Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.10.2021., 18:31   #5971
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Dok sam gledao za "tamo neki Fritz"
ugledao nešto interesantno za ove starčiće Windows 98 Emergency Boot Disk > https://www.mengelke.de/Projekte/Win98EBD
ima sličnih al ovdje je utrpao svašta nešto
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 18:32   #5972
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
ALI, tu razlika nažalost prestaje. Idete na web? Isto kao prije...
Ako program nije instaliran na mehaniku a Win na SSD razlika je nebo i zemlja.


Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Učitavate veliki program sa druge particije? Isto kao i prije...
Druga particija SSDa ili drugi (mehanički disk)? Definiraj veliki program al rezultat je otprilike kao i gore, nebo i zemlja.


Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Pa ČAK i kad pokrenem GTA Vice City, sa tonom modifikacija, pluginova opet ista stvar, traje kao i na mehaničkom pogonu.
Isto ne može trajat nikako, jedino da nam snimiš dva videa mehanika vs ssd pa da vidimo i mi to isto.

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Možda nekome tko radi (za novce) na kompu ili nema vremena čekati par minuta više-manje može prepoznati i vidjeti bolje kvalitete SSDa, ali nažalost ja nisam jedan od njih. Šteta, za ovu lovu sam mogao dobiti punih 1TB na dobroj staroj mehanici...
Zanimljivo kak ti ne vidiš a 30-40 ljudi kojima sam klonirao mehaniku na laptopima, dakle sve ostaje identično osim jelte diska kažu da ne mogu vjerovat koja je to razlika, ljudi od 30-60 god.
Rekorder je imao 20GB veliki .pst file i na mehanici se outlook otvarao 2-3 min, na ssdu 10ak sekundi.

E sad...
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 19:15   #5973
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ako program nije instaliran na mehaniku a Win na SSD razlika je nebo i zemlja.




Druga particija SSDa ili drugi (mehanički disk)? Definiraj veliki program al rezultat je otprilike kao i gore, nebo i zemlja.




Isto ne može trajat nikako, jedino da nam snimiš dva videa mehanika vs ssd pa da vidimo i mi to isto.



Zanimljivo kak ti ne vidiš a 30-40 ljudi kojima sam klonirao mehaniku na laptopima, dakle sve ostaje identično osim jelte diska kažu da ne mogu vjerovat koja je to razlika, ljudi od 30-60 god.
Rekorder je imao 20GB veliki .pst file i na mehanici se outlook otvarao 2-3 min, na ssdu 10ak sekundi.

E sad...
E sad... Baš si se namjerio na mene, kolega

To što sam napisao je moje mišljenje, i nažalost stojim iza napisanog. Pristup podatcima i podizanje Windowsa? Apsolutno brže nego HDD, tu nema rasprave. Ali kad je u pitanju ono što meni konkretno treba, a to je mašina za igranje igrica (od kojih su neke od njih stare više od 20 godina) SSD baš i ne igra ulogu.

Evo, baš sam malo prije vrtio Vice City ali sa brojnim modifikacijama i DLL pluginovima. Ono što "koči" igru nije hard (ili SSD) već procesuiranje u pozadini koje se odvija prilikom svakog podizanje/otvaranja programa. U tom slučaju, konkretno HDD i SSD imaju gotovo jednaki loading interval, i nisam primjetio a ma baš nikakvu prednost SSDa.

Dok sam GTA V naravno stavio na HDD ... to je oduvijek bio i plan. Da, mogao je stati na SSD ali opet - pod koju cijenu? Igra se kontinuirano nadograđuje, proširuje što bi s vremenom "pojelo" storage SSDa.

Web je naravno sa SSDa, kao i cijeli Windows 7. Ali to nije ubrzalo otvaranje stranica, i čitanje temporary datoteka. Netko mi je ovdje sugerirao da je to zato što koristim Win7 a ne Win10 (jer bi desetka bila osjetno brža sa SSDom), međutim to se ne bude dogodilo nikada. Kod mene nema ničeg novijeg od Win7 SP1, i ako se mene pita to su bili zadnji službeni Windowsi, sooo...

Inače, velike datoteke ne otvaram ... nemam potrebe. Ravnam se po CD-R (eventualno DVD-R) standardu, stoga sve što imam stane unutar 700mb odnosno 4GB ako je riječ o DVDu Iako priznajem da su performanse u BeamNG Drive (koja je jedina nova igra koju igram) vidljivo bolje i brže od Q6600. Ali to nema veze sa SSDom jer je baš poput GTA V program stavljen na HDD, Western Digital Gold.
  Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 19:25   #5974
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Pa to je de facto ista ploča kao ona moja s754 (tvoja minus firewire) sa kojom sam također na kraju završio na stock postavkama, isto neće da mrdne ništa bitnije sa defaulta, a..iskreno, ni ne treba mi
Ali, gledaj to ovako: ja imam jednu, ti imaš jednu, obje šljakaju...ako ništa, mora im se priznati da su žilave (tj. da ih prethodni vlasnici nisu imali šanse "zaklati" OC-om ).
U svakom slučaju radi. Stavio klincu danas NFSU2. Radeon to čak dosta fino gura.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 19:57   #5975
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Ako netko baš jako želi Abit AW9D MAX i QX6800EE link
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 20:13   #5976
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
E sad... Baš si se namjerio na mene, kolega

To što sam napisao je moje mišljenje, i nažalost stojim iza napisanog. Pristup podatcima i podizanje Windowsa? Apsolutno brže nego HDD, tu nema rasprave. Ali kad je u pitanju ono što meni konkretno treba, a to je mašina za igranje igrica (od kojih su neke od njih stare više od 20 godina) SSD baš i ne igra ulogu.

Evo, baš sam malo prije vrtio Vice City ali sa brojnim modifikacijama i DLL pluginovima. Ono što "koči" igru nije hard (ili SSD) već procesuiranje u pozadini koje se odvija prilikom svakog podizanje/otvaranja programa. U tom slučaju, konkretno HDD i SSD imaju gotovo jednaki loading interval, i nisam primjetio a ma baš nikakvu prednost SSDa.

Dok sam GTA V naravno stavio na HDD ... to je oduvijek bio i plan. Da, mogao je stati na SSD ali opet - pod koju cijenu? Igra se kontinuirano nadograđuje, proširuje što bi s vremenom "pojelo" storage SSDa.

Web je naravno sa SSDa, kao i cijeli Windows 7. Ali to nije ubrzalo otvaranje stranica, i čitanje temporary datoteka. Netko mi je ovdje sugerirao da je to zato što koristim Win7 a ne Win10 (jer bi desetka bila osjetno brža sa SSDom), međutim to se ne bude dogodilo nikada. Kod mene nema ničeg novijeg od Win7 SP1, i ako se mene pita to su bili zadnji službeni Windowsi, sooo...

Inače, velike datoteke ne otvaram ... nemam potrebe. Ravnam se po CD-R (eventualno DVD-R) standardu, stoga sve što imam stane unutar 700mb odnosno 4GB ako je riječ o DVDu Iako priznajem da su performanse u BeamNG Drive (koja je jedina nova igra koju igram) vidljivo bolje i brže od Q6600. Ali to nema veze sa SSDom jer je baš poput GTA V program stavljen na HDD, Western Digital Gold.
Nije točno da je potreban win10 da bi ssd radio kako treba. Može se sve namjestiti da radi kako spada i na win7. Međutim nekoliko stvari bi trebalo osigurati:

1. SSD disk mora raditi u AHCI modu.
2. TRIM mora biti omogućen
3. SSD Particija mora biti aligned
4. Treba disableati indexiranje
5. Swap file treba biti na SSD-u, ne na mehanici
6. Defragmentaciju obvezno isključiti
7. Superfetch i prefetch treba disableati (manje bitno ali opet)

Uredno naštimani ssd je prema hdd-u u svakodnevnom radu razlika između zraka i zemlje.

Naravno, ako će se "teški" programi kao što je GTA5 držati na mehanici onda je cijela operacija kupovanja diska upitna sama po sebi. Ili ako je sve što se radi pokretanje Vice Citya, igre stare skoro 20 godina.

Rekao sam još prije nego što si uzeo ssd da je stvar psihološke naravi, pritom ne mislim baš ništa loše, naprotiv. Jednostavno imaš životni stav koji ne dopušta promjene, govorim to bez vrijednosnog suda o tome. Isto kao što planiraš imati win7 dovijeka, takve stvari jednostavno ne funkcioniraju.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 20:23   #5977
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
U svakom slučaju radi. Stavio klincu danas NFSU2. Radeon to čak dosta fino gura.
Bome lijepo zgleda taj bling, konacno da neki vendor isporuci actually decent (i lijep) cooler sa svojim procesorima.

Neko htjedoh predložiti, a da mu složiš nGlide ? Nisi napisao ništa koja je grafa u igri ali nagađam da se radi o nekom 9600+ modelu koji bi trebao cisto solidno vrtiti nGlide. A NFS2 stvarno lijepo zgleda u Glideu...
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 20:30   #5978
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Bome lijepo zgleda taj bling, konacno da neki vendor isporuci actually decent (i lijep) cooler sa svojim procesorima.

Neko htjedoh predložiti, a da mu složiš nGlide ? Nisi napisao ništa koja je grafa u igri ali nagađam da se radi o nekom 9600+ modelu koji bi trebao cisto solidno vrtiti nGlide. A NFS2 stvarno lijepo zgleda u Glideu...

Kolega stef je vjerojatno mislio na NFSU2, ne na NFS2
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 20:36   #5979
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Haha da sad vidim. Nwm onda
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:18   #5980
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
E sad... Baš si se namjerio na mene, kolega

To što sam napisao je moje mišljenje, i nažalost stojim iza napisanog. Pristup podatcima i podizanje Windowsa? Apsolutno brže nego HDD, tu nema rasprave. Ali kad je u pitanju ono što meni konkretno treba, a to je mašina za igranje igrica (od kojih su neke od njih stare više od 20 godina) SSD baš i ne igra ulogu.

Evo, baš sam malo prije vrtio Vice City ali sa brojnim modifikacijama i DLL pluginovima. Ono što "koči" igru nije hard (ili SSD) već procesuiranje u pozadini koje se odvija prilikom svakog podizanje/otvaranja programa. U tom slučaju, konkretno HDD i SSD imaju gotovo jednaki loading interval, i nisam primjetio a ma baš nikakvu prednost SSDa.

Dok sam GTA V naravno stavio na HDD ... to je oduvijek bio i plan. Da, mogao je stati na SSD ali opet - pod koju cijenu? Igra se kontinuirano nadograđuje, proširuje što bi s vremenom "pojelo" storage SSDa.

Web je naravno sa SSDa, kao i cijeli Windows 7. Ali to nije ubrzalo otvaranje stranica, i čitanje temporary datoteka. Netko mi je ovdje sugerirao da je to zato što koristim Win7 a ne Win10 (jer bi desetka bila osjetno brža sa SSDom), međutim to se ne bude dogodilo nikada. Kod mene nema ničeg novijeg od Win7 SP1, i ako se mene pita to su bili zadnji službeni Windowsi, sooo...

Inače, velike datoteke ne otvaram ... nemam potrebe. Ravnam se po CD-R (eventualno DVD-R) standardu, stoga sve što imam stane unutar 700mb odnosno 4GB ako je riječ o DVDu Iako priznajem da su performanse u BeamNG Drive (koja je jedina nova igra koju igram) vidljivo bolje i brže od Q6600. Ali to nema veze sa SSDom jer je baš poput GTA V program stavljen na HDD, Western Digital Gold.
Ma nisam

Kao što je kolega Exy napisao, neke stvari bi se trebale napraviti, nisam skroz pratio temu otkad smo te uvjerili da je SSD way to go

E sad, ja ti mogu sa otvaranjem dve tri stvari na kompu reć jel unutra SSD ili HDD, toliko je to očito u svakodnevnom radu.

Meni je žao ako nisi iskusio sve prednosti do sad al budemo te nagovorili za pola godine da staviš win na neki HDD pa da te onda čujemo
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:32   #5981
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ja sam danas instalirao na svoje testne konfe (u kojima su Maxtori) dva puta za redom XP i popratni softver i narasla mi je brada na bradi dok je to sve rodilo. I još sve to dva puta za redom

Edit: Da iskoristim situaciju dok je rasprava žustra Ako netko ima bijeli tj. bež SATA Plextor (može prža ili DVD-ROM, samo je bitno da cita i dvd i cd) i htio bi ga trejdati za crnu SATA Plextor DVD pržu nek me cimne na PP S obzirom da su mi sve konfe bijeli/bež desktopi dobro bi mi došao i jedan bijeli SATA Plex.

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 10.10.2021. u 21:38.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:40   #5982
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Bome lijepo zgleda taj bling, konacno da neki vendor isporuci actually decent (i lijep) cooler sa svojim procesorima.

Neko htjedoh predložiti, a da mu složiš nGlide ? Nisi napisao ništa koja je grafa u igri ali nagađam da se radi o nekom 9600+ modelu koji bi trebao cisto solidno vrtiti nGlide. A NFS2 stvarno lijepo zgleda u Glideu...
Bude i nGlide jednom .
U ovoj konfi je x850Pro s 16 pajpa.


Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Ako netko baš jako želi Abit AW9D MAX i QX6800EE link
Ovih cijena bi se posramili i lihvari s *bay-a.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:46   #5983
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Bude i nGlide jednom .
U ovoj konfi je x850Pro s 16 pajpa.
Btw motivirao si me sa svojim postom da kupim NFS 2015, upravo se skida. A i Underground 1 i 2 bi valjalo odigrati ponovno s obzirom da vrlo vjerovatno 2015tica nece "livat ap to ekspektejšns"...

U svakom slučaju nGlide je totalno otkrice koje svima preporucam, čak i više nego SSD

Btw nisam komentirao ali malo sam ostao začuden kako je slika na V1 nešto lošija nego na V2... Mislim nije ništa za rezat žile i da se ne da igrat igre na V1 ali baš se dala skuziti razlika, baš me iznenadilo.

"Ovih cijena bi se posramili i lihvari s *bay-a." Valjda radi ove Brus Li kutije koja pojacava i ubrzava komponente, odma fsp naraste za duplo u igrama...
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:50   #5984
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Trebao si uzet V2 .
Upravo stavio i Microsoft Rallysport Challenge.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 21:57   #5985
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Trebao si uzet V2 .
Upravo stavio i Microsoft Rallysport Challenge.
Pa imam i V2, ali ne rade mi sve igre u DOS-u a htio sam full DOS-only konficu A i možda ta V2 radi posebno dobro i ima ljepšu sliku jer je blagoslovljena od strane velikog sveštenika osobno, pa ima čarobni buff koji diže taktove i kvalitetu prikaza
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 23:03   #5986
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Ono što "koči" igru nije hard (ili SSD) već procesuiranje u pozadini koje se odvija prilikom svakog podizanje/otvaranja programa. U tom slučaju, konkretno HDD i SSD imaju gotovo jednaki loading interval, i nisam primjetio a ma baš nikakvu prednost SSDa.
To be fair, neke stare igre se jednostavno sporo loadaju. Npr. sve napravljeno u half life engineu mi se dugo loada na modernom kompu. Pretpostavljam da ima aplikacija koje ne znaju koristiti novi hardware.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 23:17   #5987
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Nije točno da je potreban win10 da bi ssd radio kako treba. Može se sve namjestiti da radi kako spada i na win7. Međutim nekoliko stvari bi trebalo osigurati:

1. SSD disk mora raditi u AHCI modu.
2. TRIM mora biti omogućen
3. SSD Particija mora biti aligned
4. Treba disableati indexiranje
5. Swap file treba biti na SSD-u, ne na mehanici
6. Defragmentaciju obvezno isključiti
7. Superfetch i prefetch treba disableati (manje bitno ali opet)

Uredno naštimani ssd je prema hdd-u u svakodnevnom radu razlika između zraka i zemlje.

Naravno, ako će se "teški" programi kao što je GTA5 držati na mehanici onda je cijela operacija kupovanja diska upitna sama po sebi. Ili ako je sve što se radi pokretanje Vice Citya, igre stare skoro 20 godina.

Rekao sam još prije nego što si uzeo ssd da je stvar psihološke naravi, pritom ne mislim baš ništa loše, naprotiv. Jednostavno imaš životni stav koji ne dopušta promjene, govorim to bez vrijednosnog suda o tome. Isto kao što planiraš imati win7 dovijeka, takve stvari jednostavno ne funkcioniraju.
Uff... Da, reklo je više korisnika da postoji takav nekakav trim i ostale gluposti, ali ako mene pitaš ja velim "zaj*** i takav disk, koji traži toliko posla i njege oko održavanja" Nekad si stavio hard, i imao samo dvije brige - da ga povremeno defragmentiraš i da ga puniš. Ne nužno do vrha, ali sjećam se dana kad mi je najveća muka bila "kako napuniti 6.4GB podataka, takvo nešto je nepojmljivo!"

Ali sad ozbiljno, SSD sam stavio unutra i samo želim zaboraviti da ga imam. Znaš ono, staviš ga, eventualno podesiš ovo ili ono i vozi! A ne brinuti o jednakom trošenju sektora, alignmentu, super fetch & prefetch, i što ja znam. Disk je za mene disk ... jednostavno i kratko. A sad da li on ima mehanike ili je napravljen od par čipova, to su tehnički detalji

Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ma nisam

Kao što je kolega Exy napisao, neke stvari bi se trebale napraviti, nisam skroz pratio temu otkad smo te uvjerili da je SSD way to go

E sad, ja ti mogu sa otvaranjem dve tri stvari na kompu reć jel unutra SSD ili HDD, toliko je to očito u svakodnevnom radu.

Meni je žao ako nisi iskusio sve prednosti do sad al budemo te nagovorili za pola godine da staviš win na neki HDD pa da te onda čujemo
Pa i imao sam Windowse na HDD, i to godinama...

I to je ono oko čega se slažemo - vrijeme podizanja 7-ice je 1/4 onog što je bilo nekad, sa mehaničkim pogonom. Također, imam u drugoj mašini Q6600 (koji je nekad bio u ovom ovdje toweru, kojeg sad koristim) i njemu treba duplo, možda čak i trostruko dulje da učita Win 7. Ali koliko vidim to mu je jedini (ili barem najveći) adut, samo sam rekao da ja osobno ne vidim neku veliku korist od tog što čekam minutu-dvije manje prilikom paljenja

Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Trebao si uzet V2 .
Upravo stavio i Microsoft Rallysport Challenge.
Ima kolega Voodoo2, dao sam mu Creative CT6670 osobno, iako imam dojam da mu je nGlide draži od pravog hardvera
  Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 23:48   #5988
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Uff... Da, reklo je više korisnika da postoji takav nekakav trim i ostale gluposti, ali ako mene pitaš ja velim "zaj*** i takav disk, koji traži toliko posla i njege oko održavanja" Nekad si stavio hard, i imao samo dvije brige - da ga povremeno defragmentiraš i da ga puniš. Ne nužno do vrha, ali sjećam se dana kad mi je najveća muka bila "kako napuniti 6.4GB podataka, takvo nešto je nepojmljivo!"

Ali sad ozbiljno, SSD sam stavio unutra i samo želim zaboraviti da ga imam. Znaš ono, staviš ga, eventualno podesiš ovo ili ono i vozi! A ne brinuti o jednakom trošenju sektora, alignmentu, super fetch & prefetch, i što ja znam. Disk je za mene disk ... jednostavno i kratko. A sad da li on ima mehanike ili je napravljen od par čipova, to su tehnički detalji
To je posljedica toga što si vjerojatno klonirao stari hard, kombinirano sa time da koristiš nešto starije winse pa oni jadni ne znaju namjestiti što treba. Pa onda zbog toga sve stvarni nisu 100% sjele na svoje mjesto. No nije potrebna nekakva velika njega i održavanje, sve su to stvari koje jednom uključiš i onda zaboraviš na to.

https://www.diskpart.com/kb/tips-ssd...indows7-1.html

Prođeš ovih par koraka, sa napomenom da je ovo pod 6. stvar osobne preferencije, može biti i on i off. Pod 7. ne bih preporučio jer se neke igre i programi čudno ponašaju kad je page file potpuno disablean, bez obzira koliko rama bilo u PC-u. 8. je također osobni izbor, a 10. je glupost

Mislim da bi i kolege preporučile da uzmeš desetak minuta pa prođeš što treba, kad si već uzimao ssd da radi kako spada. Jednom to namjestiš i više nikad ne moraš
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 23:54   #5989
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Mislim da bi i kolege preporučile da uzmeš desetak minuta pa prođeš što treba, kad si već uzimao ssd da radi kako spada. Jednom to namjestiš i više nikad ne moraš
+1
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 00:31   #5990
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
To je posljedica toga što si vjerojatno klonirao stari hard, kombinirano sa time da koristiš nešto starije winse pa oni jadni ne znaju namjestiti što treba. Pa onda zbog toga sve stvarni nisu 100% sjele na svoje mjesto. No nije potrebna nekakva velika njega i održavanje, sve su to stvari koje jednom uključiš i onda zaboraviš na to.

https://www.diskpart.com/kb/tips-ssd...indows7-1.html

Prođeš ovih par koraka, sa napomenom da je ovo pod 6. stvar osobne preferencije, može biti i on i off. Pod 7. ne bih preporučio jer se neke igre i programi čudno ponašaju kad je page file potpuno disablean, bez obzira koliko rama bilo u PC-u. 8. je također osobni izbor, a 10. je glupost

Mislim da bi i kolege preporučile da uzmeš desetak minuta pa prođeš što treba, kad si već uzimao ssd da radi kako spada. Jednom to namjestiš i više nikad ne moraš
Nije kloniran, sve je odrađeno od nule ... zato i je toliko trajalo.

Evo, probao aktivirati AHCI, ali ne bu išlo. Pod Win7 nema problema, ali zato 32-bitni WinXP javlja da je hard kompromitiran i/ili nestane optika (spojena preko IDE/ATA133) Ali sam provjerio preko Command prompta i čini se da je SSD trim aktiviran. Nisam siguran kako i tko je to napravio, ali ja sigurno nisam
  Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 00:35   #5991
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ovo programče ti može reći da li je dobar alignement particija:
http://www.windows98.co.uk/ssd/

Što se tiče 7ice, najbitniji je AHCI. AHCI driver odrađuje TRIM.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 00:43   #5992
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Ima kolega Voodoo2, dao sam mu Creative CT6670 osobno, iako imam dojam da mu je nGlide draži od pravog hardvera
Definitivno

Razlog je jednostavan, lakse mi je zamjeniti FX 5700 ili neku noviju karticu ako krepa, nego čitavu lepezu kartica koja bi se sastojala od V1 - V5 + izmišljenih V6/V7/V8 koje ne postoje a morale bi biti izmišljene da podrže framerate i rezolucije koje nGlide može potegnuti. Da ne govorimo o inicijalnim troškovima nabave svih tih kartica koje sam tu sad spomenuo.

Plus jednostavnost, nGlide ne traži da prtljam sa v1, v2 itd patchevima nego kako upalis koju igru on automatski detektira koji je najjaci voodoo podržan i predstavi se kao ta kartica. Ili ukoliko preferirate da vam igra zatrza može se i rucno podesiti koju karticu da emulira.

Jedino gdje nGlide uvjek ne radi potpuno kako bih htio je DOS (iako navodno postoje i DOS glide emulatori) ali uglavnom se za 3dfx DOS igre ide putanjom DosBox + nGlide, a DosBox zna ponekad imati neke sitne nedostatke koji mi trigeraju ocd . Npr. Carmaggeddon u DOS-u VS DosBox-u nemaju isti filing fizike, kod emulacije nije 100% fluidan kao u cistom DOS-u na pravom hw. Razlike jesu male ali osjete se (ili ih barem ja osjetim). I da se razumijemo govorim od non-glide dakle cistoj software verziji igre, ali čisto to je dobar primjer za usporedbu. On the other hand vecina glide emuliranih stvari koje su iz windows perioda rade fluidnije i bolje nego na pravim voodoo karticama iz jednostavnog razloga što je u pozadini uglavnom visestruko jaci hw koji vrti cijelu priču.

Da su cijene normalnije uzeo bih u obzir pravi hw, ali s obzirom da za jednu voodoo karticu kupim bar 2-3 nvidie/radeonke koje su odlicna podloga za nGlide, osobno ne vidim smisao bacanja love ako se isti ili bolji rezultat može postici sa manjim ulaganjem A i opcenito volim hw natjerati da radi što i kako sam ja zamislio, koliko god to možda u nekim slucajevim djelovalo bizarno i nelogicno

Vezano za AHCI i trim nebudem se puno petljao jer kolege imaju preciznije savjete i uputa, ja bih osobno kod štelanja BIOS-a na novom kompu odmah upalio AHCI a ostalo je radilo samo od sebe bez dodatnih prtljanja i provjera
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 01:15   #5993
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
nglide je super stvar (jedino što mi ne radi 3dfx splash screen nikako ) ali nešto me oko njega na retro konfi malo žulja. Zašto imati retro konfu za nglide? Radi sasvim ok i na modernom kompu, upravo sam odigrao aquaticu na nfs3 na osnovnom PC-u i sve radi kako treba. Ako već emuliramo, što će nam onda retro konfa za to? Jasno, ne moraju se na retro konfi vrtit jedino 3dfx igre, ali shvaćam zašto vrhovni svećenik ima rezervacije oko nglide-a
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 01:50   #5994
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
nglide je super stvar (jedino što mi ne radi 3dfx splash screen nikako ) ali nešto me oko njega na retro konfi malo žulja. Zašto imati retro konfu za nglide? Radi sasvim ok i na modernom kompu, upravo sam odigrao aquaticu na nfs3 na osnovnom PC-u i sve radi kako treba. Ako već emuliramo, što će nam onda retro konfa za to? Jasno, ne moraju se na retro konfi vrtit jedino 3dfx igre, ali shvaćam zašto vrhovni svećenik ima rezervacije oko nglide-a
Zato što se izbjegavanje policije po Hometownu (ali i Aquatici) dopušta samo uz predočenje Voodoo karte

A izdavanje iste je moguće svakog radnog dana od 11 do 18 sati kod vašeg lokalnog vrhovnog svećenika

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 11.10.2021. u 02:32.
  Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 08:41   #5995
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 192
Na kuglicu
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 14:19   #5996
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor ICT Avatar Pregled postova
Na kuglicu
Nice, imao sam nekoliko njihovih mišonja, uključujući i prvi optički koji je bio klon (ili ne-licencirana kopija?) Microsoftovog IntelliMouse-a

A negdje u sobi imam i Primax "Rainbow Series", zapakiranog u originalnoj kutiji. Plavi miš (sa kuglicom) i COM/Serial port sučeljem
  Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 14:22   #5997
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
nglide je super stvar (jedino što mi ne radi 3dfx splash screen nikako ) ali nešto me oko njega na retro konfi malo žulja. Zašto imati retro konfu za nglide? Radi sasvim ok i na modernom kompu, upravo sam odigrao aquaticu na nfs3 na osnovnom PC-u i sve radi kako treba.
Sve kaj velis stoji, samo moj main rig ima 27 inch monitor na kojem to ne izgleda kako bi ja htio, dok ce planirani monitor na kojem ce biti sve 3 retro konfe biti 19 CRT koji ce onda sve prikazivati kako hocu. Plus kao što rekoh vec prije, neke stvari ne rade dobro emulirane. 3dfx uglavnom radi ali neke druge ne Bar ne onak kako sam si ja zamislio hehehe

Edit: Bas sam pricao sa Stereotyp-om o tim miševima i slozili smo se da je Optical čak bolji nego Intelli, jer nema one bocne tipke koje samo smetaju i ne koriste nicemu u DOS/W98 okruženju
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 14:35   #5998
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Edit: Bas sam pricao sa Stereotyp-om o tim miševima i slozili smo se da je Optical čak bolji nego Intelli, jer nema one bocne tipke koje samo smetaju i ne koriste nicemu u DOS/W98 okruženju
Misliš, baš o ovome?


To mi je bio prvi optički kojeg sam imao, i kombinirao sam ga uz bežičnog (na kuglicu) kojeg sam koristio na drugom Adisonu (P4)
  Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 14:48   #5999
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Noup, ovaj ovdje: https://www.amazon.com/Microsoft-D66.../dp/B00006B7HB. Kojeg masa ljudi iz nekog razloga mješa sa Intelli-em. A zapravo se ako se ne varam radi o Intelli-evom "tati" koji je bazicnija verzija bez bocnih tipki i nešto manjih dimanzija
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 14:53   #6000
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Noup, ovaj ovdje: https://www.amazon.com/Microsoft-D66.../dp/B00006B7HB. Kojeg masa ljudi iz nekog razloga mješa sa Intelli-em. A zapravo se ako se ne varam radi o Intelli-evom "tati" koji je bazicnija verzija bez bocnih tipki i nešto manjih dimanzija
Fair enough, ali su oba Microsoft... Dok ovaj gore kojeg sam linkao je "A4 Tech" i nema veze sa MS serijom. *ahem* ako zanemarimo dizajn...

Edit
Tražio sam ... i pronašao Slikan nakon što je povučen iz upotrebe, i prije nego što sam prešao na zadnji BTCov uređaj kojeg sam posjedovao, novi BTC bežićni (optički) miš koji je za razliku od A4 radio preko RF veze. I da, ono ispod miša na drugoj fotki je BTC CD-ROM (@Alien_200581, @stereotyp)


Zatim imamo i nedavno spomenuti Epson Stylus Color 580. Dobiven u zamjenu za HP 610C, radio je OK nekih 3-4 godine i onda počeo bacati tintu na sve strane. Dao sam ga na servis, da mu natope glavu u alkohol (na isti način na koji sam nedavno popravio HP B109a) ali nažalost veselje nije dugo trajalo ... a sam zahvat me koštao kao polovica novog printera!


I kad smo već kod printera, moj prvi All-In-One. PSC 2355, bio je (i radio) odlično sve do jednog dana kad više nije Počeo je izbacivati plavi ekran sa greškom, te sam ga teška srca dao u jedan servis, da ga bace na otpad i recikliraju...


Da se razumijemo, printer nije bio ništa posebno (iako je bio prvi "photo" printer kojeg sam imao), i koristio je najskuplji oblik tinti, ali je imao sentimentalnu vrijednost.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 11.10.2021. u 15:14.
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na