Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.03.2020., 20:52   #2281
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ne isplati se slagat push - pull (2 venta) jer donosi malo poboljšanja (jedva 5%).

Za vent imaš detalje na str. proizvođača.
Ide Silent Wings 3 PWM 120 ili 135.
E ovaj posebni 135 vrag zna koliko je dobavljiv.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 07:07   #2282
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Kužim, overkill je to onda. Tnx.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 07:21.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2020., 08:07   #2283
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/1376

"Supports an additional 120mm fan; clips are included in scope of delivery"
sti je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 15:51   #2284
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Hvala ljudi još jednom.

Ovo sa 2 ventilatora, moje pitanje, očito da ne snižava temperaturu nešto, osim gore spomenutih par posto, ali dal snižava vrtnju ventilatora npr. ako je jedan i on se vrti na 800okr/min, kada bi bila dva dal bi se onda svaki vrtio na 400okr/min u idealnim uvjetima? Buka mi je prioritet, proc neće biti overclockan.
Zašto neki hladnjaci uopće dolaze sa 2 ventilatora ili sa takvom mogućnošću?

Još jedno kratko pitanje. Iznad matične i cpu-a, na vrhu kučišta su dva ventilatora koje nisam ni uključivao. Namontirani su da odvode zrak prema gore. Pitanje moje je dal bi ih se isplatilo okrenuti da pušu zrak prema dolje, prema memoriji i matičnoj da se kolko tolko sve drži hladnim i da se teoretski produži vijek trajanja svega? Znam da topli zrak prirodno ide prema gore, ali isto hladni zrak prirodno ide prema dolje i dal bi došlo do miješanja te se ne bi ništa dobilo? Ili možda kombinacija, ventilator sa vrha kučišta upuhuje direkt prema dolje hladni zrak, cpu vent ga uvuče u sebe, izađe, i onda ga ovaj drugi ventilator gore povuče prema van? Ajme čime se bavim, ali oprostite mi dosada je po cijele dane sam doma.
Slikica kučišta :https://fudzilla.com/images/stories/...skinut-big.jpg

Edit, kad malo bolje razmislim, ta dva ventilatora i trebaju biti za ispuh.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 16:09.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 16:45   #2285
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Hvala ljudi još jednom.

Ovo sa 2 ventilatora, moje pitanje, očito da ne snižava temperaturu nešto, osim gore spomenutih par posto, ali dal snižava vrtnju ventilatora npr. ako je jedan i on se vrti na 800okr/min, kada bi bila dva dal bi se onda svaki vrtio na 400okr/min u idealnim uvjetima? Buka mi je prioritet, proc neće biti overclockan.
Zašto neki hladnjaci uopće dolaze sa 2 ventilatora ili sa takvom mogućnošću?

Još jedno kratko pitanje. Iznad matične i cpu-a, na vrhu kučišta su dva ventilatora koje nisam ni uključivao. Namontirani su da odvode zrak prema gore. Pitanje moje je dal bi ih se isplatilo okrenuti da pušu zrak prema dolje, prema memoriji i matičnoj da se kolko tolko sve drži hladnim i da se teoretski produži vijek trajanja svega? Znam da topli zrak prirodno ide prema gore, ali isto hladni zrak prirodno ide prema dolje i dal bi došlo do miješanja te se ne bi ništa dobilo? Ili možda kombinacija, ventilator sa vrha kučišta upuhuje direkt prema dolje hladni zrak, cpu vent ga uvuče u sebe, izađe, i onda ga ovaj drugi ventilator gore povuče prema van? Ajme čime se bavim, ali oprostite mi dosada je po cijele dane sam doma.
Slikica kučišta :https://fudzilla.com/images/stories/...skinut-big.jpg

Edit, kad malo bolje razmislim, ta dva ventilatora i trebaju biti za ispuh.
2x naprijed i 2x ispuh, ako imas cpu zračini cooler idealno jedan iza dok drugi gore.
Stavis u biosu samo da ispuh bude za 10 posto sporiji od prednjih. Kod mene tako najbolje funkcionira... Kupis ventove i izdvojis dva sata pa se zajebavas dok ne vidis u kojoj opciji su temp najmanje. Sve ovisi koje komponete imas i kuciste.
Jer imaju dupli hladnjak a jedan ide naprijed dok drugi u sredinu tako da izvlaci toplinu sa hladnjaka
axo je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 17:51   #2286
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Davno sam se igrao s push-pull kombinacijom i došao do zaključka da se ne isplati. Drugi ventilator (pull) stvara veću buku od prvog, a ima manji efekt. A taj Ryzen je ionako toliko ekonomičan da po meni ne može biti velike razlike. Ako hoćeš neko ekstremnije hlađenje bolje stavi jedan zvjerski ventilator od 120 mm.

Što se tiče kućišta, oko toga se vode rasprave već desetljećima, igraj se ako imaš vremena i nađi najbolju kombinaciju za temperature cpu i gpu te zaštitu od prašine. Možeš upisat na Youtube "PC case airflow" i vidjet razna mišljenja i ideje.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 21:24   #2287
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Uspio sam kolko tolko složiti. Jedan od naprijed upuh, od gore jedan upuh, na stranici upuh prema grafičkoj, još moram nabaviti 120mm ventilator za ispuh od iza te 2 splittera jer matična ima "samo" 3 fan priključka. U biosu stavio silent sve. Fora je što ima i opcija "fan stop" kad je ispod neke zadane temp.
Ventilatori su kvalitetni, low noise, doduše nisam ih koistio godinama. Kako mi fali ventilator 120mm, ako se netko hoće mijenjati i živi u Maksimiru ili kod Mirogoja, dam mu Noctua NF-A15 140mm, ima smeđu boju ko drek, ali je moćan 1200okr/min. Trgovine su do daljnjeg banana. Samo da je neki 120mm srednja klasa.
Idle je 35c cpu, 1min occt 70c. Grafička pokazuje 45, ali dodirom na gornji dio metala moglo bi se jaje ispeć ne znam tko im radi te senzore.
Još jednom hvala...što se mene tiče 10 stupnjeva gore dolje tak svejedno, bitno da je tiho. Eventualno što još ću razmisliti da napajanje okrenem "naglavačke" pa da uzima zrak iz kučišta i ispuhuje van, jer vjerojatno kučište ide na pod ispod stola gdje je milijun prašine pa da ne ulazi u napajanje..
Kučište nije neki cable friendly morao sam stisnut stražnju stranicu cijelim tijelom da se zatvori, a ovi sata su isto knap knap nije mi se dalo tražiti one L nastavke.
Isto ne znam zašto napajanja za grafičke ne stave od ispod npr jer ovak isto mislim da dodiruje stranicu kučišta i radi lagani otpor.




Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 21:55.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 21:56   #2288
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Ima li tko kakva iskustva sa Ryzen3000 i Direct Touch Coolerima? Tocnije imam R 3600 i Freezer33 sa dva venta i u AIDA CPU stress testu ode do 90C za par sekundi, prije na 4790K je uredno hladio ali mi se cini da veci Heatspreader ne odgovara bas F33/Direct Touch posto CPU die nije u centru nego malo gore udesno kada se postavi.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 01:14   #2289
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Obzirom da ti je proc 65w, a hladnjak nije preloš rekao bih da ili pasta nije dobro stavljena ili nije sjelo kako spada. Prije ovo prvo. Na dodir je hladnjak vruć?
AIDA CPU stress test mi radi 60C, a OCCT 70C.
Nego Aida neko vrijeme mi ne prikazuje više temp procesora, kao ni na zadnjem PC-u a8-7600...nešto se sa win10 promijenilo mislim, neki update možda.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 02.04.2020. u 09:31.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 12:19   #2290
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
@Deamon101
Mislim da griješiš sa 2 detalja,
1 - okreni ventove gore i na bočnoj str. na ispuh
na taj način se forsira izbacivanje toplog zraka van kištre,
usis napred > ispuh zada / zada gore i boćno

2 - mada se forsira smanjiti "buku" važnije je naći optimum između "buke" i temperatura,
kod novijih mobo se može korigirati / postaviti custom krivulja (ono koji rpm ovisno o temp), poanta je da se dozvoli / postavi veći rpm kada treba kako bi se izbacio topli zrak i ohladile komponente

3 - za nabavku sada dosta trgovina radi preko dostave (skuplje ali takva je trenutna situacija)

4 - manjak fan headera možeš zaobići "fan razdjelnikom" ili da uzmeš vent koji to u ožičenju već ima, npr. AC ventovi sa PST u imenu imaju Power Sharing Technology tj. da se još jedan vent spoji,
tada oba venta rade sa istom karakteristikom tj. rpm

5 - poželjno je koristiti PWM (4 - pin) ventove jer se mogu bolje upravljati na novim mobo sa 4 - pin fan header - ima
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2020., 12:36   #2291
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Obzirom da ti je proc 65w, a hladnjak nije preloš rekao bih da ili pasta nije dobro stavljena ili nije sjelo kako spada. Prije ovo prvo. Na dodir je hladnjak vruć?
AIDA CPU stress test mi radi 60C, a OCCT 70C.
Nego Aida neko vrijeme mi ne prikazuje više temp procesora, kao ni na zadnjem PC-u a8-7600...nešto se sa win10 promijenilo mislim, neki update možda.
Pa nije mi jasno, izgleda da cu morati ponovno staviti pastu jer sam ovaj put stavio paralelno na heatpipe-ove kako i arctic preporucuje a rezultati su losi. Sl put stavljam tanki sloj na CPU pa cu vidjet...
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:33   #2292
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor scarzz Pregled postova
Pa nije mi jasno, izgleda da cu morati ponovno staviti pastu jer sam ovaj put stavio paralelno na heatpipe-ove kako i arctic preporucuje a rezultati su losi. Sl put stavljam tanki sloj na CPU pa cu vidjet...
Nisi odgovorio, dal je hladnjak na dodir vruć.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:39   #2293
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Pa i ne bas, znaci da ne prenosi najbolje toplinu
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:49   #2294
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Počisti, stavi pastu veličine zrna riže, montiraj i javi. Nemoj premazivati. Postoji i još mala šansa da su heatpipeovi procurili.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 15:11   #2295
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Deamon101
Mislim da griješiš sa 2 detalja,
1 - okreni ventove gore i na bočnoj str. na ispuh
na taj način se forsira izbacivanje toplog zraka van kištre,
usis napred > ispuh zada / zada gore i boćno

2 - mada se forsira smanjiti "buku" važnije je naći optimum između "buke" i temperatura,
kod novijih mobo se može korigirati / postaviti custom krivulja (ono koji rpm ovisno o temp), poanta je da se dozvoli / postavi veći rpm kada treba kako bi se izbacio topli zrak i ohladile komponente

3 - za nabavku sada dosta trgovina radi preko dostave (skuplje ali takva je trenutna situacija)

4 - manjak fan headera možeš zaobići "fan razdjelnikom" ili da uzmeš vent koji to u ožičenju već ima, npr. AC ventovi sa PST u imenu imaju Power Sharing Technology tj. da se još jedan vent spoji,
tada oba venta rade sa istom karakteristikom tj. rpm

5 - poželjno je koristiti PWM (4 - pin) ventove jer se mogu bolje upravljati na novim mobo sa 4 - pin fan header - ima
Ok hvala ti, sve će na ispuh ići onda osim prednjeg usisa, ali to ću u budućnosti kad nabavim 120mm ventilator za stražnji ispuh. Iako ovaj bočni što puše direkt na grafičku mi se ne čini kao loša ideja, ali svejedno složit ću da bude ispuh.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 15:22   #2296
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Eto učiš na metodi pokušaja i pogrešaka
Naravno da je bolje da taj bočni kod grafe izbaci vani topli zrak koji se skupi oko grafe (i da nije cijeli komp prislonjen uz nešto na toj strani).
Ovo okretanje smjera možeš odmah obaviti, možda neće biti nužno dodati ovaj zada ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 16:40   #2297
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Evo idem odmah. Grafa prijavljuje 28 idle, cpu 35 idle. Javim za koju minutu.

edit : grafa 36 idle, cpu 35 idle. Očito to što ne puše po grafi ima svojeg efekta. Kad sam rastavljao gornji dio metala je bio mlak, a inače je za ispeć jaje.
edit : vratio sam da puše prema unutra na grafu, prije je occt 1min bio 65, sad je 60.
Ma...igranje je najbolje, ali definitivno kad trgovine otvore ću si kupiti kojekakve silencere i još pokoji dobar vent.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 02.04.2020. u 19:01.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 16:44   #2298
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 357
Citiraj:
Autor scarzz Pregled postova
Ima li tko kakva iskustva sa Ryzen3000 i Direct Touch Coolerima? Tocnije imam R 3600 i Freezer33 sa dva venta i u AIDA CPU stress testu ode do 90C za par sekundi, prije na 4790K je uredno hladio ali mi se cini da veci Heatspreader ne odgovara bas F33/Direct Touch posto CPU die nije u centru nego malo gore udesno kada se postavi.
Pastu stavi direkt na pajpove, napravi X i uzmi u obzir da će se pasta nešto "razlit" pa nemoj sad nasaftat, ali slobodno stavi više od zrna riže, zrno riže je po meni premalo za 3rd gen Ryzen. Pajpovi na 33 i 34 idu direkt preko chipleta, ali kako je ostatak HS-a gol, tu su po meni izgubili nešto na efikasnosti. Jer iako toplina ide najmanjim otporom, ipak nije cijela površina u kontaktu.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2020., 09:01   #2299
mierdadeltorro
Premium
Moj komp
 
mierdadeltorro's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zadar
Postovi: 224
koji je bolji od ova dva ventilator za stražnju stranu kućišta, da što više/brže izvlaži vrući zrak vani?
noctua NF-P12 redux, ili NF-SB redux.
NF-P je kao pressure optimized, a NF-S je airflow.

NF-P12 airflow 92,3 mł/h Static pressure 1,68 mm H₂O
NF-S12B airflow 100,6 mł/h Static pressure 1,31 mm H₂O

Imao samo ove NF-P12 (nije redux) ali samo naprijed, i kad je fan grill ispred njih su bučni. a iza za ispuh nisam probavao.

Cilj mi je samo da sto bolje izvlači vrući zrak vani, poželjno uz manju buku.

ima li koji bolji 12cm vent za izvlačenje vrućeg zraka?
mierdadeltorro je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2020., 13:49   #2300
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
Pastu stavi direkt na pajpove, napravi X i uzmi u obzir da će se pasta nešto "razlit" pa nemoj sad nasaftat, ali slobodno stavi više od zrna riže, zrno riže je po meni premalo za 3rd gen Ryzen. Pajpovi na 33 i 34 idu direkt preko chipleta, ali kako je ostatak HS-a gol, tu su po meni izgubili nešto na efikasnosti. Jer iako toplina ide najmanjim otporom, ipak nije cijela površina u kontaktu.
Ma pokusao sam crte na pipeove i zrno graska i crte su se bolje pokazale za par C, ovaj cooler jednostavno nije za ryzene nego vise pase na intela, dobro je hladio moj 4790K a vidim i da je noviji freezer 34 prakticki isti cooler sa brzim ventovima, narucen je mugen 5 koji ima 6 heatpipea, klasicni plate koji je veci i odgovara ryzenu te dva venta pa javim rezultate.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2020., 19:01   #2301
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor mierdadeltorro Pregled postova
koji je bolji od ova dva ventilator za stražnju stranu kućišta, da što više/brže izvlaži vrući zrak vani?
noctua NF-P12 redux, ili NF-SB redux.
NF-P je kao pressure optimized, a NF-S je airflow.

NF-P12 airflow 92,3 mł/h Static pressure 1,68 mm H₂O
NF-S12B airflow 100,6 mł/h Static pressure 1,31 mm H₂O

Imao samo ove NF-P12 (nije redux) ali samo naprijed, i kad je fan grill ispred njih su bučni. a iza za ispuh nisam probavao.

Cilj mi je samo da sto bolje izvlači vrući zrak vani, poželjno uz manju buku.

ima li koji bolji 12cm vent za izvlačenje vrućeg zraka?
Za kućište u principu airflow optimized, dakle S12B. Svaki je ventilator bučniji s grillom ili bilo kakvom preprekom s prednje strane.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2020., 13:57   #2302
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Uzeo sam Mugen 5 PCGH Edition (verzija sa 2 venta) i temperature su pale za cca 10C. Ja zadovoljan. Preporuka za cooler.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2020., 17:45   #2303
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
https://www.links.hr/hr/ventilator-a...veni-050908751

imam 2 ova na corsairu h55 na 1700 vrte i nisu bučni.na 2000 postaju.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 18:41   #2304
wowcina
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
Pozz, jel bi mi arctic f12 silent, jedan upuh jedan ispuh, radili dovoljan protok zraka u kućištu? Ili bolje 2 upuh 1 ispuh? Što se generalno preporuča da je budget i tiho?
wowcina je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:13   #2305
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
nebi uzimao samo zbog max 850 okretaja rađe bi uzeo brži pa vrtio na 1000 okretaja ako jendog dana zatreba više ja sam gledo da uzmem noctua industrila na 3000 rpm ali skup i bučan na 3000 jel postoji ventilator da radi na 3000-4000-5000 da nije prebučan više od recimo 45 decibela??ili je to nemoguće da vrti na 3000 i da je relativno tih ili tih.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:16   #2306
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
nebi uzimao samo zbog max 850 okretaja rađe bi uzeo brži pa vrtio na 1000 okretaja ako jendog dana zatreba više ja sam gledo da uzmem noctua industrila na 3000 rpm ali skup i bučan na 3000 jel postoji ventilator da radi na 3000-4000-5000 da nije prebučan više od recimo 45 decibela??ili je to nemoguće da vrti na 3000 i da je relativno tih ili tih.
Pa prije svega ovisi sto za tebe znaci “tiho”, tisina je relativan pojam, meni je bucno iznad 500 rpm , ali cut ces i najskuplji vent na svijetu na 3000 rpm, odnosno cut ces protok zraka, a ne lezajeve
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:27   #2307
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
hmhm moji vrte na 1700 pa mi nisu bučni x2.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 09:59   #2308
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Problem je što ventilatori imaju određeni raspon rpm, rijetko koji može raditi na manje od 25% max rpm. Znači ako je max 3000 onda je min 750-800, i to uz pwm. Uz regulaciju naponom je još i više. I tih 800 rpm u idlu je nekima bučno. Osim toga kod tih jakih ventilatora često se i motor čuje.

Oni Furious Vardar od Ekwb-a mi se čine obećavajući, ima li ih netko?
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 09:01   #2309
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Problem je što ventilatori imaju određeni raspon rpm, rijetko koji može raditi na manje od 25% max rpm. Znači ako je max 3000 onda je min 750-800, i to uz pwm. Uz regulaciju naponom je još i više. I tih 800 rpm u idlu je nekima bučno. Osim toga kod tih jakih ventilatora često se i motor čuje.

Oni Furious Vardar od Ekwb-a mi se čine obećavajući, ima li ih netko?
ti vardari ne idu ispod 750rpm po speckama
imaš silent wings 3 pwm high speed, koji doduše imaju niži max na 2200rpm, no mogu se spustiti do između 200 i 300rpm u idle
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2020., 19:11   #2310
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Prozujali mi originalni ventilatori na Define R4. Bi li Arctic P14 PWM PST CO bila dobra zamjena po pitanju performansi i buke ili ima sto bolje za slicnu cijenu? Ne daje mi se 400kn za 2 ventilatora. Vidim da postoje i originalni od Fractala. Ne znam je li bolje ici na to i opet kontroler od kucista ili na PWM rjesenje preko maticne. Do sada sam ove drzao na 7V i bio zadovoljan.
Rista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na