Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2012., 01:00   #1
Gizm0
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Baška, Otok Krk
Postovi: 23
WD Caviar Green 3 TB

Što se navedenog harda tiče, vidim da ima 2 modela u ponudi, a to su 30EURS i WD30EZRX. Kakvi su po vama ti hardovi i koja je razlika između ta 2 modela, jer imam u planu uskoro (kroz mjesec dana) kupit novi hard, a treba mi tako velik hard najviše zbog HD filmova. Da li mi se isplati to uzet, ako se isplati, koji model uzet?
Gizm0 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2012., 09:23   #2
shrek00
Premium
 
shrek00's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Uzmi jeftiniji,nema razlike
shrek00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2012., 23:24   #3
Gizm0
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Baška, Otok Krk
Postovi: 23
čak su i cjene indentične ^^
Gizm0 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2012., 23:26   #4
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
EURS model je zapravo AV-GP model, napravljen za 24x7 rad, tipa snimanje sa nadzornih uredjaja.

Odlikuju ga nesto bolje performanse, godinu dana duza garancija, ali i ~100 kn veca cijena.

Osobno, dao bih 100 kn ekstra za godinu dana garancije.

Pregled razlike u performansama ovdje.

Imaj na umu da se unazad dvije godine, otkako je izdan WD20EARX model, dosta korisnika zali na agresivno parkiranje glava Green modela (tzv. LCC problem), koje smeta nekima i koje ide do toga da se takav event oznacava u SMART atributima i (navodno) reducira vijek trajanja diska.

Koliko je istine u tome i da li zaista ljudima umiru diskovi zbog ovoga, tesko je reci, ali cinjenica stoji da SMART to registrira i da se WD ponasa(o) dosta eraticno (savjeti koji su dali Linux korisnicima su neprocjenjivi i zapravo nestvarni) da bi na kraju reagirao izdavanjem WDIDLE3 programa s kojim se flasha firmware diska i ovo ponasanje moze kontrolirati. Nazalost, nakon primjene patcha, neki ljudi su prijavili dramatican pad performansi diska.

Detalji o tome, ovdje.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 07:51   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Da, WD zelenaši uz sve svoje prednosti su se pokazali prilično problematični. Osjetih na svojoj koži, od 4 komada (2x2 TB, 2x1 TB) svi su osim jednog završili na reklamaciji
U svakom slučaju, što god da uzimaš - uzmi onog s dužom garancijom.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 14:17   #6
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@quantom... svaka cast na poznavanju i pracenju problematike greenova!

kojim si povodom to isao kopat toliko duboko da mi je znati!?
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 14:23   #7
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Pa nista posebno - htio sam kupiti 2 TB verziju, ali sam naisao na LCC probleme i odustao, osobito kad sam vidio da im je garancija samo 2 godine.

Navodno je 3 TB Red (WD30EFRX) jako dobar uz vecu garanciju, ali je i prilicno nov te nisam nasao da se itko tuzio na LCC. Naravno, to ne znaci nista, ali cinjenica da je price premium za 1 dodatni TB (u odnosu na 2 TB) za mene prevelik, pa sam odustao i od njega.

Moje novce uz takvo ponasanje nece dobiti - kad snize cijene za jedno 30-50%, onda cemo pricati.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 15:05   #8
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
ma osobno nemam uopce iskustva sa novim serijama mehanickih diskova unatrag jedno 2-3 godine. Samo sam povremeno znao cuti zalopojke i to je sve, a vidim da ni sam ne uzgajas u kompu farmu wdovih zelenka, pa zato komentiram

O cijenama da ne pricam, uopce ne znam kako se krecu, ni otprilike (bez da pogledam na nabavu prije).

Morat cu obnovit gradivo malo cini se, na svim razinama..

(moji wdi rade k'o urice za sad i imaju onu nesuvislu garanciju jos pa ne brinem, kuc kuc kuc o suplje [glavu])
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 16:12   #9
Gizm0
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Baška, Otok Krk
Postovi: 23
I šta kažete da uzmem zelenka ili da potražim srecu negdje drugdje? ^^
Gizm0 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 20:52   #10
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
ma osobno nemam uopce iskustva sa novim serijama mehanickih diskova unatrag jedno 2-3 godine. Samo sam povremeno znao cuti zalopojke i to je sve, a vidim da ni sam ne uzgajas u kompu farmu wdovih zelenka, pa zato komentiram

O cijenama da ne pricam, uopce ne znam kako se krecu, ni otprilike (bez da pogledam na nabavu prije).

Morat cu obnovit gradivo malo cini se, na svim razinama..

(moji wdi rade k'o urice za sad i imaju onu nesuvislu garanciju jos pa ne brinem, kuc kuc kuc o suplje [glavu])
Ma nije farma - imam Spinpoint F3 1 TB, sjajni 2.5'' WD5000BPKT Black od 500 GB i stari Maxtor DiamondMax od 300 GB; htio sam se jeftino dokopati opscene kolicine prostora te na taj nacin izbjeci razmisljanje o ciscenju diskova, ali uz ovakve stvari, nije mi to sila.

Cijene su jos uvijek prebezobrazne, IMHO - iskoristavaju poplave u Tajlandu maksimalno (plus uobicajena pohlepa domacih trgovaca), ali alternative za masovni storage nema; sto bismo trebali koristiti, opticke diskove? Pa to je zivi cirkus.

Citiraj:
Autor Gizm0 Pregled postova
I šta kažete da uzmem zelenka ili da potražim srecu negdje drugdje? ^^
Drugdje? Tesko ces naci ista drugo u tim gabaritima, barem ne u RH - Seagate-a ako i nadjes, platit ces masno (Constellation od 2 TB kosta oko 1500 kn, koliko vidim i to govorimo o obicnoj SATA3 verziji), a ostalih u tim velicinama i nema.

Ako ti nije za glavu, ja ne bih uzeo, no ako jest, mislim da si ok sa Greenom sve dok ga ne koristis kao sistemski disk (osobito ne pod Linuxom), vec kao cisti storage. Ako ga uzmes, samo povremeno prati kretanje LCC atributa i vidi kako ti se ponasa. Mislim da mu je garantirano 300 000 ciklusa, nakon toga se pali SMART warning, ali opet to nije znak da ce disk umrijeti odmah (ili ikada).

Naravno, garancija od 2 godine nije bas neka sreca, ali....kao sto rekoh, u tim dimenzijama, ja ne vidim puno izbora. Ili uzimas WD ili ne uzimas nista, nazalost.

BTW, ako uzimas 3TB WD-a, onda nemoj uzeti WD30EURS, vec svakako WD30EFRX. Review ovdje.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2012., 21:07   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Drugim riječima ako ako tko uzima Greena najbolje ga je strpat u ladicu i povremeno palit te ga punit podacima. De facto pasivni storage.

Inače i ja sam nešto ogledo 3 TB verzije al nekak puno para, nije mi za glavu i ta nesretno kratka garancija .... .

Nekad je 5 godina za HDD bio standard i bilo je svih proizvoođača u svim veličinama na tržištu.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 21:46   #12
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Eto, izasli i novi WD 4 TB - cijene popularne
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 21:56   #13
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Eto, izasli i novi WD 4 TB - cijene popularne
da nije to onaj Hitači rebrandirani ?

EDIT: nije, Hitači ima 4x1TB ploče u sebi, ovaj ima 5x800GB.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 22:16   #14
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Izašao je, ali neće tak brzo kod nas, a i kad dođe, koštat će mnogo... -ali ipak SVIĐA MI SE
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2012., 23:47   #15
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
EURS model je zapravo AV-GP model, napravljen za 24x7 rad, tipa snimanje sa nadzornih uredjaja.

Odlikuju ga nesto bolje performanse, godinu dana duza garancija, ali i ~100 kn veca cijena.

Osobno, dao bih 100 kn ekstra za godinu dana garancije.

Pregled razlike u performansama ovdje.

Imaj na umu da se unazad dvije godine, otkako je izdan WD20EARX model, dosta korisnika zali na agresivno parkiranje glava Green modela (tzv. LCC problem), koje smeta nekima i koje ide do toga da se takav event oznacava u SMART atributima i (navodno) reducira vijek trajanja diska.

Koliko je istine u tome i da li zaista ljudima umiru diskovi zbog ovoga, tesko je reci, ali cinjenica stoji da SMART to registrira i da se WD ponasa(o) dosta eraticno (savjeti koji su dali Linux korisnicima su neprocjenjivi i zapravo nestvarni) da bi na kraju reagirao izdavanjem WDIDLE3 programa s kojim se flasha firmware diska i ovo ponasanje moze kontrolirati. Nazalost, nakon primjene patcha, neki ljudi su prijavili dramatican pad performansi diska.

Detalji o tome, ovdje.
Na linuxu moze i bez flashanja:
http://idle3-tools.sourceforge.net/

Uzet cu jedan pa cu probati kako radi, jer alternativa je Seagate 1 godina garancije, isto po netu se hrpa ljudi zale na njih. Uzasan je ovaj duo pol proizvodaca, stvarno zalim za Samsungom i Hitachijem to su bili daleko bolji diskovi od ovih poluproizvoda.

http://www.overclock.net/t/1258922/s...-screech-click

Ili pricekati jos malo "Red" verziju, Black je preskupa, a Red bi bila taman tu negdje.

Jedan EARS 1.5TB
193 Load_Cycle_Count 0x0032 169 169 000 Old_age Always - 93487
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Bono. 08.10.2012. u 00:04.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 14:02   #16
Gizm0
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Baška, Otok Krk
Postovi: 23
Vidim da sad ima u ponudi WD RED od 3 GB i da imaju 5 god garanciju, primjetio sam da je vec neko vrijeme u ponudi kod nas. Ima li ko kakvih iskustva ili neka dobra saznanja?
Gizm0 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 14:37   #17
shrek00
Premium
 
shrek00's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Garancija je 36 mjeseci na RED iliti 3 godine, jedino Enterprise serija ima 5 godina
shrek00 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 14:42   #18
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor shrek00 Pregled postova
Garancija je 36 mjeseci na RED iliti 3 godine, jedino Enterprise serija ima 5 godina
sad sam pogledao na linksu i kod njih piše jamstvo 60mj.
http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-dis...kl=051.510.217
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 15:31   #19
shrek00
Premium
 
shrek00's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Na stranicama od WD-a piše 3 godine,jedino ako Links na svoju ruku ne daje još dvije
shrek00 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2013., 19:27   #20
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ima tko kakvih iskustava s ovim crvenim od 3 TB? Jel kupovao tko to u Linksu možda? Jel 5 ili 3 na kraju, mislim jasno mi je da je 3 po proizvođaču ali ako tko ima inf. iz prve ruke .... naime razmišljam o kupnji jedno pa ono ...
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2013., 19:36   #21
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Ja sam ga kupio prije par dana i stavio ga u NAS - prilicno sam zadovoljan i s NAS-om i s diskom. Disk radi vrlo tiho i optimiran je za sekvencijalni dohvat i 24/7 rad, no posto ga trenutno trosim na samo 100 Mbit/s mrezi, ne mogu reci vise o performansama.

Garancija je 36 mjeseci, kao sto je netko tu rekao samo EP serija diskova ima 60. Mislim da je 36 mjeseci sasvim dovoljno i pristojno.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2013., 21:13   #22
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Ja sam ga kupio prije par dana i stavio ga u NAS - prilicno sam zadovoljan i s NAS-om i s diskom. Disk radi vrlo tiho i optimiran je za sekvencijalni dohvat i 24/7 rad, no posto ga trenutno trosim na samo 100 Mbit/s mrezi, ne mogu reci vise o performansama.

Garancija je 36 mjeseci, kao sto je netko tu rekao samo EP serija diskova ima 60. Mislim da je 36 mjeseci sasvim dovoljno i pristojno.
Nadam se da ce pod Linuxom biti bolji od green serije koja je bila katastrofalna.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na