Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2020., 20:36   #31
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
da, tako jednostavna stvar a toliko pozeljna da se omasovi, je bas to zadrzavanje SC boosta prilikom all core OCa.. cudi me da su tek sad to predstavili, ali bolje ikad nego nikad

nadam se da ce i konkurencija to uskoro imati na svim plocama , stvarno dobra stvar
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 21:05   #32
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Bome, fino su dogurali u malo više od tri godine od prve Zen generacije. Puget Systems je isto napravil za njih standardni presjek popularnih aplikacija u kojima Ryzen 5000 serija uredno (pre)uzima prednost.
Citiraj:
Citiraj:
Compounding the generation-on-generation gains from a pre-Ryzen era, we’re seeing +114% IPC improvements, and if we look from the original Zen to Zen3, it is a ~41% gain. In real world benchmarks, we saw an average +24% performance gain, showcasing both the increase in IPC and frequency uplift that the Ryzen 5000 parts have. All things considered, we’re really impressed with what AMD has achieved here. After the disillusionment of years of weaker generation-on-generation performance uplifts from the competition, AMD set a goal to beat the average ~7% IPC year-on-year gain. With +19% IPC on Zen3, Intel has no equal right now - not even Tiger Lake at 4.8 GHz - and has lost that single-threaded crown.
Izvor: AnandTech
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2020., 21:12   #33
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bome, fino su dogurali u malo više od tri godine od prve Zen generacije. Puget Systems je isto napravil za njih standardni presjek popularnih aplikacija u kojima Ryzen 5000 serija uredno (pre)uzima prednost.
Đizus 116% IPC poboljšanje od pred ryzen cpu-a


Imao sam velika očekivanja od zena prije izlaska, al da će zen3 imati cca 41% bolji IPC od zen, te još i clockove - nisam ni u najluđim snovima očekivao. Očekivao sam možda malo veće napretke od standardnih intelovih 5% po generaciji... Ovakvi pomaci po godinu dana su suludi. Intel je prebacio 20%+ IPC napretka od sandy do skylake, odnosno 4 generacije, pa onda 4 generacije (od 6000 serije do 10000) nikakav IPC napredak
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 21:17   #34
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, to je ono kaj smo pričali na Intel temi za Rocket Lake, jer s tim budu tek ili možda u rangu ovoga kaj AMD nudi danas sa Zen 3 modelima. I sve to na istom 7nm procesu uz manje fine dorade.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 21:19   #35
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Dakle, koliko je Zen1 ubio zadnju iteraciju Bulldozera, toliko je Zen3 ubio Zen1.

I to još pokazuje kakvo govno je bio taj Bulldozer koji je fabriku skoro stajao glave. Nedaj bože nikome takvog dreka od proizvoda opet.

Ali ovakav skok sa Zen2 na Zen3 je još fascinantniji. Ne znam tko je u ovo vjerovao. Ako gledamo što smo predviđali pred godinu dana, pričali smo o max 10% u najboljem slučaju i taktu 100-200MHz više. Na kraju je ispalo x2.
Ali OK, jer smo puno očekivali od Zen+ i Zen2 kad smo slušali razne YT jebivetre, pa nam se vratilo.

Neka, fino. Lijepo. Baš dobro. Odlično

Čekamo 5600 i da neko od ovih kužioca skuha BIOS. Taman tamo negdje siječanj veljača ožujak.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 21:24   #36
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dakle, koliko je Zen1 ubio zadnju iteraciju Bulldozera, toliko je Zen3 ubio Zen1.
Zen1 je od tog excavatora, koji je najrafiniraniji oblik te "bulldozer" CMT arhitekture imao bolji IPC za 51% tako da je ipak zen1 veći "leap" od zen3 nasrpam zen1 (41%)

A excavator od tih prvih bulldozera tipa fx 8150 (zambezi ako se ne varam) ima negdje 20-25% bolji IPC. Nevjerojatno koji napredak

Ono što ljudi zaboravljaju, AMD je u periodu od prvih do zadnjih bulldozera imao jednak ili čak nešto veći IPC napredak, nego intel od sandy bridge do skylake (negdje oko +25% IPC se kreću), samo taj bulldozer IPC je bio toliko loš da nije bilo ni bitno.

Whatever, dajte nam biose
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 21:58   #37
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ne samo da su imali ogroman IPC napredak od Bulldozera do Excavatora već i ogroman napredak u potrošnji. Samo nitko na to nije obraćao pozornost jer su performanse i dalje bile loše naspram Intela .
Zen 3 ispao dosta bolji nego što se itko nadao i napokon ide na 5 GHz .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 22:25   #38
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,719
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Nisam pogledao puno recenzija, ali kao što sam pozivao na oprez overclock nije toliko "divlji" kao u leakovima (4.8-5ghz)

5950X hardware unboxed - 4.7ghz
5950X computer base - 4.65ghz
5950X guru3d - 4.7ghz
5950X PCE - 4.6ghz

5900X guru3d - 4.7ghz
5900X TPU - 4.5ghz
5900X PCE - 4.6ghz

5800X TPU - 4.6ghz
5800X PCE - 4.6ghz

5600X TPU - 4.6ghz
da,nego možda budu kako se kaže novi bećevi/serija ko i 3600 u početku je išo do 4,2 a novija 3600 serija do 4,5-4,6 možda i ovdje bude tako,pa se bude možda dobilo 200-300 mhz više.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 22:25   #39
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dakle, koliko je Zen1 ubio zadnju iteraciju Bulldozera, toliko je Zen3 ubio Zen1.

I to još pokazuje kakvo govno je bio taj Bulldozer koji je fabriku skoro stajao glave. Nedaj bože nikome takvog dreka od proizvoda opet.

Ali ovakav skok sa Zen2 na Zen3 je još fascinantniji. Ne znam tko je u ovo vjerovao. Ako gledamo što smo predviđali pred godinu dana, pričali smo o max 10% u najboljem slučaju i taktu 100-200MHz više. Na kraju je ispalo x2.
Ali OK, jer smo puno očekivali od Zen+ i Zen2 kad smo slušali razne YT jebivetre, pa nam se vratilo.

Neka, fino. Lijepo. Baš dobro. Odlično

Čekamo 5600 i da neko od ovih kužioca skuha BIOS. Taman tamo negdje siječanj veljača ožujak.
Ne slazem se.
Buldozer je teoretski bio dobro zamisljen,ali svijet jos nije bio spreman za takav napredak.

Plus sto su nesto zeznuli u arhitekturi pa nikad nije opravdala ocekivanja
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 22:44   #40
MarioSM
Registered User
 
MarioSM's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bome, fino su dogurali u malo više od tri godine od prve Zen generacije. Puget Systems je isto napravil za njih standardni presjek popularnih aplikacija u kojima Ryzen 5000 serija uredno (pre)uzima prednost.
E to sam cekao, hvala na infu
Kao sto sam ocekivao i u videu (mene primarno zanimaju After Effectsi) su pomeli konkurenciju. Mislim da je vrijeme da moj stari vjerni Intel 5820K ode u penziju i da se nakon puuuno godina vratim na Amd. Zadnji kojeg sam imao je bio 386DX-40 🤣

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
MarioSM je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2020., 22:56   #41
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Dal ste primjetili kolko je bolja efikasnost i zagrijavanje.

Usporedite na donjem grafu Ryzen 3600 6/12 i Ryzen 5900X 12/24 temperature i efikasnost.

2x više jezgri i thredova uz samo 2 stupnja vece temperature od 3600.

Ovo je OMG i za SFF tržište.

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 21.11.2020. u 11:20.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 01:08   #42
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Sve kako je i bilo najavljeno u brojnim leakovima.
Non X verzija 5600 ce biti super proc, za ekipu koja nema vec Zen 2.
Razlika izmedu 3600 i 5600x u gejmingu na 1440p je 3%, a trenutno za novi moram dodati 150% novaca, how yes no.
Inace, super IPC gain, GG AMD.
Mislim da je minimum FPS puno bitniji, a prema ovome što sam lagano preletio danas je to ipak dosta više skočilo od samo 3%. Što ti vrijedi sav prosjek svijeta ako ti dippa min fps pa uništava iskustvo.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 01:35   #43
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Mislim da je minimum FPS puno bitniji, a prema ovome što sam lagano preletio danas je to ipak dosta više skočilo od samo 3%. Što ti vrijedi sav prosjek svijeta ako ti dippa min fps pa uništava iskustvo.
ma ovisi, pa nije 3600 los, pa ni ostali stariji ryzeni koji su slabiji i od njega..xD
mnogima se definitivno ne isplati jos ici na 5600x.. ovo nije dobra cijena trenutno od 2500+kn ..u smislu "best buy"..

pogotovo uz adaptive sync fore ili uz nezahtjevan single player gaming gdje je vjerovatno graficka bottleneck..

ovo je vise high end best buy cpu... za one koji traze nesto vise i spremni su to malo puno vise i platiti.. xD

ali line up kad pogledas imam nikad bolji i siri.. sa nekoliko generacija aktivnih i vrlo konkurentnih proizvoda po fer cijenama.. tko zeli danas zen3 taj definitivno izlazi iz okvira mainstream best buya ..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 01:40   #44
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
A ako netko upgrade radi sa starijeg i to baš želi sad odmah, onda je bolje uzeti Zen 3, al najbolje pričekati 5600 non-X, to će sigurno biti puno bolja kupnja za tako neke slučajeve.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 06:48   #45
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dakle, koliko je Zen1 ubio zadnju iteraciju Bulldozera, toliko je Zen3 ubio Zen1.

I to još pokazuje kakvo govno je bio taj Bulldozer koji je fabriku skoro stajao glave. Nedaj bože nikome takvog dreka od proizvoda opet.

Ali ovakav skok sa Zen2 na Zen3 je još fascinantniji. Ne znam tko je u ovo vjerovao. Ako gledamo što smo predviđali pred godinu dana, pričali smo o max 10% u najboljem slučaju i taktu 100-200MHz više. Na kraju je ispalo x2.
Ali OK, jer smo puno očekivali od Zen+ i Zen2 kad smo slušali razne YT jebivetre, pa nam se vratilo.

Neka, fino. Lijepo. Baš dobro. Odlično

Čekamo 5600 i da neko od ovih kužioca skuha BIOS. Taman tamo negdje siječanj veljača ožujak.
Da, kada se skokovi u potrošnji i IPC-u usporede sa Intelom, plus gomilanje jezgri/threadova, onda AMD ima svako pravo napucat cijene. Jbg...kapitalizam.
Ali potez s pločama je superšupski. Na svu sreću mi sa Zen2 moremno izdurat još godinu-dvije do AM5. Kupovat sada ploču i proc je debelo neisplativo (još pogotovo meni, koji sam c6h uzeo prošle godine zbog top cijene, i iako je ploča top, zbog šupske politike ovo je moj prvi i zadnji komad HWa od ASUSa ). Čak i ako dođe Zen 3 BIOS, iskreno ne znam da li bi ga uzeo, mooožda dok se cijene stabiliziraju.

Mene malo čudi da dosta njih kaže tek sada su stigli plave...da, u igrama, a u većini ostalog su ih raznesli i starijim Zen-ovima.

Iskreno, baš mi je drago vidit da AMD igra nogomet sa Intelom. Ne ne preferiram nijedne, preferiram ono što mislim da mi je isplativije...

Evo čak ćemo navodno i mi na poslu dobiti laptope sa Ryzenima (EDIT: LOL sa zen 2, ne 3), tako da su se očito lagano i OEM-ovi počeli okretati prema AMD.

Nego Brčino, vidim spominjerš kolegu sa BIOSom za Zen3 na X370, ali ja nisam vidio dokaz da ga ima...vidio sam samo da gonja 5950X na X570 ploči. Hoće li nam kolega dati validaciju...ili je NDA u pitanju...ili nešto drugo?

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zen1 je od tog excavatora, koji je najrafiniraniji oblik te "bulldozer" CMT arhitekture imao bolji IPC za 51% tako da je ipak zen1 veći "leap" od zen3 nasrpam zen1 (41%)

A excavator od tih prvih bulldozera tipa fx 8150 (zambezi ako se ne varam) ima negdje 20-25% bolji IPC. Nevjerojatno koji napredak

Ono što ljudi zaboravljaju, AMD je u periodu od prvih do zadnjih bulldozera imao jednak ili čak nešto veći IPC napredak, nego intel od sandy bridge do skylake (negdje oko +25% IPC se kreću), samo taj bulldozer IPC je bio toliko loš da nije bilo ni bitno.

Whatever, dajte nam biose
Opa, jel ja to vidim da si odlučio odriješit kesu?!
A tu smo negdje po škrtosti :P ...ali za razliku od mene, tebi bi ovo bio osjetan upgrade, premda bi ja na tvom mjestu radije bocnuo kakvu 3060/3050 ili 6700/6600/6500. IMHO više ćeš dobit.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 06.11.2020. u 19:20.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 09:03   #46
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,349
Eno ga vec kemija.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 10:03   #47
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ne pratim baš ovu temu zadnje vrijeme.

B450 Tomahawk, upgrade biosa i Ryzen 5 5600X ide na tu ploču?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 10:11   #48
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Ići će, za mjesec-tri
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 12:26   #49
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ali potez s pločama je superšupski. Na svu sreću mi sa Zen2 moremno izdurat još godinu-dvije do AM5. Kupovat sada ploču i proc je debelo neisplativo (još pogotovo meni, koji sam c6h uzeo prošle godine zbog top cijene, i iako je ploča top, zbog šupske politike ovo je moj prvi i zadnji komad HWa od ASUSa ). Čak i ako dođe Zen 3 BIOS, iskreno ne znam da li bi ga uzeo, mooožda dok se cijene stabiliziraju.
Najnovija i najjaca serija procesora na trzistu ide na ploce koje su krenule u prodaju prije otprilike 15 mjeseci, a bit ce support i na starijima i tebi je to supacki, dok intel uz svaku novu seriju zahtjeva i novu plocu, a intelova nova serija donosi jedino vece default taktove, onda ne znam kaj ti ocekujes od trzista? Najbolje da ryzen 5000 proradi na AM2 i AM3 plocama pa da svi budu sretni...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 12:56   #50
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Bas odgledao kosmatu recenziju 5600X Ryzena.

https://www.youtube.com/watch?v=01EhbmJAW-k

Pa dobar je generalno, potrosnja je zbilja neocekivano niska. Ne zaostaje nesto puno u encodanju za 3700X sa FFmpeg i slicnim alatima...
Odlican je za igrice mada mene to ne zanima, problem je cijena, bar za sada. Kao neki all round proc sa naglaskom na igrice imam osjecaj da je
jednostavno letvica ulozeno-dobiveno postavljena osjetno vise u odnosu na prosle generacije bilo to Intel ili AMD. Prije si takav proc trazio u
cijeni 1700-2000kn a sada je to premalo. Kada i dodje 5600 non X model sa tom cjenom nece on biti nesto puno bolji od 10600K i to ako...

Kad je Sandy izasao skoro sve platforme su bile "isplative za napustiti" i otici na isti, sada... nekako to nemam utisak, dobar je ali ne toliko da bi se
realno isplatilo zamjeniti 2700X ili 3600 ili slicne procesore. Tko ide sa neke starije platforme, da... nema sta gledati u Intelu trenutno.

Cudna situacija, amd je sam sebi kokurencija trenutno...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 13:13   #51
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Najnovija i najjaca serija procesora na trzistu ide na ploce koje su krenule u prodaju prije otprilike 15 mjeseci, a bit ce support i na starijima i tebi je to supacki, dok intel uz svaku novu seriju zahtjeva i novu plocu, a intelova nova serija donosi jedino vece default taktove, onda ne znam kaj ti ocekujes od trzista? Najbolje da ryzen 5000 proradi na AM2 i AM3 plocama pa da svi budu sretni...
A Intel je kao AMD obecao da ce podrzavat 4 generacije procesora?
Jer ako je,ja se ne sjećam.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 13:21   #52
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Pričali smo već o tome, AMD podržava sve na još uvijek aktualnom AM4 socketu, ali MBO ekipa hoće svake godine nove ploče. Čipset kao takav nije uopće potreban za Zen.

SoC ima sve u sebi, samo jebiga, ne bi se na taj način prodavale ploče, a AMD nakon desetljeća sranja, nije u mogućnosti da stavlja ultimatume, jer neku platformu moraju imati.

Čušpajz s čipsetima su zakuhali ASUS i ostali, a AMD je onda slagal kompromise, inače bi Zen 3 išel samo na jednu određenu vrstu ploča i ni makac dalje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 13:24   #53
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Pričali smo već o tome, AMD podržava sve na još uvijek aktualnom AM4 soketu, ali MBO ekipa hoće svake godine nove ploče. Čipset kao takav nije uopće potreban za Zen.

SoC ima sve u sebi, samo jebiga, ne bi se na taj način prodavale ploče, a AMD nakon desetljeća sranja, nije u mogućnosti da stavlja ultimatume, jer neku platformu moraju imati.

Čušpajz s čipsetima su zakuhali ASUS i ostali, a AMD je onda slagal kompromise, inače bi Zen 3 išel samo na jednu određenu vrstu ploča i ni makac dalje.
Pa sta ce razvojni inzinjeri i dizajneri raditi ako se ne radi na novim plocama? Mora sve ici naprijed ili negdje pocne stekati...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 13:56   #54
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Pričali smo već o tome, AMD podržava sve na još uvijek aktualnom AM4 socketu, ali MBO ekipa hoće svake godine nove ploče.
AMD tu takodjer muti vodu jer je vidio da kod Intela to prolazi...
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Pa sta ce razvojni inzinjeri i dizajneri raditi ako se ne radi na novim plocama?
Tko je rekao da se ne mora raditi na novima, boljima ali da se starije revizije ne mogu usavrsavati pa izdavati rev 2,3 sa full podrskom itd... nije istina.
Kako je to moglo uredno fecerati punom parom na s775 i recimo P965 Express Chipsetu ?

Jedna GA-965P-DS3 (rev. 3.3) primala je na sebe:

1. Prescott
2. Cedar Mill
3. Smithfield
4. Presler
5. Conroe
6. Conroe-L
7. Conroe XE
8. Wolfdale
9. Kentsfield
10. Yorkfield

I naravno Xeone s771 nesluzbeno ! Takvih ploca bilo je brdo a bilo je i novih chipseta za pojedine familije procesora gore navedenih, sad nisam siguran jeli na AM4 izasla
bilo koja ploca u nekoj svojoj rev 1.1 ili 1.2 verziji ?? Intel presjekao podrsku sa s1155 ili jos prije, na 2 generacije, AMD vidio da se moze i tako usicariti pa kako im je ostalo od povijesti da
su pod mikroskopom gledali i iskopirali Intelov proc tako su sada i ovo poceli kopirati no eto raspad podrske samo nakon 4-te verzije proceva. Ajd nisu bas tolika ( velika ) djubrad jel...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 14:03   #55
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Podrska nije izbacena na dan izlaska nove serije procesora no to ne znaci da nece biti podrzano kasnije, a kako su mnogi najavili, biti ce nakon par mjeseci, tako da ne znam cemu panika...

A nikad nisam ni kuzio tolku dramu oko ploce... Ekipa je voljna stuc 800 eura u procesor, ali tesko im upgradeat plocu od 300...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 14:20   #56
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ovo je humor, da je sve savrseno onda ja mislim kuciste bi smetalo ili komsija koji pali kosilicu u 8am, kao sto ^ rece, ako si spreman dati 500e+ za CPU u cemu je frka dati 150-200e za plocu, ako je frka onda vjerovatno nije CPU za tebe u prvom planu, drzi se 2nd hand i to je to.

Ja spadam u grupu koja kupi mid range plocu ubaci mid range proc i mijenja sa last gen high end itd, i kako god da okrenem am4 je svoje odradio (kod intela sam dobio srednji prst nakon kupovine c2d, pa i3 1st gen, pa 2nd gen).
seno je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 14:25   #57
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Ekipa je voljna stuc 800 eura u procesor, ali tesko im upgradeat plocu od 300...
Koja ekipa ? Pa jel citas ti postove takve problematike ili samo preletis ? Premisa ti je promasena totalno. Ekipa koja kupuje proc za 800€ jos toliko hladno izvadi za plocu da ne pita posto...
Ovdje se radi o Ekipi sa Ryzen 1600/2600/3600 ili slicnim pandanima u jacini procesora koji bi eventualno prodali stari i osli na 5600X ili non X model na nekoj solidnoj B350/X370 ploci.

Kako je moguce da na B350/X370 ovaj novi 5600X sa suludoo malom potrosnjom nije primjeren da ide a na B450 koji je ispeglana kopija B350 chipseta sa boljim VRM, ce ici bas sve ?
U redu, ne kazem da su svi 5000 modeli, primjereni da idu na takve ploce ali i u povijesti smo imali primjera da neki proc neke linije do xy TDP-a ide na plocu a svi preko tj. sa vecim TDP-om ne idu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 14:47   #58
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,349
Jedino trenutno gigabyte podrzava b450 pa na gore u startu.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 14:51   #59
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Opa, jel ja to vidim da si odlučio odriješit kesu?!
A tu smo negdje po škrtosti :P ...ali za razliku od mene, tebi bi ovo bio osjetan upgrade, premda bi ja na tvom mjestu radije bocnuo kakvu 3060/3050 ili 6700/6600/6500. IMHO više ćeš dobit.
Pa oduvjek sam planirao upgrejdati cpu bar jednom na ovom socketu. E sad dal će to biti 5000 serija ili R7 3700X vidjet ćemo ovisno o supportu. RX 3700X je sad glupo uzimati jer je očito da će mu se cijena strmoglavit

A grafa definitivno nešto novo od midrange RX 6000 serije (radi freesynca via hdmi, a RX 5700 serija praktično nestala i ošla cijenom u nebo). Minimum je nešto snage RX 5700/GTX 1080 sa min. 8gb vrama

Možda zveknem još jedan ssd - 1tb nvme. Inače imam nekih problema sa pc, no otom potom, prvo moram reinstall OS-a napravit da eliminiram softver (no to neće tako skoro)

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 06.11.2020. u 15:00.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 15:14   #60
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Nego Brčino, vidim spominjerš kolegu sa BIOSom za Zen3 na X370, ali ja nisam vidio dokaz da ga ima...vidio sam samo da gonja 5950X na X570 ploči. Hoće li nam kolega dati validaciju...ili je NDA u pitanju...ili nešto drugo?
Kolega će se javiti sam kad procjeni sa se želi javiti. Nisam ni PR ni pravni zastupnik niti mislim voditi svete ratove protiv AMDa/Asusa za BIOS za Zen3. Oće-neće, puca mi qrac. Nije da imam Celeron 420 na ploči jelte.



Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ne pratim baš ovu temu zadnje vrijeme.

B450 Tomahawk, upgrade biosa i Ryzen 5 5600X ide na tu ploču?
Biti će podržan, ali ne zna se kada. Do siječnja 2021.



Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Najnovija i najjaca serija procesora na trzistu ide na ploce koje su krenule u prodaju prije otprilike 15 mjeseci, a bit ce support i na starijima i tebi je to supacki, dok intel uz svaku novu seriju zahtjeva i novu plocu, a intelova nova serija donosi jedino vece default taktove, onda ne znam kaj ti ocekujes od trzista? Najbolje da ryzen 5000 proradi na AM2 i AM3 plocama pa da svi budu sretni...
O brate mili, uopće nije bitno i sporno to što si rekao nego ono što je AMD rekao 2016 i 2017. Ne bavi se onime s čime očito nisi upoznat. Nitko ni A nebi rekao da AMD sam nije to OBEĆAO.
Ovo sa Am2 i Am3 pločama ti je skroz deplasirano i promašeno i bezveze.

Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A Intel je kao AMD obecao da ce podrzavat 4 generacije procesora?
Jer ako je,ja se ne sjećam.
Ne. AMD je obećao support "through 2020" što znači KROZ cijelu 2020. Ove godine nakon što su prvotno najavili da Zen3 ne ide na išta starije od 500 serije, promjenili su isto iz "through" u "until 2020" iliti DO 2020, kako bi se moglo opravdati cvikanje 300 i 400 čipseta.

Klošari iz Assusa su odmah smočili gaćice od sreće, ali su onda donekle morali progutati backpedal na 400 seriju.

I tu se očito dogodio neki kompromis između MBO OEMa i AMDa. Nema tu tehničkih prepreka. Čista politika i ekonomija. Intelov model je prihvatljiv MBO OEMovima, AMDov nije. Ucjena i kmečanja je bilo s obje strane.

Kao što rekoh, ne mislim ratovati u to ime. Stvar oko koje sam se zahaklao je to što su i AMD i MBO OEMovi ispali beskičmenjaci.

A ekipu apologeta koja to opravdava i govori kak je to normalno i da kaj bi mi htjeli, ne bi komentirao. Njihove izjave to govore o više njima nego o "nama".


Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Pričali smo već o tome, AMD podržava sve na još uvijek aktualnom AM4 socketu, ali MBO ekipa hoće svake godine nove ploče. Čipset kao takav nije uopće potreban za Zen.

SoC ima sve u sebi, samo jebiga, ne bi se na taj način prodavale ploče, a AMD nakon desetljeća sranja, nije u mogućnosti da stavlja ultimatume, jer neku platformu moraju imati.

Čušpajz s čipsetima su zakuhali ASUS i ostali, a AMD je onda slagal kompromise, inače bi Zen 3 išel samo na jednu određenu vrstu ploča i ni makac dalje.
Čabe ti pišeš ovo sve kad neki i dalje spominju Am2 i Am3 ploče i smatraju to kao normalno.

Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Pa sta ce razvojni inzinjeri i dizajneri raditi ako se ne radi na novim plocama? Mora sve ici naprijed ili negdje pocne stekati...
Pročitaj post kolege The Exileda još jednom. Pažljivo.

Ko njima brani da rade nove ploče? Pa jel ih rade? Rade. Jel ima kupaca? Ima. I ti si među njima. Ali ne sudi po sebi drugima. Mnogi od nas nemamo problema kakve ti imaš, niti ti imaš kakve mi imamo.

Mi smo se zahaklali na ono što je AMD napisao a kasnije promjenio/zanijekao te iznio bullshit argument. Sve ostalo je irelevantno.

I šta kažete, 300 čipseti ne mogu voziti Zen3... kenjam se na to



https://www.overclock.net/threads/as.../post-28665047

Ne znam koliko vidite sa slike, uploadao sam sa Tapatalka jer nemam komp blizu.

Uglavnom, radi se o Ryzenu 9 5900X kako fino radi na ploči ASRock A320-HDV R4.0. BIOS i Agesa su zamagljeni.

Dakle, vjerovati ćemo da ne radi...

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 08.04.2021. u 12:10.
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na