Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.12.2020., 08:34   #991
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Isto i u pbz-u, od studentskih dana sam ziro koristio za paypal i internet. Nitko me nista pitao nije. Sam sebi sam prebacivao s tekuceg. Dosta godina mi je tako sjedala i studentska placa.

Stedni racun mi je bio must have na pbz-u i sad na erste. Na pbz-u je withsave ful praktican, a na erste postoji stedni racun po vidjenju i funkcionira na isti princip jedino moras ici u banku to ugovoriti. Nista orocavanje, samo zelim odvojeno mjesto gdje drzim stednju da je ne vidim na tekucem
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:15   #992
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
Prebacujem lovu sa žira na tekući (ZABA) i obratno stalno i nitko me ništa nije pitao nikada.

Kad legne najamnina prebacim na tekući, kad trebam neki shopping na Aliju obaviti prebacim s tekućeg na žiro, nikakvih problema već 3 godine.
ALI na najamninu vec placas porez (12%) tako da to je vec rjeseno sto se tice porezne - ne ?

BTW ovo je objasnjenje za ZIRO Racun u jednoj od banaka:

"3.1. Žiro račun je kunski prometni račun koji Banka otvara Klijentu -domaćoj fizičkoj osobi koja ostvaruje prihode na temelju ugovora o djelu, honorara, autorskih naknada, stipendija, zarada učenika i studenata od servisa/udruga i sl. koji podliježu nadzoru po osnovi fiskalnih obveza, radi primanja uplata i obavljanja isplata u granicama raspoloživih sredstava na računu.
3.2. Žiro račun može se otvoriti i u stranoj valuti, a otvara ga domaća fizička osoba koja obavlja djelatnost za koju se prem
a propisima nije dužna registrirati, za primanje uplata iz inozemstva po osnovi obavljanja neregistrirane djelatnosti.
3.3. Podaci o stanju i prometu po žiro računu su poslovna tajna Banke i mogu se priopćiti samo na:-zahtjev vlasnika ili punomoćnika -u ostalim slučajevima koji su predviđeni člankom 99. Zakona o bankama.
3.4. Sukladno zakonskim propisima, Banka dostavlja Ministarstvu financija -Poreznoj upravi podatke o prometu po svim žiro
računima otvorenim u Banci."
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 12:56   #993
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
ALI na najamninu vec placas porez (12%) tako da to je vec rjeseno sto se tice porezne - ne ?
Točno, ali pišem zbog samog prebacivanja s tekućeg na žiro i obratno, nevezano za najamninu i porez.

Stalno to radim (od 2018.) i nitko me nikad ništa nije pitao oko toga, pa pretpostavljam da to ne vide kao zaradu.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 13:28   #994
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Koristim žiro račun kao štednju već 15 godina sigurno. Nitko nikada nije pitao ništa.

Nekako mi je lakše odvojiti na njega nego kad stoji na tekućem pa me svrbi 😂

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 14:54   #995
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Preporuka Banke

Što se ZABE tiče, ne prigovaraju zbog korištenja žiro računa. Sa HPB-om i PBZ-om imam negativna iskustva po tom pitanju (doduše stara 5, 6 godina). Inače, od 2017. Porezna ima full uvid u tekuće.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 10:25   #996
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Na pbz ja koristim žiro račun kao online šoping račun (ebay, alija.....) ima 4-5 godina i isto nisam dobio nikakve prigovore zasad.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 17:43   #997
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Prebacite si neki iznos koji će ih zasvrbiti. Koliko je ono ne oporezivo za studentske ugovore?

Poanta je da bi mogli ali sigurno ne za iznose od 100-200kn za Ali. Uglavnom kako mi se nikada nije dalo da me uopće gledaju ja radje ne. Čim oni nešto gledaju tebe naći će nešto. Dovoljno neku sitnu prodaju tu ili na njuski...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 19:22   #998
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Hpb smart (ovaj online free) ima mogućnost trajnog naloga?

Hvala!
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 19:43   #999
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Nema, ni nalog ni SEPA terećenje. Inače HPB ima čudan sistem gdje ti naplaćuju zadavanje trajnog naloga, to sam samo kod njih vidio.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 21:37   #1000
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Nema, ni nalog ni SEPA terećenje. Inače HPB ima čudan sistem gdje ti naplaćuju zadavanje trajnog naloga, to sam samo kod njih vidio.
Koristim eracun preko njih već dugo. Odmah do e-računa je e-trajni nalog.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 21:46   #1001
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Iz informativnog dokumenta o naknadama Supersmart HPB

Ako imaš, vjerojatno imaš "greškom" jer nije dio službene ponude.
EDIT: E-račun vjerojatno nije trajni nalog/izravno terećenje. Pitanje je bilo o trajnom nalogu.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 22:09   #1002
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Iz informativnog dokumenta o naknadama Supersmart HPB

Ako imaš, vjerojatno imaš "greškom" jer nije dio službene ponude.
EDIT: E-račun vjerojatno nije trajni nalog/izravno terećenje. Pitanje je bilo o trajnom nalogu.
Eracun nije trajni nalog. Na slici gore ispod e-računa je opcija trajni nalog. Nemam trajnog ali u aplikaciji vidim da mogu ići na novi trajni nalog.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 22:22   #1003
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Koristim eracun preko njih već dugo. Odmah do e-računa je e-trajni nalog.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
I meni je dostupan, ali nisam nikad probao aktivirati.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 22:24   #1004
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ja probao maloprije na suprugu. Mogu, free je. Uglavnom ovo je e-trajni i ima ga u supersmartu. Oni što se naplaćuje je trajni koji se ugovara u poslovnici i pošti. Ovaj e-trajni mi prolazi bez ikakve naknade.

SEPA plaćanje se pak uopće ne ugovara u banci tako da mi to nije nikako jasno u gornjem postu?

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 00:46   #1005
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
hvala na odgovorima!
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 10:30   #1006
blue239
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 1
Da li je ovaj e-trajni nalog unutar Supersmart besplatan za ugovaranje, a izvrsenje se naplacuje po tarifi naknada ili...?
blue239 je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 14:50   #1007
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor blue239 Pregled postova
Da li je ovaj e-trajni nalog unutar Supersmart besplatan za ugovaranje, a izvrsenje se naplacuje po tarifi naknada ili...?
Pretpostavljam kako si rekao jer to je uobičajeno. Ja sam jučer išao ugovoriti sa mog na suprugin i nema naknade za zadavanje. Nisam čekao da mi prenese novce nego sam odmah otkazao.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 16:35   #1008
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
Dignuo bi kredit cca 70000 eura za adapataciju kuće i napravio ju za odmor/rent.
Gledao sam po nekim bankama i spreman sam dati hipoteku na tu kuću,procijenili su je na cca 100000 eura (službeni procjenitelj jedne banke) ali mi sve neki čudni uvjeti. Najviše me tlači taj namjenski/nenamjenski dio.
Dali vi imate neke preporuke?
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 16:41   #1009
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Dignuo bi kredit cca 70000 eura za adapataciju kuće i napravio ju za odmor/rent.
Gledao sam po nekim bankama i spreman sam dati hipoteku na tu kuću,procijenili su je na cca 100000 eura (službeni procjenitelj jedne banke) ali mi sve neki čudni uvjeti. Najviše me tlači taj namjenski/nenamjenski dio.
Dali vi imate neke preporuke?
Najveći nenamjenski kredit koji možeš dići je 300,000kn.

Tako da 70,000€ zaboravi da će biti nenamjensko, s obećanjem "ja ću to uložiti u razvoj svoje kuće za rent".

Koliki omjer namjensko / nenamjensko ti nude u bankama u kojima si bio za sada?
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 16:47   #1010
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
U OTP 70/30 a u PBZ 50/50.
Nisam od onih koji svoje precjenjuju itd ali su mi ti uvjeti malo tupavi. Dakle da ni 50% njihove procjenjene vrijednosti nemožeš dobiti. Neću obečavati,moj je to interes i više mi paše cash lova nego preko računa ovako onako. Kako uopče ide s tim? uzmem ponudu u trgovini,idem u banku oni mi to plate i ja pokupim materijal? Kako se ta evidencija vodi? malo mi je to bezveze.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 19:37   #1011
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
U OTP 70/30 a u PBZ 50/50.
Nisam od onih koji svoje precjenjuju itd ali su mi ti uvjeti malo tupavi. Dakle da ni 50% njihove procjenjene vrijednosti nemožeš dobiti. Neću obečavati,moj je to interes i više mi paše cash lova nego preko računa ovako onako. Kako uopče ide s tim? uzmem ponudu u trgovini,idem u banku oni mi to plate i ja pokupim materijal? Kako se ta evidencija vodi? malo mi je to bezveze.

Pravila su takva. Ako ne odgovara imaš banderu i lokalnog pozajmljivača. Banke u Hrvatskoj rade što žele jer su ovog i zadnjih x guvernera narodne banke stavili sebi v žep...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 03:54   #1012
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Dignuo bi kredit cca 70000 eura za adapataciju kuće i napravio ju za odmor/rent.
Gledao sam po nekim bankama i spreman sam dati hipoteku na tu kuću,procijenili su je na cca 100000 eura (službeni procjenitelj jedne banke) ali mi sve neki čudni uvjeti. Najviše me tlači taj namjenski/nenamjenski dio.
Dali vi imate neke preporuke?
U hpb sam dizao namjenski kredit. Morao sam unaprijed ishodovati troskovnik na dogovoreni iznos, a osobni bankar mi je rekao da ih nakon plasiranja kredita ne interesira na sta cu trositi novac. Tako je i bilo.

Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Neću obečavati,moj je to interes i više mi paše cash lova nego preko računa ovako onako. Kako uopče ide s tim? uzmem ponudu u trgovini,idem u banku oni mi to plate i ja pokupim materijal? Kako se ta evidencija vodi? malo mi je to bezveze.
Radi se troškovnik.
Meni je trebao biti izrađen od strane ovlaštenog arhitekta (ili inženjera graditeljstva) što znači da je isti upisan u Komoru arhitekata i ineženjera u graditeljstvu i posjeduje pečat s ovlaštenjem. Njemu okvirno kažeš koje ćeš zahvate raditi u kući, koje prostorije ćeš obuhvatiti, koju klasu opreme ćeš ugrađivati i do koje cifre ti treba troškovnik.
Onda ti on napravi čitabu u koju natrpa svega i svačega, udari pečat i to je to. Nosiš to u banku i to je pokriće za namjenski kredit/adaptacija i kupovina nekretnine. Bar je meni bio.
Kako sam kasnije trošio taj novac kredita, banku to nije zanimalo
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 29.12.2020. u 04:12.
Ziiky je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 05:58   #1013
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Mene su u Erste tražili troškovnik i račune do 50% ako se dobro sjećam. Ima već koja godina...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 08:03   #1014
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
Znam,imam troškovnik od ovlaštene osobe i došlo nas je cca 100000 eura ali se moglo komotno i 20% manje,to smo tako zbog kredita.
Ja sam sve to dao u banku, i troškovnik i sve. i dobio sam odobrenje na nekih 450000 kn cca. Po mojim procjenama treba mi barem 500000 i tako da ću ić tražit još u neku banku uvjete njihove vidit. Taj namjenski dio tj preko računa mi ne paše,znate i sami kakvi su naši meštri kad im spominješ račun,preko računa itd.
Kad sam npr kupovao stan niš me nisu pitali,doslovno u tri puta sam sve sredio. cca 20000 eura svojih novaca sam dao i još 50000 sam dobio bez problema,naravno hipoteka na stan,ali sjećam se da se nisam previše mučio. Sad s ovom adaptacijom kuće koja je iskreno procjenjena na više nego sam mislio (od njihovog ovlaštenog procjenitelja) ima 100 problema,pitanja potpitanja.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 08:18   #1015
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Ja sam uzimao adaptacijski u Zabi, 30% sam morao pravdati računima što mi također nije baš pasalo...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 19:09   #1016
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
Eto mene s novosti, u HPB 40/60 u omjeru za namjenski i nenamjenski dio (40% casha na račun) uz 3% kamate.
Ne pomaže mi ni relativno normalna prijavljena plaća za naše prilike. Izgleda da nije povoljno doba za dizanje krede. Ne znam,krivo vrijeme.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 14:56   #1017
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Prošla su vremena brzih i lakih kredita. Obnovit će se naravno ali uz ogroman pad prihoda cijele države bez obzira jel javni/privatni sektor,banke ne zele riskirati gubitke,moratorije, padove vrijednosti nekretnina pod hipotekom itd. Malo će se morati čekati na normalizaciju. Mi smo i u najboljim vremenima bili zemlja visokog rizika a kamoli sada.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 14:58   #1018
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Malo je cudno (s obzirom da je HNB zabranio bankama isplatu dividende ove godine) jer banke imaju viska love ali ocito nezele vise riskirati kao prije ili cekaju nagodinu i nadaju se duploj isplati dividende investitorima.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 15:09   #1019
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Malo je cudno (s obzirom da je HNB zabranio bankama isplatu dividende ove godine) jer banke imaju viska love ali ocito nezele vise riskirati kao prije ili cekaju nagodinu i nadaju se duploj isplati dividende investitorima.

Blokirali su im jer im se valja plaćanje štete za kredite u CHF + ostali detalji koji nisu za medije...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 15:12   #1020
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Blokirali su im jer im se valja plaćanje štete za kredite u CHF + ostali detalji koji nisu za medije...

Sluzbeni razlog je bio Pandemija/otkazi/ocuvanje radna mjesta/odgode kredita-rata.......

Sto se tice tih tuzbi za CHF velike banke imaju rezervacije za to odavno.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na