Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.04.2013., 18:46   #1
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
(riješeno) Laptop se gasi

Pozdrav!

Ovako, imam problem s Toshiba P300-135 laptopom, starim nekih 5 godina. Unutra je T5550 procesor i ATI 3470 grafička, znači nije integrirana grafika. Nakon 4 godine, laptop sam odlučio očistit, pa sam ga skroz raskopo, međutim pri skidanju hladnjaka i grafičke, skužio sam da koristi termalne jastučiće, a ne pastu za grafičku. Budući nisam imao jastučiće tada, stavio sam pastu i na procesor i na grafičku i vratio nazad i naravno da se pregrijavao i gasio.

Nakon toga sam kupio jastučiće i stavio ih na grafičku di i trebaju bit i neko vrijeme se gasio, a nakon toga je počeo radit normalno i nije se niti malo pregrijavao, pratio sam temperature stalno. Međutim, ventilator često zna radit glasno iako se ne pregrijava. I tako zadnjih skoro godinu dana radi bez gašenja, normalno.

E sad, jučer sam ga odlučio opet očistit i formatirat disk i sve ponovo dić jer se dosta usporio. Sve sam lijepo očistio i nanio nove paste, te sam vidio da su oni jastučići normalno utisnuti (znači da imaju dobar kontakt) i da je pasta isto imala dobar kontakt. Nakon vraćanja svega nazad, opet isti problemi. Znači laptop se pri dizanju windowsa zna odjednom izgasit. Ali, ne pojavi se blue screen pa se ugasi, nego se samo isključi, ko da je neko išteko kabel. Provjerim i nije uopće pregrijan. Ali opet, većinu vremena radi normalno, digne windowse i nema nikakve naznake pregrijavanja ni gašenja.

I sad pokušavam dić nove windowse. Ubacim CD, bootam sa CD-a i prije nego mi dođe do onog Install Windows, opet se ugasi (a prilikom toga ventilator opet radi na max, iako laptop ispod nije vruć). Pa sam probo napravit bootabilni USB, i krenem opet, čak mi je došo do izbora verzija Windowsa i pustio sam ga tamo par minuta i opet se ugasio. Znači izdržo je napore, došo do tog menija, nisam ništa diro i ugasio se. Sad ga upalim opet normalno, uđe u Windowse i radi bez greške. Ali čim oću bootat s cd-a ili usb-a nove windowse, opet se ugasi.

I još jedna stvar, čim probam uć u BIOS, dakle tipkom F2, uđe u BIOS, i mogu tamo raditi, međutim maksimalno pola minute otprilike. U BIOS-u cijelu vrijeme radi ventilator na max, kao da mu je to neki veliki napor i odma se ugasi nakon pola minute. Znači ne resetira, nego ugasi. Ali ako ne odem u BIOS, nego upalim laptop normalno, uđe u Windowse bez problema i radi normalno. Stvarno mi nije jasno.

U čemu je problem? Da je do pregrijavanja, pa dao bi mi blue screen i resetiro se, jelda? Ovo ko da neko išteka strujni kabel, a provjeravo sam, ne gubi kontakt na adapteru, a isto se dešava i kad je baterija uštekana i bez nje.

Zadnje izmijenjeno od: marke. 26.04.2013. u 19:04.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 19:29   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
http://www.almico.com/sfdownload.php
prvo sa njim provjeri temperature, ne na osjećaj jel laptop vruć ili ne, jednom sam čak imao situaciju da je senzor za temperaturu davao krivu vrijednost.

2. pogledaj u C:\minidump jel ima koji bsod tu, nadalje u Control Panel>Administrative tools>Event Viewer, pogledaj jel za koji od hardwarea baca grešku koju tj error, bit će ti Critical errora da je se ugasio neočekivano, to ignoriraj znaš i sam to

3. probaj ako možeš sa memtestom86 sa Hiren Boot CD-a provjerit ram, to je neka standardna provjera koju uvik vridi napravit

4. moguće da je do nekog kondenzatora, oni inače najčešeće crknu nakon godina rada

5. isto je realna opcija da su se spojevi matične i grafičke odvojili zbog pregrijavana koja su se prije događala, to zahtjeva reballing(500 kn, nije baš da se isplati) ili grijanje pištoljem na vrući zrak(nije baš trajno rješenje)
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2013., 13:38   #3
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
1. Što se tiče temperatura, nisam samo na osjet provjeravao, nego u Everestu, i grafička je u idle-u oko 50-52°C, a procesor oko 47-48°C. Evo screenshot u trenutku dok nešto radi, pa su se malo digle temperature:



Ali i da su temperature problem, onda bi se gasio i u windowsima pod naporima, a ne samo dok pokušavam učitat Windows 7 boot CD ili dok radim memtest. Dakle, evo i danas, radim memtest i prolazi sve ok do jednog trenutka kad se samo zgasi. Probo sam tri puta i sva tri puta se zgasio. Pokušam s Windows instalacijskim DVD-om, pokrene ga, ali negdje u tom procesu se zgasi, svaki put. Ali evo, kad uđem u Windowse, radi bez greške, bez gašenja. Nije mi to jasno.

2. U Windows folderu uopće nemam minidump folder i naparavio sam search C:\-a za "minidump", ali ništa nije našo. Jel to znači da ništa nije zabilježio?



3. Za memtest sam napiso već. Pokrenuo sam ga tri puta i išo je normalno sve dok se nebi samo zgasio, bez ikakvog bsod-a, samo instantno isključivanje.

4. Ovo bi mogao provjerit kad ga opet raskopam. Kako to skužim? Jel se vidi to golim okom, da su se napuhnuli ili procurili ili što?

5. Iskreno sumnjam da je ovo problem, jer zašto onda normalno radi u windowsima i pod svim naporima, a gasi se samo kad pokušavam napravit boot s nečeg drugog.

EDIT: Još samo da provjerim taj Event Viewer, ali sad upravo istražujem kako se on koristi i šta mogu iščitat iz njega. Ali čisto sumnjam da je tamo nešto pametno zapisano, jer se ne gasi dok je u Windowsima ili dok pali windowse, nego u već opisanim situacijama.

Zadnje izmijenjeno od: marke. 27.04.2013. u 13:48.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 16:25   #4
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Evo ovako, sad sam pokrenuo preko CD-a memtest86 i ugasio se za nekih pola minute. Nakon toga sam pokrenuo ga opet još dva puta, znači ukupno tri puta i svaki put se odma zgasio nakon pola minute.

Onda sam ubacio bootabilni stick s Windowsima i pokrenuo s njega, ugasio se pri onom prvom "Windows is loading files", pa sam još jednom probo i isto tako se odma zgasio.

Onda sam izvadio sve i išao na normalno pokretanje windowsa i ugasio se pri Welcome screenu, pa sam ga upalio, ugasio se opet i tako ukupno 4 puta. Dakle iz 5. pokušaja je ušao u Windowse. I sad u Windowsima radi normalno i nema šanse da se zgasi kolko god ga opteretim. Ali očito je ovaj put jedva i ušo u Windowse jer ga je "izmučilo" ono gašenje zbog memtesta i bootable usb-a.

To se sve desilo između 16:02 i 16:11, ali evo što je Event Viewer zabilježio, skoro ništa. Samo jedan critical error u 16:11, unexpected shutdown i to je to.



Kaj sad? Jel postoji još neki način da softverski otkrijem šta mu je? Jer izgleda da od ovog gašenja on ništa ne zapisuje, što mi je i logično, jer se on ne resetira, nego baš ugasi, ne izbaci nikakav blue screen niti išta.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 16:51   #5
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
nešto si ti krivo posložio kod rastavljanja, ja bi na tvom mjestu sve raskopo i ispočetka, recimo grafulja ima onaj "čudni" konektor i mora sjest kako treba, dvdrw isto, možda sata konektor na mbo/hardu nije dobro zaštekan, sve bi ponovo presložio...
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2013., 11:01   #6
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
preslozio sam vec 70 puta, sve uvijek provjerim, sve je di treba bit. Rastavit cu opet pa pregledat kondenzatore.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2013., 21:44   #7
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ne, ne i ne. Evo, ponovo sve presložio, počistio i neće. Danas sam čak imo i više uspjeha, uspio sam pokrenut instalaciju windowsa, i ona prva točka (copying installation files ili tako nešto) je došla do 80% i ugasio se. Još sam par puta probo i nikad tako "daleko" nisam stigo. Međutim, sad je problem što mi je formatiro particiju i sad više ne mogu ni uć u one stare instalirane windowse, tako da je sad laptop doslovce neupotrebljiv.

Evo ovdje slika, kako sam ga rastavio i pripremio za sastavljanje. Dakle, procesor nema lufta i na njega sam namazao pastu (Arctic Ceramique). Grafički čip ima lufta i tu sam stavio termalni jastučić od 1,5mm:


Zatim sam na to stavio cijeli heatsink. Na grafičku karticu sam stavio isto termalne jastučiće od 1,5mm na glavni čip i na memorijske čipove. Ovaj jedan jastučić je osto tak zalijepljen od skidanja na kartici. Ove ostale sam poslagao na heatsink.


Kad sam to vratio nazad, provjerio sam i sve je imalo dobar kontakt, konektor grafičke je ušao skroz bez problema. Sve ostalo je vraćeno kako je bilo, sve je kao i prvi put. Jedino što se ne sjećam gdje su bili jastučići, a gdje pasta. Ali budući da procesor ima kontakt s hladnjakom, tu nema potrebe za jastučićem, ali kod grafičke ima lufta i tu su očito bili jastučići. Međutim, ne znam jel ih bilo toliko ili manje i ne znam koje su debljine bili.

Ima li netko ovdje voljan pomoći mi? Mislim, stvarno pomoći, fizički, da mu donesem laptop (već rastavljen da se ne mučite s tim), ili da dođete do mene (Novi Zagreb) pa da mi pomognete jer ja ovo više ne kužim. Naravno da bi platio uslugu. Ili netko ko ima slične dijelove da isprobam s njima pa tako skužim koji ne valja:
Procesor: Intel T5550
Grafička: ATI HD3470
Rami: DDR2 2 GB 667 MHz

Ili da mi preporučite neki servis koji mi to može rješit? Ovo je stvarno hitno, jer starci nemaju sad nikakav kompjuter niti laptop i svaka je pomoć dobrodošla. Hvala unaprijed.

Zadnje izmijenjeno od: marke. 29.04.2013. u 22:05.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2013., 21:49   #8
Hadrian
Registered User
Moj komp
 
Hadrian's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Vojvodina
Postovi: 22
Jesi li dobro očistio onaj deo gde izduvava vazduh? Uzmi usisivač i dobro usisaj taj deo (ili ako imaš kompresor). Kod mene na MSI je bilo zapušeno od prljavštine i isto tako se gasio.
Hadrian je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2013., 22:03   #9
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ma jesam, to je počišćeno još prvi put, to je bio i razlog rastavljanja. Fakat nema prašine tamo. Evo sad pokušavam instalirat Windowse opet i opet se zgasi na Expanding Windows Files, znači nekih 4-5 minuta rada, što znači da radi dosta dulje nego prije par dana. Isto tako, do danas, kad god bi ga upalio, odma bi ventilator vrtio na maksimumu. Sad ne, vrti lagano, pa se pojača kad krene boot sa usb sticka, i vrti na nekih 80%, ali ne pojača se nikad do kraja. Pipam s donje strane i doslovno je hladno, nije uopće toplo i ventilator bi se pojačo da je.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2013., 22:40   #10
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
eto, više ti se laptop ne gasi
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2013., 13:01   #11
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Istina, ne gasi se. Još jednom i ovim putem veliko hvala. Da obavijestim ljude ovdje koji su pokušali pomoć, izgleda da su moji thermal padovi jako loši, s ebaya kupljeni ali ne valjaju, pa smo zamijenili glavni na grafičkoj i sad radi. Ali, još je jedan sumnjivac, a to je flat kabel od touchpada, on isto ne valja, pa smo ga izvadili. Tako da sad na kraju ne znam jeli se gasio zbog loše žvake na grafičkoj ili je pak taj flat kabel radio kratki spoj i gasio ga. Ili oboje.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2013., 15:35   #12
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
probao sam one thermalpade što si ostavio staviti na svoj lap..katastrofa
grafika je u leru bila na 72° vratio stari iz one cd kutijice i temp nije išla preko 45 u leru, dalje nisam testirao...
kablić od touchpada je sigurno radio probleme ali i thermali su žnj klasa. najbitnije je da sad sve radi kako treba
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na