Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.10.2011., 21:33   #1
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Gašenje računala i nemogućnost paljenja 30 s

Nerado se javljam sa problemom koji se ocituje sve vise i vise u nekim igrama.
Krenem danas igrati Mass Effect 1 nakon sta ja znam 3-4 mjeseca , i sve u redu dok odjednom se reset racunala usred igre , nije ni reset jer jednostavno se ugasi i ne reagira na pola minute na tipku za paljenje i moram obavezno izvuci kabal iz napajanja i ponovno prikljuciti.

To se krenulo manifestirati prvo u Duke Nukem : Forever zatim u Crysis 2 i sada u Mass Effect 1 iako prije takvih problema nisam imao.
Racunalo je AMD X3 8650 2.6 GHZ,HD 4850 overclockana lagano i 2X2 DDR2 Kingmax uz to Windows XP SP3.
Nemam nikakvih problema sa racunalom , ostale igre rade super ( COD 4 MP , Tropico 3 i 4 , Mass Effect 2 , Stronghold 3 , Red Orchestra 2 itd... ) koje su vjerujem zahtjevnije.
Racunalo se gasilo u DNF samo na odredenoj tocki u igri , kad krene invazija a u ME1 nakon 10 minuta ako to sta pomaze.

Jedino sam prije 6 mjeseci napravio zamjenu Chieftec napajanja koje je krepalo za Fortron 300W ali mislim da to ne bi pravilo probleme...
Prijedlozi ?
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2011., 23:27   #2
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Ako moraš izvući mrežni kabel iz zidne utičnice ~220V, sve upućuje na napajanje koje se upravo tako resetira nakon što se aktivira neka zaštita u njemu (naponska, strujna ili termo).
Probaj drugo ali jače napajanje jer tih Fortronovih 300W (premda kvalitetnih) možda je nedovoljno pa se aktivira strujna zaštita.
Zapravo samo na +12V grani bi morao imati minimalno 300W (tj. 25A).
Dakle jače napajanje, a prije provjeri da li se fan u napajanju uopće vrti ili se neka druga komponenta (VGA, CPU, NB...) pregrijava.
Sretno.
pem7799 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2011., 00:03   #3
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Provjeriti cu sutra ali cisto sumnjam kad je šrot sto je dosao sa kucistem pokretao racunalo i nije bilo ovakih manifestacija.
Samo u te dvije igre , i u nicem drugome.
VGA , CPU i ostalo se ne pregrijava ,provjereno sa HW monitor i Everest Ultimate.
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2011., 02:31   #4
gangxxxta
hustla
Moj komp
 
gangxxxta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 926
gotovo sigurno je problem u ovih 300w.... inace jako kvalitetna i pouzdana napajanja,ali mislim da takvoj konfi treba nesto maaalo jace
__________________
I don't need to "Get a life". I'm a gamer. I have lots of lives.
gangxxxta je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:12   #5
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Ma shvacam sta hoces reci , ali to mi se dogadja samo u odredenim igrama , kako onda Crysis i Crysis 2 ne opterete racunalo da se isto ugasi do te tocke.
Evo opet na jednoj tocki mi se gasi u ME1 gdje nemogu preskociti cinematic i neznam kako cu prijeci : /
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:31   #6
r4z0r
đabalebaroš
Moj komp
 
r4z0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Krk
Postovi: 122
Jesi li probao s burn in testom? Pusti ga preko noći i ukljući logiranje pa ćeš vidjet šta će ti reć.
r4z0r je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2011., 12:40   #7
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Jel moze doci do ireverzibilnih ostecenja s tim testom ?
Cisto se bojim jer su komponente stare pa da nece odapeti jos pod tim testom a nemam garanciju ?
Jeli ima kakav test bas da provjerim napajanje jel dovoljno za ovo racunalo pa da ako treba uzmem jace ( nije mi problem , nego racunao sam da bi si uzeo novu grafu a jebiga sta sada ako treba , treba ! )
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 09:00   #8
r4z0r
đabalebaroš
Moj komp
 
r4z0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Krk
Postovi: 122
Burn in test služi za testiranje sustava i otkrivanje neispravnih komponenti i nestabilnosti. Ne može doći do fizičkih oštećenja (koristim ga barem 4 godine i nikad nisam skurio neku mašinu). Možeš i probati sa 3dMarkom za podrobnije testiranje grafičke.
r4z0r je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 11:59   #9
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Ponovno se javljam sa slicnim problemom,sve radilo super do jucer.
Igram Sleeping Dogs,samo se ugasi odjednom.
Krenem igrati STALKERA,paf,isto shutdown,slicno kao kada naglo istekas iz struje.
Slusam na yt-u pjesmu,isto se iskljuci.
Napajanje je Fortron 300W,staro ni ja sam ne znam koliko,graficka HD 4850 stock frekvencija,AMD X3 8450@2.5GHZ,4GB DDR2 rama te Samsung 320 GB disk i ukljucen WD Elements 320GB.
Ono sto hocu pitati,jel to znak za promjenu napajanja ?
Jel ovaj Fortron uskoro se sprema skiknuti ili ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:03   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Napajanje ti je definitivno jako knap i jače ne bi bilo na odmet. Izgleda da se nešto pregrijava, ali moraš vidjeti šta - proc, grafa i psu. Odi u Event Viewer i vidi zbog čega se komp ugasio. Ako se iz njega ne vidi, onda idi redom testirati cpu i gpu uz istovremeno praćenje temerature.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.08.2012., 12:04   #11
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Za početak očisti komp od prašine, ako već nisi. Zatim otvori Fortrona i provjeri kondenzatore. Provjeri i kakve su ti temperature.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:05   #12
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
najcesce je slucaj da napon od +5VSB jednostavno - opadne. tj, padne ispod neke vrijednosti koju drzi prilikom rada, i napajanje "skuzi" da je vrijeme za gasenje, i tup! ugasi se .

mislim, malo ne vjerujem da ovaj stari FSP nema snage u sebi, nije tvoja konfa toliko zedna. mozda ako nemas adapter sa 20 na 24 pinski glavni na maticnu, da probas sa njim. ali sto jest - mozda je jednostavno vrijeme za novije i jace napajanje, polovno za 150-200 kuna se moze naci bez problema.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:15   #13
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Napajanje ti je definitivno jako knap i jače ne bi bilo na odmet. Izgleda da se nešto pregrijava, ali moraš vidjeti šta - proc, grafa i psu. Odi u Event Viewer i vidi zbog čega se komp ugasio. Ako se iz njega ne vidi, onda idi redom testirati cpu i gpu uz istovremeno praćenje temerature.
evo sto EV pokazuje...
windows 7 je stavio default ATI drivere i to ja mislim da pokazuje gresku bas za vrijeme gasenja...



sta sam nasao na googleu

http://www.tomshardware.co.uk/forum/...ddriver4-error

@coconout - ako treba spremiti cu i uploadati cijelu ev datoteku sa tim eventima sto je bilo ako ce pomoci pri razrijesenju

Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Za početak očisti komp od prašine, ako već nisi. Zatim otvori Fortrona i provjeri kondenzatore. Provjeri i kakve su ti temperature.
temp. su normalne za ove vrucine i kad je bilo gore,komp se nije gasio,a perjao po 5 sati STALKER i GTA IV ...
dobro da si me podsjetio,moram od prasine ocistiti

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
najcesce je slucaj da napon od +5VSB jednostavno - opadne. tj, padne ispod neke vrijednosti koju drzi prilikom rada, i napajanje "skuzi" da je vrijeme za gasenje, i tup! ugasi se .

mislim, malo ne vjerujem da ovaj stari FSP nema snage u sebi, nije tvoja konfa toliko zedna. mozda ako nemas adapter sa 20 na 24 pinski glavni na maticnu, da probas sa njim. ali sto jest - mozda je jednostavno vrijeme za novije i jace napajanje, polovno za 150-200 kuna se moze naci bez problema.
a moguce,ne razumijem se u napajanja,ali napajanje je staro najmanje 4-5 godina...
bio je u manje zednom kompu ( Celeron 2.4 ghz,512 mb ram i X1650 PRO ) ali otkako je prijasnje vrisnulo premjestio sam ga u ovaj komp...
gasio se povremeno u nekim igrama,kad sam otvorio temu,i odjednom prestalo se blesirati i radilo eto super do jucer...
evo iskljucio sam CD/DVD citac i ne gasi se,moguce da je to cuclalo previse snage mu ?
ne vjerujem da 320 gb eksterni disk ga muci i imam spojen mob sa USB-om da se puni i 2x80 mm ventilatora
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:33   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
X3 8450 po defaultu ima 95W TDP. Obzirom da je naklokan, TDP raste na nekih 110W što je 1/3 teoretske snage psu. HD4850 ide i do 114W. Dodaj tome hard, pržu, ploču i ram i skoro si na 300W, a psu sigurno ne daje 300W.
Za početak probaj posuditi od nekoga jače i kvalitetnije napajanje. Ako izdrži isto što i tvoje sadašnje bez gašenja, imamo pobjednika i znaš što ti je činiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:37   #15
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
X3 8450 po defaultu ima 95W TDP. Obzirom da je naklokan, TDP raste na nekih 110W što je 1/3 teoretske snage psu. HD4850 ide i do 114W. Dodaj tome hard, pržu, ploču i ram i skoro si na 300W, a psu sigurno ne daje 300W.
Za početak probaj posuditi od nekoga jače i kvalitetnije napajanje. Ako izdrži isto što i tvoje sadašnje bez gašenja, imamo pobjednika i znaš što ti je činiti.
Instalirao najnovije ATI drivere i ne gasi se vec pola sata...
Przilicu sam iskljucio jer ionako ju vise ni ne koristim,a X3 8450 je dignut samo 300mhz bez ikakvog dizanja voltaze ( 2.2-2.5 ghz )
ne znam kako da ti objasnim,nemam trenutno sada od nikoga i svi imaju neka srot noname napajanja i kad bi pitao da uzmem ufilmali bi si da cu im s*ebati kompjuter
idem probati sa tim novim ATI driverima Sleeping Dogs i STALKER,koliko onda trosi HD 4850 malo jace clockana

evo izracunao sam i bez overclocka grafe

Zadnje izmijenjeno od: blava. 28.08.2012. u 12:46.
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 12:53   #16
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Taj Fortron (ako je ispravan) to mora vrtit, uostalom, to je do sad uspješno radio.

@blava
Ako te bude i delje zezalo, otvori napajanje.

btw koju ploču imaš? Kako se grije chipset?

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 28.08.2012. u 13:00.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 13:02   #17
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Taj Fortron to mora vrtit, uostalom, to je do sad uspješno radio.

@blava
Ako te bude i delje zezalo, otvori napajanje.

btw koju ploču imaš? Kako se grije chipset?
Staro je napajanje,sad se prisjecam od kolege kojeg sam uzeo skupljalo prasinu,mozda i 6-7 godina...

evo sto kaze CPU-Z



mislis metodom stavljanja prsta da probam ? ili preko nekog programa ako ima senzor ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 13:32   #18
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Brijem da ni nema senzora...probaj s hwinfo-m ili sl., a probaj i s prstom. Ako možeš držat prst ~5 sekundi onda je dobro No, prema opisanom problemu chipset nije problem.

Nekad je dovoljno da se napajanja samo očiste od prašine i onda nema problema.

Stalker ti možda iskače jer igraš problematični mod.

Edit:
Uh, za*eb, reko si da se za vrijeme Stalkera ugasi, to nije do mod-a ili taj nisam igral
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 13:44   #19
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
@blava

vidim da si iz slavonije...di tocno iz slavonije? mozda ako smo blizo....mogu ti posuditi neko napajanje da vidis
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 16:16   #20
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Brijem da ni nema senzora...probaj s hwinfo-m ili sl., a probaj i s prstom. Ako možeš držat prst ~5 sekundi onda je dobro No, prema opisanom problemu chipset nije problem.

Nekad je dovoljno da se napajanja samo očiste od prašine i onda nema problema.

Stalker ti možda iskače jer igraš problematični mod.

Edit:
Uh, za*eb, reko si da se za vrijeme Stalkera ugasi, to nije do mod-a ili taj nisam igral
evo idem ga ocistiti od prasine,sad se ne gasi u idle-u tj. kad surfam netom,na yt-u itd.
dok u Sleeping Dogs,STALKER,Prototype 2 nakon 3-4 minuta shutdown...
nije do drivera znaci
jel moze nakupina prasine biti toliko utjecajan faktor na gasenje i za*ebanciju ?
oke,priznajem,komp nije vidio kompresora godinu dana


Citiraj:
@blava

vidim da si iz slavonije...di tocno iz slavonije? mozda ako smo blizo....mogu ti posuditi neko napajanje da vidis
hvala kolega,ali ja sam daleko i ne bi nikako mogao uklopiti...

Cheiftec 450W – 170kn
Fortron 400PNF sa coolermaster ventom, originalni se pokvario– 120kn


gledam oglas @Nacki i pitam se kad skupim pare da ulozim u jace napajanje...

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=236154

Naime,mijenjati cu grafu/mbo/cpu/ram uskoro,sve polovno,neki amd X4,HD 6770/6850 i 6-8gb ddr3 hoce li Chieftec 450W biti dostatan ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 16:36   #21
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
kupi si novo napajanje

tipa zalman 450, xilence 480, lcpower gp3 460
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2012., 09:47   #22
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Ocistio jutros kompresorom od prasine,spojio sve i nece upaliti.
Tek nakon sat vremena kao da je struja dosla,ja krenem stiskati power button on samo par puta zavrti ventilator,i tek nakon pet minuta upali.
Sad je sigurno razlog svega napajanja ili ne ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2012., 10:40   #23
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Sve nekako upućuje da je potencijalni problem u napajanju, rekao si da ces uskoro nadograđivat komp, tak da ti posteno napajanje nece biti na odmet
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2012., 11:07   #24
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Sve nekako upućuje da je potencijalni problem u napajanju, rekao si da ces uskoro nadograđivat komp, tak da ti posteno napajanje nece biti na odmet
Ma biti ce vrijeme,treba se pripremiti za nadolazece naslove
btw.hoce li napajanja od ovog forumasa biti dostatna za kakav lagano overclockani X4 i HD 4890/5850

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=236154
blava je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2012., 11:32   #25
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
kad vec vidim da gledas moje oglase, evo ti savjet od mene
HD4890 i HD5850 su veliki potrosaci struje, a ni x4 nije zlato
od mojih napajanja koje prodajem za ta cuda Antec bi vjerojatno bil dosta, ali ja se ne bi bas usuđival clockat

a ako hoces ostat na trenutnoj konfi (x3, 4850, jedan disk), onda ce ti fortron/chieftec/silverstone biti sasvim dosta

Zadnje izmijenjeno od: Nacki. 29.08.2012. u 14:29.
Nacki je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2012., 16:07   #26
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Ocistio jutros kompresorom od prasine,spojio sve i nece upaliti.
Tek nakon sat vremena kao da je struja dosla,ja krenem stiskati power button on samo par puta zavrti ventilator,i tek nakon pet minuta upali.
Sad je sigurno razlog svega napajanja ili ne ?
Prema ovom gore sam prilično siguran da je do kondenzatora.


Malo sam pobrkao lončiće po pitanju tih Fortrona, izgleda.

Koji ti to Fortron imaš (model)?

Ako imaš recimo ATX-300GTF onda je super da ti je to tak dugo i radilo. On ima na 12V - 13A, a recimo sad baš gledam jedan komp koji ima AOPEN ATX-300TNF (isto proizvodi SPI) koji ima 3,3V - 20A, 5V - 20A, 12V1 - 8 A, 12V2 - 14A, to je već bolje.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na