Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2011., 09:11   #601
Zlo_jedno_malo
Registered User
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Ima netko tko bi sredio Seagate 7200.11? Drug Brko izgleda više to ne radi a meni trebaju podaci sa moje kante
Zlo_jedno_malo je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2011., 09:16   #602
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor Zlo_jedno_malo Pregled postova
Ima netko tko bi sredio Seagate 7200.11? Drug Brko izgleda više to ne radi a meni trebaju podaci sa moje kante
Drug Brko trenutno ne radi jer nema vremena. objasnio sam to. imam posla na poslu, imam posla privatno i jednostavno ne stignem jer me doma ni nema. javiti ću se kada ću imati vremena.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2011., 22:05   #603
tkeser
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Pozdrav forumu. I ja trazim pomoc. Postavio sam isto pitanje na hr.comp.hardver i na Bugov forum.

"Tražim nekog tko je uspjesno popravio Seagate BSY problem i bio bi voljan to ponoviti uz (razumnu) naknadu. Radi se o Seagateovoj gresci u firmwareu, koji nisam na vrijeme updateao jer nisam bio ni svjestan potencijalnog problema s diskom.

HDD je Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB 7200 RPM. Firmware je dreaded SD15, HDD je Made in Thailand. HDD je star 2 i pol godine, pod vazecom garancijom. Ukoliko ga reklamiram i iskoristim garanciju, dobiti cu novi disk ali cu izgubiti podatke. Podaci na njemu nisu vrijedni, ali su moji. "

Rjesenje koliko sam proucavao nije tehnicki komplicirano, ali su mi potrebne komponente nedostupne u Zagrebu. Vecina forumasa koje sam kontaktirao ne odgovaraju .

Svaka pomoc je dobrodosla!

Hvala svima unaprijed, ovo mi je prva poruka, nadam se da nisam fulao koje pravilo.

tkeser/ymail.com
098 808 988

Hvala unaprijed,
Tibor
tkeser je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2011., 21:53   #604
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Kako se TOČNO ponaša disk s BSY errorom? Imam jednog Seagatea ST3500320AS sa SD15 firmwareom koji je pokvaren i treba doći do podataka. Komp ga prepozna kad ga spojim na docking, ali ne mogu otvoriti particiju. Mislim da ovo nije BSY error nego drugi tip kvara, pogotovo jer unutra nešto zvecka kad ga lagano tresem. Ako ipak je BSY, onda ću krenuti u nabavku kabela.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2011., 22:26   #605
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kako se TOČNO ponaša disk s BSY errorom? Imam jednog Seagatea ST3500320AS sa SD15 firmwareom koji je pokvaren i treba doći do podataka. Komp ga prepozna kad ga spojim na docking, ali ne mogu otvoriti particiju. Mislim da ovo nije BSY error nego drugi tip kvara, pogotovo jer unutra nešto zvecka kad ga lagano tresem. Ako ipak je BSY, onda ću krenuti u nabavku kabela.
ako još pri tome pokazuje za ima 0 GB, onda je to LBA 0 error.
BSY je kada BIOS i OS "ne vide" disk. Postupak je vrlo sličan i isto kao i za BSY ti treba kabel.

ali meni se čini da je taj disk poginuo, pogotovo ako nešto škreblje po nutri.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 15.12.2011. u 22:36.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2011., 23:00   #606
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Ne, u Computer Managementu se vidi cijeli kapacitet, ali na jednom kompu ne može proći inicijalizaciju diska, na drugom jedva doda slovo, na trećem ne mogu uopće otvoriti particiju itd.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2011., 07:32   #607
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ne, u Computer Managementu se vidi cijeli kapacitet, ali na jednom kompu ne može proći inicijalizaciju diska, na drugom jedva doda slovo, na trećem ne mogu uopće otvoriti particiju itd.
U tom slučaju, to je neki drugi kvar. nije ni BSY ni LBA 0 i kabel za to ti nebu od pomoći. brzo spasi sa njega stvari koje imaš za spasit i baci ga.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2011., 07:48   #608
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Ne može se, to je problem... Ma BMK, nije moj disk, a i nema nešto pretjerano bitno na njemu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:24   #609
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
evo, godina je hrbro počela...već sam poražen!!

jutros Seagate 7200.11 500GB sa FW SN04 - gecrken!!

ubacim u ext. kutiju (USB) pokrene motor ali glava kao da ne može nać početak diska...

Vidio sam na netu par tutroijala za spas podataka spajanjem USBa direkt na RX/TX konentore pa ako netko može reć bili to pomoglo???!!
možda je Drgu Btko radi onešto slično sa 70% uspjehom

Važno mi je jer gore imam muzike koju više ne mogu nać na netu!! a ja nisam napravio back-up!!! Samo da izvučem te podatke pa ga onda lahko bacim...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:35   #610
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
evo, godina je hrbro počela...već sam poražen!!

jutros Seagate 7200.11 500GB sa FW SN04 - gecrken!!

ubacim u ext. kutiju (USB) pokrene motor ali glava kao da ne može nać početak diska...

Vidio sam na netu par tutroijala za spas podataka spajanjem USBa direkt na RX/TX konentore pa ako netko može reć bili to pomoglo???!!
možda je Drgu Btko radi onešto slično sa 70% uspjehom

Važno mi je jer gore imam muzike koju više ne mogu nać na netu!! a ja nisam napravio back-up!!! Samo da izvučem te podatke pa ga onda lahko bacim...
imaš PM. javi se pa da vidimo jel se da kaj napraviti.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 16:21   #611
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Moram obavijestiti zajednicu o sranju koje se dogodilo. Kolega smirnoff je poslao disk i disk je došao. Budući je to bio model ST3500620NS tj. Barracuda ES.2, spojio sam ga prvo normalno u napajanje i sa SATA kabelom da vidim što se točno događa sa diskom kao što i uvijek radim kad dobijem HDD na popravak. nakon sekunde i pol što je zaškljocao, disk se zapalio dim i vatra je počela sukljati iz elektronike. Disk je bio spojen kao jedini disk na ploči i ubačen u kućište kako inače i svoje diskove držim. sve to skupa, poteglo je mog Corsaira TX650. e sada, ko je koga tu potego, ne znam, uglavnom, moja kanta prva ne radi i smrdi cijeli stan.
kasnije sam digao elektroniku i naravno, ima spaljenih dijelova. Nisam ni došao do recovery dijela, majkumu ima li ikakve šanse da se kolegi vrate podaci sa tog diska a da nije recovery u nekom od naših labova?

ovim putem se ispričavam kolegi na ovome sranju što se dogodilo i obustavljam daljne popravke BSY stanja diskova, barem dok se ne oporavim od šoka koji sam doživio u ovoj havariji.

P.S. jubilarni 60-ti i crkne ko iz vulve
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 16:33   #612
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Nisi valjda Lynnfield-a zapalio?
  Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 17:23   #613
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Nisi valjda Lynnfield-a zapalio?
nemam pojima. budem tokom popodneva preselio čifteka da vidim kaj se dogodilo...
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 21:35   #614
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
da se ja kao najviše oštećena stranka javim.
Kao prvo nimalo ne krivim partijskog Druga Brku.
Ali da neki nebi što posumnjali, disk je kod mene bio u kompu kad je crko i blokirao cijeli sistem Restart nije pomogao jer kod dizanja sistema sve je zaglavilo na prikazu slike matične i opcijama za save mode, boot itd. I tako svaki put kad sam ga restartao.
Onda sam izvadio disc i ubacio ga u ext kutiju (koja ima svoje napajanje) ali disk ne daje znakove života, uvijek isti zvuk iznutra. Tako sam ga probavao bar jedno 10tak puta.
Nakon toga sam poslao disk drugu Brki i čekao njegov popravak te resurekciju diska na kojem imam godinama skupljanu muziku (ne naše cajke)

Eto da nebi neki mislili kako sam znao što će se njemu dogoditi pa išao s namjerom zapalit njegov komp.

smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 21:45   #615
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Dogodi se, tu ne možeš ništa napraviti osim pravovremenog backupa. Kod nas na poslu svako malo rikne neki Seagate. Nedavno su nam u jednom serveru riknula četiri diska, od toga dva istovremeno i badava RAID 5...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 22:31   #616
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,010
Imao slicnih iskustava sa jednim PATA seagate diskom, 80gb, serije se nesjecam. Kod susjeda crko, tj. komp ga prestao prepoznavati, a culo se zujanje da radi, imao je nekog fortrona 350, ali ne PNF.
Uglavnom, donio ga ja kod sebe i spojio na HX620, disk je samo ispustio tuzni zvuk i zadimio se ko lud, normalno zavrsio je u kanti, moj hx je prezivio, ponasao se kao da nista nije spojeno, mislim butao je normalno sa mog diska, koji je takodjer bio spojen.

Nije valjda moguce da se corsair napajanja i seagate diskovi neljube
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 22:34   #617
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Imao slicnih iskustava sa jednim PATA seagate diskom, 80gb, serije se nesjecam. Kod susjeda crko, tj. komp ga prestao prepoznavati, a culo se zujanje da radi, imao je nekog fortrona 350, ali ne PNF.
Uglavnom, donio ga ja kod sebe i spojio na HX620, disk je samo ispustio tuzni zvuk i zadimio se ko lud, normalno zavrsio je u kanti, moj hx je prezivio, ponasao se kao da nista nije spojeno, mislim butao je normalno sa mog diska, koji je takodjer bio spojen.

Nije valjda moguce da se corsair napajanja i seagate diskovi neljube
eto al kod mene ništa, samo se komp nije bootao...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 11:47   #618
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Nisi valjda Lynnfield-a zapalio?
Nakon dijagnostike, ne. Procesor je živ i matična, ali je memorija otišla u vražju mater, već je na putu za Irsku, nije problem. samo je ona dobila po pički. diskove nisam ni spajao kad se dogodila havarija. Grafička i matična su OK.

Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
da se ja kao najviše oštećena stranka javim.
Kao prvo nimalo ne krivim partijskog Druga Brku.
još jednom, isprike za ovo sranje.

Citiraj:
Ali da neki nebi što posumnjali, disk je kod mene bio u kompu kad je crko i blokirao cijeli sistem Restart nije pomogao jer kod dizanja sistema sve je zaglavilo na prikazu slike matične i opcijama za save mode, boot itd. I tako svaki put kad sam ga restartao.
jel moguće da to nije bio BSY nego da je disk umro prije? zato sam i htio to provjeriti kad se to dogodilo.

Citiraj:
Onda sam izvadio disc i ubacio ga u ext kutiju (koja ima svoje napajanje) ali disk ne daje znakove života, uvijek isti zvuk iznutra. Tako sam ga probavao bar jedno 10tak puta.
da, to škljocanje sam i ja čuo, tih sekundu-dve prije no što je izgorio. Jel moguće da je motor zaribao i da je probilo?

Citiraj:
Nakon toga sam poslao disk drugu Brki i čekao njegov popravak te resurekciju diska na kojem imam godinama skupljanu muziku (ne naše cajke)
daj popis te muzike, kaj si sve imao, jebemu, najmanje kaj mogu je da ti pomognem kupiti tu glazbu opet.

Citiraj:
Eto da nebi neki mislili kako sam znao što će se njemu dogoditi pa išao s namjerom zapalit njegov komp.

Ma dobro, stradala je memorija. ma u biti, moglo je sve izgoriti, osim proca jer ne njega nemam garancije. Napajanje ne znam jel mrtvo ili nije, bojim ga se spojiti. posuditi ću tester, ali po plamenu koji je izletilo kroz vent na napajanju, sumnjam da je živo.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Dogodi se, tu ne možeš ništa napraviti osim pravovremenog backupa. Kod nas na poslu svako malo rikne neki Seagate. Nedavno su nam u jednom serveru riknula četiri diska, od toga dva istovremeno i badava RAID 5...
kako je to moguće bilo, da su riknula 4 diska u isto/približno vrijeme??? a jebiga, dogodi se, uvijek onda postavljam pitanje, zašto meni i zašto smirnofov disk ?

Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Imao slicnih iskustava sa jednim PATA seagate diskom, 80gb, serije se nesjecam. Kod susjeda crko, tj. komp ga prestao prepoznavati, a culo se zujanje da radi, imao je nekog fortrona 350, ali ne PNF.
Uglavnom, donio ga ja kod sebe i spojio na HX620, disk je samo ispustio tuzni zvuk i zadimio se ko lud, normalno zavrsio je u kanti, moj hx je prezivio, ponasao se kao da nista nije spojeno, mislim butao je normalno sa mog diska, koji je takodjer bio spojen.

Nije valjda moguce da se corsair napajanja i seagate diskovi neljube
u bokte, znači i ti si imao vatromet u seagate/corsair kombinaciji? možda se dogodila ista stvar. ili corsair dade više soka disku koji je možda zaribao.

Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
eto al kod mene ništa, samo se komp nije bootao...
jebat ga, uglavnom sranjola teška.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 15:13   #619
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Imao sam i ja dva slučaja s plamenom, ali nisam ih spajao u svoju konfu. Jedan je bio u kanti koju je vlasnik donio s dijagnozom "ne daje znakove života". Naravno, napajanje bilo otišlo. Promijenim napajanje i spojim, a ono disk plane. Hitno iščupao iz struje, samo je disk otišao. Drugi je disk već ranije otišao i spojim ga na USB preko adaptera, a čim sam mu uštekao napajanje zaiskrio i zadimio. U oba slučaja sve ostalo samo na disku, a s jednog sam i spasio podatke zamjenom elektronike (stari Maxtor IDE 80GB). Drugome je riknuo i preamp pa zamjena elektronike nije pomogla.
Kod ovog Seagate-a, potrebno je promijeniti PCB s tim da se na njega preseli ROM čip s originalnog PCB-a jer on sadrži podatke karakteristične samo za taj disk. Naravno, ako je otišao preamp ili neke diode, opet neće raditi a može i spržiti novi PCB.

Par linkova...
Link 1, Link 2;
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 15:45   #620
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
hebiga kad mora bit toliko komplicirano...zar nije moguće zamijenit ploču/ploče sa tog starog u novi (neka bude isti tip, 500GB i P/N) i da onda bez beda očita podatke???
zar se podaci ne spremaju na ploču i kad se disk uključi glava počne čitati sa ploče i to je to...

(hebiga kad sam tu laik )
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 15:50   #621
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
To u kućnoj radinosti nećeš napraviti... unutar kućišta, gdje se nalaze ploče, ne smije ni zrnce prašine upasti, a potreban je i poseban alat... to zaboravi. Zamjena PCB-a + prebacivanje ROM čipa bi mogla upaliti. Ako se radi o glazbi (pa makar i raritetnoj), mislim da je lakše/jeftinije nabaviti ju ponovno.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 16:50   #622
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Imao sam i ja dva slučaja s plamenom, ali nisam ih spajao u svoju konfu. Jedan je bio u kanti koju je vlasnik donio s dijagnozom "ne daje znakove života". Naravno, napajanje bilo otišlo. Promijenim napajanje i spojim, a ono disk plane. Hitno iščupao iz struje, samo je disk otišao. Drugi je disk već ranije otišao i spojim ga na USB preko adaptera, a čim sam mu uštekao napajanje zaiskrio i zadimio. U oba slučaja sve ostalo samo na disku, a s jednog sam i spasio podatke zamjenom elektronike (stari Maxtor IDE 80GB). Drugome je riknuo i preamp pa zamjena elektronike nije pomogla.
Kod ovog Seagate-a, potrebno je promijeniti PCB s tim da se na njega preseli ROM čip s originalnog PCB-a jer on sadrži podatke karakteristične samo za taj disk. Naravno, ako je otišao preamp ili neke diode, opet neće raditi a može i spržiti novi PCB.

Par linkova...
Link 1, Link 2;
Kod konkretno ovog diska, zaiskrilo i vatra je šiknula kod konektora. kako sam ga nabrzinu iščupao, tako sam ga i potrgao na jednom kraju. Onda sam odšerafio elektroniku i malo zavirio pod onu izolacijsku spužvicu. koliko sam skužio nije ništa ugljenasto niti reš pečeno osim neke zavojnice. dakle, možda bi i imalo šanse da se to napravi, što si rekao.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 00:10   #623
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Kod starijih diskova najčešće bi stradao kontroler motora (VCM kontroler, "Smooth chip"), a ponekad uz njega i preamp (preamplifier - doslovan prijevod bio bi pretpojačalo, ali mi je malo preopćenit pa ne prevodim). Ako se nađe shema diska, može se ispitati je li preamp oštećen (mjerenjem otpora na pojedinim pinovima, ali to je različito za različite diskove pa treba dobro proguglati, potražiti na hddguru i sl.), kako bi se smanjio rizik zapaljenja donorskog PCB-a. Iako, imao sam slučaj starog diska kojem je otišao i preamp pa nije zapalio novi PCB, samo nije htio ni pokrenuti se (što će reći da je valjda riknulo još ponešto).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 11:38   #624
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
kad čitam ovakve odgovore sve više shvaćam da nema spasa mojoj Barakudi, odn. jebo Barakudu, mojim podacima...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2012., 09:24   #625
fizicica
Premium
 
fizicica's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Kad čitam ovaj slučaj mislim si kako ipak imam sreće jer iako imam prokletu .11 seriju i BSY mi se dogodi u prosjeku svako drugi mjesec, ipak uz pomoć onog malog tjavanca na jubitou i opreme s ebay-a za 10 $ ga svaki put uspijem izvući :-D
fizicica je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2012., 09:25   #626
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor fizicica Pregled postova
Kad čitam ovaj slučaj mislim si kako ipak imam sreće jer iako imam prokletu .11 seriju i BSY mi se dogodi u prosjeku svako drugi mjesec, ipak uz pomoć onog malog tjavanca na jubitou i opreme s ebay-a za 10 $ ga svaki put uspijem izvući :-D


a zašto ga ne flešaš na SD1A firmware???
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2012., 09:45   #627
fizicica
Premium
 
fizicica's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Ovo će zvučati smješno, ali bio sam na seagateovim stranama i nisam uspio skuziti kako se to radi :-D

Naravno ako tko ima kakav koristan link u vezi ovoga slobodno preporucite!

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 09.01.2012. u 21:15. Razlog: spajanje postova
fizicica je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2012., 09:55   #628
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,223
Citiraj:
Autor fizicica Pregled postova
Ovo će zvučati smješno, ali bio sam na seagateovim stranama i nisam uspio skuziti kako se to radi :-D
OK, zato smo tu da pomognemo ali moraš znati koji ti je disk, tj. koji model.

1. odeš na OVU stranicu
2. odabereš model diska, ali PAZI na ST i STM modele jer to nisu isti diskovi
3. downloadaš odgovarajući ISO image za svoj disk
4. snimiš taj ISO na CD ili DVD (ja obično ih imam po RW-ovima)
5. resetiraš komp i bootaš sa tog medija na kojemu je zapržen taj image
6. nakon što se zboota, nekada treba stisnuti ESC nekada ne, uglavnom, trebaš doći do izbornika koji ti nudi A) B) C) ili samo jedan disk, ovisno o imageu i ti odabereš slovo pod kojim je tvoj disk. nakon toga, disk si upisuje novi FW i to traje 30tak sekundi. nakon toga, piše COMPLETE. tada ugasi komp na gumb, ni slučajno ALT+CTRL+DELETE.

i to je to.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2012., 10:21   #629
fizicica
Premium
 
fizicica's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Tenks na odgovoru, pokušati ću ovo što si napisao kada dođem doma. ;-)
fizicica je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 18:01   #630
fizicica
Premium
 
fizicica's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
OK, zato smo tu da pomognemo ali moraš znati koji ti je disk, tj. koji model.

1. odeš na OVU stranicu
2. odabereš model diska, ali PAZI na ST i STM modele jer to nisu isti diskovi
3. downloadaš odgovarajući ISO image za svoj disk
4. snimiš taj ISO na CD ili DVD (ja obično ih imam po RW-ovima)
5. resetiraš komp i bootaš sa tog medija na kojemu je zapržen taj image
6. nakon što se zboota, nekada treba stisnuti ESC nekada ne, uglavnom, trebaš doći do izbornika koji ti nudi A) B) C) ili samo jedan disk, ovisno o imageu i ti odabereš slovo pod kojim je tvoj disk. nakon toga, disk si upisuje novi FW i to traje 30tak sekundi. nakon toga, piše COMPLETE. tada ugasi komp na gumb, ni slučajno ALT+CTRL+DELETE.

i to je to.
Upravo uspjesno sve obavio!

Puno hvala na pomoci!!!
fizicica je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na