Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2021., 17:23   #1141
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Posloženo, sad izgleda donekle kako sam zamislio.
Nadam se da će poslužiti svrsi.

Hvala!
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 21:41   #1142
dani77
Premium
Moj komp
 
dani77's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Val
Postovi: 304
Da li ti radi Outlook u pozadini dok pokušavaš preimenovati?
__________________
"You know, you come from nothing - you're going back to nothing. What have you lost? Nothing!"
dani77 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2021., 22:49   #1143
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor dani77 Pregled postova
Da li ti radi Outlook u pozadini dok pokušavaš preimenovati?
Nemam uopće Outlook...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2021., 18:47   #1144
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Jučer instalirana 10-ka 20H2, instalacija prošla normalno, ali se zakolje prilikom updatea, preciznije KB5000802. Prva 2-3 pokušaja instalacije mi je davao BSOD, nakon toga jednostavno stane na nekom postotku i zablokira cijeli OS. Task manager ne pokazuje nikakvu aktivnost i ne mogu nijednu drugu aplikaciju pokrenuti dok traje instalacija KB5000802. Ni nakon par sati čekanja se ništa ne događa. Force restart stane kod updating your system i opet ne mrda. Formatiram i instaliram pomoću novog ISO-a i opet isto.

Googlam i nađem hrpu problema baš s tim KB5000802 koji su krenuli još prošli mjesec. Znači Microsoft za to zna punih mjesec dana i navodno još uvijek nije riješeno, a update nije zaustavljen nego i dalje ljudima ubija OS. Napravio sam nekako system restore i blokirao update dok se gospoda ne udostoji riješiti to što su za*rali.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 21:43   #1145
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Mene je prckao vezano za taj update pretprošli tjedan. Kukao je skoro mjesec dana kako trebam napraviti "upgrade" jer ću tobože ostat bez supporta (kakvog support bokte ) i na kraju smilujem se budali i pustim pod kraj radnog vremena da skine i instalira to. Baš piše "download and install" pa rekoh, to je to, ja ga sad pustim, on instalira, restarta i ja ujutro dođem na gotovo, čeka me sto sranja i ne treba mi da me još MS masira.

How yes no. Ujutro stoji tamo di sam ga i ostavio (organizacija i relevatne postavke su bile krivac, kuku lele, nije smio napraviti restart iako uopće nije počeo niti instalaciju), rekoh ajde, bog te uzeo, instaliraj odmah sad dok se ne zalaufam. Restartao nekoliko puta, i to je bilo to. Nisam dobio BSOD ali mreža mi je tokom dana stalno ispadala. Tu sam odradio još jedan restart i onda je bilo OK.

Narednih dana se nešto čudno počelo događati, više puta se iz sleepa podizao kao iz full shutdowna (pričamo o laptopu na bateriji i napajanju), je li to vezano za taj update, tko će ga znat. Ponekad pomislim kako se netko igra na mojem radnom mjestu dok me nema.

Naravno da su se nastavili problemi s prebacivanjem aplikacija s monitora na monitor, to mu je i dalje fetiš. Ali šta ćeš, pustiš budalu da se veseli Prckale su me i slušalice koje sam nekako jedva osposobio preko nekakvog generičkog sound device switchera (Dell + MS = samo zabava, RTL je za njih skupina amatera) pa je i to u par navrata (moguće zbog učestalih restarta) počelo raditi probleme.

Software im je slabašan, ali trolanje je world class level.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2021., 21:28   #1146
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Maloprije napravio fresh install W10 20H2, skoro sve ok.. Otvorim Task Manager pa odem pod Performance kad ono pozdrav od BSOD.. Citam po netu, hrpa ih ima taj problem, navodno neki driveri.
Jel ima ko pozudan link za skinit 20H1 .iso ? Na MS stranici ima samo 20H2
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2021., 21:32   #1147
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Probaj s ovim alatom.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2021., 21:49   #1148
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Probaj s ovim alatom.
Hvala, upravo se skida. Idem probat s 1909
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 20:58   #1149
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Prije koji tjedan sam naletio na USB driver za Ryzene i danas kada mi treba, ne mogu ga naći. Ima li netko možda link? Između tri različita laptopa sam premještao podatke i kopiranje na bilo kakav eksterni device se vuče i tu i tamo odspoji disk, kao da uopće nema USB 3.0.

I ako ima kakav patch ili hotfix da se sustav ubrza jer je sve abnormalno sporo. Repair Windowsa i updatei su trajali dobrih dva sata, cijeli dan sam izgubio na ta tri *ovanca. Windowsi su OEM jer vlasnik nije htio mijenjati. Nisam baš na ti s AMD-om pa nemojte zamjeriti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 22:02   #1150
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Jesi vadio Device ID pa potražio ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2021., 22:06   #1151
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Prije koji tjedan sam naletio na USB driver za Ryzene i danas kada mi treba, ne mogu ga naći. Ima li netko možda link?
Probaj s ovim u prilogu, samo ga kroz Device Manager ručno provedi. Iskopiral sam sa svojeg stroja, friško instalirano prije koji tjedan, ali ako bude trebalo uploadam i dodatne stavke.
Attached Files
File Type: zip amdxhc31.inf_amd64_02984d2a0ec09a41.zip‎ (243.4 kB, 366 views)
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 22:19   #1152
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jesi vadio Device ID pa potražio ?
Jesam, ali ono što sam našao nije šljakalo, javljao da nije pronađen odgovarajući hardware.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Probaj s ovim u prilogu, samo ga kroz Device Manager ručno provedi. Iskopiral sam sa svojeg stroja, friško instalirano prije koji tjedan, ali ako bude trebalo uploadam i dodatne stavke.
Hvala, kroz par dana ću opet zasjesti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 06:05   #1153
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
ima netko ideju zasto mi windowsi nece ugasiti monitor nakon 20 min idlea? dakle radilo je to normalno, zadnjih dana ne radi... dakle ne sleep, necu da spava komp, virtualke su upaljene, ali kad idem spavat pustim ga i obicno samo monitore ugasi... sad nece, ostane svjetliti sve... ima kakav soft za vidjet sto preventa da ugasi monitore? bit ce firefox ili chrome, ali nema mi logike (jos da je netflix ili youtube upaljen imalo bi smisla, ali nisu)
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 09:09   #1154
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Meni to radi samo nakon friskog reboota, cim pocnem nesto radit nakon nekog vremena vise neradi pa gasim monitore rucno . Brijem da je neki windows bug i to vec odavno, sad sam na buildu 1909 a nije radilo ni na 1903 tak da sam odustao .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 09:38   #1155
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
probaj smanjit vrijeme na 5-10 min .. pa vidi ponašanje
moj gasi uredno monitor

trenutni build 20h2, al nisam primjetio nit na starijim verzijama taj feature
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 09:46   #1156
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Meni je na laptopu na zadnjem ažuriranju ubolo neke microsoftove osnovne drivere za grafiku, pa sam ostao bez stanja mirovanja (sleep) ..Vratio Intelove i sve ok. Instaliralo mi Microsoft Basic Display Adapter.
__________________
he,he

Zadnje izmijenjeno od: zlatko. 09.05.2021. u 10:14.
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 17:24   #1157
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
ima netko ideju zasto mi windowsi nece ugasiti monitor nakon 20 min idlea? dakle radilo je to normalno, zadnjih dana ne radi... dakle ne sleep, necu da spava komp, virtualke su upaljene, ali kad idem spavat pustim ga i obicno samo monitore ugasi... sad nece, ostane svjetliti sve... ima kakav soft za vidjet sto preventa da ugasi monitore? bit ce firefox ili chrome, ali nema mi logike (jos da je netflix ili youtube upaljen imalo bi smisla, ali nisu)
Meni se nekad isto zna desiti... Onda u Power settings opet napravim apply settinga i neko vrijeme sve radi OK...

Nisam jos dokucio sto se zbiva, ako netko ima kakvu ideju i mene zanima...


Kod mene inace Win10 Enterprise LTSC, verzija neka od pred godinu-dve...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2021., 17:41   #1158
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Pozdrav ekipa,

Instalirao sam najnoviji update ( OS build ) 19042.985 i dosta stvari mi ne radi normalno pa me zanima jel i vi imate isti problem. Inace imam iskljuen update na maksimalno, ali kako nisam radio update vise od mjesed dana povukao mi je sve.

Autoplay ne radi normalno. Imam podeseno da svaki put kad prikljucim USB ili ubacim karticu u card reader otvori normalno sve u zasebnom prozoru u exploreru ( tako mi je uvijek bilo podeseno ). Medutim sad uopce ne otvara nista u exploreru nego ispituje svaki put preko notifikacija kada prikljucim nesto i onda svaki 10 put otvori USB ili karticu kad kliknem....pokusao sam doslovno sve stvari i promjene opcija.....nista ne fukncionira.

Ima jos hrpu bugova ( monitor glavni mi ima flicker ) koji uzasno zivciraju...

Hvala
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2021., 23:59   #1159
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,137
standardna situacija i problem koji mi se javio milijun puta u toku backupiranja podataka i reinstalcije windowsa... ovog puta sam prekrižio linux mint kojeg sam koristio na laptopu, prebacio sve na vanjski 1TB disk od prijatelja, 100+ GB podataka i na isti laptop stavio windowse 8, a na stolni komp windows 10... spojio disk, počeo prebacivati podatke "odredišna mapa ima predugački naziv, bla bla bla" i izbaci error, crveni križ, svojstva: 0 bytes, hbg. neki drugi fajlovi: ne može pronaći putanju, možda je preimenovana, izbrisana, a možda je samo "shortcut" - pišem napamet errore, ali su nešto u tom kontekstu, da se uopće nisu prebacili s linux minta na vanjski 1TB disk i sada što pokušavam prebaciti su nekakvi "uništeni" i beskorisni folderi i fajlovi... 20% ne radi, 80% radi i sve OK, nema povratka nazad, kužim... zašto do toga dolazi? ne razumijem kako je moguće da u jednom momentu prebacim podatke, provjerim ih na vanjskom disku, sve OK, spojim na novo instalirani windows disk, podataka više nema - kako to? i drugo, prebacujem šta se da prebaciti, ono šta se ne da, ne može se ni izbrisati, jednostavno ne da tu naredbu izvršiti, ne da mi se ništa puštati na tom disku koji nije moj, kako da to izbrišem jer očito sa jednostavnim "delete" naredbom ne želi?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 00:13   #1160
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Digni Linux Live sa stika / dvd - a pa vidi jeli tada uredno vidi fajlove koje si kopirao,
ako vidi sve kako treba onda znaš tko je kriv,
usput kopiraš na pc preko mreže sve šta treba.

Ne zaboravi na pc - ju definirati jedan share folder, omogućiti rw,
provjeri da je ista workgrupa ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 00:41   #1161
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,137
uopće mi se ne da više zafrkavati s time, masa je toga, evo sada mi popunilo cijeli SSD... zanima me samo kako da obrišem te fajlove koji se ne da ju izbrisati s frendovog vanjskog HDD?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 02:05   #1162
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Ako su winsi glupi / pametuju, opet Live Linux (samo treba biti pažljiv da ne izbrišeš nešto šta ne treba).

EDIT: Možda je ona stara boljka u winsima da prvo treba preuzeti vlasništvo nad odr. fajlom pa tek onda možeš brisati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 03:17   #1163
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Sličan problem sam imao kada sam prebacivao podatke s Windowsa na Mac. Vanjski disk je bio u NTFS-u koji nije dobro podržan na Macu i iako su svi podaci bili gore, Mac je vidio možda trećinu (uključujući i rsync kroz terminal). Probao sam drugi disk, vanjski SSD isto, ali problem je ostao. Na kraju mi kolega SU natuknuo da bi problem mogao biti u NTFS-u, nisam baš imao vremena googlati pa sam njega zvrcnuo. Preformatirao sam disk u exFAT i sve uspio prebaciti bez problema. Od tada, svi vanjski diskovi i stickovi koji se *urvaju između OS-ova mi stoje u exFAT-u.

Možda je nešto slično i kod tebe jer što jest jest, NTFS i Unix odnosno Linux se ne vole baš. Ovo da ne možeš obrisati može biti samo stvar do permissiona nad vlasnikom ili krivog vlasnika foldera i podfoldera i fileova. To na Linuxu riješiš naredbom:

Code:
sudo chmod -R 777 /path/do/mountanog/diska
# znači ne path do devicea tipa /dev/sdb i slično
A u Windowsima možeš kroz GUI gdje ima dosta klikanja ili pomoću icacls naredbe kroz elevated cmd:

Code:
icacls X:\ /save backup /T
# backup u slučaju da nešto zbrljaš

icacls X:\ /grant Administrators:(F)
# zamijeni X sa slovom diska i eventualno Administrators sa svojim user nameom
E sad, što si ti radio odnosno kako je došlo do toga, pojma nemam, ali mi se čini da Mint po defaultu ima umask 0022 tako da permissioni ne bi trebali biti problem, osim ako nisi nešto mijenjao.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 09:16   #1164
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
standardna situacija i problem koji mi se javio milijun puta u toku backupiranja podataka i reinstalcije windowsa... ovog puta sam prekrižio linux mint kojeg sam koristio na laptopu, prebacio sve na vanjski 1TB disk od prijatelja, 100+ GB podataka i na isti laptop stavio windowse 8, a na stolni komp windows 10... spojio disk, počeo prebacivati podatke "odredišna mapa ima predugački naziv, bla bla bla" i izbaci error, crveni križ, svojstva: 0 bytes, hbg. neki drugi fajlovi: ne može pronaći putanju, možda je preimenovana, izbrisana, a možda je samo "shortcut" - pišem napamet errore, ali su nešto u tom kontekstu, da se uopće nisu prebacili s linux minta na vanjski 1TB disk i sada što pokušavam prebaciti su nekakvi "uništeni" i beskorisni folderi i fajlovi... 20% ne radi, 80% radi i sve OK, nema povratka nazad, kužim... zašto do toga dolazi? ne razumijem kako je moguće da u jednom momentu prebacim podatke, provjerim ih na vanjskom disku, sve OK, spojim na novo instalirani windows disk, podataka više nema - kako to? i drugo, prebacujem šta se da prebaciti, ono šta se ne da, ne može se ni izbrisati, jednostavno ne da tu naredbu izvršiti, ne da mi se ništa puštati na tom disku koji nije moj, kako da to izbrišem jer očito sa jednostavnim "delete" naredbom ne želi?


Drugi put koristi TeraCopy(ili neki sličan alat) za kopiranje pa nećeš imati tih problema. Plus što na kraju možeš verify pokrenuti da vidiš jesu fajlovi ok kada ih prekopiraš.

To s predugačkom putanjom je stara stvar, tj. Windows feature .
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 09:24   #1165
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,137
ok, i sada jedina stvar da pobrisem fajlove s likovog diska je da ga ponovo spojim na neki linux mint i pobrisem direktno od tamo?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 07:53   #1166
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 508
Pozz ekipa,evo ovako imam jedan problem sa kompjuterom od kolege. Na njemu su Windowsi sa osnovnim programima,koristi samo Office. Kad ga upalim radi normalno nakon par minuta počne štekati jako,i kad idem gledati u Upravitelj zadataka - procesi disk bude na 100%. Dali imate neku sugestiju šta bi mogao napraviti? Podosta mi je hitno,hvala Vam.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 08:20   #1167
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Najvjerojatnije krepava disk, što prije napravite backup svega kaj je na njemu.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 10:14   #1168
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Polako kolega, prije će biti da update ili koji drugi proces uzima cca 100%,
treba vidjeti o čemu se radi ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 11:25   #1169
Human1
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Polako kolega, prije će biti da update ili koji drugi proces uzima cca 100%,
treba vidjeti o čemu se radi ...
Da, može svašta biti.
No savjet da se napravi backup važnih stvari nikad nije loš. Bez obzira što je razlog usporavanja.


Backup bi ja preporučio i kad komp savršeno radi.
Human1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 12:01   #1170
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Za backup se apsolutno slažem.

Pošto znamo potencijalna veselja sa w10 update nekad je bolje / brže odraditi (pogotovo ako nema puno dodatnih aplikacija i custom podataka):
- sve custom podatke, šifre i sl. se spremi / kopira negdje ...
- napraviš čisti install sa zadnjim bulid - om
- drajveri
- instalacija aplikacija
- copy custom podataka (netreba ako su na posebnoj data particiji)

Izgleda više posla ali često bude brže nego se masirati i čekati win update.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 04.06.2021. u 16:47.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na