Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.12.2008., 20:11   #181
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Je, tako je, ali sinoć sam ga oko pola ure držao pod punim opterećenjem pod onim everestovim "stability testom" i ne sjećam se da su temperature prelazile 30 stupnjeva dok je ventilator između tornjeva puhao na 7 volti.
Također, kad je vent isključen, Sonic Tower se pristojno i na opip primjetno zagrije što dokazuje da se toplina odlično prenosi.
Kad sve namjestim, probat ću 24 satni test tim programima (Orthos, Prime)
Temperature su prelazile 30 stupnjeva, samo što krive temperature gledaš
Gledaj temperature jezgri a ne "procesora" (iliti one gdje piše CPU). Za jednostavniji pregled možeš koristit Real Temp ili Core Temp. Svakako testirati sa Orthosom ili Primeom , postaviti prioritet na 9 te Small FFT's test kako bi dobio što veće opterećenje procesora.


Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
I kako znam kad sam dosegnuo "FSB wall" procesora?
To vidim odmah u BIOSu se nešto "sledi" ili se komp ruši ulaskom u windowse?
(čitao sam sticky, ali taj detalj nisam primjetio)
FSB wall procesora ćeš primjetiti tako da ti komp neće uopće bootati na zadanoj frekvenciji FSBa. Ti nećeš imat brige ukoliko ti je cilj postići 333MHz jer tako nizak FSB wall ipak nije.
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2008., 22:18   #182
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
FSB wall procesora ćeš primjetiti tako da ti komp neće uopće bootati na zadanoj frekvenciji FSBa. Ti nećeš imat brige ukoliko ti je cilj postići 333MHz jer tako nizak FSB wall ipak nije.




Terminator02 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2008., 22:32   #183
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova


Fino, fino. Sad još testiraj stabilnost sa spomenutim programima i ako radi, imaš dobar primjerak i stabilan proc.
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2008., 23:09   #184
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
evo moj.. nisam isprobavao više jer imam 350W napajanje, mislim da nebi izdržalo.. ili bi?

T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2008., 23:11   #185
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Bi.
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2008., 23:29   #186
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Fino, fino. Sad još testiraj stabilnost sa spomenutim programima i ako radi, imaš dobar primjerak i stabilan proc.
Hvala, hvala!

Testirat ću sutra jer me strah ostavit novu bebu preko noći kad još nije potpuno sastavljena(otvoreno kučište, radi samo vent od napajanja i između towera Sonic Towera) i to još extremno overklokiranu pod punim opterečenjem.

Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
evo moj.. nisam isprobavao više jer imam 350W napajanje, mislim da nebi izdržalo.. ili bi?
Ovaj komp mi je spojen na wattmetar i ovaj procesor na 4GHz, 2 GB kingmaxa, Ati 4670 + dva HDD-a mi vuku 100 do 120W kad isključim CRT.
Znači, ne trebaš se opterečivati jer ti fortron daje sigurno duplo više struje..
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 09:03   #187
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
nemoras se nista plasit ostavit otvoreno kuciste, sanse su i da ces imat bolje temperature dok je otvoreno, samo probaj 5-10min orthosa da vidis do kolko ce se zagrijat proc i ako ne prelazi nekih 63-65c, onda mozes cijelu noc ostavit

btw. lijep overclock, ali sanse su da nije stabilan, vjerojatno ces morat voltazu podic - kad/ako ovo stabiliziras, onda mozes dalje dizat FSB i smanjit multy pa drzat 4ghz procesoru sa vecim FSB-om (dakle npr 348x11.5, pa onda 364x11 ako ide itd...)

btw.2, si se igro sta sa ramima?
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 10:29   #188
Odo_os
Registered User
Moj komp
 
Odo_os's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Os
Postovi: 29
Ajde molim vas da mi netko pomogne kako da podesim opcije da mi bude stabilno na 3,5hz... radi mi na 3,0hz i stabilno je... memorija je kingmax 800Mhz


Odo_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 11:02   #189
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
CPU Host Frequency - 292

Fine CPU clock ratio - spusti na 0 ili iskljuci (kako vec mozes, nisam jos imao procesor sa "polovicnim" mnoziteljem na gigabyte ploci pa neznam)

System Memory Multiplier - digni na 2.40 da dobijes vecu frekvenciju memorije

tRAS - digni na 15

voltaza CPU-a ti je vec sad dosta visoka i na njoj bi trebao radit i na 3.5GHz bez problema (cak bi trebao probati i sa nizom, recimo 1.325V)

i tako bi trebalo raditi...
maX je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 15:44   #190
Odo_os
Registered User
Moj komp
 
Odo_os's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Os
Postovi: 29
Citiraj:
Autor maX Pregled postova
CPU Host Frequency - 292

Fine CPU clock ratio - spusti na 0 ili iskljuci (kako vec mozes, nisam jos imao procesor sa "polovicnim" mnoziteljem na gigabyte ploci pa neznam)

System Memory Multiplier - digni na 2.40 da dobijes vecu frekvenciju memorije

tRAS - digni na 15

voltaza CPU-a ti je vec sad dosta visoka i na njoj bi trebao radit i na 3.5GHz bez problema (cak bi trebao probati i sa nizom, recimo 1.325V)

i tako bi trebalo raditi...
Evo probao sam i nece... pri botanju win mi se resetira... da nije memorija u pitanju?
Odo_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2008., 17:09   #191
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
ajde kreni ispocetka, izvadi bateriju iz ploce na 10tak minuta i pritom izvadi kabel iz napajanja

kada ponovo udes u bios, namjesti samo ove postavke za pocetak:
C1E i EIST - disabled (u advanced section)
Pcie frequency - 100mhz
Fine CPU clock ratio stavi na 0.5, a cpu multy ostavi na 12 (dakle dobit ces 12.5)
CPU host frequency - 280mhz
System Memory Multiplier - 2.50 (za pocetak ce ti to dat 700mhz na ramima i NE MOZE bit problem - pretpostavljam da imas ddr2 800)
latencije rama namjesti rucno, i to na 5-5-5-15 (redom od gore prema dolje, sve ostale ostavi na auto ili na vrijednostima na kojima vec jesu)
sve druge voltaze ne diraj, a voltazu procesora stavi na 1.4000v (da, malo je previse nego sto bi trebalo, ali lako kasnije smanjis, za pocetak probaj tako) - ako bas imas jako los primjerak, ili je vdroop pre velik, probaj jos sa 1.42500v, no ako i to nejde...onda ne znam stvarno

ovo bi MORALO radit
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 17:29   #192
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Postoji mogućnost da ploča blesira sa dividerima. Možda da proba prvo sa 1:1 (2.00), pa ako radi, znat će do čega je.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 17:36   #193
Odo_os
Registered User
Moj komp
 
Odo_os's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Os
Postovi: 29
Citiraj:
Autor Astral Pregled postova
ajde kreni ispocetka, izvadi bateriju iz ploce na 10tak minuta i pritom izvadi kabel iz napajanja

kada ponovo udes u bios, namjesti samo ove postavke za pocetak:
C1E i EIST - disabled (u advanced section)
Pcie frequency - 100mhz
Fine CPU clock ratio stavi na 0.5, a cpu multy ostavi na 12 (dakle dobit ces 12.5)
CPU host frequency - 280mhz
System Memory Multiplier - 2.50 (za pocetak ce ti to dat 700mhz na ramima i NE MOZE bit problem - pretpostavljam da imas ddr2 800)
latencije rama namjesti rucno, i to na 5-5-5-15 (redom od gore prema dolje, sve ostale ostavi na auto ili na vrijednostima na kojima vec jesu)
sve druge voltaze ne diraj, a voltazu procesora stavi na 1.4000v (da, malo je previse nego sto bi trebalo, ali lako kasnije smanjis, za pocetak probaj tako) - ako bas imas jako los primjerak, ili je vdroop pre velik, probaj jos sa 1.42500v, no ako i to nejde...onda ne znam stvarno

ovo bi MORALO radit
Evo probao sam i nece windowsi se lodaju i nikako da se dignu... cekao sam 3min... probat cu ovo sto kaze razer
Odo_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 17:45   #194
Odo_os
Registered User
Moj komp
 
Odo_os's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Os
Postovi: 29
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Postoji mogućnost da ploča blesira sa dividerima. Možda da proba prvo sa 1:1 (2.00), pa ako radi, znat će do čega je.
Evo sad se resetirao odma cim je trebao dici windowse... ja doista neznam u cemu je stvar... imam 4GB memorije DDR2 2GB PC6400 (800MHz), Kingmax zar je moguce da me memorija koci?
Odo_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 18:09   #195
r!dEr
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 79
Citiraj:
Autor Odo_os Pregled postova
Evo sad se resetirao odma cim je trebao dici windowse... ja doista neznam u cemu je stvar... imam 4GB memorije DDR2 2GB PC6400 (800MHz), Kingmax zar je moguce da me memorija koci?
a ne moze ti reci nitko kako da radi stabilno i na koliko... neki primjerci idu na 4ghz bez problema, nekima je maksimala 3,4-3,5 i to sa dosta visokim naponom.
stavi napon na 1,38-1,4V u biosu tako bi trebao imati 1,34-1,38 na ploci(provjeri u everestu)...
vise ne dizi napon za svakodnevnu upotrebu... i ovo je puno...proc stavi na 3.2ghz pa probaj odvrtit prime da visis da li prolazi prve proracune pa dizi... ako prolazi dizi fsb. kad ti prime pocme izbacivati errore u prvim proracunima onda spustaj frekvenciju za 0,1ghz pa ga probaj odvrtiti duze da vidis da li je stabilan... ako nije spustaj jos... za 0,05 ili 0,1
ovako bi trebao naci najveci stabilan clock.

takodjer probaj izvaditi jednu plocicu rama van pa probaj ovo

temperaturu coreova gledaj s coretempom i nedaj da prelazi 66-67°C

ako imas stock hladjenje vrlo vjerojatno ni neces moci ovako drzati procesor jer ce ti temperature u primeu prelaziti ove gore vrijednosti
r!dEr je offline