Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.02.2024., 09:54   #71851
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Joj ne opet vrtimo se u krug, ali evo još jednom, raspoložen sam: Kada uzmes u obzir efikasnost pretvorbe fosilnih u električno u elektranama + gubitke u prijenosu energije + el. energija iz obnovljivih izvora + efikasnost el. motora u EV-u - dobiješ ukupno gledajući zeleniji pogon od ICE-a i njegovog lanca.
Ovo kao netko kome je elektrotehnika struka nikad ne bi mogao samo tako reći.

Jednostavno nije tako. Termalne elektrane na ugljen imaju efikasnost do nekakvih 35%, sve iznad toga je ekstremno, ekstremno dobro.

Gubici na većim dalekovodima su 10-15%, a većim korištenjem i opterećenjem mreže zbog dodatnih velikih potrošača će se to i pogoršati jer gubici opterećenjem rastu.

Plus, ti na punjenju električnog auta još 10% izgubiš na pretvorbi punjača, a samom prirodnom ponovnog pretvaranja DC u AC za pogon se gubi barem 5-10% ovisno o opterećenju.

Te razne studije o efikasnosti razne grupe natežu na razne strane da bi ih vukli u svoju korist i najčešće se pretjeruje s efikasnošću električnih vozila.

Puniti EV na ugljenarke nikako nije zelenije od ICE auta i to su naprosto nečije fantazije koje nemaju veze sa realnošću.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 09:55   #71852
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ok, ajmo ovako. Litija uz trenutnu potrošnju ima dovoljno za 60-70 godina. Uz povećanu potražnju i eksploataciju, ajmo reći da će ta brojka padati i brže.

Nafta…zasad se i dalje ne vidi kraj plus drugi energenti koje dobivamo raspadom biljnog i životinjskog svijeta.

I kroz 100 godina dolaziš do mad max scenarija gdje umjesto nafte, vlada potražnja za baterijama
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 09:57   #71853
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Zelena agenda je izvoz Co2 u siromašnije države. Ništa drugo.

Zagađenje se uklanja iz područja korištenja u područje obrade i proizvodnje. Pomodnim zapadnjacima je EV ekvivalent Iphonea PRO na 4 kotača, pod krinkom ekološke osvještenosti. I dalje je onečišćenje prisutno, samo je u Africi, Kini, Indiji...gdje već
Da ne pričamo o tome da bi sva struja kojom se EVi pune morala biti iz Nuklearki da bi to sve skupa imalo ikakvog smisla. Švabe pune svoje EV-e sa strujom koja je oslobodila 800g CO2 po KWh, dok Francuzi 44g CO2.
Isto tako, korištenje EV-a u zapadnim državama je samo mali fragment naspram toga koliko nerazvijene države oslobađaju svojim vozilima, industijom, zbrinjavanjem otpada i koječime. Nema osobe koja sutra ne zna koliko će i čega jesti, a da razmišlja o razdvajanju otpada, čistom prijevozu i sl.
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 10:01   #71854
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ok, ajmo ovako. Litija uz trenutnu potrošnju ima dovoljno za 60-70 godina. Uz povećanu potražnju i eksploataciju, ajmo reći da će ta brojka padati i brže.

Nafta…zasad se i dalje ne vidi kraj plus drugi energenti koje dobivamo raspadom biljnog i životinjskog svijeta.

I kroz 100 godina dolaziš do mad max scenarija gdje umjesto nafte, vlada potražnja za baterijama
To je malo varljiv podatak. Nafta i ugljen traže se već 100 godina i područja eksploatacije su dobro poznata. Litij se traži vrlo malo, tek se sad zahuktalo, ali od devedesetih do danas su se otkrivene zalihe udeseterostručile.

S time da litij iz baterija možeš reciklirati i sve više tehnologija oko toga se razvija, a razvijaju se i tipovi baterija koji trebaju sve manje litija u svojoj kemiji.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 10:54   #71855
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ovo kao netko kome je elektrotehnika struka nikad ne bi mogao samo tako reći.

Jednostavno nije tako. Termalne elektrane na ugljen imaju efikasnost do nekakvih 35%, sve iznad toga je ekstremno, ekstremno dobro.

Gubici na većim dalekovodima su 10-15%, a većim korištenjem i opterećenjem mreže zbog dodatnih velikih potrošača će se to i pogoršati jer gubici opterećenjem rastu.

Plus, ti na punjenju električnog auta još 10% izgubiš na pretvorbi punjača, a samom prirodnom ponovnog pretvaranja DC u AC za pogon se gubi barem 5-10% ovisno o opterećenju.

Te razne studije o efikasnosti razne grupe natežu na razne strane da bi ih vukli u svoju korist i najčešće se pretjeruje s efikasnošću električnih vozila.

Puniti EV na ugljenarke nikako nije zelenije od ICE auta i to su naprosto nečije fantazije koje nemaju veze sa realnošću.
Ako pričamo o 100% izvoru el. energije iz TE na ugljen onda si u pravu.

Ali zato sam i naveo stavku "+obnovljivi izvori" kao faktor koji ukupno gledajući na kraju računice offseta navedene gubitke and then some. A tu imaš onda i NE kao još jedan faktor.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 11:16   #71856
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Kina kao top tržište za EV.

Živimo na istom planetu i dijelimo isto nebo.

China generated about 5.4 petawatt-hours of electricity from coal in 2022. This was the peak in the period in consideration. That year, the coal electricity production share in China stood at 61.3 percent.


Po pitanju fake ass shit poticaja za automobile od 50k eura...minvajl https://autostart.24sata.hr/novosti/...1XYpG3m14OpEBM

Umjesto da se potrude da ta sirotinja makne ta užansa vozila s ceste...ne...ajmo ljudima koji si mogu priuštiti EV za punu cijenu dati još malo poticaja. Van svake pameti i logike.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 02.02.2024. u 11:53.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 11:53   #71857
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Ako racunas da se auti voze samo jednu godinu, i to 2022, onda si u pravu.

Ako gledas god-dvije u buducnost, Kina je velesila s obiljem obnovljivih izvora od kojih se automatski poboljsavaju emisije svih postojecih EVa.

In 2023, China commissioned as much solar PV as the entire world did in 2022, while its wind additions also grew by 66% year-on-year.

Source: https://www.iea.org/reports/renewabl...cutive-summary
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 12:02   #71858
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
O kojoj Kini pričamo? Onoj koja sklapa ajfone za pola ćevapa? Gotovo sam siguran da si takvi ne mogu priuštiti ni bicikl.

Pričaš o Kini, možda si bio u Šangaju ili Pekingu. Odi na rubove grada i pogledaj kako ljudi žive. Još bolje, odi bilo gdje van grada prema unutrašnjosti.
Ljudi (ne pričam o beskućnicima) obavljaju veliku nuždu na cesti u Šangaju (imam fotku ako treba dokaz), a tu pričamo o kupnji EV-a u Kini radi smanjenja emisija. Ajde ne…

Našao statistiku. U Kini svako drugo kućanstvo (u urbanoj sredini) ima automobil. U ruralnoj, svako treće (podaci za 2022.).
Porast od 2018-2022 je mizeran pa ako se isti trend nastavi, do 3000. će možda svako kućanstvo imati automobil
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 02.02.2024. u 12:15.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 12:26   #71859
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
In 2023, China commissioned as much solar PV as the entire world did in 2022, while its wind additions also grew by 66% year-on-year.

Source: https://www.iea.org/reports/renewabl...cutive-summary
Ovo mi zvuči ko kada gledam HRT greškom pa čujem da je ruVacka imala gospodarski rast od čak 4% i to najveći i evro zoni.

Samo što krezubo pučanstvo ne zna razliku 4% od X i 1% od Y neke zapravo razvijene zemlje.

Po pitanju ugljena i proizvodnje električne energije.

https://www.statista.com/statistics/...hare-in-china/

A ako misliš da je i to bezobrazna laž prljavih naftaša

https://www.iea.org/reports/coal-inf...erview/imports

https://www.statista.com/statistics/...hare-in-china/


Ili ugljen koriste kao medicinski? Ili možda za tehniku slikanja s ugljenom.

Čini se da je u godini kada je BYD prodao najviše automobila porasla i potražnja za eco prihvatljivim ugljenom.

https://www.reuters.com/markets/comm...%20full%20year.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 13:47   #71860
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Koja to tu većina gura glavu u pjesak?

Ovo što sam do sad vidio su doslovno ljudi koji imaju EV i konkretno napišu svoje iskustvo sa EV-em i kažu konkretne brojeve, samo što nakon toga nastupiš npr. ti koji ih iz čista mira proglasiš fanboyevima i tvrdiš da ti valjda bolje znaš kako je njima sa njihovim EV-em.
Ili krenete u smjeru već milijun puta spomenutih "ljubičica".

Tako da molim te, bez nekih floskula i izmotavanja, konkretno napiši - tko je od nas "religiozno branio stav da je EV najbolje od izuma kotača i da nema mana" (dakle tvoje riječi) i molim te daj primjer takve poruke?

Pa pogledaj CatKillerove postove malo. Svaki negativan komentar u smjeru EV industrije/Tesle cak i kad je potkrijepljen cinjenicama docekan je sa podsmjehom, tvrdnjama kak je kod drugih proizvodaca isto a mijesaju ce cesto kruske i jabuke. Bilo kakav format negativizma ni kritike se ne priznaje. Normalna osoba ce reci ok da u pravu si , ali zato ima ovo i ovo i ZA MENE je bolja solucija u ovom trenutku. A ne postovi tipa EV je u svakom pogledu bolji od bilo kojeg drugog oblika prijevoza i nema nikakvih mana i ne kosta nista. S druge strane isti mijenja te Tesle svako malo jer kao sto je napisao - isplati mu se. OK super. Ja tako ne razmisljam i vjerujem da ima mnogih koji jednostavno hoce nekaj kupit i koristiti. I opet - EV valja samo kao NOVO VOZILO. Ja da je zlatan ne mislim davat lovu za nov auto - nikad nisam pa ni sad necu. Bi li itko od vas kupio za svoje novce EV star 10 godina? Prije par stranica sam napisao detaljno iskustvo koje sam imao sa voznjom Tesle jer sam bio otvorenog uma nakon pocetnih komentara na kvalitetu izrade Tesla automobila i iako smatram te i dalje stojim iza toga da je Tesla jako uznapredovala u kvaliteti izrade u zadnjih 10 godina - ima stvari koje me zivciraju a ima one radi kojih ju nikad nebih kupio.
Uostalom ajmo ovak. Trebam auto kojim mogu zgrmit 600km u komadu ili sa 1-2 stajanja od max 20 minuta (zimi) , da je udoban i da u gepek mogu stavit manji frizider ako pozelim (dakle jedan komad prtljaznika od 550-600L). I ne nezelim SUV jer ne zelim auto koji je izvana ogroman a iznutra sicusan. Dakle - klasican karavan bi bio idealan. Do 20k rabljeno (2013g+) ili 40k novo. Trenutacno su u igri Corolla TS Hybrid i Octavia/Golf 1.5e/TSi karavan. Nedostatak fizikalnih gumbi je problem al mozda se priucima ko zna. Sto ekvivaletnog ima u EV svijetu?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 14:01   #71861
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
“Pa je li voziš svaki dan 500-600km? Pa je li voziš frižidere svaki dan?”

Evo, napisao sam ja da EV evangelisti ne moraju
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 14:05   #71862
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Neki dan sam piknuo C4 Gran Picasso (ustvari space tourer), u EV svijetu nema takvog auta koji će sve potrebe zadovoljiti.

7 sjedala, thule + prikolica ako sfali prostora. Ako trebam nekaj prevesti (a da mi se neda kvačiti prikolica), srušim sjedala i imam 2100 litara prostora. 150 KS, automatik, 60 litara nafte u njega i ne stajem 1000km. Ovakav isti https://www.autoscout24.hr/ponude/ci...order_bucket=5 (osim motora, moj je 2.0hdi).

Cijena je upola od "Prosječnog" EV-a.

Svi se raspisali oko "isplativosti" EV naspram ICE ... ispada da sam malouman pošto ne razumijem tu matematiku.
Kako mi može auto od 400.000 kn biti povoljniji od onog od 200.000 kn???? Pogotovo na moju kilometražu. S tim da moj će gutati naftu i za 20 godina, dok EV će odavno biti recikliran.

Jednostavno priznajte da živite za gimmick i amen, nikome ništa. Samo prestanite biti vegani u svijetu automobila i daviti nas bezveze.

p.s.
Na 10 EV ljudi koje poznajem, 9 ih vozi na firmu, samo jedan je stvarno potrošio novac na njega.
Poanta, lako je mlatit lovom koju nemaš.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2024., 14:12   #71863
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Neki dan sam piknuo C4 Gran Picasso (ustvari space tourer), u EV svijetu nema takvog auta koji će sve potrebe zadovoljiti.
VW ID. Buzz?


EDIT: izabran je izvođač za novi sustav naplate cestarine
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2535018.aspx
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 02.02.2024. u 14:19.
coconut je offline   Reply With Quote