Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2021., 21:59   #2971
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
/cut
Nikad raspakirani hw ima veću kolekcionarsku vrijednost, tak da ako budeš imao još što, bolje je ostaviti zapakirano s nedirnutim naljepnicama.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:15   #2972
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor stereotyp Pregled postova
Malo neon retra za pocetak vikenda

V3 3500tv sam malo izvadio iz ladice da udahne svezeg zraka

https://ibb.co/R6k8d5t
https://ibb.co/vLy21X4

I grdosija od poznatog, izrazito neprakticnog i bizarnog video kabla..

https://ibb.co/r6pW18M
Ima shema kak spojiti standardni DVI pa brikati na VGA, treba malo spigati lim na DVI, a pinout je poznat.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:23   #2973
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stereotyp Pregled postova
I grdosija od poznatog, izrazito neprakticnog i bizarnog video kabla..

https://ibb.co/r6pW18M
VESA Plug & Display (VESA P&D) ... to je kabel/adapter kojeg nisam nigdje mogao nabaviti. A imao sam V3 3500 godinama, za koju nemam pojma da li je bila ispravna ili ne. Na kraju sam je prodao "as is" za simboličnih 100kn, koliko me pamćenje služi.

@Overclock Upravo u tome i je bio "problem", nisam želio modati karticu ... a i da sam želio, nisam znao nikog tko bi tako nešto napravio.
  Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:24   #2974
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Mali update, uspješno zamjenio napajanja. Sam sam mirniji



Naravno sad imam dobro poznati "fali molexa" problem, iako za osnovno ih ima dosta (disk i optiku). Trebam još bar 2 za drugi disk i za napajanje od ventova. I naravno da nijedan ducan u blizini nema na lageru sata adapter u kombinaciji kakva meni treba (ofc da sam ih sve obišao danas popodne), tako da sam narucio preko Linksa na kraju (5 min pjeske su od mene). Do Cipoteke i ostalih mi se fakat nije islo nakon turneje po kvartu, radije bum pricekao par dana

Sutra ugradnja dodatnih ventova "na suho" i igranje sa ti4200/v2 kombinacijom da vidimo kako bu to izgledalo... Mozda zaokruzim sa malo cable managementa kolko se uopce da tu neki cable management izvesti
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:31   #2975
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
VESA Plug & Display (VESA P&D) ... to je kabel/adapter kojeg nisam nigdje mogao nabaviti. A imao sam V3 3500 godinama, za koju nemam pojma da li je bila ispravna ili ne. Na kraju sam je prodao "as is" za simboličnih 100kn, koliko me pamćenje služi.

@Overclock Upravo u tome i je bio "problem", nisam želio modati karticu ... a i da sam želio, nisam znao nikog tko bi tako nešto napravio.
Kartica ostaje netaknuta, DVI i VGA kablovi "stradaju".
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:34   #2976
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Uf, to LC napajanje unutra ima originalno JunFu kondenzatore na sekundaru, koji su pucali ko kokice.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:36   #2977
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Sjecate se JNC napajanja?

EDIT: Tagani su mi uvijek bili napeti


Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Uf, to LC napajanje unutra ima originalno JunFu kondenzatore na sekundaru, koji su pucali ko kokice.
__________________
vintage hi-tec
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:42   #2978
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Kartica ostaje netaknuta, DVI i VGA kablovi "stradaju".
Zanimljivo... Čak sam nosio tu svoju 3500 u Tevetron i pitao dečke što misle o tome, ali su mi rekli da nisu nikad vidjeli takvo nešto, i bili su sigurni da je DVI sve dok nisu probali spojiti običan DVI na VGA adapter.

Inače, vezano uz napajanja... Čini se da sam ja valjda jedini ovdje u temi kojeg boli briga za napajanje. Obično uzimam i koristim sve što mi padne pod ruku. Bilo da je LC, JNC, Codegen ili nešto bolje, iako naravno uvijek pokušavam staviti nešto kvalitetnije AKO mogu. Jedini kriterij je taj da mašina "boota" ... ak' se ne sruši i/ili zapali, prošlo je test!

U stvari, čak i moji Adison(i) budu koristili MLN i Codegen napajanja ... originalno su unutra i stavljali Codegen (200W), i kao takav mi je radio godinama bez problema.
  Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 22:43   #2979
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Citiraj:
Autor stereotyp Pregled postova
Sjecate se JNC napajanja?
Katastrofa Ne znaš kaj je gore, em kondenzatori koma, em pertinaks grdo potamni od temperatura i počne se mrviti.

btw, nabavio nedavno X5470, sumnjam da budem neki jači proc imao tog socketa. Nije još retro, ali biće za 50 godina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20210226_224655.jpg‎
Views:	149
Size:	1.41 MB
ID:	23501  

Zadnje izmijenjeno od: bilicvitak. 26.02.2021. u 22:55.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:06   #2980
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Hm, kad u biti harver dobiva status "retro"? Koliko mora staza imat? 5? 10? 15?

Npr, svoju asus gtx 260 i intel q8300 smatram retrom, u biti vise "neo" retro, pogotovo jer je dedicated winXp gejming rig.

Kaj mislite?

Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Katastrofa Ne znaš kaj je gore, em kondenzatori koma, em pertinaks grdo potamni od temperatura i počne se mrviti.

btw, nabavio nedavno X5470, sumnjam da budem neki jači proc imao tog socketa. Nije još retro, ali biće za 50 godina.
__________________
vintage hi-tec

Zadnje izmijenjeno od: stereotyp. 26.02.2021. u 23:21.
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:08   #2981
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Toliko dugo mi je v3 3500tv bila u kutiji da sam u biti zaboravio na taj kabel. Cak sam je i izvadio i stavio u konfu da odradim test nakon toliko vremena i skuzim da mi treba to cudo i da ga nemrem nac Srecom, bio je drugoj lokaciji, al sam odmah isao zvat da mi se potvrdi da je jos na tavanu


Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Zanimljivo... Čak sam nosio tu svoju 3500 u Tevetron i pitao dečke što misle o tome, ali su mi rekli da nisu nikad vidjeli takvo nešto, i bili su sigurni da je DVI sve dok nisu probali spojiti običan DVI na VGA adapter.

Inače, vezano uz napajanja... Čini se da sam ja valjda jedini ovdje u temi kojeg boli briga za napajanje. Obično uzimam i koristim sve što mi padne pod ruku. Bilo da je LC, JNC, Codegen ili nešto bolje, iako naravno uvijek pokušavam staviti nešto kvalitetnije AKO mogu. Jedini kriterij je taj da mašina "boota" ... ak' se ne sruši i/ili zapali, prošlo je test!

U stvari, čak i moji Adison(i) budu koristili MLN i Codegen napajanja ... originalno su unutra i stavljali Codegen (200W), i kao takav mi je radio godinama bez problema.
__________________
vintage hi-tec

Zadnje izmijenjeno od: stereotyp. 26.02.2021. u 23:23.
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:19   #2982
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
HW koji nije upotrebljiv danas u svakodnevnom radu bi bio svakako retro, tak da treba još pričekati s tom GTX 260 i Q8300.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:20   #2983
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Kao sto pise negdje online, retro je u oku promatraca )


Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
HW koji nije upotrebljiv danas u svakodnevnom radu bi bio svakako retro, tak da treba još pričekati s tom GTX 260 i Q8300.
__________________
vintage hi-tec
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:29   #2984
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor stereotyp Pregled postova
Kao sto pise negdje online, retro je u oku promatraca )
Slažem se. Plus, neke stvari nemoraju uopće biti retro niti neki hajend u svom vremenu, da bi imale značenje pojedincu i sl. Uostalom, najbitnije da se družimo u temi
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 23:50   #2985
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Uf, to LC napajanje unutra ima originalno JunFu kondenzatore na sekundaru, koji su pucali ko kokice.
Zato i velim sad sam mirniji, cuo sam puno prica za low-end LC-e i niti jedna nije bila dobra
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 07:19   #2986
stereotyp
1,2,3... fall over!
Moj komp
 
stereotyp's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 204
Sve vise naginjem da si slozim tbred-b konfu, vuce me neprezaljeni DLT3C (kojeg isto moram nabavit ), pa ak
netko ima Epox 8RDA+ il leadtek K7NCR18d (obje nforce2), dogovorit cemo se, zamjena za nekaj drugo retro il lova il votever
__________________
vintage hi-tec
stereotyp je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 07:20   #2987
tomekk82
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG+20
Postovi: 40
Citiraj:
Autor stereotyp Pregled postova
Kao sto pise negdje online, retro je u oku promatraca )

Ja bi reko da to i je problem. Negde se mora podvuć crta. Npr. P4 je dosta ljudi retro al to je bilo vrijeme kad je već svako imal komp i kad su već bili jeftini. Tak da po meni je pravo retro ono doba prije Pentiuma kad su rijetki imali komp. Al realno ja bi povuko crtu negde oko P2
tomekk82 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 08:01   #2988
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor tomekk82 Pregled postova
Ja bi reko da to i je problem. Negde se mora podvuć crta. Npr. P4 je dosta ljudi retro al to je bilo vrijeme kad je već svako imal komp i kad su već bili jeftini. Tak da po meni je pravo retro ono doba prije Pentiuma kad su rijetki imali komp. Al realno ja bi povuko crtu negde oko P2
Crta se miče lagano ali stalno, socket 370 i 462 su negdje na granici a za dvije-tri godine biti će egzotika. Cijene rastu npr i socket 939 pločama i procesorima, probaj naći neki Athlon x2 939 negdje drugdje osim tu na forumu.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 08:37   #2989
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor tomekk82 Pregled postova
Ja bi reko da to i je problem. Negde se mora podvuć crta. Npr. P4 je dosta ljudi retro al to je bilo vrijeme kad je već svako imal komp i kad su već bili jeftini. Tak da po meni je pravo retro ono doba prije Pentiuma kad su rijetki imali komp. Al realno ja bi povuko crtu negde oko P2
Nije uopće stvar toga koliko je nešto staro, po meni. Abit ploče su već sve retro jer ih nema više, dfi isto.

Što se ostalog tiče, stvar je samo hardvera za kojim se slinilo. A slinilo se i za dfi pločama, i za nforce pločama i za evga klasifajd sr2.
Al recimo da mi sad stavi netko Canyon s.478 ploču, kog briga. Al da mi netko stavi IC7-Max3, naravno da ću sliniti.

Mislim da nas je premalo i tako u temi, da bih povlačili neke tvrde granice
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 10:18   #2990
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Kad se već spominju JNC napajanja:





Ovo je Enermax 431W iz istog vremena koji ga je zamijenio. 75% efikasnost, pasivni PFC. Za ono vrijeme vrh


__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 11:04   #2991
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Uf ... skoro ko Tagan
stef je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 11:42   #2992
dbL
Premium
 
dbL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Osijek
Postovi: 243
Citiraj:
Autor dbL Pregled postova
ekipa jel ima tko kakav prjedlog imam Asus A7N8X koja gubi postavke nakon iskljucivanja iz struje bez obzira na bateriju, isprobano nekoliko, takodjer i nekoliko bios verzija ?!
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Našpricat ležište baterije kontakt sprejem?



Nista od tog, anyone else ???
dbL je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 12:03   #2993
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@dbL
Vidi da li struja iz baterije dolazi do utora za bios. Ako da, izvadi bios i pregledaj/ocisti kontakte, ako ne, treba naci prekid. Ak je sa strujom sve OK, mozda se sam resitira zbog rama, grafe, procesora (new HW detection ili ne prolazi HW check).... među zadnjim opcijama je da je bios neispravan.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 12:24   #2994
dbL
Premium
 
dbL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Osijek
Postovi: 243
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
@dbL
Vidi da li struja iz baterije dolazi do utora za bios. Ako da, izvadi bios i pregledaj/ocisti kontakte, ako ne, treba naci prekid. Ak je sa strujom sve OK, mozda se sam resitira zbog rama, grafe, procesora (new HW detection ili ne prolazi HW check).... među zadnjim opcijama je da je bios neispravan.



pakiranje biosa je plcc32 sad trazim koji je power pin pa cu provjerit, ocistio socket, probao drugi bios chip!, druge verzije biosa, nekoliko proceva rama i napajanja...




UPDATE: VCC pin u bios socketu je shorted sa GND, inace ploca radi normalno, osim bez napajanja gubi postavke ? sto dalje?

Zadnje izmijenjeno od: dbL. 27.02.2021. u 12:58.
dbL je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 13:07   #2995
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor frezer Pregled postova
Kad smo već kod čišćenja wd-om. Smije li se pcb čistiti sa wd40? Imam nešto grafičkih koje su od starosti i koječaga onako "šarene". Kao da imaju kamenca po sebi. Kontakt sprej ne može očistiti, a wd to izvrsno obavi. Pročitao netu kao nije dobro jer wd ostavlja sloj. Šta vi mislite?
WD40 ostavlja masni kiseli sloj nafte i otapala koji nagriza elektroniku, tiskanu pločicu i lem. Zato i smrdi toliko na ulje nakon "čišćenja". Taj masni sloj navlači na sebe prašinu što se kasnije pretvori u pekmez. To može biti drama za skinuti pogotovo kad ti se uvuče u famozne Intelove LGA pinove na ploči.

WD40 je vrtni alat za podmazivati hrđave pante na ogradama o kojem postoji puno previše mitova. To ne bi smjelo biti blizu elektronike.

Radije upotrijebi ovo:
https://www.chipoteka.hr/artikl/1099...0ml-2410014012
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 13:08   #2996
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Ima sprejeva za čišćenje, ali nisu baš jeftini, u chipoteki 200ml 95 kn.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 13:21   #2997
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor dbL Pregled postova
pakiranje biosa je plcc32 sad trazim koji je power pin pa cu provjerit, ocistio socket, probao drugi bios chip!, druge verzije biosa, nekoliko proceva rama i napajanja...
UPDATE: VCC pin u bios socketu je shorted sa GND, inace ploca radi normalno, osim bez napajanja gubi postavke ? sto dalje?
Mjereno na socketu je shorted, ili je fizicki u socketu shorted?
Ak je drugo, to je greska. Ak je tu mjereno, onda moze biti negdje drugdje. U kojem polozaju je bios reset jumper?
Koji napon je na reset pinovima tog jumpera? (s jumperom vani naravno)
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 13:53   #2998
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
WD40 je vrtni alat za podmazivati hrđave pante na ogradama o kojem postoji puno previše mitova. To ne bi smjelo biti blizu elektronike.

Radije upotrijebi ovo:
https://www.chipoteka.hr/artikl/1099...0ml-2410014012
Baza ovog je isopropil. Ne znam jel su još što stavili unutra. Rekao bih isopropil pod pritiskom, što je ok za počistiti utore i nedostupna mjesta.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 13:57   #2999
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Evo samo da se malo nadovežem na nedavno spominjanje dooma i pc sepaker-a sa jednim malim filmicem... Nije bas pravi retro speaker ali dovoljno blizu

https://streamable.com/rpegdt

Mašina u pitanju je mali Igel-3/4 sa 128MB CF karticom i 256MB rama, bilo mi je jutros dosadno pa sam odlucio vidim dali se da kaj sa tim malim cudom, i odgovorim na drugo vjecno pitanje (nakon can it run Crysis). And yes it can !
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 14:15   #3000
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Jeli zvuk ?
Je.
E sad, kakav je ?
To je druga priča

Dobro i zvuči obzirom da je "zrikavac" u pitanju.

Za žuntu malo detalja o toj igrački > http://domoticx.com/thinclient-igel-3-4-3210-ce/
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na