Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.07.2020., 17:34   #1
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Dijeljenje mreže

Znači ovako...

Od jučer sam napokon osposobio internet roditeljima i bratu preko A1 fleterice, a situacije sljedeća:

ruter se nalazi u podkrovlju - UTP ide bužirima u drugi dio kuće i tamo je stavljen Asus RTN 12+ i iz njega kabel u komp. Sve 5 i nema problema.

Međutim, kako tko voli staviti skidanja ili ažuriranja preko dana/noći drugom smeta i obrnuto. Ono što me zanima, da li je ikako moguće definiranje toga po korisniku, tipa da jednom se dodijeli određena max brzina tipa svakom 30mbita od mogućih 100 - karikiram i/ili da drugome ne guši vezu?

Ili je to sve djaba pošto je bandwith nedovoljan?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 17:59   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Da sad ne listam manual, namjesti QoS po portu 80 i 443 na tipa 90% ili koje već imaš opcije, možda možeš namjestiti i prioritete za manje pakete. Problem je što i ažuriranja i normalno surfanje idu uglavnom preko 443, a to ne možeš nikako filtrirati.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2020., 18:24   #3
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
hmmm....kužim,da.

A šta mogu napraviti da se ako ništa, barem ne odnosi na igranje online? Tipa da ping ne skače u nebesa?

Kužiš, jedan igra drugi spava i pušta download. Makar da to riješim, pošto znaju biti dugi sešni, a surfanje i ažuriranja jbg...bit će dogovora.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 19:09   #4
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
ja bi reko da ti upload pati .. i onda zaguti sve
da ti netko torrente ne piči ?


pukneš pred modem jedan mikrotik .. lociraš i ubiješ boga u njemu sa limitima
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 19:20   #5
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Moram napomenuti da mi je taj dio tehnike, špansko selo...

Šta misliš točno pod mikrotik?
Jer da, poanta je da pošto se ima jedan internet u kući, isto vremeno si netko primjerica skida film ili igru, drugi igra i ping mu je 500+. Makar ja primjerice limitirao download u samom programu, da ne crpi svu dostupnu brzinu..i dalje je ping problem, odnosno zahebancija oko MP igara dok se skida.

pa ono, baš me zanima da li tu ima ikavog riješenja, osim imati dva odvojena interneta, jer nažalost optiku nemam.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 20:16   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
koliko ti je taj a1 net brz uopće?
ako iole dobro posložiš mrežu, 30mbita na 4 korisnika može komotno radit bez da osjetite ikakvo zagušenje. ja 30mbita dijelim na 15-20 ljudi i rijetko kad je zauzeće linije iznad 20mbita, naravno peak bude na 30, ali i dalje se komotno može i gledat njetflix, jutub, i surfat.

naravno, ako imaš heavy usere, za to ti treba i neki ozbiljniji router, a ne igračka od operatera.

naravno, prvo ti treba stabilna veza. ako je tebi 4g malo na 5, malo na 50mbita, logično da tu stvari neće radit baš najbolje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 20:32   #7
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
ovo je teže objasniti nego sam mislio

Dakle, o načinu kako radi ta vrsta interneta te koje sve prednosti i mane ima, sam više nego upoznat.

Ruter je B818 i sa njime nema zafrkancije. Od njega dole ide Asus RTN 12+ čisto da imam WiFi za mobitele i TV, ostalo je direkt ukopčano.

Nadalje, brzine ne idu nikad ispod 50mbita, upload izmeđui 20-25. Ali to nije problem, sve šljaka i radi bez problema...potrudio sam se za taj dio.


Nego, kada imaš heavy usere, kada netko skida gige i gige filomva i ostalih stvari, DA LI postoji mogućnost da ostale osobe nesmetano igraju MP igre, gledaju youtube itd. ili tu jednostavno nema pomoći, pa kada jedan skida ili igra treba raditi dogovore?

Jednom kada nešto poput downloada počme cuclat svih 50,60mbita što imam...nije da možeš gledati ni youtube na 480p.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 20:38   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Zato kažem, vidi koje opcije imaš u QoS-u pa kreni od toga. Obično po wizardima imaš kategorije za streaming, gaming, surf itd. Ako nema toga, vidi podržava li router neki WRT firmware.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 20:43   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
onda ti taj B818 loše hendla promet. ja nemam nikakav poseban qos podešen osim max koliko mi određeni subnet može povuć (da se tako izrazim) i nisam nikad primijetio da mi se išta, pa niti jutub, teško otvara. i IMA nas u mreži, zbog loše konfiguracije terena, puno nas dijeli jednu jedinu dsl liniju.

razreži tih 50 u startu na 20+ostatak, heavy useru daj 20, ostalo nek se raspodijeli.

dal to možeš napravit na B818? neznam. na openwrt-u možeš sigurno, bilo da tog korisnika makneš u svoj subnet, bilo da njegov lan port limitiraš, a vjerujem da bi uz malo drkanja išao i limit po mac adresi.
mikrotik je samo jedno rješenje, nije nužno najbolje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 21:00   #10
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Zato kažem, vidi koje opcije imaš u QoS-u pa kreni od toga. Obično po wizardima imaš kategorije za streaming, gaming, surf itd. Ako nema toga, vidi podržava li router neki WRT firmware.
Budem vidio šta nudi ruter kada dođem doma.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
onda ti taj B818 loše hendla promet. ja nemam nikakav poseban qos podešen osim max koliko mi određeni subnet može povuć (da se tako izrazim) i nisam nikad primijetio da mi se išta, pa niti jutub, teško otvara. i IMA nas u mreži, zbog loše konfiguracije terena, puno nas dijeli jednu jedinu dsl liniju.
Ja neznam, dali smo na istoj duljini, jer nisi nigde naveo. Molim te stavi skidati nešto po punoj brzini i reci mi da li youtube, facebook i ostale stranice i dalje rade bez štucanja. Ja nikad nisam doživio ni kod sebe pa ni kod ostalih

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
razreži tih 50 u startu na 20+ostatak, heavy useru daj 20, ostalo nek se raspodijeli.
To mi je najmanji problem napraviti (na poslu sam pa još nisam), ali sam na početku pitao da li to uopće ima veze sa time ili je bandwith u pitanju ili nešto treće? Pitam, ono...ako se netko sa time susrećao, šta je radio za riješenje.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
dal to možeš napravit na B818? neznam. na openwrt-u možeš sigurno, bilo da tog korisnika makneš u svoj subnet, bilo da njegov lan port limitiraš, a vjerujem da bi uz malo drkanja išao i limit po mac adresi.
mikrotik je samo jedno rješenje, nije nužno najbolje.
OpenWRT mi je stran pojam, koji moram naknadno istražiti i čitati. Laik sam u mrežnim sustavima.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2020., 22:03   #11
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Ima li tvoj ruter guest mrežu? Ja sam dvije susjedne kuće, koje su na mom netu, postavio na "guest" mrežu. Ruter mi je već defaultno namješten da uvijek daje prednost glavnom korisniku. Dakle, ako zagusti, guest ide na čekanje. Nikad problema. Ruter je fritzbox.
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 22:20   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Teško ćeš postići da dok jedni skidaju drugi praše FPS-ove nesmetano. To mi je radilo kako spada samo na optici. Bakar, 4G, koax, to je sve full osjetljivo kad netko jaši po mreži a drugi igra.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 09:54   #13
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Ej,ekipa.Treba mi još jedan Devolo 550+ wifi adapter da pokrijem cijelu kuću,pa ako netko ima ili zna da netko prodaje,bio bih zahvalan.
To je ovaj:

https://www.devolo.com/dlan-550-wifi-powerline
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 10:01   #14
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor frezer Pregled postova
Ima li tvoj ruter guest mrežu? Ja sam dvije susjedne kuće, koje su na mom netu, postavio na "guest" mrežu. Ruter mi je već defaultno namješten da uvijek daje prednost glavnom korisniku. Dakle, ako zagusti, guest ide na čekanje. Nikad problema. Ruter je fritzbox.
e vidiš, nisam znao i zato. Budem probao. Thx.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Teško ćeš postići da dok jedni skidaju drugi praše FPS-ove nesmetano. To mi je radilo kako spada samo na optici. Bakar, 4G, koax, to je sve full osjetljivo kad netko jaši po mreži a drugi igra.
Toga se najviše bojim. A ništa budem probao sevjete od kolega i ako ne ide, nema ništa do optike.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 10:26   #15
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Ja sam davnih dana imao problem da mi je veza pucala pri max uploadu pa sam isto morao nekako ograničiti max upload mrvicu ispod maksimuma.

https://www.netlimiter.com/ je odlično odradio stvar. Instaliraj na svaki komp i odredi ili pojedinačno svakom programu max UL/DL ili generalno ograniči UL/DL
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 11:20   #16
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Isto će ti biti i na optici ako ju netko zakuca na max. Bakar je jedini lakše dovesti do max pošto su brzine manje.

Zavisi koji router imaš, Asus to ima adaptive QOS koji bi trebao automatski prepoznavati barem popularne igre i davati im prednost kada je uključen.

Ako te to ne pokriva, instaliraš asus Merlin firmware i FreshQOS i podesiš točno svoje igre da prepoznaje kao gaming.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na