Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2021., 07:44   #5011
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Kod mene HT odradio svoje u rekordnom roku, ali zato ovi podizvođači koji provlače kablove su koma. Cirkus je trajao jedno 7-8 mjeseci, dolazil prvo jedna firma koju je Ericsson unajmio kao podizvođača da provuče niti po zgradi. Napravili su jedan ulaz i vratili dopis Ericssonu da su gotovi, ovi došli na lokaciju, ostala 3 ulaza zgrade nemaju optiku, a ugovor je za cijelu zgradu Nakon toga je dolazio Ericsson raditi, ti su još luđi bili. Možda HT nema ljudi, ali Ericsson očito ima viška: jednom ih je došlo 7 s 4 auta! Dvojica provlače nit iz šahta pred zgradom do ulaza, ostala petorica stoje i gledaju I tako danima, valjda su 20 puta dolazili i majmunirali se dok nisu provukli ostale parice, jedan dan nemaju spojnicu pa odu nakon pola sata, drugi dan nemaju odgovarajući kabel, opet odlaze. Pa nemaju foršpan kakav im treba. Jednom su i zgradu fulali, pomiješali slova uz kućni broj i krenuli raditi po susjednoj zgradi HTov tehničar je stvarno bio fer, svaki dan je dolazio kad i oni, vidim dečka da koluta očima kad vidi što ovi izvode, ali ne može ništa dok niti nisu provučene. Napokon kad su provukli to sve, pitam tehničara za priključak, ostavim mu broj tel., isti dan me nazvali iz prodaje, dogovorili priključak, idući radni dan se vratio tehničar i spojio. Nikakvih prethodnih kontakata, ugovora niti ništa
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 20:30   #5012
Icoo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Kolike su šanse da mi ako tražim 1Gbps upgrade (sad sam na 500 Mbps) ostave ovaj Reisecom ONT. Iskreno neda mi se prolaziti kroz cijelu proceduru zamijene etc. (ne znam ni što sad na kraju dijele - Huawei, Nokia?). Zbog dimenzija mi je sad taman stao u ormar za network.
Icoo je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 21:20   #5013
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Na 1 GB konekciji ide automatski Nokia ont,
ne znam sad precizno ali mislim da je približne veličine kao risecom.
Negdje smo naveli model pa se iz specs može vidjeti precizno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 23:22   #5014
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Noup, ne ide samo Nokia. Evo frenda spojili i dobio je Huawei ONT na 1Gbit

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 10.10.2021. u 09:06.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 23:25   #5015
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ok, good to know
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 08:22   #5016
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 315
Nokija 9x8 cm
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 13:04   #5017
bloodlike
Premium
Moj komp
 
bloodlike's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: OS
Postovi: 216
Mene su cca prije 2 mj nazvali iz tcoma da će mi optika biti dostupna krajem 11mj, ali čitajući ova vaša iskustva nisam baš optimističan. sigh
bloodlike je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 14:15   #5018
nikoss
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor bloodlike Pregled postova
Mene su cca prije 2 mj nazvali iz tcoma da će mi optika biti dostupna krajem 11mj, ali čitajući ova vaša iskustva nisam baš optimističan. sigh
Meni vec optika iznad vrata od stana pa vec mjeseca dana cekam i stalno zovem,samo kazu javiti ce se tehnicar. Sutra opet zovem.

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk
nikoss je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 18:34   #5019
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Vidim da mi je Fritzbox 7590 povukao novi fw 07.28. Do sada mi je uvijek služba za korisnike puštala
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 22:28   #5020
rokoko
In Rainbows
Moj komp
 
rokoko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 705
pozdrav, htio bih uvesti optiku u kuću koja je dostupna putem provjere dostupnosti...koliko se otprilike čeka (zagreb,podsljeme) i koja je najjeftinija cijena za solo internet putem optike uz cjenik posebnih i proteklih ponuda? hvala
__________________
"Success can only be achieved with a kind of pioneer spirit and repeated use of three tools: failure, introspection and courage." - Soichiro Honda
rokoko je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 15:19   #5021
Jeremija8
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2020
Lokacija: Behind
Postovi: 41
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Noup, ne ide samo Nokia. Evo frenda spojili i dobio je Huawei ONT na 1Gbit



Jel se mora uzeti njihov router?

Posto i sad imam setup sa onta u svoj router...a ako se ne varam i najam opreme se placa
Jeremija8 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 15:33   #5022
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
za 1Gbit moraš plačat premium router 10kn mjesečno
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 17:07   #5023
Ecips Dlo
Premium
 
Ecips Dlo's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: brlog
Postovi: 488
Citiraj:
Autor Jeremija8 Pregled postova
Jel se mora uzeti njihov router?

Posto i sad imam setup sa onta u svoj router...a ako se ne varam i najam opreme se placa
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
za 1Gbit moraš plačat premium router 10kn mjesečno

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=4989
Ecips Dlo je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 17:51   #5024
e1ectra_one
Creepshow
Moj komp
 
e1ectra_one's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 417
Pitanje,

Jel T-Com optika može direkt u Ubiquiti USG Pro 4 na SFP+ port, bez ikakvih njihovih "premium" routera?
e1ectra_one je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 18:49   #5025
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Generalno može, ali:
- trebaš odgovarajući SFP+ modul
- ovo odgovarajući ima x parametara (od single / dual mode, tip konektora, max. brzina, wavelength, ...)
- mora biti kompatibilan sa "drugom stranom"
- da bi sve proradilo mora biti prijavljen od strane ISP - a, odgovarajuće pameti
- ...

Poprilično potencijalnih problema,
možda jedino rješivo ako je business priključak i ISP da full support / pomoć.
Ako je "za doma" bolje da odmah odustaneš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 19:24   #5026
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Ja sam probao s NanoG, pa nisam uspio podesiti...
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 22:21   #5027
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor e1ectra_one Pregled postova
Pitanje,

Jel T-Com optika može direkt u Ubiquiti USG Pro 4 na SFP+ port, bez ikakvih njihovih "premium" routera?
nije stvar dali možeš nego ti jednostavno nedaju brzinu ako ne plačaš tih 10kn za premijum router,ja sam htio vratiti router jer imam svoj fritz 7590,ali su mi rekli da brzine 500 i 1gb mogu samo uz premium router
tako da mi njihov stoji u kutiji u regalu(t-comov firmware kasni mjesecima iza orginalnog),mach bar kod mene nije bio "mus" mada sam ga uzeo,5kn nije puno a dobio sam dosta, uglavnom na kvaliteti wi-fi-a u stanu,
za speedport kombinacije neznam
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 22:32   #5028
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
nije stvar dali možeš nego ti jednostavno nedaju brzinu ako ne plačaš tih 10kn za premijum router,ja sam htio vratiti router jer imam svoj fritz 7590,ali su mi rekli da brzine 500 i 1gb mogu samo uz premium router
Napomena za 500, lagali su ti, 500MB ide normalno sa "basic" opremom Raisecom ONT + Speedport Plus.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 22:34   #5029
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Jeremija8 Pregled postova
Jel se mora uzeti njihov router?

Posto i sad imam setup sa onta u svoj router...a ako se ne varam i najam opreme se placa
Ne treba ako po njihovom "imaš odgovarajuću opremu" doma


Edit: pardon maj frenč, kolega Ecips Dlo je već poviše gore objasnio u post-u #5023
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 10:33   #5030
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor e1ectra_one Pregled postova
Pitanje,

Jel T-Com optika može direkt u Ubiquiti USG Pro 4 na SFP+ port, bez ikakvih njihovih "premium" routera?
U teoriji može, makar nisam isprobavao jer je skup sport - prvo treba imati neki ruter s SFP portom sposoban za te brzine, a onda treba dati od par desetaka do 100 eura za GPON SFP.

Ima detalja i testova GPON modula ovdje na njemačkom forumu (i link na Google Translate).
Najpopularniji mi se čini Huawei MA5671A kojeg su raskopavali i ovdje na OpenWrt forumu.

Uglavnom, kad imaš GPON modul, na njemu treba klonirati PLOAM password i serial iz Raisecoma - lagani dio je izvući to iz Raisecoma, a komplicirani dio je upisati to u SFP jer ga treba raskopati i lemiti da ga otključaš i dobiješ root shell.

Na TODO listi mi je to napraviti jednog dana, ali posao za sad dovoljno dobro odrađuje Iskonov Innbox V80 na 200/100 - preko 5 GHz daje full brzinu na wirelessu, zna forwardati portove i treba ga rebootati samo jednom u dva mjeseca, što je svemirski brod za jedan ISP-ev ruter.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 11:14   #5031
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Na TODO listi mi je to napraviti jednog dana, ali posao za sad dovoljno dobro odrađuje Iskonov Innbox V80 na 200/100 - preko 5 GHz daje full brzinu na wirelessu, zna forwardati portove i treba ga rebootati samo jednom u dva mjeseca, što je svemirski brod za jedan ISP-ev ruter.
Evo, ovo i ja mislim, doduše ne za router nego za ONT...
I ako može netko pojasniti zašto bi se upuštao u njegovu zamjenu (ONT-a) ako u 99% slučajeva odrađuje svoj posao. Jel isporučuje 1Gbit? Isporučuje.
A sve ostale điđe-miđe može odraditi malo bolji router.

Ispravite me ako griješim
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 13:18   #5032
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Isto tako je moguće da u T-Comu ne žele routere na koje se u slučaju problema ne mogu spojiti.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 14:19   #5033
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Evo, ovo i ja mislim, doduše ne za router nego za ONT...
I ako može netko pojasniti zašto bi se upuštao u njegovu zamjenu (ONT-a) ako u 99% slučajeva odrađuje svoj posao. Jel isporučuje 1Gbit? Isporučuje.
A sve ostale điđe-miđe može odraditi malo bolji router.

Ispravite me ako griješim
I mislio sam na zamjenu svega - i rutera i ONT-a.

Zašto? Uređaj manje (sve je u jednom s SFP-om), pa oslobodiš utičnicu i eliminiraš blesiranja ONT-a kojem nemaš pristup (morao sam dva puta u par mjeseci rebootati Raisecom jer mu je došlo... nešto, tko zna što). Ovako ako i zapne nešto, rebootaš ručno ili automatizirano jedan uređaj i riješio si 99% problema.

Ali u pravu si kad veliš da skoro nikome to ne treba - s VDSL linije za koju sam ciljano portao OpenWrt na jedan VDSL ruter i na njemu svašta podešavao, prešao sam na optiku i koristim operaterov ruter jer radi dovoljno dobro za jedan PC, TV i mobitel. A luđak sam koji bi u životno djelo pretvorio otključavanje rutera kad ne bih imao admin pristup

No da idem proširivati mrežu, dodavati kojekakve IoT uređaje, slagati smart home, komunikacijski ormar i slično, definitivno bih zamijenio i ONT i ruter sa svojom opremom jer u takvoj situaciji igračke koje dobijemo nisu dovoljno dobre (bar za moje zahtjeve).
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 14:56   #5034
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
@Blagus

Čudno da ti je Raisecom nestabilan, kod mene nikad nijedan problem s njim, niti ne znam da ga imam. Možda te napajanje ili nešto drugo zeza.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 16:37   #5035
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Možda te napajanje ili nešto drugo zeza.
Jednom je bio neki veći ispad kad je PON zasvijetlio crveno, ali tad je i kolegi u blizini bilo isto pa ne računam, ali dva puta sam izgubio net a na ONT-u je sve izgledalo OK po lampicama, i nije pomagao reboot rutera sve dok nisam i Raisecom ištekao iz struje.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 17:11   #5036
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Blagus
Također mogu potvrditi za Raisecom, nikad problema,

uvijek postoji šansa da imaš jednog potencijalno problematičnog od valjda xxxxxxx komada,
najlakše je probati sa drugim odgovarajućim i dobrim napajanjem,
origigi je 12V 1A.

@all
Mislim da smo o napajanjima opreme isto govorili negdje, možda i u ovoj temi,
za one koji žele / mogu a imaju više opreme na jednom mjestu i sve se napaja sa 12V uopće nije "luda ideja" staviti jedan pošteni ispravljač 12V 3 - 5A (ovisno šta treba napajati, npr.:
https://ledsvjetla.com/proizvod/napa...2v-3a-metalno/
https://www.pro-ping.hr/webshop/Napa...12-12V-5A-60W/
https://led-zarulje.com/led-napajanj...talno-kuciste/

svakako se provjeri / naštima napon 12V sa trimerom,
još treba DC kabel prema svakom uređaju, npr.:
https://www.pro-ping.hr/webshop/Napa...konektor-20cm/

Nekom tko ima DIY mota to nebi trebalo biti problem
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 17:38   #5037
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Svakako na neki dobar UPS svu tu opremu.
Ako je sumnja na ont, prijaviti HTu, barem zamjenu opreme rješavaju promptno. Znalo mi se dogoditi da bi prijavio neki skroz drugi problem, a drugi dan me zove tehničar da bi donio novu opremu. Zadnji put sam ga otpravio da ne treba, kako je speedšrot iza moje opreme, zaboravio sam mu pustiti sve vlanove (npr.103) i kad su skužili da ga ne vide na ACSu, odmah je dojurio tehničar s drugim
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 02:13   #5038
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
ontovi bar kod mene nisu nikad bili nerješiv problem,
tp-linkov je vrisnuo nakon 5 godina besprijekornog rada,
sa Raisecom sam istina imao nekih sitnih problema dok nisu skužili da nisu u centrali nekakav password dobro upisali, trajalo 48h,
nakon toga 2 godine besprijekorno,
i sada nokia u prvom tjednu dok nisam došao na red na centrali za slaganje je bilo problema sa brzinom kad su to složili zaboravio da imam ont,

e sa routerima odnosno speedportom je bila sasvim druga priča od t-comovog negiranja problema lošeg uređaja mogućnošću malog broja konekcija a što se sve ispravilo sa fritzom 7590,

moj savjet je da treba investirati u dobar router, ontovi nisu slaba karika u kućnoj mreži a i mjenjaju ih brzo,
a i kad se odspajaju je najčešće uzrok u centrali nešto nije podešeno ili uključeno, stvarno rijetko rikavaju,

možda malo smjesmo ali prije će ti zamijeniti ont nego ići u provjeru na centrali dali je sve posloženo kako treba,
ali bar po iskustvu dok sve ne proradi kako treba na ontu ne zatvaraju kvar istina zna potrajati 2-3 dana.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.10.2021. u 09:44.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2021., 19:50   #5039
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Mogu reći da Speedport Smart 3 radi odlično.Ne vidim razlike u odnosu na Fritzbox 7590
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 11:52   #5040
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 632
Evo kod matične firme već i smart četvorka za najam

https://www.telekom.de/zuhause/gerae...tz-paket-smart
Ante M je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na