Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2008., 01:15   #1
Brc
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Varazdin
Postovi: 251
Subnotebooks?

Koliko sam vidio na google laptopi tipa asus eee nazivaju se subnotebooksi pa me zanima koji uredaji takve vrste postoje jos i ima ih na nasem trzistu uz naravno prihvatljivu cijenu.Hvala
Brc je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 06:12   #2
Demon Hunter
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zg
Postovi: 998
Stvarno je teško malo bolje pogledat prvu stranicu podforuma?

Ugl, da ti olakšam:
1. Asus EEE (700/900/1000)- link
2. MSI Wind - link
3. Acer Aspire One - link
4. HP Mini -Note - link
Demon Hunter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2008., 13:44   #3
DuHc
Premium
 
DuHc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 204
Citiraj:
Autor Brc Pregled postova
Koliko sam vidio na google laptopi tipa asus eee nazivaju se subnotebooksi pa me zanima koji uredaji takve vrste postoje jos i ima ih na nasem trzistu uz naravno prihvatljivu cijenu.Hvala
Zapravo se navedeni prijenosnici zovu Netbook, to je naziv koji se uvriježio u posljednje vrijeme.
Subnotebook uređaji su s puno dužim stažem, gotovo redovito ekskluzivni uređaji, višestruko skuplji od svoje veće braće,
rezervirani ponajviše zbog svoje cijene za poslovne ljude, tehnofrikove i zlatnu djecu čiji bogati roditelji ne mogu odbiti nijednu njihovu želju
Netbook-i su budget uređaji od 2-3k kuna, koje si danas svaka šuša može priuštiti, ali su jako zgodni i upotrebljivi, naravno-za surfanje,
čekiranje mailova, pisanje...eventualno za pogledati koji film (s flash memorije zbog izostanka optičkog pogona)...

BTW ubio bih za Mini-Note s Atomom... HP
DuHc je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2008., 11:21   #4
igor106
čuđenje je početak znanja
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: on-line
Postovi: 52
zapravo, ti laptopi s 7,8,10,12 inčni LCD su UMPC (Ultra Mobile PC) i NISU tako skupi. Proizvođači to smatraju kao uređaj koji treba popuniti taj tržišni prostor između laptope i PDA mobitele. Ovdje nisu baš popularni ali za par godina valjda čemo ih gledati češče. Primjer o cijeni i konfiguracijama, evo direkno iz proizvođača (neču reči koji je brand). 10 inch LCD, Atom 1.7, 1GB ram, 80GB SATA HD, wifi, BT.... sve to u Kini košta 320USD. Na to dodaj transport i PDV... Nije to skupa stvar. Pitanje je da li je tržište spremno za takav UMPC. Neznam kako je po drugim gradovima, ali po ono što sam čitao, čini mi se da zasad je samo Varaždin spreman za takve mobilne uređaje jer ko što sam čuo, pokriven je WIFI mrežom u potpunosti.
igor106 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2008., 13:32   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor igor106 Pregled postova
zapravo, ti laptopi s 7,8,10,12 inčni LCD su UMPC (Ultra Mobile PC) i NISU tako skupi.

Nisu UMPC nego Netbook.

UMPC-ovi obicno imaju ekrane do 7", obicno su slate (znaci, bez tipkovnice, Asus R2H napr.) ili kliznom ili preklopivom tipkovnicom (oqo ili Fujitsu U810), i velika vecina ima touchscreen. I, sto je paradoksalno, UMPC-ovi su na kraju ispalo dosta skuplji nego sto se u pocetku planiralo.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2008., 10:22   #6
igor106
čuđenje je početak znanja
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: on-line
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Nisu UMPC nego Netbook.

UMPC-ovi obicno imaju ekrane do 7", obicno su slate (znaci, bez tipkovnice, Asus R2H napr.) ili kliznom ili preklopivom tipkovnicom (oqo ili Fujitsu U810), i velika vecina ima touchscreen. I, sto je paradoksalno, UMPC-ovi su na kraju ispalo dosta skuplji nego sto se u pocetku planiralo.
hmmm.... pa onda jel je to UMPC ili netbook? Ako nije UMPC onda zašto u objašnjenju koristiš taj termin, a gore tvrdiš da se UMPC ne može koristiti?
I sad, ajd odluči se več, koja ti je poanta? Jel UMPC obično slate, ili klizni, ili preklopni? Ako več nabrajaš koncepte, nemožeš baš tak napisati da su obično slate ili ovo ili ono. Ako su ili ovakvi ili onakvi, onda nisu obično slate. A taj paradoks, da su dosta skuplji, odakle ti? Koje su bile početne projekcije, koje su cijene sad, odakle ti ta informacija? Pa i u laptopima imaš cijene maltene od 2 do 20 tisuča kuna, a to ne ovisi od koncepta nego opremljenosti.
igor106 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2008., 10:30   #7
igor106
čuđenje je početak znanja
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: on-line
Postovi: 52
"Ono što je jučer bio sub-notebook je danas UMPC preklopnik koji figurira kao jeftini prijenosnik budučnosti"- Moj slobodni prijevod.
Netbook je samo marketinško ime koje Intel fura. Inače, konceptualno, to je ultra mobilni PC. Dakle UMPC. U tom segmentu ultra prijenosnika imaš, grubo rečeno, tri pod-kategorije. Uglavnom dijele se po veličini i dizajnu.

Prva, največa kategorija je Asus EEE i njemu slični. Izgleda identično ko i laptop, samo što je LCD 7-13 inča, i nije namjenjen da bi stao u đebu, nego da je lagan, energetski neovisniji i da ima wifi i BT. Ova kategorija zapravo se najbolje uklapa u sub notebook koncepciju, ko što i samo ime kaže, taj sub-notebook je identični konceptualno, ali manji od klasičnog notebook prijenosnika. Preklapaju se s notebok-ovima, na primjer 12 i 13 inčni modeli se mogu svrstiti i u UMPC i u laptop skupinu.
Onda imaš srednju klasu ultraprijenosnika, koji su poput tablet PCa, imaju touchscreen i hrpu opcija poput wifi, BT, neki čaj i GPS, a neki su i slideri. MSovi Origami projekt je namjenjen prije svega, na ovu srednju grupu UMPCa.
I zadnja grupa UMPCa je ona koja ima poprilično mali LCD, touchscreen, slider-koncept, itd. Ovdje se več prijenosnici i mobiteli preklapaju, jer su fizičke dimenzije skoro isti, pa još prije 10 godina smo imali Nokia Comunicator, mobitel i PC sve u jednom. Iako je taj model bio clamshell (preklopnik) a ne poput današni slideri, zbog veličinu i opremljenosti, uklapa se u ovu yadnju grupu.
Ultraprijenosnici, sub-notebookovi, netbookovi, kako god ih zvali, potpunjavaju taj prostor izmđu mobilne telefone i laptope. To popunjavanje naravno podrazumjeva i preklapanje i sve moguče kombinacije jer tržište još uvjek nije definiralo svoje zahtjeve: da li želi isključivo minijaturni laptop, ili miniijaturni tablet PC, ili veliki mobitel s Office aplikacijama, ili nešto između.
Koliko je samo teško dati jasne definicije što ultraprijenosnik je, pogledaj ovu stranicu.
Malo jasniji pregled imaš ovdje, i ovdje.
Tko voli više čitati i ne plaši se Google portala te engleske stranice, evo materijala za pregledat:
Netbook showdown: The top 10 mini laptops rated
http://umpc.com/
Ultra mobile PC
Netbook

EDIT: UMPC Portal super info za UMPC grupu.
igor106 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2008., 12:46   #8
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor igor106 Pregled postova
Pitanje je da li je tržište spremno za takav UMPC.
Trziste ? Spremno ?
Pa znas li kakvu je lovu Asus pobrao se eee brandom ? O spremnosti trzista uopce ne treba govoriti.


Citiraj:
Neznam kako je po drugim gradovima, ali po ono što sam čitao, čini mi se da zasad je samo Varaždin spreman za takve mobilne uređaje jer ko što sam čuo, pokriven je WIFI mrežom u potpunosti.

Kakve veze ima pokrivenost nekog grada Wi-Fi mrezom sa spremnoscu za kupnju takvih uredjaja ?
Da li to znaci da ako negdje nema Wi-Fi mreze da se "takvi" mobilni uredjaji nece prodavati ? Ne znam sta si mislio ovom tvrdnjom.


Citiraj:
Autor igor106 Pregled postova
hmmm.... pa onda jel je to UMPC ili netbook? Ako nije UMPC onda zašto u objašnjenju koristiš taj termin, a gore tvrdiš da se UMPC ne može koristiti?
Gdje ja ista takvo tvrdim ? Da li ti mislis na nekog drugog a mene quotas ili sta ?

Citiraj:
I sad, ajd odluči se več, koja ti je poanta? Jel UMPC obično slate, ili klizni, ili preklopni? Ako več nabrajaš koncepte, nemožeš baš tak napisati da su obično slate ili ovo ili ono. Ako su ili ovakvi ili onakvi, onda nisu obično slate. A taj paradoks, da su dosta skuplji, odakle ti? Koje su bile početne projekcije, koje su cijene sad, odakle ti ta informacija? Pa i u laptopima imaš cijene maltene od 2 do 20 tisuča kuna, a to ne ovisi od koncepta nego opremljenosti.
Khm, malo si zabrijo.


Pojam UMPC se i dalje najvise veze za Origami projekt i njegove varijacije, mada poneki web izvori sve zivo trpaju u UMPC, s cime se ne slaze dosta drugih web izvora (a i ja skupa s njima ).
Evo malo pojasnjenja:

Definicije

UMPC - je definiran kao uredjaj sa touchscreenom koji je manji od 8" (ekran, ne uredjaj), ima najmanje 800x480 rezoluciju, tezine otprilike 1kg, sa Wi-Fiem i Bluetoothom. Sve ostali dodaci su dobrodosli ali ovo su minimalne specifikacije. Tipicni predstavnici u ovoj klasi su: Asus R2H, Asus R50, Fujitsu Lifebook U810, HTC Shift, oqo, Samsung Q1, Sony Vaio UX, itd. Trebali su biti cjenovno pristupacni ali ispalo je da kostaju k'o svetog Petra kajgana.

Netbook - je jeftini uredjaj manjih dimenzija, male mase, energetske ucinkovitosti (sic!), orjentiran na Internet (web, email, itd.) i nezahtjevno word-processing koristenje, ekrana dimenzija od 7" do 13", sa ugradjenim low-power procesorima. Tipicni predstavnici u ovoj klasi su: Asus eeePC, MSI Wind, Samsung NC10, Acer One, HP MiniNote, Everex Cloudbook, Lenovo IdeaPad, itd. Ime Netbook postoji otprije ali ga je Intel popularizirao, tako sto je uredjaje sa Intel Atom procesorom prozvao "Netbooks".


Sto se tice cijene:

Najjeftiniji UMPC koji je dosad izasao je skuplji od najskupljeg Netbooka koji je dosad izasao.

Evo malo cijena:

UMPC (okvirne cijene):
- Asus R2H - kad je izasao na trziste cijena mu je bila oko 1000$
- Asus R50A - kad bude dostupan, na Njemackom trzistu ce kostati najmanje 900 EUR
- Fujitsu Lifebook U810 - 1000$
- HTC Shift - 9030 kuna u Mikronisu, vani oko 1200-1500$
- oqo model 2 - 1600$ najjeftinij model pa preko 3000$ modeli sa SSD diskom
- Samsung Q1 - najeftiniji 900$, najskuplji 1600$
- Sony Vaio UX - najjeftiniji 1400$, najskuplji 2400$


Netbook (okvirne cijene):
- eeePC 700 (350$)
- MSI Wind - (600$ sa 6-cell baterijom)
- HP MiniNote (650-700$)
- Acer One (340$ sa 8GB SSD, 450$ sa 160GB diskom)
- Everex (300-350$)
- Lenovo ideapad (450$)


Je li ti sad jasnije glede cijene ?
Je li ti sad jasnije glede razlike izmedju UMPC-ova i Netbook-ova ?


Jos mi reci ovo: Ako bi sve to bilo UMPC, gdje bi onda stavili Sony Vaio TT seriju (sa cijenom od 2500 pa do 4600$), ili Toshibu RX2 (4900$) ili Asusovu U seriju (2500$) ?

Po tvom tumacenju, ne idu u UMPC kategoriju (mada bi po specifikacijama mogli ici), ne idu u notebook kategoriju (jer su premali) a ne idu ni u sub-notebook kategoriju posto je to kategorija "od jucer". Ovi prijenosnici sto sam nabrojio nisu "jucer", oni su "danas".
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 00:39   #9
igor106
čuđenje je početak znanja
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: on-line
Postovi: 52
Aj molim te prati kontekst pa onda citiraj. Ne govorim protiv tebe, nego kontra onoga što si napisao, pa nemoj to shvačat osobno, i nemoj sa vređanjem.
Ovdje nije mjesto da se ja i ti prepucavamo i mjerimo tko je pametniji ili tak nešto, nego da argumentirano izlažemo svoja stajališta. Ono što sam ja napisao je bilo kontra argumentacija na tvoj post, bez osobne uvrijede. Ako te moj post nervira ne moraš ga čitati. Ali se nemoj ponašati ko da si ti Bog i batina i znaš sve o UMPC konceptu a svi ostali nemaju pojma. Ti si na ovom threadu došao da nešto pojasniš, a isto i ja sam došao da doprinesem nešto. Ako moje argumentirano mišljenje ti ne paše i smatraš da nisam u pravu, izvoli dat kontra argumente i linkove za potkrepu, ko što sam ja napravio. Ako nisi u stanju da argumentirano razgovaraš onda i nemoj.
igor106 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2008., 10:32   #10
kreso7
Premium
Moj komp
 
kreso7's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 179
Citiraj:
Autor igor106 Pregled postova
čini mi se da zasad je samo Varaždin spreman za takve mobilne uređaje jer ko što sam čuo, pokriven je WIFI mrežom u potpunosti.
Samo uza gradska jezgra, kakva potpuna pokrivenost
kreso7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2008., 12:08   #11
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor igor106 Pregled postova
Aj molim te prati kontekst pa onda citiraj. Ne govorim protiv tebe, nego kontra onoga što si napisao, pa nemoj to shvačat osobno, i nemoj sa vređanjem.
Ovdje nije mjesto da se ja i ti prepucavamo i mjerimo tko je pametniji ili tak nešto, nego da argumentirano izlažemo svoja stajališta. Ono što sam ja napisao je bilo kontra argumentacija na tvoj post, bez osobne uvrijede. Ako te moj post nervira ne moraš ga čitati. Ali se nemoj ponašati ko da si ti Bog i batina i znaš sve o UMPC konceptu a svi ostali nemaju pojma. Ti si na ovom threadu došao da nešto pojasniš, a isto i ja sam došao da doprinesem nešto. Ako moje argumentirano mišljenje ti ne paše i smatraš da nisam u pravu, izvoli dat kontra argumente i linkove za potkrepu, ko što sam ja napravio. Ako nisi u stanju da argumentirano razgovaraš onda i nemoj.
Alo ? Ti quotas mene a govoris on necemu sto ja uopce nisam spomenuo u postovima !
Primjer:
Citiraj:
hmmm.... pa onda jel je to UMPC ili netbook? Ako nije UMPC onda zašto u objašnjenju koristiš taj termin, a gore tvrdiš da se UMPC ne može koristiti?
Ja ne kuzim o cemu ti ovdje pricas ? Pogledaj malo bolje kako je tekao thread. DuHc je napisao da se ti uredjaji zovu Netbook. Ti si napisao "ti laptopi s 7,8,10,12 inčni LCD su UMPC (Ultra Mobile PC) i NISU tako skupi."
Ja sam napisao da nisu UMPC nego Netbook i da je UMPC drugacija vrsta uredjaja. A ti mi postavljas neka pitanja koja uopce nemaju veze sa mojim postom nego vise sa postom koji je napisao DuHc.

I o kakvom vrijedjanju pricas ? Ti napises "Ajd odluci se koja ti je poanta ?" a ja tebi da si mozda malo zabrijo. Gdje je tu vrijedjanje ? Trebam li se i ja uvrijediti ?


Uostalom, reply-ao sam ti sa argumentiranim threadom a ne ovakvim kakav ti postas. Ako zelis nastaviti raspravu, izvoli procitaj moj prethodni post i odgovori. Ako ne, opet dobro.

Ako sam ti icim uvrijedio (mada ja smatram da nisam) onda ti se ispricavam. Ovo tvoje gore lupetanje o meni, Bogu i batini ignoriram tako da nema beda. Slijedeci put budi malo precizniji pri quotanju i nece biti nesporazuma.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na