Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2007., 17:43   #1
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Pištanje

Prije neki dan zamijenio sam ventilator na grafičkoj koji je roštao takvom silinom da mi se činilo dok je radio da netko vani radi s bušilicom za beton.

Sad je tih. Superiška. Ali...

Svako malo, počne pištati. Pa stane. Pa opet. Zvuk je tih, podmukli, visoke frekvencije i iritantan. Kad nešto radim, igram se, slušam muziku, onda ga se ne primjeti, ali npr dok samo surfam na forumu pa nema nikakvih zvukova čuje ga se dobro.

Ne znam jel ga prije nisam primjećivao zato što je sve skupa bilo glasno, ili se tek sad pojavio. Ne mogu nikako pozicionirati od kuda točno dolazi. Gurnuo sam glavu u kučište ali ne mogu skužiti. Samo iritanto pišti, pa prestane, pa opet.

Što bi to moglo biti, imate kakvu ideju?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2007., 17:51   #2
Željac
sto da napisem ?!
 
Željac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 880
koji je kuler od grafičke, koji od proca, koju maticnu imas jer neke imaju vent na NB-u kao moja koji je procvrcao nakon pola godine...

Željac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2007., 23:30   #3
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
To bi mogli biti ventovi veliš... Ma zvuk mi je čudan, slab a piskav, ali ne mogu ga povezat s ničim točno. Bit će da je moguće da je to pištanje jednostavno od toga što stroj "radi". Ako je to zvuk "razlohanosti" onda mi je samo nove ventove stavit.

Hard ne vidim da bi se tako glaso, optika isto (pošto se to javlja i kad se ništ ne radi), jedino mi da matična ne trkelja nešto. Ali to nisu beepovi kakve matična inače prozvodi koliko sam upućen.

Inače na chipsetu je pasivni, na CPU arctic cooling, tih al već star, a na grafičku sam sad nakeljio 8cm vent koji sam skinuo sa starog kučišta .
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 00:53   #4
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Vrlo lako da je to napajanje, ja bi prvo na njega posumnjao.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 01:07   #5
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Po ovome sto si opisao, ja bih rekao vent na napajanju. Vjerojatno dira u nesto. Ja sam to rjesavao tako sto bih gurnuo nesto u njega u radu. Prestao bi na koji dan i onda opet

A jednom mi se desilo na poslu takvo iritantno pistanje, a posto tamo imam oko sebe 4 PC-a, rastavio sam sva cetiri i do u detalje sve pregledao. Cak sam krenu i lupati po njima nebi li to stalo, i nista. I onda sam skontao da je netko ostavio ukljucen detektor metala u ormaru, a posto nije bilo metala blizu, pistao je samo onako tiho. Moram li reci da je odletio kroz prozor?
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 02:14   #6
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Po ovome sto si opisao, ja bih rekao vent na napajanju. Vjerojatno dira u nesto. Ja sam to rjesavao tako sto bih gurnuo nesto u njega u radu. Prestao bi na koji dan i onda opet

A jednom mi se desilo na poslu takvo iritantno pistanje, a posto tamo imam oko sebe 4 PC-a, rastavio sam sva cetiri i do u detalje sve pregledao. Cak sam krenu i lupati po njima nebi li to stalo, i nista. I onda sam skontao da je netko ostavio ukljucen detektor metala u ormaru, a posto nije bilo metala blizu, pistao je samo onako tiho. Moram li reci da je odletio kroz prozor?
Ahaha haha

A sad ste me baš usrećili. Napajanje sam uzeo novo prije manje od mjesec dana fortrona 350PNF, ako je to onda mi je najbolje

Sad mi se čini ko da mi neko šalje SOS morseovom abecedom točno tak se čuje.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 03:00   #7
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Ne bi reko da se taj tvoj PNF tak čuje. Ja bi se na tvom mjestu zapitao za disk... Koji disk imaš? Možeš provjerit ventove tako da ih sve poisključuješ pa da budeš siguran da nisu oni naravno ako se usudiš. A ne može se tak lako pregrijat. CPU, grafa i još koje imaš...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 07:26   #8
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Sljedeći put kad pištanje počne, ti lijepo prstima lagano zaustavljaj vent po vent...čisto da njih isključiš iz jednadžbe.

Inače, pištanje kakvo ti opisuješ mi više vuče na neki kondenzator u PSU ili na MBO. A možda i monitor povremeno zapišti...
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 09:32   #9
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
lista vjerojatnih krivaca:
1. Disk
2. Monitor
3. PSU
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 09:49   #10
Meddle
Premium
Moj komp
 
Meddle's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 151
Vjerojatno ti je ili napajanje ili na maticnoj oko procesora zavojnice & co.
Meni se na starom kompu znalo ponekad desavati da kad sam vrtio kotachic na mishu da je pistalo iz napajanja. Blesavo ali hebiga. Cuo sam da se problem moze rjesiz da zavojnice zalijes tekucom plastikom pa da vise ne cvile.
__________________
Asus P5W--E6600--2x1gb Ballistix 800mhz--7950gx2--X-Fi--Barracuda 320gb--Mx Revolution--Logitech UltraX keyboard--Z5500--OCZ GameXtream 600W--Samsung 913N--LiteOn DVD-RW sATA
Meddle je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2007., 10:39   #11
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Imo si malo pomaknuo jednu od toroidinih zavojnica na grafičkoj pa sad vibrira. Vidio sam takve stvari na novim grafama i matičnim pločama.
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 19:34   #12
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Mamicu mu njegovu. Izvukao sam kučište od ispod stola i fiksirao se pored otovrene bočne stranice. Sam sam ga čeko.

Cvili RJ45 konektor. Kabel ide na Zyxela, a svijetli naranđasta lampica na konektoru kad je spojen na LAN. Samo što treperi (pretpostavljam da treperi kad veza nije stabilna).
Kad kod zatreperi zacvili. Kad ne treperi onda kontinuirano svijetli i ne cvili. A na svako treperenje cvili. Što sad s tim ne znam. Mogu probat promijenit kabel, i mogu probat upiknut u ostale ulaze na zyxelu. Sad je na 1, a ima još 2, 3 i 4.

Ali iskreno, nekak sve sumnjam da će prestat treperit.... Ili je do LANa na zyxelu ili do samog konektora na ploči onda.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2007., 20:52   #13
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Dobro sam pretpostavio, nije pomoglo. Kak može taj konektor cvilit... Ili to neki dio matične koji je za to zadužen da cvili. Mislim da mi je najjednostavnija opcija uzet mrežnu karticu za 30 kn i upiknit u PCI slot, pa da prek nje idem, jer ovaj zvuk para uši pogotovo kad ga očekuješ.

BTW, onak, koja je točno razlika između mrežne kartice za 30kn i mrežne kartice za 500kn..?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na