Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.06.2003., 00:18   #1
widowmaker
m e m b e r
Moj komp
 
widowmaker's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 446
Taken

SF SERIJA "TAKEN" OBORILA REKORDE GLEDANOSTI
Nova Spielbergova serija držala je Ameriku dva tjedna pred televizorima
* Jedan scenarist. Deset redatelja. Četrdeset milijuna dolara. Steven Spielberg opet je stvorio povijesno djelo.
* Epski koncept koji prati tri generacije triju obitelji udahnuo je novu svježinu u iscrpljenu temu
Steven Spielberg nikada se nije bojao izazova, a nakon brojnih uspjeha već je dulje vrijeme u situaciji da može ostvariti većinu toga što zamisli. Zato i nije čudno što njegovo ime susrećemo na projektima s područja gotovo svih medija, no najveću pažnju ipak privlače njegovi filmovi, a u posljednje vrijeme pridružuju im se i televizijske serije. "Band of Brothers" i "Broken Silence" samo su neke od razglašenih serija koje je kreirao, ali tek sa serijom "Taken" Steven Spielberg postigao je pravi uspjeh.

Serija je srušila rekord gledanosti Sci Fi Chanella
Večeras će na američkoj kabelskoj televiziji Sci Fi biti prikazana posljednja od deset epizoda "Takena", čime će završiti premijerno prikazivanje jedne od najambicioznijih serija u povijesti televizije. Tu titulu serija nije zaslužila samo velikim budžetom od 40 milijuna dolara, već i intrigantnim konceptom koji je obuhvatio deset redatelja te planom emitiranja koji je izazvao ustaljenu praksu američkih televizija.
Naime, "Taken" je emitiran na relativno maloj televizijskoj postaji Sci Fi, koja se u eri specijalizacija odlučila na isključivo prikazivanje znanstvenofantastičnog materijala, i to svakodnevno od ponedjeljka do petka. Time je gledatelj dva tjedna u osam sati navečer bio prikovan uz televiziju, što je, nakon što su sve američke televizije proteklih dvadesetak godina odgajale publiku da se privikne na jednotjedni ritam prikazivanja serija, bio prilično riskantan potez, ali, na kraju se ustanovilo, i isplativ. Gledanost "Takena" uvjerljivo je nadmašila dotadašnju rekordnu gledanost Sci Fi Chanella, a koliko je Spielbergova serija popularizirala tu kabelsku televiziju najbolje pokazuje podatak da je prosječna gledanost serije čak četiri puta veća od prosječne gledanosti televizije. Doduše, čak 6,1 milijuna gledatelja, koliko je pratilo prvu epizodu, poslije nije dosegnuto, ali se konstantno kretala oko 5 milijuna, što je uistinu impresivan podatak za kabelsku televiziju.
A što je toliko privuklo Amerikance? Na prvi pogled, ništa novo, jer "Taken" je još jedna priča o izvanzemaljcima i njihovu boravku na planetu Zemlji, Međutim, epski koncept koji prati tri generacije triju obitelji i njihove susrete s izvanzemaljcima bio je dovoljno kvalitetan za to da udahne novu svježinu u prilično iscrpljenu temu. Tu je pomogla i činjenica da svaka epizoda traje 90 minuta, što znači da su zapravo gledatelji u dva tjedna vidjeli deset dugometražnih filmova, i to s gotovo nepoznatom glumačkom postavom.
U Hrvatskoj tek na jesen
Izvanzemaljci će početi otimati Europljane već za par tjedana, kada će se "Taken" početi prikazivati na BBC-u, ali u Hrvatskoj seriju možemo očekivati tek na jesen, i to najvjerojatnije na HTV-u.
Ne bi trebalo biti nikakvoga straha da seriju nećemo vidjeti, ali postoji velik strah od toga u kakvom ćemo je obliku vidjeti. Naime, cijeli koncept svakodnevnog emitiranja za HTV je prezahtjevan, jer ruši cijelu programsku shemu, a s druge strane i teško isplativ, pa tek treba vidjeti na koju će se opciju prikazivanja urednici odlučiti. (J. J.)

- Tu sam priču htio ispričati već dulje vrijeme, no nisam mogao snimiti 20-satni film. Sci Fi Chanell nekada je bila otrcana televizija koja je prikazivala najlošije znanstvenofantastične filmove, no s vremenom je vlasnik Barry Diller napravio sjajan posao. Zato sam mu rekao: "Mogu li se poigrati s tvojom televizijom. Hoćete li ti smetati ukoliko napravim nešto za nju?", rekao je Spielberg u razgovoru za Wall Street Journal, priznavši da je seriju snimio iz "sebičnih razloga". Njegovo je ime sigurno bio jedan od većih mamaca za gledatelje, ali mora se priznati da je i marketinški dio obavljen besprijekorno. Naime, ne samo da su najave za "Taken" preplavile internet, novine i televiziju, već je foršpan za seriju prikazivan čak i u kinima. I to ne bilo kada, nego na projekcijama "Harryja Pottera i odaje tajni", što je nesumnjivo pripomoglo povećanom interesu za seriju.
Uz Spielberga, glavni je čovjek projekta scenarist i producent Leslie Bohem, bivši basist nekada popularne pop-grupe Sparks. Bohem je napisao cijelu seriju, a i nadgledao njezino snimanje, pa se lagano može kazati da je on glavni "umjetnik" "Takena". No, pravo osvježenje pružio je zanimljivi koncept, po kojem je svaku epizodu režirao drugi redatelj. I inače američke tv serije znaju često mijenjati redatelje, no "Taken" je vjerojatno prva koja je snimljena po takvu konceptu. Spielberg je slično napravio sa serijom "Band of Brothers", no tamo je ipak nekoliko redatelja dobilo dvije epizode, a sada je sve to ravnomjerno raspoređeno na desetoricu.
Redatelje je Spielberg pažljivo birao, pa je tako prvu epizodu snimio iskusni Tobe Hopper, redatelj "Texaškog masakra motornom pilom", dok su među ostalim redateljima John Fawcett, redatelj hvaljenog horora "Ginger Snaps", Bryan Spicer, redatelj serije "24", i naš Sergio Mimica Gezzan. Svi oni su, osim Hoopera, mladi, ali već provjereni redatelji, kojima je sa serijom pružena prilika da se predstave hollywoodskim producentima i tako se izbore za dugometražni igrani projekt.
Ukoliko je suditi po prvim kritikama, to bi i mogli ostvariti. U većini američkih novina "Taken" je obasut hvalospjevima, a interes gledatelja je tolik da je već počela priča o snimanju nastavka, koji bi se ipak prikazivao u "normalnom" jednotjednom ritmu, ali ne zato što je ovaj koncept bio loš, nego zato što je bio preskup.
No, čak i kada ne bi bilo nastavka, očito je da je Spielberg snimio uspješno djelo. Ne samo zbog velike gledanosti i financijske isplativosti, već i zbog toga što je uspio izbjeći kalup današnjih televizijskih serija i time pokazao da je za uspjeh potrebna inovativnost.
Josip Jurčić




da li je neko uspio naći titlove ?
__________________
widowmaker je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2003., 22:43   #2
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Kakav post, jebote!
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2003., 01:17   #3
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
widowmaker: napisao si zanimljiv esej o doticnom tipu serijala (barem se nadam da si ti to napisao, a ne prepisao), iako si zapravo na vrlo suptilan nacin postavio tocno odredjeno pitanje. Moram priznati da mi je (kao moderatoru) ukazano na tvoj post od strane jednog clana naseg foruma, ali nije mi bas jasno sto je time imao na umu.

Ocijena: odlican za trud, te odlican (s pohvalnicom razrednog vijeca) za suptilan nacin postavljanja pitanja.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 11:50   #4
CyberLord
Premium
 
CyberLord's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: 00
Postovi: 323
Citiraj:
Originally posted by nitro
Kakav post, jebote!
Ma to je sigurno bilo malo copy/paste metode
__________________
Screew you guys, I'm going home!
CyberLord je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 11:54   #5
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Baš me zanima jel je windowmaker to sam napisao ili copy/pasteao jer ja osobno to nikad nebi pisao!
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 13:48   #6
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by nitro
Baš me zanima jel je windowmaker to sam napisao ili copy/pasteao jer ja osobno to nikad nebi pisao!
pa ispod teksta ima potpis "josip jurcic" a koliko mene pamcenje sluzi tip pise za vecernji list...dakle copy paste...
znate, i imena novinara spadaju u opcu kulturu
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 14:41   #7
CyberLord
Premium
 
CyberLord's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: 00
Postovi: 323
Citiraj:
Originally posted by greg SE
pa ispod teksta ima potpis "josip jurcic" a koliko mene pamcenje sluzi tip pise za vecernji list...dakle copy paste...
znate, i imena novinara spadaju u opcu kulturu
Dobro te pamćenje služi - tip piše o filmovima i serijama u ekranu petkom.
Al' smo provalili windowmakera
__________________
Screew you guys, I'm going home!
CyberLord je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 17:48   #8
widowmaker
m e m b e r
Moj komp
 
widowmaker's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 446
Citiraj:
Originally posted by greg SE
pa ispod teksta ima potpis "josip jurcic" a koliko mene pamcenje sluzi tip pise za vecernji list...dakle copy paste...
znate, i imena novinara spadaju u opcu kulturu
:clap: petica iz kulture za Grega :clap:

naravno da je bilo copy paste, iz razloga da ljubitelji sf-a ne propuste odličnu seriju kada na jesen dođe na tv.

a mene još uvijek zanima odgovor na pitanje na kraju posta
__________________
widowmaker je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 18:25   #9
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Citiraj:
Originally posted by greg SE
pa ispod teksta ima potpis "josip jurcic" a koliko mene pamcenje sluzi tip pise za vecernji list...dakle copy paste...
znate, i imena novinara spadaju u opcu kulturu
Joj, pa to će mi trebat za milijunaša kad se prijavim!
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 20:57   #10
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by widowmaker

a mene još uvijek zanima odgovor na pitanje na kraju posta
strpi se malo, nemogu titlove pisat ljudi tako brzo ko sto gluposti dolaze na crno trziste
greg SE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2003., 22:11   #11
widowmaker
m e m b e r
Moj komp
 
widowmaker's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 446
Citiraj:
Originally posted by greg SE
strpi se malo, nemogu titlove pisat ljudi tako brzo ko sto gluposti dolaze na crno trziste
meni se sviđa, ako si gledao sorry ak je tebi glupo, inače čestitam na prelasku 2000 postova
__________________
widowmaker je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2003., 22:35   #12
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by widowmaker
meni se sviđa, ako si gledao sorry ak je tebi glupo, inače čestitam na prelasku 2000 postova
ma to gluposti je bilo opcenito, moras priznat da je vecina filmova/serija u posljednje vrijeme samo prezvakavanje starog materijala i izlizanih tema.....
sto se tice postova hvala ali vaznije mi je sto sada moji postovi su samo 5% foruma, kad sam presao 1000 cinili su preko 15% a ovo ovori da su konacno i drugi poceli srati na veliko pa mogu razmislit o odlasku u mirovinu
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2003., 06:58   #13
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Ne idi Greg, ti još uvijek najviše sereš!
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na