Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2002., 23:45   #1
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
clocking g-400

Pozdrav!
Brzo pitanje pa možemo dalje: isplati li se clockat matrox g-400 sa 32 rama?
Thx~
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 10:01   #2
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
brz odgovor - ne isplati se jer ne bi dobio nista - osim moguceg pregrijavanja kartice - u danasnjim igricama ne bi dobio ni frejma vise (mozda jedan )
ZYXY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2002., 10:11   #3
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
To volim kod zyxa NE i gotovo

Brzo, jezgrovitu i bez nepotrebnih detalja i onomatopeja
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 11:24   #4
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Re: clocking g-400

Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Pozdrav!
Brzo pitanje pa možemo dalje: isplati li se clockat matrox g-400 sa 32 rama?
Thx~
Mozes OCati, zasto ne. Cak se i osjeti razlika. Stavis jedan 5cm vent na hladnjak i dignes ga sa 125MHz na 140-150-160MHz, ovisi koliko ti memorija podnosi. Sve se to radi s MTSTU koji mozes skinti i kod nas:
http://www.pcekspert.com/download/index.html#80

Svojevremeno sam svoju G450 32MB DDR digao sa 125MHz na 160MHz (memorija je tada radila na 200MHz, gornja granica) i razlika se vidjela. Nije da ces uspijeti Igrati igrice koje izricito traze HW T&L, ali ces ostale igre moci igrati na rezoluciji vise.

Dali se isplati? Ako nemas para - da. Ali, osiguraj mu hladjenje jednm 5cm ventom ili onim dodatnim ventom za PCI. Ima se toga za kupiti kod nas.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 11:28   #5
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
brz odgovor - ne isplati se jer ne bi dobio nista - osim moguceg pregrijavanja kartice - u danasnjim igricama ne bi dobio ni frejma vise (mozda jedan )
Zacudio bi se koliko se dobije, cak i u najnovijim igricama.
Citiraj:
Originally posted by Paske
To volim kod zyxa NE i gotovo

Brzo, jezgrovitu i bez nepotrebnih detalja i onomatopeja
samo ti to voli, nitko ti ne brani
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 11:50   #6
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Ajd necu ulaziti u dubinu odgovora kolege dpremec-a

ALI !
Napravi jedno - instaliraj neku novu igru (recimo ut2)
pogledaj koliko frejmova imas
instaliraj sve sto cijenjeni kolega navodi i digni klok
opet pogledaj koliko frejmova si dobio

oduzmi/zbroj razliku i stavi je molim te na forum
pa da onda vidimo o kakvim je brojkama/trudu tu rijec
znaci omjer ulozeno dobiveno- na novim igrama
mislim da ce to biti cist dovoljno...
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 12:04   #7
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
Ajd necu ulaziti u dubinu odgovora kolege dpremec-a

ALI !
Napravi jedno - instaliraj neku novu igru (recimo ut2)
pogledaj koliko frejmova imas
instaliraj sve sto cijenjeni kolega navodi i digni klok
opet pogledaj koliko frejmova si dobio

oduzmi/zbroj razliku i stavi je molim te na forum
pa da onda vidimo o kakvim je brojkama/trudu tu rijec
znaci omjer ulozeno dobiveno- na novim igrama
mislim da ce to biti cist dovoljno...
Ma ne pada mi napamet s mojom konfig. uopće pokušavat igrat igre poput ut2, već bi volio da ove malo starije igre, ili manje zahtjevne mogu pokrenit na nekoj reuoluciji, a da ne bude 640x480 i s nekim srednjim detaljima, npr, da mi ne trokaje virutal skipper, age of miutology, rtcw, samo da malo produžim život kompa ....
Inače, konfig mi je: P III 600 (100 FSBA), ta matroxica, Gigabyte bX 2000+ i 128 SDRAM (pc100)
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 12:12   #8
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
jesi li probao kloknut proc ?
sa podizanjem sabirnice - pogledaj na www.overclockers.com u bazi cpu-a - kako stoje stvari
proc ti je definitivno slaba karika - i dosta stvari bi se popravilo sa podizanjem takta istog
Uzgred jesi li razmisljao o nabavci Tualatina - jeftina a VRLO isplatljiva solucija
Inace matroxice i nisu namijenjene bas za igre - al ako zelis lupat po navedenom onda i nije tak lose
definitivno podizi takt i na procu i na grafickoj pa vidi sa cime vise dobijas - ja se kladim na proc
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 12:20   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
Ajd necu ulaziti u dubinu odgovora kolege dpremec-a

ALI !
Napravi jedno - instaliraj neku novu igru (recimo ut2)
pogledaj koliko frejmova imas
instaliraj sve sto cijenjeni kolega navodi i digni klok
opet pogledaj koliko frejmova si dobio

oduzmi/zbroj razliku i stavi je molim te na forum
pa da onda vidimo o kakvim je brojkama/trudu tu rijec
znaci omjer ulozeno dobiveno- na novim igrama
mislim da ce to biti cist dovoljno...
Evo, probao sam kada se pojavio demo UT2003 na svojoj konfi P4 1.8A, 256MB, Matrox G550 (samo nova revizija G400 chipa, nista brze od G400) i zaigrao na 640/480 sa detaljima na low. Igra nija trzala, noramlno sam igrao. Druga stvar sto me igra totalno razocarala.
UT rulz!

Ne vidim cemu tolika mrznja prema Matroxu. OK, G-serija nisu brze grafice za danasnje pojmove, ali pljuvanje:confused:
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 12:35   #10
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by gpremec
UT rulz!

Ne vidim cemu tolika mrznja prema Matroxu. OK, G-serija nisu brze grafice za danasnje pojmove, ali pljuvanje:confused:

Matrox je za mene oduvjek bila vrhunska kartica - al ne gamerska vrhunska nego uredska - advanced
Tak da nikad ne bih pljuvao matrox - mozda ovu pareliu al o tome drugom prilikom

G550 je ipaq puno bolja kartica od 400 tke - tak kazu

Uzgred pogledaj http://www.overclockers.com/tips110/ za podizanje takta proca jer je jako zanimljivo !

Istina ! - ut rula a ut 2 je sljuka
koristim ga samo kao benchmark za graficke kartice
ZYXY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2002., 12:47   #11
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
G550 je ipaq puno bolja kartica od 400 tke - tak kazu
Zapravo, nije znacajno brza od G400.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2002., 17:03   #12
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
nije brza od 400 tke ?!

pa ni matrox nije sto je bio ....


nego uzgred - sto nagura na siroti laptop win2000 ??
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2002., 14:36   #13
aurellie
dezurni lajavac
 
aurellie's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 504
tnt2 m64 default ,RTCW 58fps
dignut vpu za 40 i memorija za 35, RTCW 61 fps

Dobijem 3 fps-a i dodatnih 20° na kartici - isplati li se???
__________________
The machine spirit is with me!
aurellie je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2002., 17:32   #14
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
jesi li probao kloknut proc ?
sa podizanjem sabirnice - pogledaj na www.overclockers.com u bazi cpu-a - kako stoje stvari
proc ti je definitivno slaba karika - i dosta stvari bi se popravilo sa podizanjem takta istog
Danas sam malo eksperimentirao. Da ponovim, konfig je:
P3 600- 100 Mhz FSB
PC 100 mem (128MB)
G-400 32 mb
Maxtor 29 gb 7200rpm
Gigagbyte BX 2000+
Creative Live player!
Matična ploča je šugava i omogućuje samo dizanje FSB-a pomoću jumpera i to mogu birat između 100, 112, 124, 133, 142, 152 MHz.
Bez problema sam digao na 6x112 (672 MHz) sve super stabilno, itd, na 124 MHz FSB-A komp ne želi postat. Niti dizanje voltaže za 10 % (jedino toliko mogu) nije pomoglo. U čemu je problem? Najvjerovatnije u memoriji (Neka Spec tek marka). Što je to isključivanje SBA grafičke i gdje se to radi? Bi li to pomoglo?
Znali neko gdje mogu nać upute kako odvojit p 3 procesor (SECC2 package) od pasivnog venta?
Thx
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2002., 18:30   #15
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by aurellie
tnt2 m64 default ,RTCW 58fps
dignut vpu za 40 i memorija za 35, RTCW 61 fps

Dobijem 3 fps-a i dodatnih 20° na kartici - isplati li se???

to majstore
o tome ja govorim
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2002., 18:38   #16
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Danas sam malo eksperimentirao. Da ponovim, konfig je:
P3 600- 100 Mhz FSB
PC 100 mem (128MB)
G-400 32 mb
Maxtor 29 gb 7200rpm
Gigagbyte BX 2000+
Creative Live player!
Matična ploča je šugava i omogućuje samo dizanje FSB-a pomoću jumpera i to mogu birat između 100, 112, 124, 133, 142, 152 MHz.
Bez problema sam digao na 6x112 (672 MHz) sve super stabilno, itd, na 124 MHz FSB-A komp ne želi postat. Niti dizanje voltaže za 10 % (jedino toliko mogu) nije pomoglo. U čemu je problem? Najvjerovatnije u memoriji (Neka Spec tek marka). Što je to isključivanje SBA grafičke i gdje se to radi? Bi li to pomoglo?
Znali neko gdje mogu nać upute kako odvojit p 3 procesor (SECC2 package) od pasivnog venta?
Thx

Malo pogledaj po brzinama PCI- sabirnica - na koliko si natero takt kad si podigao na 124
U principu mislim al nisam siguran , da je 124 najgora moguca jer dobijas PCI takt preko 40 mhz (treba biti 33), a to ni jedna starija komponenta ne voli (hdd oce riknut - zgubit podatke , graficka kako koja jer je AGP takt duplo veci od pci sto bi iznosilo 2*40 = 80 mhz - pa se ni ne pali itd....)

Lupi ga odmah na 133 jer na oc stranici (dal sam link gore bas na p3 overclocking) , kaze tip da ga je odma puknuo na 133 pa onda terao jos i vise

Memorija DEFINITIVNO TREBA biti 133 - pa budi siguran jer je ona prva koja ce te sprijecavati u nakani - posudi od frenda nekog za probu - isplati se ako ti sve proradi

JEDNO BITNO ako imas INTEL-ovu plocu - onda sve ovo zaboravi jer je poznatoda se intel zastitio od klokanja
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2002., 20:07   #17
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Danas sam malo eksperimentirao. Da ponovim, konfig je:
P3 600- 100 Mhz FSB
PC 100 mem (128MB)
G-400 32 mb
Maxtor 29 gb 7200rpm
Gigagbyte BX 2000+
Creative Live player!
Matična ploča je šugava i omogućuje samo dizanje FSB-a pomoću jumpera i to mogu birat između 100, 112, 124, 133, 142, 152 MHz.
Bez problema sam digao na 6x112 (672 MHz) sve super stabilno, itd, na 124 MHz FSB-A komp ne želi postat. Niti dizanje voltaže za 10 % (jedino toliko mogu) nije pomoglo. U čemu je problem? Najvjerovatnije u memoriji (Neka Spec tek marka). Što je to isključivanje SBA grafičke i gdje se to radi? Bi li to pomoglo?
Znali neko gdje mogu nać upute kako odvojit p 3 procesor (SECC2 package) od pasivnog venta?
Thx
Da vjerojatno je memorija. A isključivanje: gdje si to pročitao ili čuo?
tor je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2002., 00:48   #18
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
Malo pogledaj po brzinama PCI- sabirnica - na koliko si natero takt kad si podigao na 124
U principu mislim al nisam siguran , da je 124 najgora moguca jer dobijas PCI takt preko 40 mhz (treba biti 33), a to ni jedna starija komponenta ne voli (hdd oce riknut - zgubit podatke , graficka kako koja jer je AGP takt duplo veci od pci sto bi iznosilo 2*40 = 80 mhz - pa se ni ne pali itd....)
Lupi ga odmah na 133 jer na oc stranici (dal sam link gore bas na p3 overclocking) , kaze tip da ga je odma puknuo na 133 pa onda terao jos i vise
Memorija DEFINITIVNO TREBA biti 133 - pa budi siguran jer je ona prva koja ce te sprijecavati u nakani - posudi od frenda nekog za probu - isplati se ako ti sve proradi
JEDNO BITNO ako imas INTEL-ovu plocu - onda sve ovo zaboravi jer je poznato da se intel zastitio od klokanja
Nigdje nisam našao o mijenjanju dijelitelja pci/vga takta na mojoj matičnoj ploči Na 133 MHz grafička se uopće ne pali ili dobijam signal da je CPU u kvaru...
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2002., 00:49   #19
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by tor
Da vjerojatno je memorija. A isključivanje: gdje si to pročitao ili čuo?
U dva članaka na pcekspertu- Sideband adressing
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2002., 09:28   #20
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Nigdje nisam našao o mijenjanju dijelitelja pci/vga takta na mojoj matičnoj ploči Na 133 MHz grafička se uopće ne pali ili dobijam signal da je CPU u kvaru...

niti nemas na ploci mijenjanje takta pci/vga
nego samo kazem ako povecavas pci - automatski se dupla agp za pci*2
probao si sa pc 133 memorijom ?
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2002., 14:23   #21
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
niti nemas na ploci mijenjanje takta pci/vga
nego samo kazem ako povecavas pci - automatski se dupla agp za pci*2
probao si sa pc 133 memorijom ?
Danas sam još jednaput probao fsb 133, BTW; kada biram fsb od 133MHZ mogu birat da PCI radi na 33MHz i da radi na 44MHz- naravno odabrao sam 33, ali grafička se opet nije upalila. Memoriju još nisam proba
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 11:05   #22
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
nije brza od 400 tke ?!

nego uzgred - sto nagura na siroti laptop win2000 ??
G450 i G550 su samo nove revizije G400 chipa, brze su za nekih 2-5%, znaci zanemarivo. Uostalom, nije niti za ocekivati da su brze od G400.

Zasto bas Win2000? Jedini Wini koji su uredno prepoznali hardware i instalirali drivere. WinME je prepoznao hardware i imao drivere za isti, ali nije htio raditi s njima. Iako je chipste SIS, a grafika Trident, same firme vec neko vrijeme (godine su u pitanju) ne daju podrsku za iste, tako da nisam mogao instalirati Win95/98. Da ne pricam da nigdje na netu nema podrske, a i sam prijenosnik je no-name (doslovno).
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 12:25   #23
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Danas sam još jednaput probao fsb 133, BTW; kada biram fsb od 133MHZ mogu birat da PCI radi na 33MHz i da radi na 44MHz- naravno odabrao sam 33, ali grafička se opet nije upalila. Memoriju još nisam proba

JOJ !!
REKOH MEMORIJA PRVA !!!
Posudi pa probaj al budi siguran da je pc 133
Ovako gubis vrijeme jer rijetko koja stara memorija oce raditi na 133 taktu .
Starije (citaj prve) su bile pretezno predvidjene za takt 66 (od celerona i starih p2) i 100 mhz (za novije p2)
Te memorije su se dale naterat na 104 i na 112 mhz mislim ali tu im je bila granica i nije bilo proeporucljivo terat iznad toga jer su stvarale velike kolicine gresaka
Ako oces bviti siguran skini memory test (google) - to ti je neka linux aplikacija za burn inn test memorije i buta se sa diskete i tera memoriju do maximuma
Neki kazu da bi test bio uspjesan treba odvrtiti 25 testova za redom pa si odvoji vremena jer jedan krug trajjjeeeeee.
Obicno do 12 testa ti vec izbaci gresku ako memorija nemre zdrzat.
ZYXY je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 18:03   #24
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ZYXY
JOJ !!
REKOH MEMORIJA PRVA !!!
Posudi pa probaj al budi siguran da je pc 133
Ovako gubis vrijeme jer rijetko koja stara memorija oce raditi na 133 taktu .
Starije (citaj prve) su bile pretezno predvidjene za takt 66 (od celerona i starih p2) i 100 mhz (za novije p2)
Te memorije su se dale naterat na 104 i na 112 mhz mislim ali tu im je bila granica i nije bilo proeporucljivo terat iznad toga jer su stvarale velike kolicine gresaka
Ako oces bviti siguran skini memory test (google) - to ti je neka linux aplikacija za burn inn test memorije i buta se sa diskete i tera memoriju do maximuma
Neki kazu da bi test bio uspjesan treba odvrtiti 25 testova za redom pa si odvoji vremena jer jedan krug trajjjeeeeee.
Obicno do 12 testa ti vec izbaci gresku ako memorija nemre zdrzat.
Ma znam, ali nitko neće posudit na jedan dan...
Imam jedno pitanje... 3 prijatelja iz razreda su se pola sata "derali" (više-manje) da mi objasne kako dizanjem sabirnice ne mijenjam brzinu memorije nego samo komunikaciju između kjompjutora i memorije. Znači, po njihovom RAM uvijek radi na svojoj brzini (100, 133, 266,333,...) jedino što se mijenja je veza između kompjutora i memorije. Za clockat brzinu memorije, po njima, treba se mijenjat posebno ta vrijednost (100 Mhz u mom slučaju), a brzina veze sa kompjuterom je uvijek jednaka sabirnici. Ja znam da nije tako ali problem je što je njih trojica i prilično su uvjereni da kod memorije postoje dvije brzine... brzina nekakvog rada tj. nekakve obrade i brzina prijenosa, tj. veze. Ja mislim da je to jedna te ista brzina, tj. da brzina rada ili obrade podataka u memoriji ne postoji jer memorija nikakve podatke ne obrađuje, ona ih samo čuva te je jedino bitna brzina kojom šalje i prima te podatke. Sad da li je ovo točno (što ja tvrdim) u potpunosti zato što su oni uvjereni da su u pravu.
Nisam im se mogao skroz suprostaviti jer ni meni nije potpuno jasno. Memorija i FSB u mom slučaju rade sinhrono, pitanje je kada i u kojem slučaju rade asinhrono. Kako se to namiješta jer ja očito nemam tu opciju... ZAŠTO ja nemam a neke ploče imaju.. zašto uopće se upotrebljava asinhrorni rad kad memorija šalje podatke brže nego što ih sabirnica može primit... malo mi to pojasniti
many thanks from me..
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 20:38   #25
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
tvoji prijatelji nisu bas doma sa materijom...

uglavnom, kod sinhronog rada memorije i sabirnice, takt memorije = fsb. dakle, ako ja vrtim svoj athlon na 10x155=1550mhz, memorija ce raditi na 155mhz-a (ili ako je ddr na 310mhz).

kod asinhronog rada, takt memorije ti ide po formuli fsb*memorijski mnozitelj. sto ce reci ako ti je mnozitelj 3:4 tj. 1.25, onda bi memorija u gornjem scenariju radila na 155x1.25=194mhz (ili ti 388mhz ako je ddr memorija).

tvoje pitanje cemu asinhroni rad memorije od procesora je jako dobro. tu ti ovisi o kojoj se platofrmi radi... za athlone ti je to totalna pushiona jer je njihov fsb 266mhz (ovi na 333 se jos nisu pojavili u prodaji) i od npr. asinhronog rada memorije na 333mhz imas minimalne koristi (konkretno na kt333 chipsetu imas minimalne koristi koje izlaze iz nesavrsenstva via memorijskog kontrolera, pa mu onda ddr333 da mali boost iako ustvari od toga nebi trebao imati nista).

P4 je pak druga prica jer on radi na 4x100 ili 4x133mhz, ili ti na 400 ili 533mhz... tj ima taj quadspeed bus. ddr memorija je pak double speed i jasno postane da tu postoji raskorak u bandwidthu u korist procesora pa je onda zgodno iskoristiti te mnozitelje da se bolje nahrani procesor. ovo bas nisam dobro objasnio ali ne znam kak bi rijecima, verbalno bi to islo puno lakse.
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 21:14   #26
Red_Baron
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 187
Citiraj:
Originally posted by ozren
tvoje pitanje cemu asinhroni rad memorije od procesora je jako dobro. tu ti ovisi o kojoj se platofrmi radi... za athlone ti je to totalna pushiona jer je njihov fsb 266mhz (ovi na 333 se jos nisu pojavili u prodaji) i od npr. asinhronog rada memorije na 333mhz imas minimalne koristi (konkretno na kt333 chipsetu imas minimalne koristi koje izlaze iz nesavrsenstva via memorijskog kontrolera, pa mu onda ddr333 da mali boost iako ustvari od toga nebi trebao imati nista).

P4 je pak druga prica jer on radi na 4x100 ili 4x133mhz, ili ti na 400 ili 533mhz... tj ima taj quadspeed bus. ddr memorija je pak double speed i jasno postane da tu postoji raskorak u bandwidthu u korist procesora pa je onda zgodno iskoristiti te mnozitelje da se bolje nahrani procesor. ovo bas nisam dobro objasnio ali ne znam kak bi rijecima, verbalno bi to islo puno lakse.

OK, nije mi skroz jasno čemu taj quad BUS? 400MHz i 533MHz su ogromne vrijednosti nasuprot AMD-ovim 266, zašto onda nije intel puno brži procesor od AMD-a, ili točnije, zašto Intel platforma nije brža od AMD-ove... No to je druga priča, ovo s hranjenjem sam dosta dobro skužia) Samo jedno pitanje, postoji li mogućnost asinhronog rada na starijim pločama/procesorima kao što je moj. ili drugi primjer, jedan od tih prijatelja ima Celer 900, 9x100 i pc133 memoriju, da li mu ta memorija stvarno radi na 133MHz (kaže da na ploči namješta koju memoriju ima: pc100 ili 133). I JOŠ! jedno pitanje kad ste svi tako voljni.. ako ja sad umjesto mog P 6x100 stavim nekog coppermina od, recimo, 6x133 a ostavim pc100 memoriju odna ću morat spustit sabirnicu na 100, jel tako? (pustimo sad clockanje).....pa će sami procesor radit na 6x100 tj. na 200 MHz manje.... Da li je to stvarno tako?
Red_Baron je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 23:11   #27
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
OK, nije mi skroz jasno čemu taj quad BUS? 400MHz i 533MHz su ogromne vrijednosti nasuprot AMD-ovim 266, zašto onda nije intel puno brži procesor od AMD-a, ili točnije, zašto Intel platforma nije brža od AMD-ove... No to je druga priča, ovo s hranjenjem sam dosta dobro skužia) Samo jedno pitanje, postoji li mogućnost asinhronog rada na starijim pločama/procesorima kao što je moj. ili drugi primjer, jedan od tih prijatelja ima Celer 900, 9x100 i pc133 memoriju, da li mu ta memorija stvarno radi na 133MHz (kaže da na ploči namješta koju memoriju ima: pc100 ili 133). I JOŠ! jedno pitanje kad ste svi tako voljni.. ako ja sad umjesto mog P 6x100 stavim nekog coppermina od, recimo, 6x133 a ostavim pc100 memoriju odna ću morat spustit sabirnicu na 100, jel tako? (pustimo sad clockanje).....pa će sami procesor radit na 6x100 tj. na 200 MHz manje.... Da li je to stvarno tako?
intel nije puno brzi jer ima bijedan l1 cache i uzasno dugacak pipeline... i jos stosta. razlika u arhitekturi izmedju athlona i p4 je tolka da se nemre uzeti samo jedna stvar kao sto je brzina busa...

na i815e i nekim via plocama postoji mogucnost asinhronog rada memorije... dakle odgovor je da.

i na drugo pitanje je odgovor da... osim ukoliko nemas srece da ti je pc100 memorija jako kvalitetna pa radi i na 133mhz bez beda.
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2002., 23:34   #28
ZYXY
Premium
 
ZYXY's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Originally posted by Red_Baron
Ma znam, ali nitko neće posudit na jedan dan...
Imam jedno pitanje... 3 prijatelja iz razreda su se pola sata "derali" (više-manje) da mi objasne kako dizanjem sabirnice ne mijenjam brzinu memorije nego samo komunikaciju između kjompjutora i memorije. Znači, po njihovom RAM uvijek radi na svojoj brzini (100, 133, 266,333,...) jedino što se mijenja je veza između kompjutora i memorije. Za clockat brzinu memorije, po njima, treba se mijenjat posebno ta vrijednost (100 Mhz u mom slučaju), a brzina veze sa kompjuterom je uvijek jednaka sabirnici. Ja znam da nije tako ali problem je što je njih trojica i prilično su uvjereni da kod memorije postoje dvije brzine... brzina nekakvog rada tj. nekakve obrade i brzina prijenosa, tj. veze. Ja mislim da je to jedna te ista brzina, tj. da brzina rada ili obrade podataka u memoriji ne postoji jer memorija nikakve podatke ne obrađuje, ona ih samo čuva te je jedino bitna brzina kojom šalje i prima te podatke. Sad da li je ovo točno (što ja tvrdim) u potpunosti zato što su oni uvjereni da su u pravu.
Nisam im se mogao skroz suprostaviti jer ni meni nije potpuno jasno. Memorija i FSB u mom slučaju rade sinhrono, pitanje je kada i u kojem slučaju rade asinhrono. Kako se to namiješta jer ja očito nemam tu opciju... ZAŠTO ja nemam a neke ploče imaju.. zašto uopće se upotrebljava asinhrorni rad kad memorija šalje podatke brže nego što ih sabirnica može primit... malo mi to pojasniti
many thanks from me..
ti tvoji iz razreda su stvarno "jeleni" kak bi ja rekao
zalosno je da toliko malo znaju ,
covjece a mi stari konji vucemo znanje jos od dos-a
kolega je rekao da ni ja ne bi bolje
ZYXY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na