Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.09.2020., 10:56   #51871
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Još uvijek nisi odgovorio jel u cijelom svijetu ima dnevno barem 15 EV automobila koji se zapale. Vjerojatnost da izgoriš u EV autu, zbog baterije, ti je ista kao i da se stan zapali radi mobitela - užasno mala.


Svi trabunjaju da treba razviti mrežu punionica i onda najednom postane nemoguće dovući struju do parkinga, u gradu, čiji je vlasnik grad i gdje je vlasništvo 1/1 . Gdje god ima naplata parkinga znači da je vlasništvo 1/1 i mogu se postaviti punjači. I sa, nazovimo ih, "inteligentim" punjačima je moguće napuniti sve te parkirane automobile, jer kao što sam rekao, nisu svi na 0% i ne trebaju svi 100%. I ako poslodavac omogući punjenje automobila dok si na poslu - riješeno je skoro 90% problema s punjenjem.
I nije mi jasan komentar za kuću, pa valjda gdje parkiraš svoj auto možeš i sebi staviti punjač? Ne parkiraš valjda kod susjeda . Nisam ni rekao da dijeliš sa susjedom, već ako jedna kuća ima više automobila ne treba svakom autu 7 kW i ne moraju se svi puniti u isto vrijeme.
Nije u tome stvar, stvar je da ne možeš uspoređivati mobitel i auto samo jer im je zajednička stvar baterija.

Za početak bi trebalo stvoriti nova parkirna mjesta da bi se našlo prostora za punjače, a ne uzimati postojeća kojih ionako nema dovoljno. Rješavanje problema ne bi trebalo biti stvaranje novih.

Super ideja, ali čiji poslodavac ima vlastitu zgradu i vlastitu infrastrukturu pa da može omogućiti tako nešto? Ovih par velikih firmi u Hrvatskoj, jer su svi ostali u najmu u zgradama s osnovnom infrastrukturom na koju nemaju utjecaja.

Moji žive u kući, ja živim u stanu. Parking na ulici gdje je kuća je u načelu zabranjen, no parkira se gdje tko stigne. Neke kuće nemaju garaže, neke nemaju ni predviđeno parkirno mjesto na parceli, pa imaju i 2 auta u kućanstvu. Netko ti se parkira na "tvoje" mjesto do koje bi eventualno i mogao dovući kabel, što sad?

Ja u stanu imam fiksno vlastito parkirno mjesto pred zgradom. Kako da si dovedem struju do tamo. S balkona da si bacim kabel, kao i svi ovi koji ne mogu držati auto na 2 metra od kuće?

Ograničavanje kad će tko puniti ne vodi ničemu. Opet imaš 101 što ako... Što ako mi se digne da u 2 ujutro odem na pivu u Ljubljanu, a auto mi nije na nekom imaginarnom redu za punjenje?

Sve je divno i krasno kad imaš svoju zemlju i svoju kuću negdje van grada i radiš kao nekakav direktor u HT-u ili sličnoj firmi.
Ujutro se probudiš, ištekaš Teslu s punjača u garaži, odeš na posao, parkiraš se u garaži na svoje vlastito mjesto i uštekaš auto u struju i tako na repeat.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.09.2020. u 11:02.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:05   #51872
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Vrlo jednostavno definirano i ukratko sročen članak: EV još nije i nemože bit mainstream u lijepoj našoj.

I sad razmisliš malo, još ok mi što imamo svoje kuće i sl, di možeš uštekat auto direkt u kucnu utičnicu. Šta je sa ljudima koji žive u zgrdama gdje garaže nemaju utičnice, ako živiš u ilici, di ćeš ti punit auto. Šta ako 100 ljudi iz ilice ima EV, di će tih 100 ljudi punit auto? Čekat do 5 ujutro da se oslobodi koji punjač da možeš na put? Bacat kabele kroz prozor na ulicu?
Jedno parkirno mjesto = jedno mjesto za punjenje - svi sretni i zadovoljni . Za one kojima je auto prazan i trebaju sutra na put bi trebale brze punionice.

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Lako u normalnom modus operandi, sudar je drugi par postola, kažem ti jako je lako ventati li ion bateriju. A kad se jedna venta krece show. Pretpostavljam da se jesu nekako zaštitili ali opet...
U medije dolaze samo nesreće gdje se EV zapali, koliko je sudara bilo gdje se bateriji ništa nije desilo. Jedino ako je kriv "autopilot" ili baterija se sazna o nesreći. Dosta dobro su zaštićene baterije.

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Opet hrvatski problem. Hrvatski poslodavci su bas širokogrudni inače , alii možda kompromis puni auto ne dajem ti putne bla bla. Možda ali opet u nekoj budućnosti.
Ništa što nekakav poticaj ne bi mogao riješiti .

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Sad trenutno imamo u kuci 5 auta, bit će uskoro 6. Sve je familija ali svako ima svoj plan i program. Ja idem vamo, rodjak tamo, stric onamo, drugi stric ovamo. Ne moraju se svi punit ali, vjerojatno da su EV svi bi ih stavili navecer punit, da si miran ujutro.

U svijetu je to sad Early adopter tehnologija, u norveskoj je blizu mainstreama, a u nas je zasad prealpha early adopter, a u BiH npr mogu preptostaviti da je prealpha prearly preadopter
Ništa nam ne smeta da i nama EV bude mainstream za par godina, osim nas samih. Ne treba čak ni toliko puno novca da se za početak daju poticaji za punjače u garažama u zgradama, gdje više ljudi može puniti ili na parkingu od zgrada - a parking je većinom vlasništvo grada, tako da papirologija nebi trebala biti problem.

EDIT:
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nije u tome stvar, stvar je da ne možeš uspoređivati mobitel i auto samo jer im je zajednička stvar baterija.
Za početak bi trebalo stvoriti nova parkirna mjesta da bi se našlo prostora za punjače, a ne uzimati postojeća kojih ionako nema dovoljno. Rješavanje problema ne bi trebalo biti stvaranje novih.
Super ideja, ali čiji poslodavac ima vlastitu zgradu i vlastitu infrastrukturu pa da može omogućiti tako nešto? Ovih par velikih firmi u Hrvatskoj, jer su svi ostali u najmu u zgradama s osnovnom infrastrukturom na koju nemaju utjecaja.
Moji žive u kući, ja živim u stanu. Parking na ulici gdje je kuća je u načelu zabranjen, no parkira se gdje tko stigne. Neke kuće nemaju garaže, neke nemaju ni predviđeno parkirno mjesto na parceli, pa imaju i 2 auta u kućanstvu. Netko ti se parkira na "tvoje" mjesto do koje bi eventualno i mogao dovući kabel, što sad?
Ja u stanu imam fiksno vlastito parkirno mjesto pred zgradom. Kako da si dovedem struju do tamo. S balkona da si bacim kabel, kao i svi ovi koji ne mogu držati auto na 2 metra od kuće?
Ograničavanje kad će tko puniti ne vodi ničemu. Opet imaš 101 što ako... Što ako mi se digne da u 2 ujutro odem na pivu u Ljubljanu, a auto mi nije na nekom imaginarnom redu za punjenje?

Sve je divno i krasno kad imaš svoju zemlju i svoju kuću negdje van grada i radiš kao nekakav direktor u HT-u ili sličnoj firmi.
Ujutro se probudiš, ištekaš Teslu s punjača u garaži, odeš na posao, parkiraš se u garaži na svoje vlastito mjesto i uštekaš auto u struju i tako na repeat.
Isto tako nema smisla stvarati paranoju oko zapaljenja EV automobila, kad se to jako rijetko dogodi. I ICE auto se može zapaliti pa nitko ne paničari radi tog.
Ako država može davati 70 000 kn da kupiš EV auto, može dati i, bubam, 50 000 kn da se dovede struja do tog parkinga i da si staviš punjač. Nije nemoguće. Ako s autom dolaziš na posao, to znači da ga negdje i moraš parkirati. Tu gdje ga parkiraš ga prikopčaš na punjenje jer bi postojao priključak na punjač, nema veze jel parking ili garaža ili ulica. Nećemo nigdje doći s razmišljanjem "to je nemoguće", "kod nas se to nikad neće desiti", "preskupo"... Onda ćemo svi lijepo za 20-tak godina kupit EV auto i unajmit još četvero ljudi da nas gura na posao jer ga nemamo gdje napuniti a benzin/dizel su 50kn/L .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf

Zadnje izmijenjeno od: MadBoY. 30.09.2020. u 11:13.
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:09   #51873
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Sad se fino probudi iz ovog krasnog sna, pa pročitaj podatak koliko ima EV u Hrvatskoj.

Podaci su iz 3. mjeseca ove godine. 730 auta!!! Od toga je jedna količina ovih city tour auta koji zuje po gradovima, dostavnih, flotnih auta i koliko ti na kraju ostaje privatnih EV vozila za koje treba javna infrastruktira. Možda 50% te brojke...

Dodaj još 10 gore, zapravo, ajde dodaj i jako optimističnih 70 njih do danas, da zaokružiš na 800
https://www.vecernji.hr/auti/hrvatsk...mobila-1384622

0.04%

o kakvom mainstreamu pričamo
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.09.2020. u 11:17.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:17   #51874
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Cijela EU govori o budućnosti bez ICE automobila a koda nas je glavna tema kako je nemoguće imati EV auto i kako je to sve bezveze i nitko ne radi na riješavanju problema .
Da, dnas je postotak u promilima, za 15-20 godina neće biti. A sudeći po svemu mi ćemo za 30 godina tek početi riješavati problem punjenja.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:26   #51875
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Treba raditi na tome, a ne samo pričati.

London ti je primjer gdje se radi, a ne samo priča, pa i dalje imaju problem s infrastrukturom. Taksiji su im većinom EV, busevi su hibridni, a vožnja po centru se plaća na dnevnoj bazi ako nemaš EV.

Sve je krasno, ali prosječan čovjek i dalje ima problema gdje će i kako napuniti auto.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:35   #51876
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
@OuttaControl - sve potpisujem što si rekao.

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Jedno parkirno mjesto = jedno mjesto za punjenje - svi sretni i zadovoljni . Za one kojima je auto prazan i trebaju sutra na put bi trebale brze punionice.
Ne znam dal živiš u ZG ili si ikada tu bio... Ali ogroman broj automobila se preko noći MORA parkirati na mjestima koja nisu parkirna mjesta. Jer već sada nemaju slobodnih legalnih parkirnih mjesta. Zamisli tek "rat" kad legalna parkirna mjesta budu punionice.


Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Nećemo nigdje doći s razmišljanjem "to je nemoguće", "kod nas se to nikad neće desiti", "preskupo"... Onda ćemo svi lijepo za 20-tak godina kupit EV auto i unajmit još četvero ljudi da nas gura na posao jer ga nemamo gdje napuniti a benzin/dizel su 50kn/L .
Tu si u pravu. Ali isto tako i drugi extrem "sve je super, odite ljudi, kupite EV aute već danas" nije dobar. Pogotovo mi se ne sviđa kad ljudi (ne kažem da si ti takav, općenito jer znam jednog) govore kak su EV budućnost, idući auto će sigurno bit EV i nagovaraju ljude na EV... a kad dođe vrijeme za kupovinu, bude lagano dizelčić....
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:42   #51877
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Za ovo prijelazno vrijeme mislim da je Toyota hibrid najbolja opcija.
Žao mi je da nije bilo niti jednoga polovnog Aurisa ili Priusa kada sam ja kupovao auto jer bi sigurno njega uzeo...

Zapravo bio je jedan Prius ali sam ga morao isprobati na parkingu jer nije bio regan pa sam se samo zahvalio.
Jer dati 150k kuna za auto koji ne mogu probat vozit mi je malo SF
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 11:48   #51878