Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2009., 22:00   #91
Payback1991
Registered User
 
Payback1991's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Koja RAID konfiguracija?

Razmišljam za novi komp kupiti 4 HDD-a i to dva WD VelociRaptora od 150GB i dva Seagate Barracuda od 1TB pa me zanima da li mi treba za to SATA kontroler i koja RAID konfiguracija i mogu li ti HDD-i zbog različitosti kapaciteta i rpm-a u isti RAID? Matična će biti GB EX58 Extreme. Hvala unaprijed
__________________
''Everyday above ground is a good day.''
Payback1991 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 10:40   #92
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Payback1991 Pregled postova
Razmišljam za novi komp kupiti 4 HDD-a i to dva WD VelociRaptora od 150GB i dva Seagate Barracuda od 1TB pa me zanima da li mi treba za to SATA kontroler i koja RAID konfiguracija i mogu li ti HDD-i zbog različitosti kapaciteta i rpm-a u isti RAID? Matična će biti GB EX58 Extreme. Hvala unaprijed
Treba ti SATA RAID kontroler koji ima dovoljan broj portova i koji moze napraviti bar dva RAID polja. Te diskove ne zelis trpati u isti vec u dva razlicita RAID-a.

Da nisi ti Silence1488 s Bugovog foruma?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 13:29   #93
Payback1991
Registered User
 
Payback1991's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Da, jesam - bilo glupo staviti isti nick pa eto.
A vezano za temu - jeli na ta dva mogu instalirat isti OS ili na obo polje posebno?
__________________
''Everyday above ground is a good day.''
Payback1991 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 13:42   #94
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
S tom plocom su sve kombinacije moguce (ima dva zasebna RAID capable kontrolera, JMicron JMB322 i Intelov ICH10R).

Preporuka:

- Intelov kontroler (daleko bolje performanse).

- Izbjeci te Seagate u RAID polju

- Izbjeci VelociRaptore (previsoka cijena za dobivene performanse)

- Sukladno prethodnom, izbjeci kombinacije razlicitih diskova (nepotrebni padovi u performansama + veliki gubitak kapaciteta + nepouzdani Seagate)

- SSD diskovi su kao stvoreni za ovako nesto, jer ostavljaju bilo koji HDD u gustoj prasini, a i vise nisu skupi kao nekad (eBay.com, ssd.hr ili Autronic.hr) - vise na SSD podforumu
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 14:01   #95
Payback1991
Registered User
 
Payback1991's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
S tom plocom su sve kombinacije moguce (ima dva zasebna RAID capable kontrolera, JMicron JMB322 i Intelov ICH10R).

Preporuka:

- Intelov kontroler (daleko bolje performanse).

- Izbjeci te Seagate u RAID polju

- Izbjeci VelociRaptore (previsoka cijena za dobivene performanse)

- Sukladno prethodnom, izbjeci kombinacije razlicitih diskova (nepotrebni padovi u performansama + veliki gubitak kapaciteta + nepouzdani Seagate)

- SSD diskovi su kao stvoreni za ovako nesto, jer ostavljaju bilo koji HDD u gustoj prasini, a i vise nisu skupi kao nekad (eBay.com, ssd.hr ili Autronic.hr) - vise na SSD podforumu
SSD-i su ipak preskupi s premalo kapaciteta (ima onih od 256GB ali stvarno 5-6 tisuća kuna) te koliko znam nisu toliko brži od VR-a ali od ovih na 7200 rpm-a sigurno jesu. Ove sporije ni nebi koristio za OS i igre nego za filmove, glazbu i neke druge stvari. Tako da mislim da je SSD odličan (pogotovo OCZ) ali za godinu-dvije. E a zašto su Seagateove nepouzdani a npr. Hitachi ili Samsung nisu?
__________________
''Everyday above ground is a good day.''
Payback1991 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 14:22   #96
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Sumnjam da ti treba 256GB za sistemski disk, jer ce npr tri spomenuta OCZ Vertexa od 30GB u "RAID-0" polju (90GB ukupno) biti saasvim dovoljni da ubiju bilo koji drugi disk/ove (za istu cijenu npr. 2x VelociRaptora).

Preporuka: Naruzdba preko eBay-a (cca. 900kn/kom).

To dvoje je zaista neusporedivo, vjeruj mi.

Sto se tice velikih storage diskova, nepouzdanost "RAID" 0 polja je sasvim dovoljan razlog da ih se tu ne koristi.

Procitaj ovaj thread: "Oso Seagate u vjecna lovista!"

Hitachi, Samsung ili WD nemaju tako masovnih problema
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2009., 17:18   #97
Toncho
Banned
Moj komp
 
Toncho's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 60
128 kB ili 64 kB stripe size

Zanima me kupio sam dva WD6401AALS i sad ih hocu spojit u raid 0 ali me zanima da stavim 128kb ili 64kb stripe size.Koja je razlika?
Toncho je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 02:59   #98
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
teoretski postoji razlika.. ali u praksi nema razlike.. Po defaultu se koristi 64kb stripe.. Nece ti diskovi bit brzi u 128kb stripu. Veca je mogucnost za pogresku raid kontrolora na 128 i eventualan gubitak podataka..
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 14:45   #99
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Naravno da postoji razlika i u praksi, ali je iskljucivo ovisna o onome sto radis na kompu (velicina transfera, te o Cluster Size-u).

Razlika je ~10% na strani 64KB (za OS npr.)

Ako je rijec o vecim fajlovima (storage) onda je ipak bolje 128KB.





Evo i par svjeta o postavljanju diskova:

1) 3072 sector offset = works. I observed performance increases no less than 12% avg (see below) – and I did some pretty extensive and specific testing.

2) Disabling NCQ. I was surprised to find that this helped increase average speeds up to 9%. Once you've installed your OS, go under your device settings, select each of the three nVidia RAID controllers (Port 0 & 1 tabs) and uncheck the "Enable command queuing". Click "no" to the restart option, until you're done your last.

3) Contrary to what you might read out there on the subject, disabling your Write Cache WILL cripple your drive speeds. Maybe I’m doing something wrong, but I strongly recommend against disabling Write Cache.

4) Your first partition will be the fastest (closest to edge of disk), so if you were really anal, you should create a parition for your games, and THEN your C: partition.

5) If you’re going for pure performance, and want to use the full 6 drives in RAID-0, try not to get anything larger than 320gb – with nForce having only 32-bit LBA addressing, your limit for an array will be 2tb. Might as well just go with six 150gb Raptors

6) My particular time simulator is bias towards equal read and writes. You may find your usage warrants more emphasis on reads than writes. If you would like, I can send you the time simulator spreadsheet, and you can edit the number of files in the simulator.


__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 15:07   #100
Josip07
Premium
Moj komp
 
Josip07's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Đakovo
Postovi: 110
Exclamation 3 x WD 6401AALS 640 GB u RAID 0

Dakle imam 3x WD6401AALS-640Gb i sad me zanima dali sam sve uradio kako treba ili sam mozda napravio neki propust kad sam ih umrezivao u raid0.

Znaci u biosu sam stavio ta 3 diska u striping s 64kb blockom(default). i Kad sam to sredio vidim 1 disk od 1.7Tb što sve štima.
I instaliram windows 7, sve normalno kao da je jedan disk... napravim 6 particija 2 od 94Gb i 4 od 400Gb. pri instalaciji sam napravio samo prve dvije particije a ostale u windowsima s desnim klikom na my computer/menage.

Problem je u tome što mogu napraviti samo simple volume a sve ostale mogućnosti su zasjenčane (stripping volume, mirroring volume, raid5 volume...) I još je problem što su prve 3 particije primarne (vjerovatno od svakog diska po jedna, a mislim da samo 1 treba bit ako je sve napravljeno kako treba).

Koliko mi se čini ja sada imam samo 3x veci prostor a diskovi ne zapisuju podatke paralelno vec kad se jedan napuni nastavlja se na drugi.
Jeli to moguce da to tako radi ili to ja samo mislim.

e sad pomagajte!
__________________
Josip07 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 15:14   #101
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Za pocetak nam stavi screenshot od aplikacije u windowsima pomocu koje gledas RAID polja, pa cemo odmah vidjeti sto si napravio i kako.

Trebala bi se nalaziti pod All Programs.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 15:15   #102
Josip07
Premium