Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.10.2014., 00:40   #1
Neomalik
Registered User
 
Neomalik's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 82
multiple ssid i dva dhcp u istoj mrezi

Napravio sam multiple ssid na AP ddwrt-u po ovim uputama ( http://blog.danjoannis.com/?p=1362 ) i sve radi OK.

Onda sam u mrezu dodao uređaj Mikrotik hotspot i izgasio dhcp od virtualnog ssid-a i upisao IP od Mikrotika za gateway ali ga on nepronalazi u mrezi i onda nema IP adrese klijent koji se spaja.

Isto tako se zna dogoditi da klijent koji se spaja na Physical Interface ath0 ssid WORK ponekad dobije IP adresu od Mikrotika a ne od Debian servera.

Kako napraviti da klijent kad se spaja na ssid WORK dobije IP iskljucivo od Debian servera a kad se spaja na ssid Hotspot od Mikrotik-a

Na ovom linku sam napravio shemu kako izgleda mreza https://www.dropbox.com/s/uq2t4mqz83..._ssid.jpg?dl=0

Unaprijed zahvaljujem na savjetima.
__________________
Ako nemaš kome,dođi sam sebi
Neomalik je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2014., 01:23   #2
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
To ti se događa jer iako si se spojio na neki SSID koji je povezan sa sučeljem (stvarnim ili virtualnim) koji ima odgovarajuću adresu, zapravo klijent prvo što radi je traži DHCP server, i nema pojam o ikakvoj mreži. Tko se prvi javi, njegova djevojka. Dakle, ovaj model ti neće funkcionirati.

Ovako na pamet mi padaju dvije stvari :

1. Ili samo odvoji SSIDove u različite vlanove, no podrazumijeva se da ti switch isto podržava vlanove. DHCPe ubaci u željeni vlan.
2. Jednaka priča kao prva, no dhcp server ostavi na dd-wrtu a ovi serverčeki neka ti budu samo default gatewayi.

P.S. Komentar na tvoj sig , da nadopunim : "Prvo dođi sebi, pa onda dođi meni".
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2014., 15:52   #3
Neomalik
Registered User
 
Neomalik's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 82
Kako je virtualni SSID Hotspot kreiran da ima vlastiti DHCP odnosno DNSmasq i kad se klijent spoji na taj ssid dobije IP adresu i ima izlaz na Net preko Debian servera.

Ako stavim nove postavke za taj virtualni SSID 192.168.101.4/255.255.255.0 /192.168.101.2 i IP range 192.168.101.50 - 192.168.101.80 a Debian ostaje na postavkama 192.168.101.1/255.255.255.0 s tim da mu je IP range za DHCP 192.168.101.100 - 192.168.101.200 i onda kad se klijent spoji na SSID WORK dobije IP od Debiana i gateway mu je u ddwrt-u 192.168.101.1 i ima izlaz na Net.

Kad bi izgasio DHCP na Mikrotiku, i promjenio IP za Hotspot na 192.168.101.2. onda bi trebao napraviti u ddwrt-u za virtualni SSID da mu je gateway 192.198.101.2. i isto tako bi u ddwrt-u trebao napraviti promjene u firewall-u koje sam napravio po uputama.

Da li bi na ovaj nacin dobio da imam dva gatewaya s tim da klijenti spojeni na virtualni SSID idu na Net preko Mikrotik Hotspota a korisnici preko Physical Interface ath0 ssid WORK idu na Net preko Debiana ?

Ako u Mikrotiku izgasim DHCP oce li to imati utjecaja na rad Hotspota ili ce klijent koji je dobio IP npr. 192.168.101.50 a zadani mu je gateway 192.168.101.2 dobiti najprije captive portal od Hotspota i nakon upisa usera i passworda biti prousten na Net ?
__________________
Ako nemaš kome,dođi sam sebi
Neomalik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na