Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.08.2008., 09:49   #1
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
Routher i ethernet

Skupljamo se u ulici i htjeli bi složit mrežu, sve sa žicom, no nije mi jasno, dali onda svatko mora imat dvije lan kartice, jednu za internet a drugu za ethernet ili?
Internet ne mislimo djelit nego će se svatko spajat solo.
Čak i meni na laptopu nije bed jer imam i wlan karticu i običnu, ali zanima me radi ostalih i radi kalkulacije troškova.
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 10:03   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Najjednostavnije bi vam bilo da uzmete (naj)veću brzinu i flat (jedan od vas) te ravnomjerno podijelite troškove. Svi se spoje na taj router žično ili bežično i onda možete razmjenjivati podatke međusobno i surfati do mile volje.
Router (obavezno bežični) dobijete od ISP-a (npr. D-Link G684T, Zyxell ili Thompson), a ovisno o broju mogao bi vam zatrebati jedan switch (100kn) i lan kabel (cca. 3kn/m). Na router se žično direktno mogu spojiti 4 korisnika, a za više od toga vam je potreban switch. Bežično se na router može spojiti i preko 10 korisnika istovremeno.
Ako se više njih bude spajalo bežično, ovisno u daljenosti između vas, vjerojatno će vam zatrebati i vanjska wlan antena.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.08.2008., 10:35   #3
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
Budući da svi od nas imaju internet i svi su vezani nekakvim ugovorom, ovo sa zajedničkom vezom neće ići, to sam ja predlagao svima njima još prije 3 godine pa me nitko nije slušao, dali onda trebaju dvije lan kartice na kompjuteru da bi ovo radilo ili ima i neki drugi način?
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 10:38   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Nisam stručnjak, ali mislim da bi se moglo rješiti samo sa routerom (i switchem ako bude potreban). Sistem je isti, samo što router neće na net tj. ne mora se dijeliti i njegova internet veza.
Nikky bi ti dao puno stručniji savjet od mene, pa ga malo kontaktiraj.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 11:58   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
To se može napraviti samo ima niz detalja i mogućih problema koje treba rješiti:
- mrežni segment router - komp ili komp - switch ili switch - switch može biti max. 100 M
- ovi kućni routeri imaju jako loše ili nikako rješeno djeljenje prometa po klijentu eventualno po vrsti prometa
- može se stavit druga mrežna na kompu (novije ploče znaju imati dvije) sa fiksno definiranim parametrima za tu vašu nazovimo je Game mrežu, tek tu idiot (Automatic) ne radi
- ako je udaljenost prema nekom "članu" veća morate ići na bežično rješenje
- možda bi vam jednostavnije i jeftinije bilo da se pridružite nekoj WiFi udruzi
- . . .
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:20   #6
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
Mi smo svi u krugu od 70 metara, to se valjda da sa kablom, ja sam računao sa kablom nam je to sve puno jeftinije ili se varam?
i daj mi objasni ovaj dio

Citiraj:
- mrežni segment router - komp ili komp - switch ili switch - switch može biti max. 100 M
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:25   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
To znači da od nečijeg kompa do routera može biti max. 100 M kabela, ako prelazi onda moraš ubacit switch (jasno negdje di je zgodno) pa nastavit
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:27   #8
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
svi su puno bliže od 100 m, tako da neće bit problema po tom pitanju, samo me muči to kak izvest da osoba ima svoj net i da je umrežena sa ostalima, dali ima još koji način osim kupovina dvije lan kartice?
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:30   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Pa nije nužno imati 2 lan kartice, može i s jednom samo će svaki put morat priključit odgovarajući kabel i namjestit mrežne postavke.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:33   #10
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
pa to baš i nije najpraktičnije rješenje.. jel ima neki kao spliter da unjega ulazi kabel od routhera i etherneta a izlazi samo jedan koji ide na lan karticu?
Ak nema to treba izmislit da se obogatimo
omago je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.08.2008., 12:40   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Već sam jednom bio odgovorio da mreža nije ko vodovod pa djeliš kako ti treba
2 veze = 2 mrežne
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:41   #12
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
OK, thanks na pomoći, ak di zapnemo budem te udavio
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 12:55   #13
honored
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: virje
Postovi: 153
a koliko vas se točno spaja u mrežu...i mislim da bi vam bilo najeftinije da se umrežite pomočnu bežičnog rutera i wlan-a (usb ili kartice)..
te da taj jedan ima flat a ostali da smanje promet ( npr. ako imate svi t-scam da svi stavite na 1gb kad vas veže ugovor. a jedan od vas da ima flat )
honored je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 13:05   #14
omago
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
To sa dijeljenjem neta nedolazi baš u obzir, jer je kod mene doma na router već sad spojeno 6 ljudi, 4 laptopa i 2 stolna kompa i sad da se spajaju još 4 čovjeka, nema smisla..
omago je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 13:07   #15
honored
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: virje
Postovi: 153
nabavite svič i ruter.. postavite brezu i svi se spajaju preko tebe kad imas tak puno kompova...
honored je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na