Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2008., 10:45   #1
hrabar.dabar
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 46
Ubuntu/Win XP grafička problem

Bok svima!

Ubuntu mi je radio savršeno. Promijenio sam grafičku jer su mi se neki video clipovi trzali, a nije mogla čak podnijet ni one visual efekte u Ubuntuu. Radi se o kartici Geforce MX 200 sa 32 MB memorije.

Stavio sam novu, ATI Radeon 9000. Ubuntu ju nikako ne prepoznaje, i mogu radit isključivo u low graphic modu. Googlao sam i naišao na stranicu http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubu...allation_Guide . Napravio sam po prvoj varijanti i nije uspjelo. S tim da sam ignorirao liniju "Make sure the restricted repository is enabled in /etc/apt/sources.list or this guide will not work! " jer ne znam gdje to provjerit. Početnik sam apsolutni.

Također, grafička mi se ne ponaša dobro ni u Windowsima XP.

Ako netko ima preporuku kako riješit ovaj problem sa driverom ili ima preporuku za grafičku karticu (da je mogu kupit za 200-tinjak kuna max, može i polovna) , slobodno javite.

Unaprijed hvala!
hrabar.dabar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2008., 11:28   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Digni synaptic i upiši "ati" ili (ako tamo nema) odi na atijeve stranice pa nađi paket za ubuntu/debian...

Što se windowsa tiče - deinstaliraj ati i nvidia drivere (ako nisi), driver clenener, pa ccleaner pa onda instaliraj catalyste...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2008., 11:58   #3
hrabar.dabar
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 46
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Digni synaptic i upiši "ati" ili (ako tamo nema) odi na atijeve stranice pa nađi paket za ubuntu/debian...
Prvo, puno hvala!

Probao sam sa synapticom. Tamo ima tisuće paketa. Našao sam jedan koji ima naziv "radeon" u sebi, ali kaže da je već instaliran. Otišao sam na stranice ATI-a i skinuo file koji završava sa .run. Ne znam s čim to pokrenut. Probao sam u konzoli "./datoteka.run" ali neće.

Glede Win. Ovaj driver cleaner se plaća. Jel znaš možda gdje ima neka besplatna verzija ili da nema spywarea?
U Win XP me muči to što mi se već jednom srušio komp sam od sebe, a nije se rušio prije tih drivera od ATI-a i svaki put kad se starta onaj njegov Catalyst izrazito iritantno ostanem bez slike na par sekundi.
hrabar.dabar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2008., 12:24   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Driver Cleaner
http://downloads.guru3d.com/Driver-C...nload-745.html

Trebalo bi ići sa "sudo sh ./imedrivera.run", a možda prije treba dodati --configure dakle "sudo sh ./imedrivera.run --configure" pa probaj tako, možda ćeš morati u konzulu ići i ubit gui prije nego prođe...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2008., 13:27   #5
hrabar.dabar
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 46
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Driver Cleaner
http://downloads.guru3d.com/Driver-C...nload-745.html

Trebalo bi ići sa "sudo sh ./imedrivera.run", a možda prije treba dodati --configure dakle "sudo sh ./imedrivera.run --configure" pa probaj tako, možda ćeš morati u konzulu ići i ubit gui prije nego prođe...
Glede Win XP, deinstalirao sam, pa sa driver cleaner, pa ccleaner, pa reinstalirao driver, pa opet ostanem bez slike na par sekudi prilikom startanja windowsa. Navodno je to tipično za ATI. Al nema veze, stavio sam da mi se onaj catalyst ne pali sa startupom (services) pa sad valjda neće bit toga. Kako god, to sad oke radi, samo se nadam da mi se neće rušit.

Glede Ubuntua. Evo što mi napiše kad pokrenem naredbu "sudo sh ./ati-driver.run"

Creating directory fglrx-install
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.28.8............................
-e ==================================================
-e ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
-e ==================================================
Detected configuration:
Architecture: i686 (32-bit)
X Server: unable to detect
Removing temporary directory: fglrx-install


I to sam našao po tristo foruma da ljudi zapnu na tom. Javi im se greška sa tim X Severom. Ja neam pojma šta je to.

I još mi je nešto palo na pamet. Ja nisam deinstalirao drivere za Geforce karticu koja je bila prije. Samo sam uštekao novu i počeo radit s njom. Ne znam da li se Ubuntu treba kompletno reinstalirat radi toga ili to nema veze? Moje je mišljenje da ne treba, ali da ne postoje pravi driveri za Ati Radeon 9000 za Ubuntu.
Čak postoji nekoliko verzija (točnije 4) ugrađenih drivera za ATI 9000, ali ni s jednom neće radit.
Skinuo sam i s ATIjeve službene stranice drivere pa se javlja ova greška gore. Uglavnom, po forumima nisam uspio nać nikoga tko je riješio ovaj problem.

Savjeti?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 04.11.2008. u 13:40.
hrabar.dabar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2008., 13:49   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nebi ti mogao dalje pomoć oko confanja ati drivera pod linuxom jer sam ja imao posla samo sa jedom x550 na linuxu i to na suseu i radilo je sve više manje ok ali ati linux podrška nkad nije bila na glasu kao bog zna što...
x server ti je u biti GUI, u suseu se to zaobilazilo tako da se ubilo istoga otišlo u konzolu i tamo oderalo instalaciju i poslje konfiguraciju preko saxa ali na ubuntuu to nisam radio, osim toga on ima malo drugčije te konzole složene nego što su na većini ostalih distri tako da neznam kako točno kod njega možeš to rješit, bar ne napamet, morat ćeš pričekat da ti se javi neko ko je to radio...

Što se windozera tiče ja bi rekao da nađeš neke catalyste koji nemaju tj da ga se može deselektirati i da umjesto njega sa ati toolom radiš podešavanje iako ako ti samo "kvrcne" monitor na bootu to je normalno i nebi trebalo biti problema u radu radi toga, IMHO ako je stabilno ne diraj...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2008., 01:12   #7
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Moja preporuka ti je da si ubodes novu grafu. Ati 9000 je jaaako slaba i neznam bas kolko bi si pomogo s njom. Pa vec za 100-150kn si upiknes nesto pet puta jace, kakvu rabljenu nvdidiju 6600/6800 bi bilo idealno. Od atijevih, neznam, ja sam neko vrijeme imao 9800pro i radila je ok sa ubuntuom.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2008., 09:09   #8
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
A zašto ne instaliraš fglrx driver preko synaptica...ili još jednostavnije-restricted drivers managera (ili tak nekak)...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2008., 13:51   #9
hrabar.dabar
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 46
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
A zašto ne instaliraš fglrx driver preko synaptica...ili još jednostavnije-restricted drivers managera (ili tak nekak)...
E ovako. Probao sam sve živo, probao sam stavit Envy. On je instalirao driver s kojim mogu rezoluciju stavit na maksimalno 800x600. Vratio sam si staru karticu Geforce MX 200. Nakon toga nisam znao vratit drivere od toga.
Stavio sam novi Ubuntu 8.10. Sve prepoznao automatski.
Hvala na pomoći!
hrabar.dabar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na