Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.01.2005., 20:35   #1
Pakleni stroj
Iron Maiden forever
 
Pakleni stroj's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: UNDERGROUND
Postovi: 33
Instalacija linuxa

jel mi ko može reči nešto više o instalaciji linuxa i od kojeg je proizvođača najbolji?
__________________
[size=0,5]Microsoft Windows XP Pro+SP2, Samsung 80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133, ABIT KV7, Thermaltake Volcano 12, AMD Athlon XP 2400+@2200 MHz, 512 MB DDR RAM, Ati Radeon 9600 Pro 256 MB(oc 400/255), Samsung SyncMaster 757NF, PIONEER DVD-RW DVR-106D, Microsoft USB IntelliMouse Explorer 3.0, Microsoft Natural PS/2 Keyboard, DSL 384/64[/size]
Pakleni stroj je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2005., 22:18   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Najjednostavnija je Fedora, SuSE i Mandrake.

Najkompliciraniji je Debian ali i najbolji.

Odluka je na tebi.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2005., 23:08   #3
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
Re: Instalacija linuxa

Citiraj:
Originally posted by Pakleni stroj
jel mi ko može reči nešto više o instalaciji linuxa i od kojeg je proizvođača najbolji?
1. ne postoji "NAJBOLJI" linux....

2. za razliku od Windowsa koji dolaze uglavnom u nekoliko inacica (Home, Professional i Server) linux distribucije variraju velicinom od onih koje stanu na 1 disketu ili cak u nekakav eprom (primjena u routerima za WLAN i drugoj mreznoj opremi) do instalacija na velikim serverima koje mogu biti reda velicine i od po nekoliko GB...

3. linux je "tezak" za svladavanje, odnosno nije za svakog (ono sto ameri zovu learning curve se penje jako polako)

4. instalacija linuxa je specificna za svako pojedino racunalo jer je linux zamisljen kao sustav modula koje je moguce naknadno dodavati i koristiti

5. Sve sto mozes raditi pod Windowsima, mozes uz malo vise muke raditi i pod Linuxom

6. Vecina linux distribucija sadrzi nekomercijalni software koji je free

7. Linux se neprestano razvija i poboljsava radom kompletne linux zajednice

Ako te sve ovo nije nagovorilo da ga po cnes koristiti onda napravi slijedece:

1. definiraj sto mislis raditi pod linuxom

2. zelis li imati dual boot masinu (M$ i linux) ili samo prckati po linuxu da vidis kako to izgleda ( u ovom slucaju preporucam neku LiveCD distribuciju tipa Knoppix koju mozes naci na nekim cdima hr. informatickih casopisa)?

3. Oboruzaj se dostatnom kolicinom volje i vremena jer sanse da ce sve proraditi od prve nisu bas velike (pogotovo ako se odlucis na instalaciju na HDD).

4. RTFM je must kod Linuxa... postoji hrpa HOW-TO dokumenata od kojih su neki cak i lokalizirani na hrvatski... prije no sto se upustis u avanturu uputno je procitati instalation howto...

Kao sto kolega RAK rece... FEDORA, SUSE i MANDRAKE su jednostavniji za beginnera u svijetu unixoida (osobno bih ti preporucio Mandrake, na bazi kojeg je Hrvatska Udruga Linux Korisnika napravila lokaliziranu distribuciju HRID).

ja se raspisah ali nadam se da sam bar malo pomogao...

mozda i kakvu beginner gujdu slozim pa pokrenemo mini zajednicu :confused:
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 08:15   #4
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
Za pocetak uzmi Mandrake, imao sam pozitivnih iskustava sa 9.2, jednostavna instalacija, brzo ces podesit sve, onda kada se zasitis, uzmi RedHat, pa vidi dalje...
cyclone je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 08:52   #5
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
A u čijim trgovinama ga je moguče nabavit (a da me ne operu) :confused:
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 09:04   #6
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Većinu disribucija možeš slobodno skinut s neta, a ako nemaš brzu vezu ideš na www.linux.hr pa pod sekciju "Hoću Linux" -> "ljudi koji vam mogu snimiti slinux" i tam naručiš od nekoga za minimalnu cijenu.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 11:30   #7
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Tu je i prigodni avatar. Fala Štef. :clap:
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 13:34   #8
Pakleni stroj
Iron Maiden forever
 
Pakleni stroj's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: UNDERGROUND
Postovi: 33
Hvala daddo-u na odgovoru!
__________________
[size=0,5]Microsoft Windows XP Pro+SP2, Samsung 80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133, ABIT KV7, Thermaltake Volcano 12, AMD Athlon XP 2400+@2200 MHz, 512 MB DDR RAM, Ati Radeon 9600 Pro 256 MB(oc 400/255), Samsung SyncMaster 757NF, PIONEER DVD-RW DVR-106D, Microsoft USB IntelliMouse Explorer 3.0, Microsoft Natural PS/2 Keyboard, DSL 384/64[/size]
Pakleni stroj je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 22:44   #9
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Skinuo sam si Mandrakelinux i imam u nekom Bugu opis kompletne instalacije,da bude zajedno sa Winowsima ali nigdje ne piše da li če me pri dizanju pitati koju sistem hoču tako da čekam vaš odgovor pa idem instalirati Linux.
Dakle,koji če mi se sistem prvi dizati,što napraviti u vezi toga?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2005., 23:42   #10
Killkenny
YouthIsWastedOnTheYoung
 
Killkenny's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek-Retfala
Postovi: 87
Citiraj:
Originally posted by Veki-os
Skinuo sam si Mandrakelinux i imam u nekom Bugu opis kompletne instalacije,da bude zajedno sa Winowsima ali nigdje ne piše da li če me pri dizanju pitati koju sistem hoču tako da čekam vaš odgovor pa idem instalirati Linux.
Dakle,koji če mi se sistem prvi dizati,što napraviti u vezi toga?
Ako se ne varam radi se o "lilo" i "grub" izborniku mislim da je prvo graficko a drugo tekstualno dakle izaberi "lilo" i tvoj linux ce zajedno sa windowsima ((Slicno kao u windowsima u linuxu u control panelu imas startup manager pomocu kojeg mozes odrediti vrijeme odbrojavanja izbornika koji ces kernel odabrati windowse...)kojem mozes kasnije naknadno mijenjat ime u linuxu kao npr "WindowsXP" - linux windowsima obicno daje naziv "Dos") on ce automatski preuzeti boot sector tako da ce i windows biti u tom izborniku ne bi trebao imati nikakvim problema ako se radi o mandrake-u. Ali prvo preporucljivo je imati windowse pa onda instaliravati linuxe na posebnu particiju koju ti i on moze automatski odrediti , ako se radi o uputstvima u Bug-u onda ne treba previse polemizirat tamo ti uglavnom sve pise.. sto se tice particija onih "silnih" za instalaciju ti je potreban swap koji bi trebao biti velicine tvojih rama ako ne i veci i /root particija koja je neophodna za rad linuxa ako zelis manualno odabrati vrstu particiju odaberi ext3 i prvo bi preporucio da instaliras pakete koje ti je on predlozio da se ne bi nasao bez grafickog sucelja....................Godspeed..................................................

Pozdrav!

Prvi po defaultu ce ti biti linux odmah ispod njega njegove razne verzije kernela floppy i tek onda windowsi ali kao sto rekoh prioriteti se kasnije mogu promjeniti nakon instalacije.
Killkenny je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2005., 00:14   #11
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Hvala na odgovoru!
Idem sada probati pa javim kako je ispalo
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 02:01   #12
Killkenny
YouthIsWastedOnTheYoung
 
Killkenny's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek-Retfala
Postovi: 87
mozda bi bilo jos vazno napomeniti svima onima koji su se odlucili instalirati linux bilo koju distribuciju da pogledaju na stranici te distribucije dali podrzava sav vas hardware jer ako ne podrzava nemojte ni pomisljati instaliravati ovaj OS jer ce te se u najboljem slucaju dobro oznojiti.

Pozdrav
Killkenny je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 11:44   #13
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Originally posted by Killkenny
mozda bi bilo jos vazno napomeniti svima onima koji su se odlucili instalirati linux bilo koju distribuciju da pogledaju na stranici te distribucije dali podrzava sav vas hardware jer ako ne podrzava nemojte ni pomisljati instaliravati ovaj OS jer ce te se u najboljem slucaju dobro oznojiti.

Pozdrav
...a možda ponešto i naučiti...
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 12:41   #14
Killkenny
YouthIsWastedOnTheYoung
 
Killkenny's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek-Retfala
Postovi: 87
...Hehe tesko je prijeci sa windowsa u linux



Zadnje izmijenjeno od: Killkenny. 05.01.2005. u 12:52.
Killkenny je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 13:40   #15
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Evo instalirao sam Mandrake ali mi ne prepoznaje ADSL modem,svijetli lampica za Power ali lampica za Link ne svijetli.Gledao sam na podrženi hardver na stranici gdje sam skinuo linux ali ne mogu naći za ADSL modeme.I kad pokrečem Linux dođe mi ono da moram neke komande upisivati,i kad ga gasim isto je,jedva sam sinoć skontao što treba upisati.Jel zna možda netko što trebam namjestiti da sve bude normalno kod paljenja i gašenja i kako da srediim modem?
E da,to je Mandrakelinux 10.1 Official.
EDIT:Modem je Siemens ADSL A-100-I
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 14:51   #16
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Originally posted by Veki-os
E da,to je Mandrakelinux 10.1 Official.
EDIT:Modem je Siemens ADSL A-100-I
zašto svi uzimaju to USB smeće :confused: već me je barem 15 ljudi pitalo kako ovo kako ono... nikako, uzmi ADSL LAN modem pa se može srediti, jer je native LAN, netrebaju ti nikakvi driveri...
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2005., 15:01   #17
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Nisam ja znao ništa o Lanu i Dsl-u kad sam to uzimao,jebi ga sad,što je tu je.
Jel se može što napraviti s tim modemom,da radi u Linuxu?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2005., 00:00   #18
Bleki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 497
Citiraj:
Originally posted by Veki-os
Nisam ja znao ništa o Lanu i Dsl-u kad sam to uzimao,jebi ga sad,što je tu je.
Jel se može što napraviti s tim modemom,da radi u Linuxu?
Mislim da ti nece sljakat. Mozes probat naci nesto korisno na Mandrake forumima. Mozda je netko nakucao nesto za USB modem.
Bleki je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2005., 17:22   #19
Killkenny
YouthIsWastedOnTheYoung
 
Killkenny's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek-Retfala
Postovi: 87
Mislim da USB ADSL modem mozes instalirati sa nekakvim "Third party driverima"

evo i linka mislim da bi valjalo ovo prouciti ..


http://home.pacific.net.au/~twhitema/linux_adsl.html


Pozdrav!
Killkenny je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2005., 20:21   #20
Tratinčica Joe
Luks
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Nerezine
Postovi: 86
dual boot; linux i xp je ukratko opisan na ovoj stranici http://reviews.cnet.com/4520-6603_7-...2.html?tag=nav
Tratinčica Joe je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2005., 23:39   #21
Robert_L
Premium
 
Robert_L's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 183
Preporučujem Mandrake jer su user friendly za početnike, nakon instalacije imaš na raspolaganju prihvatljivo grafičko sučelje u kojem se možeš snalazit čak i intuitivno. Ko nema sreće da nakon instalacije Mandrake prepozna njegovu VGA nek u konzolu upiše XFconfig .Dobit će na izbor podosta grafulja koje podržava a ak niš drugo ima i Generic drivere. Tu se može podesit i rezolucija i frekva...
__________________
Asus P4B533, P4 2,4GHz ,DDR 333 Samsung 512 mb,GeForce 4800SE 128MB, Seagate 80Gb, ADSL HM220dp,...
Robert_L je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na