Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2013., 14:55   #361
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Jeli ko testira FreeNAS-8.3.1-RELEASE-p2 ?
Naročito me zanima podrška za NTFS i mogućnost određivanja prava na pristup korisnicima tako da svako ima svoje foldere.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2013., 15:24   #362
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 524
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Uzeo bi D-Link DNS-320. Za po doma mislim da mi ne triba bolje.
E sad, imam dva diska o 1TB, hednom Samsunga F1 i WD Green koji su krcati podacima. Kako se nikad nisam susreo sa NAS.om, zanima me hoce li prilikom definiranja parametara Dlink pobrisati sve podatke na diskovima. Diskovi su NTFS, a definirao bi ih kao standard disk, ne treba mi RAID
morat ćeš skinuti podatke sa ta dva diska prije nego ih staviš u NAS, jer ih on prije korištenja mora formatirati u ext2 ili ext3 datotečni sistem, ntfs nije podržan
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.05.2013., 16:16   #363
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Jeli ko testira FreeNAS-8.3.1-RELEASE-p2 ?
Naročito me zanima podrška za NTFS i mogućnost određivanja prava na pristup korisnicima tako da svako ima svoje foldere.
ja sam upravo skinio i 32 i 64 bit verziju pa ću stavit jednog(32bit) na jedan stari laptop, a drugu u hp 6735, ako ga uspijem osposobit
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2013., 17:50   #364
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor zdravko_c Pregled postova
morat ćeš skinuti podatke sa ta dva diska prije nego ih staviš u NAS, jer ih on prije korištenja mora formatirati u ext2 ili ext3 datotečni sistem, ntfs nije podržan
procitao sam da je podrzan:

"Actually it can be done since DNS-320 support NTFS by default. I'm able to plug in a NTFS drive (on L-slot), mount it and transfer data to another drive (on R-slot) using shell access (fun-plug is needed)."
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2013., 18:17   #365
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
probaj sa jednim diskom tako da prebacis podatke na neki drugi disk za svaki slucaj.... makar cisto sumnjam da ce to sljakat.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2013., 20:09   #366
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
evo ja stavio na stari laptop (pentium m 1.6ghz, 750mb rama Freenas) i radi sve osnovno super, bez ikakvih problema(ukljucio vanjski disk na usb port)
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2013., 21:11   #367
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Uzeo sam Dlinka DNS-320, idem mu dignit fw, ali ne uspjevam. Probao sa Maca Safari/FF, probao sa laptopa Win IE/FF, odaberem file koji sam skinuo verzija 2.03 koja je BTW bez extenzije (to normalno?), udrem apply i nista se ne dogadja. di grijesim
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2013., 22:03   #368
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Uspio sam dobit Apply na ovome, treba bit disk formatiran koji je unutra prvo, ali sad imam novi problem, javlja mi Upload Firmware Problem, ne kuzim di grijesim?

EDIT: uspio sam saznat u cemu je problem, naime, zadnji FW od Dlinka je 2.03, no samo za A1/A2 reviziju, mi sa B1 revizijom, pusiona, 1.03beta zadnji.
eto na, nisam nikad volio Dlink, sad sam samo dobio potvrdi i zasto.

Zadnje izmijenjeno od: jucca. 19.05.2013. u 23:48.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 07:29   #369
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
kao što negdje gore napisah, dlink i njihov suport, bar što NAS-ova tiče - blago rečeno katastrofa.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 09:01   #370
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
trebao si uzeti synology bar si mogao u ovoj temi viditi da si procitao zadnjih 5 stranica da vecina to preporucuje. Ima i qnap buffalo koji su isto ok ali mislim da su i skuplja rjesenja od synologya. Synology se vise bazirao na kucnu upotrebu dok ostali za profesionalnu upotrebu.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2013., 09:57   #371
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Procitaoo sam, naravno, ima mi ga prijatelj, samo hvale za njega ima, ali Synology mi je bio skuplji duplo.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 10:07   #372
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Procitaoo sam, naravno, ima mi ga prijatelj, samo hvale za njega ima, ali Synology mi je bio skuplji duplo.
Sad znas i zasto .

Kao sto sam rekao vec nekoliko puta sam hardware je slican kod svih i tu nije razliak u cijeni, poanta je u softwareu/supportu a to mnogi nemaju ili imaju lose rjeseno i tu nastaje razlika. Nazalost ti si se sad opekao s onom "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 10:24   #373
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Ma znam
Zvao sam ducan di sam kupio, da li mogu zamjeniti za a1/a2 reviziju pa cekam odgovor. Bas taj fw koji meni treba ispravlja masu stvari, pogotovo u komunikaciji sa Apple racunalima a ja prosli tjedan presao na Mac za ne falit
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 12:38   #374
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Ja već sad koristim FreeNas 0.7.2 ali kad sam probao prvi release 8-ice bilo je problema sa NTFS-om pa sam ostao na starijoj varijanti.
Mana mi je i nemogućnost ograničavanja pristupa folderima drugim korisnicima tako da svi vide sve (osim sistemskog diska) a želim ih međusobno izolirati.
Jeli ko probao multiuser situaciju??
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 14:21   #375
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
nebrini znam da nisu isto, ali htcp može služiti kao server sa podatcima
i ako cu radit HTPC radit ću ga po svome guštu i po svome hardwareu, necu ga kupovat

al računam za 3000 kn(koliko bi me košta Syno i HDD) bi moga napravit kompletan low power htpc, na kojeg bi moga spremat fileove, downloadat ih na uređaje, samo što bi i tal low power trošio nekih 10-20 puta više od jednog NAS uređaja, ali znači što se tiče Synologya može se kompletno sa svega pristupit bez nekih problema(osim iphonea, on uvik voli pravit probleme pogotovo za glazbu i filmove)
Evo da se i ja ubacim sa osobnim iskustvom sto se tiče potrošnje. Low power HTPC ti troši isto kao NAS sa jednim diskom (+-1w ali to je zanemarivo).

Moj HTPC sa e350 plocom,2gb rama, Ssd diskom i picopsu napajanjem vuče iz uticnice 16-17w pri HD reprodukciji.
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 14:45   #376
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
uspoređuješ htpc s SSD diskom vs. NAS s vjerojatno klasičnim diskom, a kako si opisao - trebao bi uspoređivati HTPC vs. neki media player
No ok, kužim što si htio reći - bilo koja od ta dva rješenja su bolja od klasičnog kompa koji glumi ovako nešto.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 16:06   #377
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
a dobro HDD troži 3-4 wata više od SSD-a tako da je opet to tu negdi prema standardnom desktopu, i sad me opet vučete u dilemu! Malo cu ja svratit i u temu o HTPC-ovima, pa vidit šta taj tabor govori o svemu ovome

inače volim sve opcije pogledat prije kupovine ičega skupljeg, jer sam se s**** par puta kad sam nabrzinu kupova
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 16:15   #378
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
uspoređuješ htpc s SSD diskom vs. NAS s vjerojatno klasičnim diskom, a kako si opisao - trebao bi uspoređivati HTPC vs. neki media player
No ok, kužim što si htio reći - bilo koja od ta dva rješenja su bolja od klasičnog kompa koji glumi ovako nešto.

Poanta mi je da se moze i komp sloziti a da ne trosi puno, neki stroj sa e350 + diskovi i NAS + diskovi bi trosili podjednako (NAS vjerojatno nesto malo manje ali zanemarivo)

Inace ja sam za odvajanje funkcija, imam odvojeno HTPC i Synology NAS i prezadovoljan sam kombinacijom. Synology imam vec preko 2 godine (DS210j) i nije mi zao niti lipe koliko sam dao za njega jer radi bez greske ono sto meni treba (storage + download masina)
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2013., 19:06   #379
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
baš zato, što i sam tvrdiš - odvajanje, NAS i HTPC nisu ista kategorija strojeva*. Mogu biti, ali načelno nisu
No dobro, mislim da se kužimo kako god okreneš
tor je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2013., 17:29   #380
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Hitno pliz.

Trebam danas odnit ovaj Dlink nazad u ducan, najvrovatnije ce mi vratit lovu, posto nemaju sa reivizijom koju trebam. Dakle, sad su u dlinku dva diska, formatirana kao ext4 i bez raida. Hoce li ti diskovi formatirani preko dlinka raditi plug n play u Synologiju?
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2013., 17:56   #381
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Hitno pliz.

Trebam danas odnit ovaj Dlink nazad u ducan, najvrovatnije ce mi vratit lovu, posto nemaju sa reivizijom koju trebam. Dakle, sad su u dlinku dva diska, formatirana kao ext4 i bez raida. Hoce li ti diskovi formatirani preko dlinka raditi plug n play u Synologiju?
Hmm teoretski moguce ali brijem da nitko to sa sigurnoscu nezna osim ako se nije opeko kao i ti .

potrazi na Synology forumu
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2013., 19:44   #382
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
sumnjam da je to moguce bolje napravi negdje nekakav backup za svaki slucaj. Definitivno se javi na synologyem forumu da budes siguran. Makar ako se ja dobro sjecam cak ni NTFS ne prolazi tako da sumnjam za ovo jer synology forsira svoj format SHR.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2013., 20:59   #383
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
sumnjam da je to moguce bolje napravi negdje nekakav backup za svaki slucaj. Definitivno se javi na synologyem forumu da budes siguran. Makar ako se ja dobro sjecam cak ni NTFS ne prolazi tako da sumnjam za ovo jer synology forsira svoj format SHR.
Pa nije bas da forsira, mozes rucno izabrati koji format/mod zelis na startu s tim da je SHR preproucen za najbolje rezultate jer mozes ubaciti razlicite velicie diskova i da i dalje imas zbrojeni kapacitet sto nije slucaj kod "obicnog" RAID-a koji uzima velicinu najmanjeg diska * x broj diskova. U mom slucjau kad su sva 4 diska ista meni je bilo vise manje svejedno uzeti RAID 5 (3+1) ili SHR+1 parity/backup disk. Sa Dva diska opcije su ionako vise ogranicene .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 23:32   #384
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Da li netko posjeduje Zyxel NAS bilo koju verziju? Trebam pomoc!!
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 02:21   #385
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Malo kasnim sa događanjima, ali sta se tice predsjednikovanja moze "aj-lajk-it"

Nago da Vas vaš budući predcjednik pita.
Jel ko selio diskove iz jednog Synologiya u drugi, tj ako npr. imas DS211j pa kupis DS213j, jel bi DS213j repoznao DSM i butao se ako se preseli disk sa DSM-om iz DS211j u DS2113j.
Teoretski je to gotovo isti uređaj samo brži proc i više RAM-a, napominjem ono "teoretski".
Pitam to jer mi se sve cini da cu uskoro udomi jedan DS213j, a DS211j stavit u oglasnik na udomljavanje kod nekog drugog, a na diskovima imam punoooo podataka koje nema di pospremi i posli ih vratit nazad di su i bili (dva diska jedan od 1 TB i drugi od 2 TB puni cca oko 75%)
Malo sam se raspitiva u servisu Tecom Trade-a posto kod njih kupujem, ali decki nikad nisu probali slicnu akrobaciju, priznajem jos nisam pogleda na forumu od synology-ja posto mi je PCekspret primarni forum, budem i tamo pogleda casna pionirska

I ako mene izaberete za predcjednika Synology kluba Rvatcka ocu rec Hrvatska (SKH), ma lega @Lewis moze i SCC (Synology Club Croatia), obecavam da cu bit krajnje neodgovoran i bahat, ko svaki pravi rvatcki Predcjednik

ps- laga @jucca na bi ti tija trljat sol u ranu ali pobogu zasto nisi posluša sve hvalopljeve nas synology-jaša i izbjega sve nepotrebne boli i zahebancije, pa ne vicemo mi bezveze da je synology majka, alfa i omega i sta ti ja znam vec sta, kad su u pitanu NAS uređajai za doma i manje urede (oko vecih sistema se necu izjasnjavat nema iskustva), druge firme imaju jos puno kuruze jest dok im se pocnu priblizavat, a kamoli doc u njihov rang, synology-ju su NAS-ovi primarna stavka kojom se doticna firma bavi, a vecini drugih proizvođaca je to nesto onako usput, jer eto rade ih svi pa zasto ne bi i oni, pa im update operativnog sistema izlazi svake prestupne godine, jedno pise na sajtu, drugo u manualu a u zivo radi trece, itd, itd ....
Da sumiram, za ono sta synology nudi uopce nije preskup, ako nemas para uzmes DiskStation sa jednim diskom, zaljubis se u njega, skupljas godinu dana novce, nakon godine prodas ovog kojeg imas (za dobre novce jer DS drzi cjenu ko golf i ima garu od dvije godine) uzmes DS za dva diska, i tako u krug

pps- jedna mozda malo prepojednostavljena metoda kako vidit jel NAS dobar ili ne, tj jel se prodaje magla ili NAS, je da na www stranici proizvođaca vidis jel navodi sta se od hardvera krije ispod haube, tj koji proc i koliko rama, ako to ne pise i ima puno šarenih slika ljudi koji se zadovoljno smješe, velika je šansa da ces kupit šljuku-delux sa sporim procom, malo RAM-a i ono naj bitnije ocajnim operativnim sistemom, tj u naj boljem scenariju sssssssssssspppppppppoooooorrrrrriiiiiii NAS, ovo je moje iskustveno i samo moje mišljenje, vi se ne morate slagat sa njim i to je ok sta se mene tice
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413

Zadnje izmijenjeno od: ante2. 31.05.2013. u 03:38.
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 10:18   #386
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
nisam selio iz jednog u drugi NAS, no imao sam slučaj koji bi ti mogao nešto reći. Naime, u nekom trenutku mi je NAS jednostavno ošo u krasni racku, blinkale samo lapmice i nikako do njega nisam mogao. Prema signalnim lampicama i njihovom blinkanju dođem ja do koda da je operativni sustav riknuo i da je jedini način da išza napraviš reisntal istog, postupak kao kad ga prvi put kupiš. Kako sam imao backup svega bitnog s tog NAS-a, nije me bilo strah i da izgubim nešto no sve je prošlo ok - uaplio ga, digao OS gore, svi podaci kakvi su i bili, čak i sve custom postavke u OS-u su ostale tamo. Tako da bi i seldiba iz jednog u drugi NAS; pa čak i uz reinstal OS-a trebao kod tebe proći bez problema, a nekako mi zvoni u glavi da sam i negdje naletio na uputu što ako trenutni NAS rikne i trebaš do podataka - prebaci diskove u isti ili slični synology uređaj i sve je tu. To mi i na kraju krajeva i zvuči kao vrlo logična i izvediva stvar - ista logika sistema, isti datotečni sustav, raspored itd.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 10:33   #387
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Ante2

Kako to da mijenjas 211j za 213j?
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 12:54   #388
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Citiraj:
Autor Gocznet Pregled postova
Ante2

Kako to da mijenjas 211j za 213j?
Vise brze jace, jednom kad se navuces nikad dosta + ja pokusavam mjenjat hardveraj svake cca dvije godine dok jos drzi cijenu.
Inace DS211j radi ko puska ali dok se mogu drzat pravila o dvije godine zasto ne
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 12:58   #389
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Zato se i cudim zašto mijenjas, ja imam DS210j i radi ko grom. Doduše i ja zadnje vrijeme razmišljam uzeti DS213 pa prodati svoj dok jos koliko toliko vrijedi
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 14:40   #390
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ako netko od vas dvojice odluci prodavati svoj, javite Bas trazim nesto takvo.
rendula je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na