Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2012., 15:36   #1
maxtor
Premium
Moj komp
 
maxtor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 382
(riješeno) Maxtor 6Y080L0 3.5'' ATA prestaje raditi

Molim vas za pomoć savjet ili bilo šta,nevedeni disk je uredno radio već 9 godinu kad prije mjesec dana mi se počeo sam od sebe isključivati te pošto imam 2 hard-a maxtora koristim samo za storage podataga a wd koristim za windowse...danas mi je maxtor totalno blokirao i traži za pristup disku da ga formatira,što sam i učinio al nakon toga umisto 76.8 GB disk ima 31.4 GB... jednom u 3 mjeseca bi udrio disc cheking i prikazivalo mi je da ima par kb bad sector na maxtoru,inače HDD life mi pokazuje health maxtor 80% dok WD pokazuje 100%... Šta se desilo sa maxtorom,jel to govori da je pri kraju ili je problem što windows krivo očitaje i krivo mi ga formatira??

EVo maloprije mi stalno bios izbavica grešku da je hardware monitor naša grešku, kaže +3.3V da je 2.90V... jel moguće da zbog toga mi disk stalno blokaje a to mi se prije nije dešavalo

Zadnje izmijenjeno od: nino. 12.03.2012. u 19:33.
maxtor je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2012., 19:28   #2
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Disk nije direktno povezan s 3.3V. Pusti LLF.

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 18.03.2012. u 22:14.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2012., 21:47   #3
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Ako imas win7 onda pokreni onaj alat za diskove,mislim da se zove Disk management ili tako nesto. Ako nemas vise podataka na tom maxtoru onda s tim alatom ljepo obrisi particije od tog diska, onda bi trebalo pokazivat "Unallocated space 76.x GB", desni klik na to i napravi novu particiju, pusti nek ga formatira. Onda pokreni HD TUNE program i izvrti testove i tamo ce pokazat ima li bad sektora.


Ako ima bad sektora, postoje metode da se disk formatira u velicinu (GB) gdje nema bad sektora.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2012., 09:39   #4
maxtor
Premium
Moj komp
 
maxtor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 382
Koristim XP Pro,probao sam jučer preko instalacije windowsa izbrisati cijelu particiju i kreirati novu međutim i tamo prepoznaje samo 31.4 GB,zanima me jel moguće da se to radi bad sectora moglo desit i kako se rješava tih bad sectora?
maxtor je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2012., 10:01   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Mada se može napraviti i veća FAT32 particija, postavlja se pitanje: FAT32 ili NTFS? Napravi NTFS particiju. Već sam napisao, pusti low level format (npr HDD regenerator) i on će ti bad sektore zamijeniti rezervnima, naravno, ako ih ima slobodnih. U SMART-u ostaje zabilježeno da su sektori relocirani.

Nakon toga preskeniraj disk (full scan). Ako je bilo dovoljno 'zamjena', nakon full scan-a ne bude nikakvih grešaka. Naravno, kroz neko vrijeme se mogu pojaviti novi BS. Nakon što se popuni kvota zamjenskih sektora, svaki novi BS bit će označen kao bad. Takav disk sa puno relocated sektora, em što je izgubio na brzini, je i nesiguran za pohranu podataka.

Jasnije?

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 13.03.2012. u 14:19.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2012., 16:39   #6
maxtor
Premium
Moj komp
 
maxtor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 382
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Mada se može napraviti i veća FAT32 particija, postavlja se pitanje: FAT32 ili NTFS? Napravi NTFS particiju. Već sam napisao, pusti low level format (npr HDD regenerator) i on će ti bad sektore zamijeniti rezervnima, naravno, ako ih ima slobodnih. U SMART-u ostaje zabilježeno da su sektori relocirani.

Nakon toga preskeniraj disk (full scan). Ako je bilo dovoljno 'zamjena', nakon full scan-a ne bude nikakvih grešaka. Naravno, kroz neko vrijeme se mogu pojaviti novi BS. Nakon što se popuni kvota zamjenskih sektora, svaki novi BS bit će označen kao bad. Takav disk sa puno relocated sektora, em što je izgubio na brzini, je i nesiguran za pohranu podataka.

Jasnije?
HDD Regenerator je spasio stvar,trebalo mi je skoro 2 dana dok izvrti sve testove,ispravi bad sectore i šta je najvažnije vratia mi je prostor diska na orginalnih 76.8 i disk se više ne gasi sam od sebe,ko zna u čemu je problem bia,možda u bad sectorima a možda u nečem 3... uglavnom napravio sam NTFS particiju i full formatirao nakon što je HDD Regenerator obavio svoje...točno po tvojoj preporuci,zahvaljujem na savjetu još jednom
maxtor je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2012., 17:10   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
To je samo privremeno rješenje. Spašavaj podatke s njega i to hitno, a onda ga baci u smeće jer će kad-tad krepati, a onda ti neće pomoći ni milijun HDD Regenratora.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 15:42   #8
maxtor
Premium
Moj komp
 
maxtor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 382
Samo mali info,nabavio san opet polovni antec trube blue 480w (svoje sam pokvario a bio sam prezadovoljan sa tim napajanjem),sistem koda bolje i lakše radi,nevjerovatna je razlika,nema više oscilacija 3.3 napajanja koje mi je bios izbaciva,sad je 3.29V a na starom napajanju jbi variralo od 2.99 do 3.19V,možda mi i radi napajanja se disk više ne gasi...
maxtor je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 19:00   #9
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
HDD nema veze sa tih 3.3v koje napajanje daje, on doviva 5v i 12v.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 19:13   #10
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor xtreme96 Pregled postova
HDD nema veze sa tih 3.3v koje napajanje daje, on doviva 5v i 12v.
A disk je spojen na kaj? Koji vod napaja SB i kontrolere?
Overclock je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2012., 21:21   #11
maxtor
Premium
Moj komp
 
maxtor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 382
da se razumimo i 12V je sad 11.99 dok bi prije bia oko 11.5V a 5V je sad 4.99 a prije 4.8V
maxtor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na