Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2022., 08:43   #1
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Windows XP - bootanje i instalacija nemogući s USB-a i CD-a

Pozdrav, imam jedan stariji laptop na koji iz usluge moram staviti Windows XP (radi nekakvog starog sotfvera koji se mora koristiti, uglavnom virtualni OS ne dolazi u obzir, mora biti friško instaliran Windows XP).

Laptop je Asus R541n (VivoBook Max). Potrošio sam do sada preko 10 sati pokušaja i pogrešaka i apsolutno nikako nisam uspio bootati USB stick ili CD instalaciju Windowsa XP. Skinuo sam desetak ISO fajlova, programe tipa Rufus, ISOtoUSB, WinSetupFromUSB i sličnih softvera i ništa.

BIOS je onaj kao 'moderniji' gdje mogu mišem birati opcije i nemam mogućnost biranja bootanja s USB sticka, osim ako ga formatiram u FAT32 (jer kažu, što sam na forumima našao, u NTFS neće prepoznati i bootati stick), onda ga u boot meniju prepozna, ali uzalud - bootanje s USB-a ne ide i ne ide. Za CD također ne mogu birati da se boota (izlista mi samo HDD).

U Biosu sam isključio sve one opcije 'Fast boot', 'Secure boot'... Ona opcija AHCI je jedina i drugo ništa ne mogu birati. Spominju se po forumima neke opcije da se 'CSM' ugasi, ali ja to nemam u Biosu.

Ima li netko ideju kako napraviti svježu instalaciju Windowsa XP?

Napominjema da je gore trenutno instaliran Windows 10.

Nikad nisam imao takav problem i na bilo kojem računalu sam uspio nekako bootati USB ili CD. Je li moguće da NIJE NIKAKO moguće instalirati Windows XP na taj način zbog starosti samog OS-a?

Više ne znam što pokušati. preokrenuo sam cijeli Google i sve moguće forume - preostalo mi je pitati ovdje ako se netko susreo s ovim problemom.

Ovo je Bios: https://ibb.co/Fxs2r90
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 08:57   #2
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Imao sam i ja svojevremeno sličan problem s jednom ITX pločom. Probaj mijenjati USB portove u koje ti je uštekan USB stick ili eksterna pržilica. Meni je to riješilo problem...
tomov je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2022., 09:04   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Spoji hdd na pc, samo njega, bootaj, kod prvog restarta ugasi, ubaci hdd u lap, pa nastavi.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 09:07   #4
mierdadeltorro
Premium
Moj komp
 
mierdadeltorro's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zadar
Postovi: 225
jesi probao naprabiti bootabilni usb sa sardu?
https://www.sarducd.it/sardu-multiboot-creator
mierdadeltorro je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 09:24   #5
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Probaj iskljucit safe boot ako je ukljucen, AHCI prebacit u IDE (čisto sumnjam da imaš tu opciju), UEFI boot prebaciti u CSM ili LEGACY ili slično sto imaš..
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 10:42   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Treba se tu malo zezati, na install cd treba integrirati odg. Sata drajver pa radi sa AHCI, pa dalje ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 10:49   #7
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Koliko si dugo čekao? Sjećam se da sam i ja jednom tako mislio da ne ide, pa sam ga ostavio i nakon par sati došao i vidio da je instalacija krenula.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 10:55   #8
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Imao sam i ja svojevremeno sličan problem s jednom ITX pločom. Probaj mijenjati USB portove u koje ti je uštekan USB stick ili eksterna pržilica. Meni je to riješilo problem...
Odmah sam isprobao razne varijante ISO na USB boot s dva, tri programa, ista stvar...

Citiraj:
Autor mierdadeltorro Pregled postova
jesi probao naprabiti bootabilni usb sa sardu?
https://www.sarducd.it/sardu-multiboot-creator
Baš se igram s tim, ali nisam siguran koja opcija je najbolja - za sada sam neuspješan. Uspio sam jedino bootat na taj njegov Grub neki: https://ibb.co/ng8d7sX

Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Probaj iskljucit safe boot ako je ukljucen, AHCI prebacit u IDE (čisto sumnjam da imaš tu opciju), UEFI boot prebaciti u CSM ili LEGACY ili slično sto imaš..
Da, već je isključen 'Safe boot', AHCI imam jedino (nemam IDE), nemam CMS ili LEGACY opciju nažalost (to bi riješilo problem).

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Treba se tu malo zezati, na install cd treba integrirati odg. Sata drajver pa radi sa AHCI, pa dalje ....
Hm, to ne mogu putem USB-a nikako?

Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Koliko si dugo čekao? Sjećam se da sam i ja jednom tako mislio da ne ide, pa sam ga ostavio i nakon par sati došao i vidio da je instalacija krenula.
Ne moram čekati, par sekundi pokuša učitati i onda krene dalje loading ovih postojećih Win.

Problem i dalje postoji, pokušavam i dalje.
Zahvaljujem svima na trudu svakako
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 11:01   #9
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
bez legacy opcije u BIOSu zaboravi na instalaciju XP-a, čak i da nekako uspiješ ostaje ti problem drivera. Najjednostavnije ti je naći neki stari laptop na kojem je podržan Windows XP i instalirati na njega.
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 11:05   #10
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Laptop i nije baš star.
Pošto je arhitektura Apollo Lake zaboravi na sve što nije Win10 ili Linux.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2022., 11:05   #11
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor zdravko_c Pregled postova
bez legacy opcije u BIOSu zaboravi na instalaciju XP-a, čak i da nekako uspiješ ostaje ti problem drivera. Najjednostavnije ti je naći neki stari laptop na kojem je podržan Windows XP i instalirati na njega.
Je li to sigurno, tj. da više ne pokušavam i ne gubim vrijeme?


Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Laptop i nije baš star.
Pošto je arhitektura Apollo Lake zaboravi na sve što nije Win10 ili Linux.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
I još jedna tvrdnja o tome da ne ide... Onda izgleda da stvarno nije moguće staviti Windows XP.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 11:17   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Pitanje...zasto ne virtualka?
tomek@vz je offline