ /
/ /
/ /
---_-------------_---
Dex12345 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2022., 04:53   #4257
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Po onome što sam vidio i usporedio prema donjim slikama ... ti trebaš bušit i pripasivat plocicu (pod uvijetom da imaš ovu desnu plocicu).

Lijeva plocica je sa mog stalka koji ne koristim, ne prodajem , nit poklanjam.

Stalak u sredini je od Dell-a U2312HM kojeg spominješ da imaš... ; slika uzeta od tuda https://www.google.com/search?q=dell...9BWZk1_TAS0yeM

Desna plocica je od AOC 27G2EU sa ovog YT videa https://www.youtube.com/watch?v=J6Vmb1kdyvg kolko vidim drukcija je kutija (obicni karton) i "plocica" od 27G2U modela.

Lijeva plocica bi vjerovatno išla na taj delov stalak i obrnuto , samo se odšarafe ta 4 šarafa i zamijeni plocica(e).



Neki Dell stalci imaju 3 šarafa na toj plocici ...

npr stalak od mog Dell P2414H... , na netu sam provjerio / vidio da ima verzija P2414H stalka sa 4 šarafa.

... To je taj razmak između zubi kojeg spominješ.


Monitor mi je od prvog dana na arm-u kojeg skoro pa svakodnevno pomicem preko 18 mjesci, po potrebi ovisno o tome dal se igram, radim na njemu ili gledam YT.




Nema tog stalka koji daje tolku lakocu izvođenja akrobacija (pomicanje po visini (gore-dolje) i dubni (naprijed-nazad)) sa monitorom kao monitor arm.

Kako arm dobro oslobodi stol kad nema nogu od stalka koji obicno udara u tipkovnicu, te ju onda možeš stavit ispod monitora jer je prostor ispod njega na stolu prazan / slobodan za stavit bilo šta.

S monitor armom imam / dobivam slobodan stol kad radim nešto drugo nevezano za PC a treba mi sloboda radna ploha.



Stanardni stalci koji dolaze s / uz monitor uvijek im noge ili baza strše po nekoliko centimetara van i blokira koliko možete udaljit tipkovnicu od sebe.




Arm nema znakova istrošenosti. Nije mi žao ni lipe što sam dao za njega.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 02.01.2022. u 10:02.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 09:55   #4258
Dex12345
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6
Je upravo to kak si objasnio. Moram bušiti rupe za sredinu. Ovo okolo (7 komada) po obodima pločice nisam najbolje skužio dal su samo plastična povišenja (najvjerojatnije) u koja pločica utone ili je nešto prošireno na vrhu (plastika, metal) što drži pločicu zajedno sa ona 4 šarafa, pa bi ih trebao obrusiti/otkinuti skalpelom. Na delu su plastične rupe u koje se zašarafe šarafi preko pločice pa drže pločicu zajedno sa 4 centralna.
Slažem se da je arm komotniji i bolji za upotrebu, ali kako samo želim proći bez troška ostaje mi malo posla. Ono što želim reči je da volim imati opcije koje možda i neću koristiti te ako je moguće, zašto ne.
Kak su mi financije daleko u podrumu nastojim izvući što više za što manje😁.
Samo da malo napišem svoju konfu koju budem ipak malo nadogradio pa budete shvatili da ne spadam u mlađu generaciju. Za vrijeme moje "gaming" karijere 800x600 je bio viši standard, a 1024x768 potpuni vrh.
Trenutno imam celeron g550 sa asrock H61m-gs pločom i 2x2 gb rama, 2 hdd od 500gb, gt710 2gb ddr5 (iz kćerinog pc-a), napajanje nemam pojima koje, neki jeftini buđet. Kako sam kupio novi monitor (stari je kod kćeri, neki "S" serije dell 24") malo sam istraživao i naručio par rabljenih stvari za male novce jer ovo gore iako radi, ne vrijedi niti 500kn (bez monitora i gpu)
Naručeno je i5 3470, 2x4gb (ddr3) 1600 mhz rama, ssd 256 gb.
Hvala Blue Spirit, ovakva volja i prezentacija sa slikama je zaista za svaku pohvalu, kako sad tako i kod pitanja za sami monitor👍.
Dex12345 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 16:46   #4259
marijan95
Premium
Moj komp
 
marijan95's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
To kod njih ti je FI27Q-X (nema ga kod nas), ovo što ti gledaš na nabavi je bez dodatnog slova.
Postoji i varijanta sa dodatnim P slovom...P ima DP 1.4, bez P ima DP 1.2.
@keyser_s()ze je stavio rtingsuovu usporedbu tj review modela koji ti gledaš, dakle DP 1.2.
P varijanta kod nas košta oko 5k kn.
Za razliku u prikazu između dvije verzije DP neka objasni netko pametniji od mene.
Ja mislim da je razlika da noviji DP može prikazati 10 bitnu boju koristeći veću hercažu dok je 1.2 ograničen na 8 bitnu...naglasak na mislim.

Ja isto kao nešto tražim, ali moram priznat da mi se vrti u glavi od izbora, a još više od toga što se popriličnu količinu novčića moraš pomiriti sa nekim kompromisima.
Evo npr somenuti FI27Q ima taj DP 1.2 i malo je sporiji , Dell S2721DGFA ima izraženo titranje na niskom osvjetljenju i ispodprosječan kontrast, M27Q ima BGR umjesto RGB matricu pa njemu slova u programima (i browserima!) koji ne podržavaju taj tip Clear Type-a izgledaju loše i nisu čitljivi...M32Q mi na kraju po svemu izgleda super, ali mi je puno dati 4,5k kn, a sa sumnjivih webshopova ne želim kupiti nešto tako skupo. M28U mi djeluje odlično, ali tu je cijena pak prebrutalna, jednostavno nedam tu lovu.
Slabo mi je kad se sjetim da sam svoj trenutni Dell P2414H sa kojim sam zapravo jako zadovoljan, platio 1400kn. Htio bi veću rezu, veći monitor i veću hercažu...
Naručio sam M32Q na kraju iz EDigitala u petak. Čekam da stigne.
Javim povratno doživljaje.
marijan95 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 15:09   #4260
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor marijan95 Pregled postova
Naručio sam M32Q na kraju iz EDigitala u petak. Čekam da stigne.
Javim povratno doživljaje.
Uf, imaš muda, ja ne bi nešto tako skupo od njih...
Čekam dojmove, vjerujem da je monitor odličan.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na