Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2012., 13:12   #1
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
obicne zarulje koje valjaju?

u potrazi sam za obicnim zaruljama koje valjaju tj. nisu TEŽ svinjarija made in china. njihove zarulje vec dugo nisu olicenje kvalitete, ali ova zadnja zaliha je katastrofalna. iz zarulja sada dopire nekakvo cvrcanje/šumljenje, nekad cak i trepere, da bi pred krajem njihovog kratkog vijeka stakleni dio otpao od grla (koje je onda prava tlaka izvaditi iz lustera).
postoji li igdje u zagrebu alternativa tom smeću?
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 13:40   #2
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
zakaj ne razmisliš o šparnima? ja ih koristim već par godina i nemam problema nikad s njima
jed2i je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2012., 13:56   #3
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Moje iskustvo, tj moje obitelji sa štednim žaruljama koje se mogu kupiti kod nas u dućanima je jako loše, naročito kad su dotične smještene u kupaonicu ili kuhinju.

No, onda smo odlučili kupiti one kvalitetnije i skuplje štedne, komad platili oko 80kn i postavili na isto mjesto i one su još brže krepale.

Zbog struke koje smo ja i stari, nije nam vrag dao mira pa smo raskopali tu skupu žarulju da vidimo što ima unutra i ko za vraga, cijela lampa je bila ispravna osim spoja elektronike na samo grlo. Spoj je izveden ko da sam dao djetetu u vrtiću da mi spoji dvije žice, uopće nije zalemljeno, spojeno ili nešto nego skoro pa samo obješeno te su u pitanju jako tanke žice. Nadomještanjem tih žičica lampa radi ko iz puške.

Možda je mali OT, ali eto, iz ovog jedinstvenog iskustva imam osjećaj da se same fluoroscentne cijevčice rade prilično kvalitetno i da je najveći problem mehaničke prirode, čemu u prilog i trajanje običnih fluoroscentnih cijevi koje mijenjam nakon minimalno 5 godina zbog temperature svjetla, a ne zato jer ne rade. Stvar je da je sklop prigušnica-starter-cijev napravljen doma i ručno, a ne da je kupljena gotova lampa

Sorry na OT. O žaruljama ti mogu reć da se nećeš usrećiti više jer se izbacuje uvoz običnih žarulja zbog ulaska u EU gdje su dotične zabranjene zbog niske efikasnosti.

Od običnih žarulja koristim Philips, a baci oko i na nešto skuplje eco-halogen žarulje koje su dobavljive kod nas i podliježu EU normama
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 14:20   #4
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
ne hvala, stedne zarulje ne zelim koristiti. i znam da se fašistička europa jako boji obicnih zarulja, pa bi jedno od mogucih rjesenja bilo sada nagomilati dozivotnu zalihu istih, kakve god da jesu... a drugo rjesenje je svuda metnuti one cjevaste zarulje koje su po mojem iskustvu odlicne, ali mozda ce i njih zabraniti jer nisu dovoljno otrovne, radioaktivne ili sto vec...

a gdje se prodaju spomenute philips eco-halogen zarulje i kolika je cijena??
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 14:27   #5
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Philips su obične sa žarnom niti koje koristim.

Ovo su ovog drugog proizvođača s linka kojeg sam priložio.

Mislim da su kupljene u chipoteci, ali to ću još morati provjeriti pa javim naknadno.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 14:33   #6
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Od običnih (sa žarnom niti), a jeftinih žarulja imaš Tungsram. Philips, Osram i ekipa su skuplji, a baš i nisu pokazali da daju neku višu kvalitetu.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:27   #7
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Sve teze ces ih naci jer je zabranjena prodaja/ ili ce biti zabranjena u EU
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:30   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja nisam u životu bacio štednu žarulju u smeće, a cijela kuća mi je na njima... neke imaju po 6-7 godina trenutno.

sve su warm light i za trošak struje dve obične ja imam oko 10 rasvjetnih tijela.

stvarno ne vidim razlog za korištenje standardnih žarulja.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:31   #9
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
GeneralElectric 150W u Konzumu

brate nema da ne vidiš
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:36   #10
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ja nisam u životu bacio štednu žarulju u smeće, a cijela kuća mi je na njima... neke imaju po 6-7 godina trenutno.

sve su warm light i za trošak struje dve obične ja imam oko 10 rasvjetnih tijela.

stvarno ne vidim razlog za korištenje standardnih žarulja.
Siso, koje žarulje koristiš? Čisto me zanima da probam nešto drugo, nešto divlje

Kod mene je stvar da su mi krepale one koje su bile izložene atmosferilijama, ajmo tako reći, isparavanja u kuhinji i kupaonici. One koje su u dnevnoj sobi su ok, izuzev one koju sam spomenuo gore.


Razmišljam o nabavci LED lampi, ali su još uvijek gro skupe...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2012., 18:37   #11
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
stvarno ne vidim razlog za korištenje standardnih žarulja.
svijetlo koje emitira je umjetno, odnosno nije nimalo slično prirodnom svjetlu (sunčevom) - http://web.ncf.ca/jim/misc/cfl/
kao više su ekološke, a osim stakla, plastike i metala sadrže još barem 20 različitih tvari između kojih je živa i samim time je reciklaža puno skuplja
treba vremena da počne sijati max snagom
radi elektroničkih komponenti neznam koliko je preporučljivo koristiti ih u vlažnim prostorijama.
rok trajanja je dosta duži, da to je istina...samo prije nego zarulja krepa moze elektronika otici

i da, secer na kraju...ponekad titrajuce svijetlo

Citiraj:
Razmišljam o nabavci LED lampi, ali su još uvijek gro skupe...
da to i ja razmišljam, al klipovi kukurza su mi preružni...čekam da izađe nešt normalno a da rasipa svijetlost ko normalne volframske zarulje

Zadnje izmijenjeno od: domis. 21.11.2012. u 18:43.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:44   #12
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Bit će kad se OLED konačno počne proizvodit, tj. prodavati po normalnim cijenama. Strašno je da od jeftine tehnologije napušu cijene kao da se radi o spejs šatlovima...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:46   #13
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
@desroyer... osram i philips... osramovke su najstarije ono klasične cevi i ni jedna još nije krepala, a philips neke twist sam imao vani (dok nije pala lampa i slomila se) u stvarno svim uvjetima, još zatvorena u glupi neki fenjer i to se grije i bla... a u wc-u imam dve filips kraće twist u stvarno nehumanim uvjetima jerbo me izvođači radova nisu slušali da stave vent prema van, kao imaš prozor pa si otvori i znam doslovno stvoriti kišni oblak na stropu

@domis... a klasična žarulja kao daje boju bližu sunčevom? jea rajt

rok trajanja je extremno duži na stabilnim voltažama i instalacijama.

za reciklažu me boli briga, nisam ja taj koji ih nameće državama, pa nek se nadležni za to pobrinu... makar reciklaža i kroacija u istoj rečenici ima smisla ko eko test i golf 2.

od jedno 20 raznih modela koje sam imao (razbilo se par) nijedna nije treperila.

i nemoj zaboraviti uštedu u novčaniku
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:50   #14
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ma dok se to pocne proizvoditi, mi budemo vec jednom nogom u grobu

naime, treba prvo izmusti stedne, pa onda led žarulje i tek onda možda

a sad, sjecam se svog prvog preklopnog telefona, samsung e700, vanjski ekran je bio OLED.
ako od onda nisu uspjeli izmislliti da bude tehnologija isplativa...stvarno neznam..

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@domis... a klasična žarulja kao daje boju bližu sunčevom? jea rajt

rok trajanja je extremno duži na stabilnim voltažama i instalacijama.

za reciklažu me boli briga, nisam ja taj koji ih nameće državama, pa nek se nadležni za to pobrinu... makar reciklaža i kroacija u istoj rečenici ima smisla ko eko test i golf 2.

od jedno 20 raznih modela koje sam imao (razbilo se par) nijedna nije treperila.

i nemoj zaboraviti uštedu u novčaniku


a daje prirodniji spektar nego štedne
a za reciklažu, to sam spomenul samo zato jer znam da ima genijalaca koji grle drveće pa ih smeta povećana potrošnja normalnih žarulja, dok sve troškove štednih niti ne gledaju
imaš sreće da se nisi susrel s treptalicom...poludel budeš dok ti se to dogodi

ušteda u novčaniku? pa to je mizerija kolka je ušteda ako sagledaš početno ulaganje i uzmeš u obzir druga mnogo veća trošila

al sad smo vec u OT zašli

Zadnje izmijenjeno od: domis. 21.11.2012. u 18:56.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:57   #15
Blue_Fatal1ty
Premium
Moj komp
 
Blue_Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Čazma
Postovi: 1,728
Citiraj:
Autor Valley7 Pregled postova
ne hvala, stedne zarulje ne zelim koristiti. i znam da se fašistička europa jako boji obicnih zarulja, pa bi jedno od mogucih rjesenja bilo sada nagomilati dozivotnu zalihu istih, kakve god da jesu... a drugo rjesenje je svuda metnuti one cjevaste zarulje koje su po mojem iskustvu odlicne, ali mozda ce i njih zabraniti jer nisu dovoljno otrovne, radioaktivne ili sto vec...

a gdje se prodaju spomenute philips eco-halogen zarulje i kolika je cijena??

Prije nego počnem bilo što pisat. Dali bi htio malo detaljnije molim te objasniti zašto ne želiš štedne zarulje i dali si ih ikad koristio i kojeg proizvođača?

BTW: proizvodnja žarulja sa žarnom niti je zabranjena iz razloga jer su energetski neefikasne.
Blue_Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 18:59   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
početno ulaganje je sada 20ak kn, prije je bilo 40-50kn po žarulji... pa ti računaj lampu koja svijetli dnevno u prosjeku 8h i troši 20w umjesto 100w kroz jedno 6 godina.

u tih 6 godina ubaci u računicu da si klasičnih promijenio barem 3 po recimo 5kn komad.

daj me nemoj...
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 19:03