Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Memorije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.05.2008., 10:39   #61
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ja bih tebe zamolio da mi kazes sto je tocno u laickim granicama puuuno bolje od xp-a? I molio bih te da vizualne tricarije zanemaris.
Laički

Koristim Vistu x64 i zasada mi se čini dosta stabila, tj. imao sam jedan BSOD, a uspostavilo se da ga je uzrokovao weatherbug gadget

Vista +
-Brže loadanje aplikacija (jest da Vista sili punjenje RAMa, ali ovo je jako važno prosječnim korisnicima, a pogotovo onim živčanim noobovima koji misle da komp mora sve izvršavati u roku od 0.1s, bilo da je riječ o loadanju firefoxa, podizanju sustava, loadanju levela njihove omiljene igre ili prženju DVDa...)

-Oku ugodnije sučelje, sve ima onaj neki efekt prijelaza što lijepo izgleda, no ovo i nije prava prednost nego samo jedan plus

-Sigurnija
-Podrška za DX10
- Brža detekcija WLAN mreža

Vista -
-Obvezno korištenje potpisanih drivera (barem kod x64)
-Idiotski start menu (onaj kod XPa mi je idealan)
-Zauzeće CPUa i RAMa

ne mogu se sada svega sjetiti, ali mislim da ćemo kroz godinu dana svi biti na Vistix64 jer ima sve više aplikacija koje jedu RAM i 4GB će uskoro postati malo. Isto tako kroz 2 godine bi mogla biti navala dx10 naslova, a sumnjam da će netko čekati sljedeće Windowse i 2010 godinu.

Isprobao sam Vistu i zasada ostajem na njoj...
Buger je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2008., 11:42   #62
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
dali je moguce da mi je BSOD uzrokovan nekim softom a ne time sto sa memu prebacio iz single u dual?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2008., 11:42   #63
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
Citiraj:
Autor Vin EuroDizel Pregled postova
EDIT OT:Jel postoje driveri za adsl modem siemens A-100-I za Vistu? Netko mi je nasrao da nema pa zato jos drzim xp...a lijeno mi traziti i mijenjati sustav, hehe.
nema toga ruter is your friend
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2008., 14:57   #64
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
dali je moguce da mi je BSOD uzrokovan nekim softom a ne time sto sa memu prebacio iz single u dual?
jesu li keksi isti, serijski broj modula, jednostrani, dvostrani?
Buger je online   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 04:34   #65
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
Laički

Koristim Vistu x64 i zasada mi se čini dosta stabila, tj. imao sam jedan BSOD, a uspostavilo se da ga je uzrokovao weatherbug gadget

Vista +
-Brže loadanje aplikacija (jest da Vista sili punjenje RAMa, ali ovo je jako važno prosječnim korisnicima, a pogotovo onim živčanim noobovima koji misle da komp mora sve izvršavati u roku od 0.1s, bilo da je riječ o loadanju firefoxa, podizanju sustava, loadanju levela njihove omiljene igre ili prženju DVDa...)

-Oku ugodnije sučelje, sve ima onaj neki efekt prijelaza što lijepo izgleda, no ovo i nije prava prednost nego samo jedan plus

-Sigurnija
-Podrška za DX10
- Brža detekcija WLAN mreža

Vista -
-Obvezno korištenje potpisanih drivera (barem kod x64)
-Idiotski start menu (onaj kod XPa mi je idealan)
-Zauzeće CPUa i RAMa

ne mogu se sada svega sjetiti, ali mislim da ćemo kroz godinu dana svi biti na Vistix64 jer ima sve više aplikacija koje jedu RAM i 4GB će uskoro postati malo. Isto tako kroz 2 godine bi mogla biti navala dx10 naslova, a sumnjam da će netko čekati sljedeće Windowse i 2010 godinu.

Isprobao sam Vistu i zasada ostajem na njoj...
I svejedno, iako sam rekao i iako si me citirao da me ne zanima kako nesto izlgleda ti to opet spominjes. No okej, sve 5.

Ja ti mogu rec da ja brze loadanje aplikacija nisam vidio, moguce da su ti sve ove vizualne stavke odvukle paznju za vrijeme loadanja pa ti je to promaklo.
Sigurnija? Pricekaj par mjeseci. Jedino ako nisi ugasio UAC.

DX10: kakve ti koristi od toga imas?


Brza detekcija wlan mreza: niti kod toga se ne bih slozio, bar ne u mom slucaju.
I da, koga briga ako detekcija mreze traje citavih prevelikih 5 sec vise? To mozda odgovara nekome tko stalno trazi AP-ove. Iz toga zakljucujem da se koristi u mutnim vodama. Ako imas lap, i ako stalno ides okolo, naravno da ces imati par APova sa faksa i pokojeg kafica kao i kod kuce vec unesene u postavke, tako da nema nikakvog trazenja mreze, vec samo kad je mreza u domasaju automatic se spoji...

Btw koristis li sp1?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 10:06   #66
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Evo ja ću ti reć jednu konkretnu stvar koja je bolje odrađena u loadanju aplikacija, ako imaš nešto na sistemskom disku podjeljenom na dvije particije (c: i d i na toj d: se nalazi paaa recimo 150GB dokumentaraca (o korištenju viste i xpa... ) koji su redovito i ljepo fragmentirani i ti pošalješ iste da se prže na DVD sa npr 16x brzinom i onda pokreneš sa desktopa shortcut za ff, thunderbird ili exel da u popis upišeš svoje vrijedne filmove...

Rezultat na XPu - sve se smrzne, na baru od nere vidiš kako ti buffer popunjenje klizi prema dole i nemožeš ništa raditi, svako iduće pikanje po ekranu će samo produljiti čekanje i još više povećati šansu za pizdarije s lošim DVDom...
Razlog - XP ide to lodati sa tog istog diska i s obzirom da mora šetati glavurdu simo tamo fino sam sebe ukopava jerr pada drastično transfer rate...

Rezultat na Visti - progi se digne trenutno i bez štucanja jer je već preloadan u memoriju kao najkorištenija aplikacija i s diska se eventualno pročita nekoliko kb umjesto nekoliko desetina megabajta i naravno ne čekaš nimalo...

Onda dok sam još bio na SC procesoru radio sam u nekoliko navrata kodiranje DivXa i kad god bi to stavio na XPu da komp žvače skoro je neostvarivo bilo raditi nešto drugo jer je encoder zajaho cpu na 100% i doviđenja bato, sve je štekalo (sad će neko primjetiti da se to na DCu ne događa - to je istina ali dosta raje ima sc procesore još i danas) a na Visti se to NE dešava, tamo kad upališ bilo kakav jahajući progi automatski service koji je za to namjenjen (mislim da je to inaj multimedia prioritizing ali neznam točno) raspodjeli prioritete kako treba da čovjek može raditi kolko tolko normalno na kompu (da se razumijemo thunderbird i ff su štekali, da o photoshopu ili sl ne pričam) naravno to isto se može ručno dobiti otvaranjem task managera i smanjivanjem prioriteta procesu kodera ali em je to zahebancija, a em dosta ljudi to niti nezna, i iako je to sa DC procesorom znatno manji problem svejedno je i tamo bolja raspodjela opterećenja, posebno kad je jako visoki load procesora, npr kod gledanja HD videa na XPu isti štuca a na Visti ne - sa istim codecom...

Evo tek tolko par primjera koja sam ja kao laik primjetio...

Plus bolje izgleda...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 20:07   #67
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
E, vidis, kod ovoga se moram sloziti... I priznati da sam bio u krivu. ALI samo kod toga. sve ostalo mi je i dalje cudnjikavo
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 20:22   #68
Michel
Premium
Moj komp
 
Michel's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 1,279
Hehe heheheehheeee
Nisam sve postove čito ali stanje je ugrubo

2 Gb je više manje dovoljno za bezbrižan gaming pod xp-om a isti i nemože dat nekoj aplikaciji više.

Drugo za vistu je zdravi minimum 2 gb...... ali ipak to što ona pokazuje koliko ju je zauzela ne znaći ništa. Provo sam je na kompovima sa 512 rama 1 gb , 2gb i sutra idem vidit na kompu sa 8 gb u prijatelja.

Hehe lik uzeo quad od 3500kn , 8 gb rama dvije 8800 gt u sli...

Onda sam mu reko da postoji quad duplo jeftiniji koji se clocka samo tako a da je dosta dual corova brže od njegovog u stvarima koje nisu u stanju iskoristit sve 4 , ispalo da tih 8 gb rama ima laaatenciju..... i da sli nije baš tako dobar košto nvidia prikaziva.

Back on tema .... Vista zauzme dosta ali veliki dio otpada na cachiranje dakle nije isključivo u glupo potrošen ram tako da je na ovom sa 512 zauzela ravno 500 mb 12 slobodno na ovom sa gb ostalo 18 slobodno na ovom s 2 zauzela gigabajt..... uglavnom prilagodi se sistemu.

I da ima razlike je li 3 ili 4 gb kako u kapacitetu tako i u tome da li radi u dual channelu. A bogami i što je veći pojedini modul obično ima lošije latencije.
__________________
S3 Trio 64 , Voodoo 2 , Kyro 3d , GeForce MX 440 SE , Radeon 9000Pro , 6600 GT , 9600 GT , 260GTX , 560GTX , 760GTX, 1060 GTX, 1080 GTX, 3080 RTX
Michel je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 20:31   #69
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Vista + Igranje - IMHO 3GB je već dosta, 2gb i nije baš, gladao sam kod sebe i znam 100% da je tako...

Sad 4GB je stvar ukusa (za sad) ali s obzirom na cjene skoro da je svejdno uzeo neko 3GB ili 4GB pa niti nema razloga da si ne uzme...
Vista mi sa antivirusnim, sidebarom i slicnim glupostima dere 800mb-950mb
Igre ti max deru oko 600mb. Govorim npr. o ETQW kojeg nisam uspio oderati iznad 550mb
Najvise dere lighroom i photoshop od programa koje koristim i to mi onda dode do 1.9GB i onda vista gasi procese i slicno. Ali za igranje i vistu je dovoljno 2 GB
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 20:34   #70
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Igre ti max deru oko 600mb
O čemu ti to?
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2008., 21:31   #71
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
O čemu ti to?
Ma Razer nisi u toku, novi 3D Tetris & Mahjong

Kakvih 600MB to je možda 1/2 usudio bi se reći i 1/3 onoga što današnje igre deru!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 21:33   #72
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
sam crysis ti na xp-u dere oko 900mb
Majo je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 21:43   #73
Hektor
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 82
Kupio sam dodatne dvije gige rama upravo zbog Viste.A sad da mi Vista nije dobra izletila bi sa kompa i sigurno zbog nje nebi kupovao dodatni ram makar bio i ovako jeftin.Fakat mi radi stabilno (Vista sp1 ult. 32 bit) i za sada nemam primjedbi osim što je memorijski turbo zahtjevna.Kod obićnog surfanja mi pređe gigu rama samo tako.Ali barem je danas ram jeftin.Imam i xp sp 3 na kompu ali sve češče koristim Vistu.Najviše me ugodno iznenadila kada sam uštekao printer preko usb-a.Samo je malo razmislila,pronašla vlastite drivere i printer se automatski podesio.Na xp-u uredno moram stavljati drivere.
Hektor je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 21:48   #74
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
O čemu ti to?
mozda neigra igre izdane poslje 2005god
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 21:53   #75
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Je, čini se da je tako
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 21:58   #76
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Ma to se on zabunio,mislio je na wolfenstein ET,a ne na ETQW
žile je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 23:03   #77
Michel
Premium
Moj komp
 
Michel's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 1,279
Ako se ne varam xp može dodijelit maksimalno 2 gb nekoj aplikaciji. Međutim vista može do 3.2 (32 bitna ) zbog arhitekture.
Tek sa vistom 64 možeš iskoristit više od 3.2 gb rama u kompu.
__________________
S3 Trio 64 , Voodoo 2 , Kyro 3d , GeForce MX 440 SE , Radeon 9000Pro , 6600 GT , 9600 GT , 260GTX , 560GTX , 760GTX, 1060 GTX, 1080 GTX, 3080 RTX
Michel je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2008., 23:17   #78
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
XP može dodjeliti 3GB aplikacijskom prostoru dodavanjem jednostavnog switcha /3GB u ini file, a verzije 32bit OSova koje idu preko PAEa (npr server 2k3) mogu isto što i 64bitni OSovi što se toga tiče... Samo naravno sporije jer nije "nativno" podržano, sad dal vista 32bit na kraju ima PAE ili nema neznam i neznam ovisi li to o verziji ili ne ali nije ona jedina koja to može...

x64 Ultimate po defaultu ima podržan i uključen PAE (barr everest tako tvrdi) pa onda pretposvaljam da ima i 32bit ultimate...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na