Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.06.2008., 00:05   #31
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Thanks. A kako u sotale raidove staviti ili je proces isti?
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2008., 01:17   #32
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Sve se radi na skoro isti način, samo u RAID BIOS-u odabireš drugačije postavke.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2008., 17:04   #33
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

hm, samo godinu dana stara tema, pa kaj niko ne koristi raid il ljudi sve znaju?

ovak, konkretno...ubo sam jucer 2xWD640GB harda, i umjesto da instaliram vistu konacno na novi komp u pol sata, ja sam se naravno isao igrati sa raid-om, pa je sve skupa trajalo do kasno u noc...

od toga sam vise visio na netu po raznim forumima da dobijem zadovoljavajuce odgovore, nego sto sam prcko po kompu...ali svejedno je jos ostalo otvorenih pitanja...

nakon prolaska kroz bios postavke i stavljanje kontrolera u raid mod, doslo je na red slaganje raid polja u raid setupu...stavim ime, tip polja raid0, te me pita za stripe size o kojem sam tolko citao...nudi 8, 16, 32, 64, 128kb(default)...

e sad, tu imam prvo pitanje...iducih 2 sata sam proveo na drugom kompu na netu da vidim kaj ljudi pisu....ima dosta linkova di se o tome pise, ali su jako proturjecni...neki kazu da je najbolje staviti stripe size duplo veci od cluster size-a(koji se definira kod formatiranja i mislim da je za NTFS default 4kb), dok drugi kazu duplo manje, treci kazu da treba stavit u odnosu kakve podatke imas na disku(velicina file-ova), cetvrti da ovisi o izracunatom I/O odnosu i sl...vecina linkova sa http://www.techspot.com/vb/topic11612.html

jel ima neko znanja(sigurno ima) i volje(to vec malo teze) da tu problematiku malo opsirnije objasni?
konkretno, ja sam stavio 128kb posto je to bila default-na preporuka...da li je to mozda preveliki stripe za OS drive?

i sad dolazimo do sljedece stavke u raid setup-u, a to je kolko zelim veliko polje. Posto mi AsRock-ica podrzava 2 raida na kontroleru, ideja mi je bila u prvi napravit brzi raid0 od prve trecine oba diska za OS, igre i video, a u drugi nekakav backup i ostalo...tak da sam stavio 400GB da mi bude prvo raid0 polje...

e sad, moje drugo pitanje je sta sa ostatkom od 800GB napravit, po 400GB od svakog harda?
ako i to stavim u raid0 polje, sta sam se opce zajebavao onda opce sa 2 raid0 polja? Jedino ako je pitanje s pocetka legitimno da je za OS bolje imati manji stripe size, a za ostatak hard di su igre i veci file-ovi, veci?

uglavnom, ja sam stavio da mi je ostatak u raid1 polju od 400GB na kojem ce mi bit backup i mirror od raid0 polja...jesam li sa tim uopce ista postigao sto se tice sigurnosti, jer sam efektivno sa cijelom pricom dobio da mi je hard sa pocetnih 1200GB(2x640) spao na 400GB
jest da mi je i to veliki skok sa sadasnjeg 120GB, ali svejedno, nekak mi se cini da je o preveliki danak sigurnosti

imam jos pitanja, al ionako je vec i ovo preveliki post...

pozdrav
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2008., 19:06   #34
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
O stripe size-u i cluster-u link!

O RAID setup-u moras sam odlucit (vrsta i velicina diskova, stripe i cluster, alignment, particioniranje, short-stroking...), ali nekako mi se cini da se najbolji rezultati ostvaruju diskovima sa brzim pristupom (SSD idealno), a tek onda eventualnim RAID poljem (ovisno o namjeni i zadacama kompa/radne stanice/servera).
Najisplativije bi bilo naci diskove sto manjeg kapaciteta za RAID 0 (dobiveni dvostruki kapacitet je dovoljan za OS particiju, pa cak i ako su pitanju 8GB diskovi), a za backup/storage koristiti provjereno pouzdane diskove (hint: enterprise, raid edition...) veceg kapaciteta u raznim RAID 1/5/6/10 kombinacijama.
Ne treba ni spominjati (nadam se) da se sigurnost podataka u RAID poljima multiplicira koristenjem kvalitetnih kontrolera (ne onboard rjesenja), te osiguravanjem optimalnih radnih uvjeta unutar case-a.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2008., 10:43   #35
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
jel ima neko znanja(sigurno ima) i volje(to vec malo teze) da tu problematiku malo opsirnije objasni?
Fakat si izvukao thread iz naftalina.

Problematika je jako velika, realno gledajuci poprilicno velika u odnosu na neke druge komponente.

Samo sto se tice elemenata tipa stripe size, disk aligment i slicno daju se napisati traktati. Ako nemas ni detaljne parametre ni zahtjeve, stavljaj po defaultu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2008., 10:49   #36
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Odgovor je jako jednostavan:

Sve je u potrebama, zahtjevima i željama korisnika.

Osobno mislim da RAIDu nije mjesto u kućnom kompu onoga tko postavlja ovakva pitanja. S njim treba znati rukovati. Nije zahtjevno ali je potreban oprez. A što kada RAID ode u vječna lovišta?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2008., 11:00   #37
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Odgovor je jako jednostavan:

Sve je u potrebama, zahtjevima i željama korisnika.

Osobno mislim da RAIDu nije mjesto u kućnom kompu onoga tko postavlja ovakva pitanja. S njim treba znati rukovati. Nije zahtjevno ali je potreban oprez. A što kada RAID ode u vječna lovišta?
Ista stvar kao i kod obicnog diska, aktiviras restore backupa napravljenog dan ranije, naravno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 02:23   #38
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
aj, drago mi je da je tema ozivjela, al nisam nis pametniji nego kaj sam bio jucer

procitao sam ovaj jako dobar link sto je dh41400 ostavio, frajer si je fakat dao truda...Iggy, daj pliz pogledaj onu tablicu iz linka koju je frajer testirao raid0 sa 6 hardova...da li isto vrijedi i za raid0 polje kad su samo 2 harda ko kod mene ili se meni povecava optimalan stripe size 3 puta od njegovog uz isti setup i fileove?

na starom kompu mi je prosjecna velicina fileova na C drive-u 500kb, a na D drive-u 4MB, pa pretpostavljam da ce slicno biti i sad na novom kompu...uzevsi to u obzir, i moju konfu iz siga, kolko mislite da bi trebao biti cluster size kod formatiranja C, a kolko od D particije, te isto tako za stripe size od raid0 polja za C drive i za D drive(ako je prijedlog osjetno razlicit stripe, mogu napravit 2 raid0 polja, kontroler mi podrzava...)

e sad, kad je sve to receno, sve sam istestirao sa HDTachom, pa koga zanima, moze pogledat...osim grafova, svi rezultati su u XLS tablici...mozda sve to pomogne Iggy-u da mi kaze nest pametno, posto jedino kaj meni grafovi govore je da sve leti bolesno brzo

znaci, raid0 polje je napravljeno od prve trecine oba diska(200MB od svakog, ukupno 400MB), zato je crta ravna cijelom duzinom...neznam zasto mi je D drive brzi od C u svim testovima? I ima par grafova koji su mi isto cudni, ili su svi cudni jer mi prijenos ide do 5000MB/s

i jos samo da ponovim pitanje iz prijasnjeg posta. Od ostatka hardova sam napravio raid1 polje koje ce mi sluzit za backup te sam efektivno spao na ukupno 400GB od 1200GB harda...jel se moze kaj pametnije napravit od tih 400GB po hardu sto je ostalo?

opet 100 pitanja...nemogu si pomoc






HDTach.xls
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 12:04   #39
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
procitao sam ovaj jako dobar link sto je dh41400 ostavio, frajer si je fakat dao truda...Iggy, daj pliz pogledaj onu tablicu iz linka koju je frajer testirao raid0 sa 6 hardova...da li isto vrijedi i za raid0 polje kad su samo 2 harda ko kod mene ili se meni povecava optimalan stripe size 3 puta od njegovog uz isti setup i fileove?
Uh, ovdje ima svega... Za pocetak, makni taj SW iz analize, rezultati su nebulozni. Tip polja i setup je poprilicno neovisan o broju diskova (osim u iznimnim situacijama). Ako je klasican rad u pitanju, isao bi na 64 k, osim u slucaju jako ceste obrade multimedije, tad mozda na 128k...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 12:09   #40
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ja bih za neku kombinaciju sistema, aplikacija i ostaloga išao bolje na 16k, to mi se nekako čini kao najbolji omjer...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 13:45   #41
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Uh, ovdje ima svega... Za pocetak, makni taj SW iz analize, rezultati su nebulozni. Tip polja i setup je poprilicno neovisan o broju diskova (osim u iznimnim situacijama). Ako je klasican rad u pitanju, isao bi na 64 k, osim u slucaju jako ceste obrade multimedije, tad mozda na 128k...
pod SW mislis na HDTach? Svi rezultati za fileove do 2 MB pretpostavljam?

Zar ta extremna zabiljezena brzina do 5GB/s nebi mogla biti objasnjena sa cashom drive-a i sa fast write/read opcijom u visti i sl...koji program onda umjesto HDTacha da to istestiram, ili kako da to istestiram pjeske sa kopiranjem i stopericom?

sto se tice stripe size-a, znaci mislis da nije potrebno ici na manji za OS od 64kb? Meni je sad 128kb kolko je bio default, jel ima smisla sad to mijenjat na 64kb, posto pretpostavljam da ce trebat ponovo vistu instalirat onda...nije neki problem ako treba, 18min je trajala instalacija

ako mi nije bitno kolko harda pusim bezveze, jel ima smisla povecat clustere sa defaultnih 4kb na C(OS) ili D(Igre, video i muzika) particiji, sto se tice performansi i manjeg defragmentiranja...

znam da mozda previse filozofiram i cjepidlacim, i da je to sve u pragu par postotaka sim, tam, al volim stvari istjerat na cistac kad ih se primim. Kad mi ovo sve sjedne, prebacujem se na graficku i proc dio foruma

Zadnje izmijenjeno od: Iceman11. 25.07.2008. u 13:56.
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 14:56   #42
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
5 GB ne možeš nikako imati jer je 300 MB/s teoretska propusnost SATA 2.0 kontrolera.

Najbolje sve ručno istestiraj i to u onim programima koje svakodnevno koristiš. Na to dodaš kopiranje datoteka (puno manjih i jedna veća recimo) pa usporediš rezultate.

U tu svrhu bi najbolje bilo napraviti image Windowsa da uvjeti testiranja budu 100% jednaki što se tiče softverske strane.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:11   #43
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
5 GB ne možeš nikako imati jer je 300 MB/s teoretska propusnost SATA 2.0 kontrolera
A to ima kakve točno veze sa propusnošću polja diskova koje se sastoji od x diskova na x konektora koji se svi spajaju u jedan link prema čipsetu kroz npr PCI-e bus ili PCI-x...

Limit je sabirnica na koju je nakačen kontroler (da je kontroler savršen), odnosno češće kontroler sam (njegova przina raspodjeljivanja i ostaloga) naravno da jedan SATA II link limitira pojedinačni spoj i na tom jednom disku je limit 3GB/s dakle oko 357Mb/s zapravo ako ćemo sitničarit...

Ali da su rezultati nebulozni bogme jesu...
__________________
--
Have a nice day...

Zadnje izmijenjeno od: yedwy. 25.07.2008. u 15:22.
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:19   #44
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
pod SW mislis na HDTach? Svi rezultati za fileove do 2 MB pretpostavljam?
Brdo rezultata, ne samo taj.

Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
Zar ta extremna zabiljezena brzina do 5GB/s nebi mogla biti objasnjena sa cashom drive-a i sa fast write/read opcijom u visti i sl...koji program onda umjesto HDTacha da to istestiram, ili kako da to istestiram pjeske sa kopiranjem i stopericom?
Ja obicno koristim IOmeter s cisto drugim zahtjevima od testa u startu. Sto tocno zelis testirati?

Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
sto se tice stripe size-a, znaci mislis da nije potrebno ici na manji za OS od 64kb? Meni je sad 128kb kolko je bio default, jel ima smisla sad to mijenjat na 64kb, posto pretpostavljam da ce trebat ponovo vistu instalirat onda...nije neki problem ako treba, 18min je trajala instalacija
Realno, sumnjam da ces uopce ista primijetiti.

Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
ako mi nije bitno kolko harda pusim bezveze, jel ima smisla povecat clustere sa defaultnih 4kb na C(OS) ili D(Igre, video i muzika) particiji, sto se tice performansi i manjeg defragmentiranja...
Time fragmentiranje neces nesto posebno smanjiti na vecim diskovima.

Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
znam da mozda previse filozofiram i cjepidlacim, i da je to sve u pragu par postotaka sim, tam, al volim stvari istjerat na cistac kad ih se primim. Kad mi ovo sve sjedne, prebacujem se na graficku i proc dio foruma
Realno ces puno vise vremena potrositi na to nego sto ce ti se realno isplatiti. Ni oni koji zive od toga ni oni koji traze svaku nanosekundu te kompliciraju toliko.

Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Limit je sabirnica na koju je nakačen kontroler (da je kontroler savršen), odnosno češće kontroler sam, naravno da jedan SATA II link limitira ali na tom jednom disku je limit i to je 3Gb/s dakle oko 357MB/s zapravo ako ćemo sitničarit...

Ali da su rezultati nebulozni bogme jesu...
Nije 375 MB vec 300 jer je 8B/10B encoding.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 05.02.2019. u 22:46. Razlog: spojeni postovi
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:24   #45
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije 375 MB vec 300 jer je 8B/10B encoding.
Ma da? Ja sam uvjek djelio s 8 al primljeno na znanje...

Ahh ni bajt više nije što je nekad bio...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:30   #46
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ma da? Ja sam uvjek djelio s 8 al primljeno na znanje...

Ahh ni bajt više nije što je nekad bio...


Od sad bolje dijeli s deset, taj IBM-ov izum se koristi i kod Etherneta, FireWirea itd....
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:49   #47
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nažalost ne i kod kapaciteta hard diskova nakon formatiranja...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 15:56   #48
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Nažalost ne i kod kapaciteta hard diskova nakon formatiranja...
A sto bi, jos mnozio?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2008., 23:09   #49
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ni oni koji zive od toga ni oni koji traze svaku nanosekundu te kompliciraju toliko.
haha, fala ti na svemu, nasmijao si me do suza

daj mi pliz reci jos samo ovo kaj sam 2 put vec pito a nije bilo odgovoreno...od tog ostatka harda kaj mi je ostalo nakon raid0 polja, dal je ok napravit raid1 polje za backup ili ima nest pametnije kak se moze backupirat a da ne popusis tolko mjesta na hardu?

P.S. a ovaj IOmeter nis ne kuzim
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 01:49   #50
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
haha, fala ti na svemu, nasmijao si me do suza

daj mi pliz reci jos samo ovo kaj sam 2 put vec pito a nije bilo odgovoreno...od tog ostatka harda kaj mi je ostalo nakon raid0 polja, dal je ok napravit raid1 polje za backup ili ima nest pametnije kak se moze backupirat a da ne popusis tolko mjesta na hardu?
Ti ono imas Intel Matrix?

RAID 1 nije backup, to je najbitnije. Ako bas zelis na neki nacin sacuvane podatke od najveceg dijela situacija koje mogu dovesti do gubitka, ili ostavi kao zasebne diskove (ako mozes) ili to stavi u RAID 1, a negdje drugdje radi backup. Ako pak nabavis jedan novi disk za backup, onda moze sve u RAID 0.

Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
P.S. a ovaj IOmeter nis ne kuzim
On je bitno kompliciraniji ali daje realnije rezultate ovisno o tome sto se radi i na koji nacin. Jedino i te rezultate treba znati "citati". Naime, ono sto ovi standardni testovi mjere su brzina sekvencijalnih transfera i dijelom access time, burst time ni ne racunam jer je prakticki nebitan za obicnog korisnika, a igranjem kroz IOmeter mozes vidjeti kako disk "reagira" na razlicite zahtjeve.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 16:10   #51
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
ma i meni se sve vise cini da cu kupit jos jedan hard koji ce bit uglavnom za backup...jos jedan WD640 ili Samsung F1 1GB...

konvertiram ovo raid1 polje u raid0, a na backup hardu radim incrementalni disk image od raid0 polja, te file backup...ovo sve ostalo sta ja pokusavam je otkrivanje tople vode, kompliciram bezveze...

fala na pomoci svejedno...
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2008., 10:24   #52
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
ma i meni se sve vise cini da cu kupit jos jedan hard koji ce bit uglavnom za backup...jos jedan WD640 ili Samsung F1 1GB...

konvertiram ovo raid1 polje u raid0, a na backup hardu radim incrementalni disk image od raid0 polja, te file backup...ovo sve ostalo sta ja pokusavam je otkrivanje tople vode, kompliciram bezveze...

fala na pomoci svejedno...

Nema na cemu. BTW, imas taj Matrix?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2008., 20:49   #53
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
yap, imam intel matrix storage...nije valjda da imas ti za mene pitanje?
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2008., 11:23   #54
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
yap, imam intel matrix storage...nije valjda da imas ti za mene pitanje?
Pa da imas diskove splitano u dva RAID 0 i RAID 1 polja, jos nekako. Sad nije bitno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2008., 22:17   #55
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
hm, ako pod dva mislis dal imam 2 diska i 2 raid polja, onda imam...

od 2 WD640 harda sam kreiro jedno raid0 polje od 400GB i ostatak sam stavio u raid1 polje...win mi prepoznaju ko da imam 2 harda od 400GB...
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2008., 10:20   #56
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
hm, ako pod dva mislis dal imam 2 diska i 2 raid polja, onda imam...

od 2 WD640 harda sam kreiro jedno raid0 polje od 400GB i ostatak sam stavio u raid1 polje...win mi prepoznaju ko da imam 2 harda od 400GB...
Ako nisi nista instalirao, bilo bi zgodno dobiti write testove IOmeterom. Ako jesi, zaboravi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 15:59   #57
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Ukljucivanje write cachinga i adavnced performance pod raidom 0

sry na dugom naslovu nek moderator skrati ak nepase :P

znaci imam za sistem dva wd-a od 80gb u raid 0 na ichr9 sb, e sad posto je poznato da sam raid 0 nenudi nikakvu sigurnost, kolko je pametno jos ukljucivat write caching u vidu dodatnih performansi , inace konfa je iz siga i hardovi su najslabija karika sistema.

hvala na kosturktivnim odgovorima
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 18:03   #58
Valg
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: City
Postovi: 1,404
Ja osobno takve male hardove nebi ni stavljao u RAID...

Kud su stari, ako ti jedan otkaže... Ne želim ni pomisliti... Ali to je samo moje mišljenje. Pričekaj da ti netko s više iskustva u tom polju odgovori...
Valg je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 23:25   #59
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Jedan od problema "sigurnosti" podataka kod Write cachinga je da nestankom struje (napajanja) postoji odredjena vjerojatnost gubitka integriteta podataka i samim time "padanja" RAID polja ...

Ukratko: ako se ne zapisu trenutno aktivni podaci "iz cache-a", mozes se pozdravit sa svim podacima unutar tog polja.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2008., 14:06   #60
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 879
Pitanje u vezi RAID polja i OC-a

zanima me je li bi mogao složiti RAID 0 polje sa 2 WD6400AAKS s obzirom da mi je OC-an comp, ali je 1000% stabilan? A da se polje ne "raspadne". Ako se može koji cluster size da odredim? btw ne radim sa velikim file-ovima, znaći neki programi za slaganje mreža i igrice.

comp se može vidjet pod "moj comp"
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na