Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.03.2014., 00:23   #301
doctorg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: KC
Postovi: 50
evo jedan link da nadahne majnere
when you go big, you go big
doctorg je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 09:12   #302
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
@Shamanix :

Micica, ako ne shvaćaš kako sustav funkcionira, teško da ćeš razgovarati na nivou sa onima koji zarađuju živu lovu na tome. Ovako daješ dojam malog ljubomornog djeteta oko kojeg svi imaju lizalice, a ti nemaš, te im pokušavaš objasniti kako te lizalice zapravo nisu fine.
Nije se jednom dogodilo da je neka država namjerno obezvrijedila svoju službenu valutu (u kojoj svi dobivamo plaću), i odjednom je platežna vrijednost građana drastično pala. Eto, toliko je službeni sustav stabilan.
Vrijednost američkog dolara se temeljila službeno na rezervama zlata, i postojala je direktna veza između to dvoje. No, 1971. se sve promijenilo i zlato danas nije glavni faktor odlučivanja vrijednosti neke valute. Glavni faktor danas su zadužnice i garancija neke države da može plaćati svoje dugove, dakle neki oblik povjerenja. Dakle, moglo bi se reći da je dugovanje srž vrijednosti svih državnih valuta danas. Sustav funkcionira onoliko koliko mu vjerujete, "Trust based system". To nije dobro.
S druge strane, Bitcoin mreža se temelji upravo na dijametralno suprotnim pretpostavkama, ne vjeruj apsolutno nikome. Od samog početka se znao kraj priče, transakcije su javne i transparentne, "nalaženje" novih kovanica se događa u stabilnom i predvidivom okruženju.
Mnogi su ljuti na Nakamotu sa izjavama tipa : "Ooo, vidi ti njega, nakrao se love u početku i sad ga boli taki i smije se svima kako se muče!"
Zaboravlja se jedna stvar, vrijednost bitcoina je u početku bila na razini friške fige. Nekolicina je eksperimentirala, usavršavala protokol i aplikacije, i doslovno su se igrali rudarenja, i nešto sitno transakcija. Zapravo, ovaj ekonomski sustav je predivan, i šteta je što se ovakvo nešto ne koristi u cijelom svijetu, i to službeno.
Mala historija ekonomije, i molim lepo, ne biti ljut na one koji imaju. Ako ljudi popuše, njihov rizik, koji se SVIMA najavljuje u startu da je rizik velik. Piramidalni sustav kaže upravo suprotno : "Ma ne, pa to je super, svi ćemo zaraditi pare, i živjet ćemo sretni. Rizik? Nema ga, ku'iš to je jednostavno savršen sustav, i ja ga nudim BAŠ TEBI!"

P.S.
Autor Rendula : "Osobno mislim da je bitcoin dosad donio neusporedivo vise sranja nego koristi i da je cijeli sistem (zajednica?) totalno u banani. Steta cpu i gpu vremena, prije su se barem proteini razlagali."

S ovime se u potpunosti slažem, bez obzira na gornji tekst. Mislim da bi se računalni resursi u 21. stoljeću definitivno trebali koristiti u svrhu obrade razno raznih podataka, a ne na stvaranje vrijednosti novca. Novca bi trebalo biti što manje, jer je novac izvor zla. Istina, nužno zlo, ali ipak zlo.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.03.2014., 09:40   #303
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Totalno mi je svejedno sta ce tko mislit i kakvu ce sliku imat o meni. Ja razumijem kako sustav funkcionira i brate grebe se meni tko zaradjuje, a tko ne... Ja sam postavio ekonomska pitanja a ne pitanja vezano kako funkcionira bitcoin...

Evo da obrazlozim: Svaka drzava ima svoju valutu i taj sugavi papir vrijedi jedino zato sto MORAS PLACAT POREZ U TOJ VALUTI i samo radi toga ima vrijednost. To je razlog zasto kuna ne vrijedi npr. u americi, jer ne mozes platit porez s kunom tamo i zato moras mijenjat valute. Zato i postoji valuta koliko postoji drzava jer svaka drzava ima monopol nad svojom valutom i stiti ju od inflacije drugih valuta, sto kod bitcoin-a nije slucaj.

Da me ne shvatite krivo, nisam rekao da bitcoin "nije fin" i da je smece vec da ima svoje probleme koje sam pokusao iznjeti, takodjer ne mislim ni da je sluzbeni financijski sustav savrsen.

Sam kazes da je bitcoin sustav idealan koji simulira zlatni standard koji su ljudi napustili 1971. godine... Pitaj nekog ekonomista sta misli o standardu koji se veze za zlato (sto bitcoin simulira jel)

Ja nisam ekonomist, ali bi volio ako ima ekonomista vamo na forumu da se ukljuce u raspravu i prosvjetle me jer sam ocito ja jedini ovdje koji ne razumije neke stvari jel...
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 09:54   #304
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Ma koji se vrag Shamanix uopće ovdje raspravljaš?
Neka vrijeme pokaže svoje. Nije ovo ni prvi ni zadnji balon od sapunice.
  Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:12   #305
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Hehe, pa javni forum je da se raspravlja.
Raspravljam jer pokusavam shvatit pomocu kojeg mehanizma ce se bitcoin zastitit od inflacije ostalih valuta (altcoin-a) kao sto to cine drzave u svojim zatvorenim sustavima. Ali sam ocito na krivom mjestu haha, zato bi i volio da se ukljuce ekonomisti koji znaju o cem pricaju, pa neka me prosvjetle argumentima ako sam ja u krivu.
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:13   #306
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor ivan77 Pregled postova
Ma koji se vrag Shamanix uopće ovdje raspravljaš?
Neka vrijeme pokaže svoje. Nije ovo ni prvi ni zadnji balon od sapunice.


kazes sad ce, samo sto nije puknuo

inace mt.gox najveca burza je nestala, a vidi cijena ostala na 600+ dolara. malo cudno za balon

ako imate pare orocene na smijesne kamate na 5-10 godina, uzmite bar dio i pretocite ih u bitcoine i drzite isto vrijeme, vjerojatno ce vam taj mali dio donijeti vise para nego crkavica od banke...
  Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:19   #307
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Hehe, pa javni forum je da se raspravlja.
Raspravljam jer pokusavam shvatit pomocu kojeg mehanizma ce se bitcoin zastitit od inflacije ostalih valuta (altcoin-a) kao sto to cine drzave u svojim zatvorenim sustavima. Ali sam ocito na krivom mjestu haha, zato bi i volio da se ukljuce ekonomisti koji znaju o cem pricaju, pa neka me prosvjetle argumentima ako sam ja u krivu.
altcoini sluze samo da bi gpu majneri imali sto majnat, kraj price

nemaju apsolutno nikakve sanse ni prismrdit bitcoinu
  Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:20   #308
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
upravo to... asic mašine/klasteri za bitcoine, ati grafe za sve ostalo.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:27   #309
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
altcoini sluze samo da bi gpu majneri imali sto majnat, kraj price
Ok, stvarno jaki argumenti koji su me uvjerili da promjenim misljenje..

Vidicemo sta ce te reci za par mjeseci kad pocnu dolazit ASIC-i za ostale coin-e
http://zeusminer.com/product/zeus-s-...sic-miner-set/

Zar nije isto tako bilo i s bitcoinom, prvo cpu, pa gpu, pa asic.. isto tako ce biti i s ostalim coin-ima.. i u cem je onda razlika ?
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:40   #310
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Ok, stvarno jaki argumenti koji su me uvjerili da promjenim misljenje..

Vidicemo sta ce te reci za par mjeseci kad pocnu dolazit ASIC-i za ostale coin-e
http://zeusminer.com/product/zeus-s-...sic-miner-set/

Zar nije isto tako bilo i s bitcoinom, prvo cpu, pa gpu, pa asic.. isto tako ce biti i s ostalim coin-ima.. i u cem je onda razlika ?
vec su izbacili nove coine koji scrypt asici nece moci majnat, vec samo gpu...bas me zanima zasto

tako da neces jos moci od srece skakati jer je susjedu crkla krava... https://vertcoin.org/

uostalom, ne moras ti mijenjat misljenje, budes nas se sjetio za 5 godina )))
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.03.2014., 10:42   #311
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
a i ti asici su isto svoja priča... em ih izdaju na kapaljku, sve vrvi korisnicima koji čekaju u redu, kupovina samog preorder ticketa i druge gluparije.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:46   #312
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Ne postoji coin koji je asic-proof, samo je pitanje vremena.. tako da to i nije neka zastita od inflacije altcoin-a
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 10:53   #313
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Ne postoji coin koji je asic-proof, samo je pitanje vremena.. tako da to i nije neka zastita od inflacije altcoin-a
istina, samo sto u medjuvremenu gpu majneri uzimaju paru i mijenjaju u bitcoine...jednostavno da ne moze biti jednostavnije

nego, sto ti mislis da ce se desiti sa altcoinima kada ih gpu majneri prestanu rudariti?
  Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 11:07   #314
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor vorda22
istina, samo sto u medjuvremenu gpu majneri uzimaju paru i mijenjaju u bitcoine...jednostavno da ne moze biti jednostavnije

nego, sto ti mislis da ce se desiti sa altcoinima kada ih gpu majneri prestanu rudariti?
Isto što bi se desilo i sa Bitcoinovima. U slučaju da bi se očuvalo stabilno majnanje bitcoina svakih 10ak minuta, težina otkrivanja se prilagođava svakih tjedan-dva. U slučaju da interes bude manji, sustav će se toliko pojednostaviti da možeš i iz glave probiti hash i osvojiti nagradu.
Ako ni to neće biti dovoljno, eeee, to je već problem .
ASICovi i razno razne skupe igračke su tu samo zato što je interes publike ogroman, i sustav se brani od toga sa kompleksnošću.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 11:15   #315
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Pa razumijem da majnaju i okrecu paru i nije mi ni malo krivo, da se mene pita najradje bi da svi imaju dostupno sve sto trebaju i da im novci i valute uopce ne trebaju (utopia da, i znam da je nemoguce )

Ja osobno nemam pojma sta ce biti u buducnosti, kao sto nitko ne moze znati sta ce biti u buducnosti.. Ali sto je teze rudarit coin-e to ce im cijena rasti i ne vidim razloga zasto i drugi altcoini ne bi mogli postic to sto je bitcoin postigao, pa cak ga i prestici (jel myspace bio prvi, pa ga je facebook ostavio u povijesti).

Samo znam da ljudi pricaju gluposti sa limitom na 21.mil, deflacijska valuta, digitalno znato i neznam ni ja sta, a ne postoje mehanizmi za zastitu od hiperinflacije ostalih altcoin-a koji se po nicem ne razlikuju od bitcoin-a
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 11:19   #316
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Pa razumijem da majnaju i okrecu paru i nije mi ni malo krivo, da se mene pita najradje bi da svi imaju dostupno sve sto trebaju i da im novci i valute uopce ne trebaju (utopia da, i znam da je nemoguce )

Ja osobno nemam pojma sta ce biti u buducnosti, kao sto nitko ne moze znati sta ce biti u buducnosti.. Ali sto je teze rudarit coin-e to ce im cijena rasti i ne vidim razloga zasto i drugi altcoini ne bi mogli postic to sto je bitcoin postigao, pa cak ga i prestici (jel myspace bio prvi, pa ga je facebook ostavio u povijesti).

Samo znam da ljudi pricaju gluposti sa limitom na 21.mil, deflacijska valuta, digitalno znato i neznam ni ja sta, a ne postoje mehanizmi za zastitu od hiperinflacije ostalih altcoin-a koji se po nicem ne razlikuju od bitcoin-a
bitcoin je facebook, youtube...to je sve kaj trebas znat
  Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 11:22   #317
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870