Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.09.2023., 20:49   #69121
Elder
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Krapina
Postovi: 168
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Evo moj primjer:

Frend s kojim radim je uzeo Megane Grandtour 1.5dCi 115ps (2021.g) - plaća 200€ godišnji porez i cca 110€ osiguranje mjesečno (znači full kasko+osnovno)
Ja imam Leona Cupru 2.0 TSI 300ks (2019.g) i plaćam 230€ godišnji porez, i 120€ osiguranje (full kasko+osnovno)

Cijene ovdje užasno variraju, a ovise od mjesta gdje živiš do modela auta kojeg voziš i motora kojeg u njemu imaš.
Za cupru te ispadne 120e kasko i osnovno?
Za mog RS kasko, osnovno i tehnicki 1800e
Elder je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 20:55   #69122
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Kolega vjerojatno misli na mjesečnu ratu
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 21:32   #69123
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Btw. jučerašnji ulov na sjeveru Hrvatske...
viber-image-2023-09-11-18-36-56-339
Poznati DJ Mlakar (80-te) susjed iz Dubrave, koji je zivio ZG-Portland, godinama je u Dubravi imao Mitsubishi 3000GT, jedino nisam siguran, nisam obratio paznju, dal je bio VR-4 verzija.

Ne znam dal se desilo dok ga nije bilo u HR (stajao u otvorenoj dvorisnoj garazi) pa je vozio necak, ali jednom prilikom su ga ukrali. Vjerujem da je nadjen, ali nisam se vise cuo, pa ne znam sto je bilo.

Supru na slici, imao je lik iz ZG-a koji je svoje poket aparate iznajmljivao po raznim kaficim. Parkirao ga je cesto pored HNK parkiralista. Vozio je vise americka vozila, ali Supru sivu je vozio kratko vrijeme, bas ZG rega.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 22:03   #69124
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Povjerenje koga u što?

Kupaca u to dal njihov limeni ljubimac stvarno oslobađa onoliko štetnih tvari koje proizvođač tvrdi?
Ponajprije se radi o strahu da za x godina auto neće više smjeti u metropolitsku zonu.

Nakon toga dolazi i ekološka osvještenost potaknuta trenutnim trendovima. Opasno je imati mišljenje koje se protivi trendovima, to je od društva napravila ovisnost o news feedovima krojenima po interesima i svjetonazorima koji samo potiču spiralu zakopavanja u ograničeno mišljenje.

Zamjetno je i, u zadnje vrijeme prilično agresivno, međuljudsko osuđivanje, pogotovo u više educiranoj okolini - vrlo interesantna pojava.

Ljudi sve manje zanemaruju/preskaču preko različitih mišljenja ili ih uzimaju u obzir prilikom kreiranje vlastitih i sve više napadaju/osuđuju mišljenja koja se ne slažu s njihovim svjetonazorima. I sve je svejedno nekako upakirano u celofan zvan "tolerancija".

Zato i je promolila next generation ekoloških majmuna koji se lijepe za ceste - oni koji bi im se suprotstavili su u strahu da će biti osuđivani. Zalijepljene nitko ne osuđuje, a svatko tko ih porazbaca sa ceste je kažnjen manji broj tjedana nakon toga.

Zapravo je ova diskusija ovdje jedna od najotvorenijih koju sam doživio otkad je počeo dieselgate i par godina nakon probijanja EV-a na tržišta.

Ne slažemo se svi, ali osim jedne prijetnje da će netko nekom doći doma nismo imali agresivnih ekscesa ili nedajbože ograničavanja slobode.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 23:04   #69125
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Automobili

Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Savršen primjer, Golf VI, 1.6 TDI, 90KS, i Dacia 1.5dci, 90 KS. Ista dionica, isti teret u autu, Golf ide bez problema u brijeg, Dacia jedva, uz šaltanje u nižu i nemogućnost ubrzanja za barem 5 km/h.
Samo što je taj 1.5 dCi jedan od najboljih i najpouzdanijih motora proizvedenih u posljednjih 20ak godina u Europi dok je 1.6 TDI da prostiš drekec od kojeg je VW odustao i koji je postojao samo zato da ga kupe oni koji nemaju za 2.0 TDI

BTW: nekad je bilo benzin vs dizel. Sad je ICE vs struja. Ljudi ne kupuju aute razumom pa tu nema puno pameti u tim diskusijama.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 23:40   #69126
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Jesam ja budala ako bi htio uzet benzinca od 250 konja?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2023., 23:45   #69127
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Mene samo zanima da li su ovi proponenti električnih vozila svjesni da za nekoliko godina te automobile neće moći prodati ikome.
Znači platiš 50+ keka eura i za 7, 8 godina nećeš dobiti ništa za vozilo, baterije će biti ispod 50% kapaciteta, znači beskorisne.

Ok ako si spreman izdvojiti 5-10k eura godišnje za auto, no za te novce možeš se voziti taksijem kad poželiš.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 00:15   #69128
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Jesam ja budala ako bi htio uzet benzinca od 250 konja?
Ne.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
dok je 1.6 TDI da prostiš drekec od kojeg je VW odustao i koji je postojao samo zato da ga kupe oni koji nemaju za 2.0 TDI
1.6TDI je došao na loš glas prvenstveno zbog Siemens ubrizgavanja. Iako u početku, dok je auto nov radi bolje nego Bosch, s vremenom nastaju problemi. I naravno EGR, ali to je univerzalna boljka.

Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Mene samo zanima da li su ovi proponenti električnih vozila svjesni da za nekoliko godina te automobile neće moći prodati ikome.
Stvar je u tome da ako nas EU natjera da nemamo izbora nego prijeći na EV, takva razmišljanja poput tvog, koja su legitimna, postaju suvišna. Puno toga ne štima i puno je nedorečenosti i puno praktičnih problema, ali priča ide dalje....
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 03:34   #69129
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Kolega vjerojatno misli na mjesečnu ratu
Tako je, sad sam vidio da nisam stavio "mjesečno osiguranje".
Ispravljeno

Citiraj:
Autor Elder Pregled postova
Za cupru te ispadne 120e kasko i osnovno?
Za mog RS kasko, osnovno i tehnicki 1800e
@buljaka je odgovorio. Ispravio sam post.
Ispada 1440€ godišnje (full kasko+osnovno), VW-Versicherung.
Tehnički je ovdje svake 2god i košta 140€.

Samo mi nije jasno zašto me nisu tražili izvještaj kilometraže, ugovorio sam na 20 000km/godišnje , a sad kad su poslali dokumente da se osiguranje nastavlja (osim ako želim raskinut) nisu nigdje naveli da im pošaljem stanje kilometara (i bolje, jer sam u god. dana napravio 34000km
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 03:40   #69130
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Samo što je taj 1.5 dCi jedan od najboljih i najpouzdanijih motora proizvedenih u posljednjih 20ak godina u Europi dok je 1.6 TDI da prostiš drekec od kojeg je VW odustao i koji je postojao samo zato da ga kupe oni koji nemaju za 2.0 TDI
Ovisi kak koji.
Moj 1.6tdi u Golfu 7 Variant (2017.g) je prešao 252000km bez problema. Samo redovne zamjene ulja i veliki servis na 180k km.

Eto, možda je iznimka, a ne pravilo
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 07:54   #69131
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Nikad se nisam interesirao za leasing.
Načuo sam nešto o njemu, da plaćaš mjesečne rate za korištenje vozila u nekom ugovorenom vremenu i nakon toga imaš pravo otkupa vozila po povlaštenoj cijeni. Meanwhile servise ne plaćaš ti, nego plaćaš registraciju i obvezno kasko.

Koliko se to isplati u odnosu na klasičnu kupoprodaju? Novčano jel...

Operativni leasing za fizicke osobe je nesto najbolje za ova nova sugava vozila koja traju 5 godina, vozilo ti je u garanciji, zamjensko vozilo u slucaju kvara i nemas brige, skuplje je nesto nego za pravne osobe koje si mogu pravdat trosak, ali kazem, ako trebas commuting peri/deri auto najbolja solucija kaj se tice brige ooko auta. Ja sam tako imao sluzbeni auto i masa firmi ima tako, operativni leasing uglavnom na 3, tu i tamo na 5 godina, i stalno imas novi auto i prst u uhu
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 07:59   #69132
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
Bok, ima li tko iskustva sa web trgovinom motointegrator. Set kvačila mi izađe 200€ jeftinije nego u nas. E sad, s obzirom da se radi o 500€, moram pitati.
Evo da javim. Naručio sam u četvrtak tijekom dana, paket je jučer stigao. Dosta brzo. Sve izgleda u najboljem redu.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 08:34   #69133
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Tako je, sad sam vidio da nisam stavio "mjesečno osiguranje".
Ispravljeno
Ahaaaa.
Onda to ima smisla.
Tako je i meni od prilike ispalo, oko 1200EUR/godina dana.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 09:15   #69134
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Samo što je taj 1.5 dCi jedan od najboljih i najpouzdanijih motora proizvedenih u posljednjih 20ak godina u Europi dok je 1.6 TDI da prostiš drekec od kojeg je VW odustao i koji je postojao samo zato da ga kupe oni koji nemaju za 2.0 TDI
Koliko si godina posjedovao 1.6 TDI i koliko si km napravio s njim? Koje godište?

Vozim oba manje više svaki dan pa pitam na temelju čega temeljiš to iskustvo.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 09:16   #69135
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Mene samo zanima da li su ovi proponenti električnih vozila svjesni da za nekoliko godina te automobile neće moći prodati ikome.
Znači platiš 50+ keka eura i za 7, 8 godina nećeš dobiti ništa za vozilo, baterije će biti ispod 50% kapaciteta, znači beskorisne.

Ok ako si spreman izdvojiti 5-10k eura godišnje za auto, no za te novce možeš se voziti taksijem kad poželiš.
Ne znam za druge, ali ja sam vec 2 Tesle prodao s plusom i idem ovaj tjedan po trecu novu. Skandinavci kupuju rabljene šakom i kapom.

Jamstvo na bateriju (min 80%) 8 god ili 192.000 km.
Statistika bazirana na parametrima baterija iz flote kaze da je za ocekivati i bolje. Do tad prst u uho.

Kazu Meme govore vise od 1000 rijeci .

__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 13.09.2023. u 09:40.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 09:52   #69136
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Covik napise za 7,8 godina neces moci prodati ikome, ti: 3. nova tesla u 3 god...
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 10:20   #69137
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Ne treba(mo) se zavaravati, jer ta priča već ima svoj kraj - nažalost.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 10:32   #69138
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877