Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2020., 21:09   #1
Wuchko
Premium
Moj komp
 
Wuchko's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Umag
Postovi: 535
Ozvučenje restorana

Pozdrav ekipa,

najprije isprike ako sam temu otvorio na pogrešnom mjestu, neka je admin prebaci
Sad na temu - jedan poznanik me uhvatio "u mašinu" da mu probam složiti novo ozvučenje za restoran s terasom. Unutarnji dio restorana je cca 80m2 (8*10) dok terasa ima cca 130m2 (13*10). Nisam radio nikakve skice budući da i restoran i terasa imaju relativno pravilan oblik. Nekakvi zahtjevi su:
- odvojeno puštanje glazbe i podešavanje glasnoće za restoran i terasu
- mogućnost spajanja mikrofona za koji bi također trebala mogućnost odvajanja (da se govornik čuje samo u restoranu/terasi po potrebi).

Moja nekakva ideja je bila:
- postaviti 2 zvučnika u restoran i 4 na terasu.
- za puštanje glazbe pretpostavljam da posao može obaviti i PC u koji bih uz integriranu ubacio i dodatnu zvučnu karticu te bi svaka zvučna kartica bila zadužena za jednu zonu.
- nekakvo "multiroom" pojačalo s mogućnošću reguliranja glasnoće za svaku zonu te mogućnošću spajanja mikrofona.

E sad, vlasnik kaže da "pare nisu problem", no iz iskustva znam da to obično ne bude baš tako Budući da meni ovo nije "primarna djelatnost", ne znam ima li netko nekakvu preporuku za opremu do neke umjerene cijene, nek bude cca 10.000 - 15.000kn. Hvala unaprijed
Wuchko je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 22:53   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Bez pojačala nećeš proći, bolje ti je staviti više manjih zvučnika pa pokriti veću površinu zvukom, to se pogotovo osjeti kad se pusti neka tiša ambijentalna muzika, s 2 velika zvučnika jednostavno ne dobiješ dobru pokrivenost zvukom a kod glasnije muzike imaš prejaki izvor koncentriran u dvije točke/dva zvučnika.
Ostalo će ti napisati kolege koji se bolje razumiju u brandove i nazive opreme.
Sinac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2020., 08:14   #3
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Moje preporuke:

- 100-voltno zonsko pojačalo (i to dva komada, ako misliš imati dva različita izvora zvuka) - primjer: ja sam za jedan setup koristio PA Systems TA-28F, cca 2500 kuna komad, neka best buy opcija.
- 100-voltni zvučnici (primjer: OVI za terasu, a OVI kao ugradbeni gdje se može ugraditi u strop).
- Kao što kolega Sinac kaže - više manjih zvučnika da što bolje pokriješ prostor što "tišim zvukom" (da se ne desi da gost koji sjedi blizu zvučnika ne može razgovarat od buke a gost najudaljeniji da ne čuje)
- Sa 100-voltnim setupom nema problema što se tiče duljine žice, količine zvučnika i ostalih stvari koje muče omska pojačala. Osim toga, imaš master volume i pored toga svaku od zona pojačavaš/smanjivaš individualno (što je dobro i zato što nije isti zvuk na terasi i u unutrašnjosti restorana, ili na dva različita mjesta unutar istog prostora radi visine, itd.).
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Matta. 20.03.2020. u 08:21.
Matta je online   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 19:55   #4
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Ja bih,da sebi radim,stavio dvije aktivne kutije 10" unutra a dvije 12" vani,ovisno koliko je potrebno snage i za što se prostor koristi. Jedan fini mali mikser (pasivni) ili dva čak pa da su sistemi odvojeni ali da se mogu i zapetljat po potrebi i amen. Jedino što aktivni sistemi trebaju i struju pa može biti problem...

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2020., 10:32   #5
Wuchko
Premium
Moj komp
 
Wuchko's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Umag
Postovi: 535
Puno hvala svima na odgovorima, sad imam neke smjernice što i kako! Što se tiče prostora, 95% vremena je to "normalan" restoran, ostalih 5% su fešte za koje pretpostavljam da bi i gore navedeni zvučnici bili dovoljni..
Wuchko je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2020., 11:16   #6
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
nadji profesionalniju opremu, nemoj poluproizvode. Ovo sto je Matta predlozio bi bila i moja preporuka.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na