Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.07.2019., 13:08   #31
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Većina tih analiza kaže da je mining kartica dobra zato što je stalno opterećenje i stalno ista temperatura ali ja se ne bi složio. Sve to ima svoje zamore materijala i nije isto ako npr igraš 3 sata na dan ili ona 24 sata radi na full gasu. Ovi koji kažu da je lažu sami sebe da opravdaju što su kupili ili da lakše prodaju nešto. Činjenica je da će garanciju vjerojatno preživjeti ali definitivno je stresno to sve za karticu

Točno to.


Priče o "razvlačenju materijala" i "oscilacije temp" na "gejmerskoj" gpu od 30C (50C kod 0db fan moda) u idleu na nekih cca 70C u loadu, uz 20-30 puta manje radnih stati od majnerice je smješno...


A ti znanstveni tekstovi na tu temu se odnose na brutalno veće temperaturne razlike (nekoliko stotina C)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 14:29   #32
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ne mogu sad naći članak koji sam čitao, ali eto jedan dobar, zanimljiv je ovdje:

https://www.howtogeek.com/342079/is-...rrency-miners/
Osobno ne vidim nis ni dobro ni zanimljivo u tom clanku. Clanak je hrpa pretpostavki kroz subjektivno stajaliste i razglabanje o tome. (materijal za birtijsko prepucavanje)

Da mi je vidjeti samo jedno istrazivanje... tak da cekam link na neko od tih silnih provedenih istrazivanja.

@darkydark

Ak je naveden samo jedan MTBF, to bi trebal biti za laboratorijske uvijete. U dokumentaciji koja je meni prosle kroz ruke je bilo 22.5°C na 760 mm Hg (1013hPa), 60% relativna vlaznost zraka, po naravno idealnim karakteristikama komponente (napon, struja).


@trex
MTBF same LED je jedno, a to sto je vecina spojena na smece od adaptera/drivera, je druga stvar. Deklarirani MTBF kineskih proizvoda nepoznatog porijekla je mrtva brojka na papiru.

@manuel
Bilo bi lijepo vidjeti kakav test toga, pretpostavka je majka svih zajeba.
Overclock je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2019., 14:31   #33
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova

@manuel
Bilo bi lijepo vidjeti kakav test toga, pretpostavka je majka svih zajeba.

Bio je netko linkao nekakav članak na tu temu, kao obranu svojih argumenata da je "gore gejmanje" od majnanja zbog "većih osclilacija temp" i " naglog zagrijavanja i hlađenja materijala", kad ono u članku zagrijavanja materijala od nekoliko do nekoliko stotina celzijevaca
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2019., 19:09   #34
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ja mogu samo pohvalit svoje grafe
rudare da, godinu i pol stare, a radile pola od toga (meni struja skupa, pa stajao pogon 6-7mj sad)

rx 580 sapphire nitro +
i temp je na 55, stalno, ventovi vrte do 30%
jel moje više vrijede?? još imaju godinu i pol gare
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 04:54   #35
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
A nista ponovit cu se ,nisam za majnerske zbog ciste cinjenice da ljudi koji su pridonijeli onakvom abnormalnom rastu cijena istih,
niposto ne zasluzuju da ih ja osobno nagradivam sa kupnjom jer im se crypto vise ne isplati eto principa radi .nhf

Mada ljudi sta se rjesavaju kopacica posteno kod prodaje priznaju da je kopala koliko sam primjetija u toj stvari normalno svaka cast.
Sad koliko dugo i kojim uvjetima(modanje biosa..)je opet drugi par opanaka

Takoder dijelim spomenuto misljenje(i to ne samo u ovom tredu)da ce crknut prije ako je kopala pa jednostavno pod vecim je opterecenjem te se komponete brze istrose sta ne?Svaka komponeta ima svoj odreden broj sati.

Sa druge strane ako je cijena bezobrazno dobra i ima garanciju nekome ce i dobro doci zasto ne,a onaj ko se iti malo razumije u gpu znat ce promjenit i pastu i termalne jezike bez da shebe spomenutu garanciju,pa cak i nauljit ventove ako imaju rupicu ispod naljepnice.

Na kraju do kupca je koliko para toliko i muzike ,ako mi frend npr. ima 1200 kn i tesko mu je davat vise par od toga sta ima za grafu ja cu ipak rade preporucit majnersku sa garancijom nego istu novu skuplju ,naravno sa upozorenjem sa svime vec spomenutim .

My two cents.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 07:46   #36
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,273
od 15 grafickih s kojima sam majnao nesto vise od godinu dana na 2 su crkli (prozujali) ventovi. Sve ostalo ok.
Chuby je online   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 08:00   #37
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Vi stvarno mislite da ima razlike u siliciju kod npr PMFovog servera za kemijsku analizu i ovoga u gpu kad se pise o zamoru materijala.

Jedini bitan zamor materijala je gdje su mehanicka naprezanja odnosno ventilatori.

Data farme, number chruching farme sve to radi 24/7 kao i mini farme kod rudara, s tim da te farme rade puno duze nego rudarske farme.

Blower style hladnjaci su kod svih ili velike vecine referentnih grafi su zato jer u masini u kojoj su 4+ grafe jedna do druge nema 20l volumena viska kao u gejmerskim kompovima pa da se taj topli zrak moze dumpati bilogdje okolo. U takvim radnim stanicama su prosjecne temp. vise nego kod farmi rudara-bar po ovome kako pisu.
Btw. neki znastvenik nema vremena undervoltati odnosno setupirati radnu stanicu na najvisu mogucu ucinkovitost jer to ne zna niti ima vremena niti ga je briga...kod rudara je potpuno obrnuto.

Isto tak nije ovo prva crypto gpu groznica, bila je vec jedna pa nisam vidio kod sebe niti cuo kod drugih da su r9 270/280x crkavale nesto osjetno vise nego inace.

Jedino sto se sigurno vise trosi su ventovi, odnosno lezajevi, sve ostalo je u domeni nedokazanog odnosno osobnog uvjerenja.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 03.07.2019. u 08:51.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 08:43   #38
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Nema srece s rudarskom kartušom...
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 09:52   #39
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
Jedino sto se sigurno vise trosi su ventovi, odnosno lezajevi, sve ostalo je u domeni nedokazanog odnosno osobnog uvjerenja.
Ovo jednostavno nije istina.
Pustimo suptilne razlike u silicijskom waferu.
Što s MOSFET-ima, što s PCB-om koji se pocne kriviti nakon xy mjeseci grijanja iako se ne pregrijava, što s lead free lemom koji popuca iako se ne pregrijava ?
Po tvojoj teoriji skoro nikada grafa ne bi crkla ukoliko se ne bi pregrijavala, a to nije slučaj.
Puno grafi koje se nikada nisu pregrijavale, crknu bez vidljivog vanjskog utjecaja.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 10:16   #40
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
e da jos jednu stvar sam zaboravio napisati, delta ventovi(blower) koje stavljau u pro/workstation grafe stavljau takodjer iz razloga jer im je lifspan puno duzi od normalnih ventova.

a sto se tice ostalih komponenti prva iduca na odstrijelu po lifespanu je kondic(bar kolko mi je poznato).

evo kalkulacije za kondic...

Citiraj:
so for example if you expect up to 50c on the motherboard, the lifetime of the 5000 hours @ 105c capacitor will be 5000 * 10 ^ [(105-50)/20] = 5000 * 10^55/20 = 5000 * 10^2.75 = 5000 * 562= ~ 2.810.000 hours

@ trex slazem se nije istina u totalnom smislu, ali u relevantnom je, jer grafa/proc/mbo ce vjerojatno duze trajati od njenog realno iskoristivog vijeka(gaming novih naslova za npr 7 god.)

Ono jbt corasair, seasonic i ostali proizvodjaci daju na svoja kvalitetnija napajanja garanciju od 10+ godina, pa ne daju je bzvz, a kod njih naprezanja odnosno oscilacije nisu ni blizu sa tako niske kao kod workstation ili rudarskih grafi
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 03.07.2019. u 10:23.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2019., 10:43   #41
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ja ću samo ponoviti, svi se slažete da grijanje nema neku veliku ulogu ali pregrijavanje ima. S obzirom da kupac ne zna u kakvom je stanju grafička kartica radila 24h dnevno, kupnja takve grafičke je ipak lutrija s većom šansom da će biti promašaj nego s kupnjom nove grafičke kartice.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 10:50   #42
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Ima grijanje veliku ulogu, pogledaj gore izracun kolko se kod kondica gubi/dobiva radni vijek za svakih 10 stupnjeva pomaka.

Nemam losa iskustva sa 2.nd hand majnerskim grafam, ali se slazem da treba biti izbirljiv od koga se kupuje, gle tu sa foruma se lako dobije predozba tko je sistem dobro/optimalno postelao, a tko nije.
Ali na stranu i to, vecina grafi ionak pocne throttlati na 70-75°C

Isto tak i za grafu koja je bila koristena samo za gaming se moze reci da se ne zna u kakvim je uvjetima radila, kakav je bio protok zraka u kucistu, kolko je redovno ciscena itd, i opet se vracas na ono oko throttlanja.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 10:55   #43
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
Ima grijanje veliku ulogu, pogledaj gore izracun kolko se kod kondica gubi/dobiva radni vijek za svakih 10 stupnjeva pomaka.

Nemam losa iskustva sa 2.nd hand majnerskim grafam, ali se slazem da treba biti izbirljiv od koga se kupuje, gle tu sa foruma se lako dobije predozba tko je sistem dobro/optimalno postelao, a tko nije.
Ali na stranu i to, vecina grafi ionak pocne throttlati na 70-75°C
Svaka el. komponenta se u radu grije i ona je predviđena da podnosi određenu temperaturu. Nije u pitanju sama komponenta kao takva, tu su još i spojevi (lemovi), vodovi na PCB-u i hrpa stvari koja igra ulogu. Tako da je grijanje manji problem od pregrijavanja. To što se na čipu očitava 75°C ne znači da kod tebe ili mene cijela grafička (po cijeloj površini) radi na nekih 65°C dok kod rudarenja to može bez problema biti slučaj.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 14:18   #44
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
isplativost grafičke koja je rudarila? pt2

nije mi jasno zasto se zatvorila prva tema, niti je bilo vrijeđanja, niti teskih rijeci, a ova tema se provlacila kroz par drugih dijelova podforuma, znaci ima interesa za nju.

ak ste lockali temu zbog krivog dijela foruma na kojem je stavljena onda ste bar mogli prebaciti istu na neki drugi prikladniji dio foruma npr overclocking--->hladjenje, ili pod mining il tak nekaj.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:08   #45
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Zato jer ovakva rasprava potencijalno vodi do spama, trolanja , flejmanja te nepotrebne svadje.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:24   #46
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,962
Pa to nije razlog da se tema samo tako zalocka
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:34   #47
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Netko je bio jako pametan lol

Zdravu raspravu samo tako zaključati zato što postoji šansa da nešto ide u krivom smjeru ? Onda najbolje da se ugasi odmah i forum kompletno 😂😂😂

Ovakav amaterizam kod moderatora nisam vidio jako dugo...

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:38   #48
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Barem da nam je netko ostavio poruku
Mozda budete zlocesti,lockamo

Neka lockaju, otvorimo mi i trecu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:44   #49
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Netko je bio jako pametan lol

Zdravu raspravu samo tako zaključati zato što postoji šansa da nešto ide u krivom smjeru ? Onda najbolje da se ugasi odmah i forum kompletno ������

Ovakav amaterizam kod moderatora nisam vidio jako dugo...

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk

O tome tko ce i sto gasiti ,i sto je zdravo pusti druge da vode brigu A ako nesto indiskretno sugeriras , temu nisam zalockao ja jer nemam ovlasti, "lol" .
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:44   #50
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
A realno šta se uopće ima pričati na tu temu?

Tko želi jeftinu grafu taj će kupiti bilo što, netko drugi neće i sva filozofija.
Normalno da će propali rudari pokušati opravdati takvu kupnju tu na forumu čisto da se riješe lagera.

Da li će nešto krepati ili neće to opet nitko ne zna i samo se bacaju nonsens analize.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:47   #51
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
A realno šta se uopće ima pričati na tu temu?

Tko želi jeftinu grafu taj će kupiti bilo što, netko drugi neće i sva filozofija.
Normalno da će propali rudari pokušati opravdati takvu kupnju tu na forumu čisto da se riješe lagera.

Da li će nešto krepati ili neće to opet nitko ne zna i samo se bacaju nonsens analize.
Glas razuma ovdje, no nekima treba izgleda 3 puta ponoviti.

Svaki proizvodac nek da 10000 kartica svakog modela , jedne ce gejmat 2 godine, jedne ce raditi na 100% (majnat) . Kad se odradi testiranje, napravi analiza, dobit cemo (mozda) relevantne odgovore.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 15:55   #52
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
I, šta se moglo naučiti iz cijele teme a da se nije znalo prije?

Da rad 24/7 rudarskih kartica neizmjerno brže troši ležajeve?

Da neadekvatno hlađenje smanjuje radni vijek tranzistora i ostalih aktivnih elemenata?

Opet će se rudari izvlačiti "pa imaš garanciju, šta te briga", a prilikom kupnje kartice ne možeš znati što je prethodni gazda radio s njom. Možda je imao dobro hlađenje i undervoltao, a možda i nije pa se rig kuhao na 80C.
sti je online   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 16:00   #53
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
O tome tko ce i sto gasiti ,i sto je zdravo pusti druge da vode brigu A ako nesto indiskretno sugeriras , temu nisam zalockao ja jer nemam ovlasti, "lol" .
Nisam aludirao na tebe jer ni ne znam da si moderator nego na nečiju glupu akciju.



Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 16:37   #54
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,196
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
I, šta se moglo naučiti iz cijele teme a da se nije znalo prije?

Da rad 24/7 rudarskih kartica neizmjerno brže troši ležajeve?

Da neadekvatno hlađenje smanjuje radni vijek tranzistora i ostalih aktivnih elemenata?

Opet će se rudari izvlačiti "pa imaš garanciju, šta te briga", a prilikom kupnje kartice ne možeš znati što je prethodni gazda radio s njom. Možda je imao dobro hlađenje i undervoltao, a možda i nije pa se rig kuhao na 80C.
A cijela poanta foruma je da ljudi izmjenju misljenja i raspravljaju, cesto bez nekoga konacnog cilja jer svatko ima svoje misljenje.

Nece valjda svaka tema bit postanje linkova drugih izvora bez ikakve price.

No dobro, i ova tema ode pod kljuc zbog offtopica
Lud76 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 16:52   #55
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma tema je OK... moze se tu svasta kvalitetno raspravljati. Smetati jedino moze ako kakav mod ima 458 grafi na lageru pa ono.. ajmo presjec

1. Ne postoje neka istrazivanja, statistike krepavanja gaming vs mining.
2. Postoji nesto sto se zove zamor materijala.
3. Takodjer nema istrazivanja zivota el. djelova u odnosu na xy temperaturu i vremenskog intervala pod utjecajem iste.

Gejmerska grafa moze krepati nakon 6mj u losem kucistu. Kod mininga gpu radi konstantno na 100% i dispacira odredjenu temperaturu oko samog gpu-a
citaj lemova... u gamingu nije stalno 100% pa ni "pritisak" na te lemove ne moze biti konstantan. Sta je sad losije ? Uzeti gejmersku grafu koja je izletala
povremeno do 80C ili mining grafu koja je imala konstantu 68C ali 6 i vise mjeseci neprekinutog rada ? Tu dosta toga ovisi i o kvaliteti samih lemova... kakva
opterecenja trpe i koliko dugo itd... ? Uglavnom ima se tu sta raspravljati samo je malo pravih informacija...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 16:58   #56
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
3. Takodjer nema istrazivanja zivota el. djelova u odnosu na xy temperaturu i vremenskog intervala pod utjecajem iste.
Ne samo da ima i da je linkano na prehodnoj temi, već je to standardni podatak u svakom datasheetu svakog tranzistora na svijetu.

https://ibb.co/Gx6Y6LS
sti je online   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 17:11   #57
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Odlicno ali to su Mosfeti koji ce zadnji krepat jer su radjeni da izdrze debelo veca opterecenja kada se projicirala izrada grafe.
Mene zanima koji Lem, Pcb kvalitet... dali se taj lem pri 80C neprekinutog rada 3mj recimo lagano "topi" tj. sljeva na pcb jer pocne ( dali ? ) mekaniti...

To se redovito desava u slabo ciscenim laptopima gdje s vremenom usljed temperature koja i nije nesto veca od 90C, nije neobicno da gpu "umre" jer se samo na jednom mjestu odlemio...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 17:19   #58
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Ne samo da ima i da je linkano na prehodnoj temi, već je to standardni podatak u svakom datasheetu svakog tranzistora na svijetu.

https://ibb.co/Gx6Y6LS
ovo je prakticki nebitan podatak jer na 85 stupnjeva radno vrijeme ispada 1,45×10^9 sto je mnogo ne sati nego godina zato sam ranije naveo da je jedino relevantan zivotni vijek ventilatora

Citiraj:
a sto se tice ostalih komponenti prva iduca na odstrijelu po lifespanu je kondic(bar kolko mi je poznato).

evo kalkulacije za kondic...

so for example if you expect up to 50c on the motherboard, the lifetime of the 5000 hours @ 105c capacitor will be 5000 * 10 ^ [(105-50)/20] = 5000 * 10^55/20 = 5000 * 10^2.75 = 5000 * 562= ~ 2.810.000 hours

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Mene zanima koji Lem, Pcb kvalitet... dali se taj lem pri 80C neprekinutog rada 3mj recimo lagano "topi" tj. sljeva na pcb jer pocne ( dali ? ) mekaniti...
workstation grafe rade pod višim temperaturama 24/7 od majnerskih grafa pa im se ne dogadjaju stvari navedene u tvom ili ranijim postovima.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 03.07.2019. u 17:26.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 21:15   #59
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
I, na kraju, je li isplativa majnerska kartuša?
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2019., 21:19   #60
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Je
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na