Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2014., 09:10   #1
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Muke po televiziji

Kako mi se jučer nešto gledalo, opet sam kod sebe uselio "staru" CRT televiziju , Philips CRT TV 32PW9551. Ista je spojena direktno na HTPC. U biti ne direkt jer je između Darblet 5000 ali isti vrag.

*Prvi problem koji imam su fleke po ekranu. Desno ide na žuto a ljevo na zeleno.
Iste su nastale od zvučničkog magneta..tj. par magneta. U biti ne par več od 12 subwoofera koje jedno vrijeme očito nisam držao dovoljno udaljene.
Dok je prije za riješavanje magnetne fleke bilo dovoljno ponovno paljenje TVa pri čemu bi se valjda napravila demagnetizacija , sad nema apsolutno nikakve šanse da se riješim fleke. Kalibracija smanji izraženost iste ali pošto same fleke utječu na i1 D2 i rezultate kalibracije zbog pozicije senzora, stvar me izluđuje.

*Drugi problem koji imam je gubitak fokusa u samoj sredini te na samim krajevima.
Za primjer je najbolje pogledat ove dvije fotografije.
Desno od senzora je okvir za "first" te par brojeva.
Taj okvir se na sredini rasipa dok je ista stvar jasna kad je na drugoj poziciji.



*Treči problem koji imam je preširoka slika po horizontali. Tv krade dio slike i dok to mogu popraviti overscanom , u biti ne rješavam ništa jer nemam pravilni format i potpunu iskorištenost ekrana a svaki cenat je važan.
That's what she said

*Četvrti problem je brujanje. Ne mislim na zvuk rada CRTa več na povremeno brujanje kad se pojavi intezivno bijela na određenim dijelovima ekrana.


btw ...da , svjestan sam da zivimo u 2014 godini te da danas ima LCDova za male novce na svakom koraku ali ne treba mi savjet da kupim LCD jer je ovo ono što imam i na čemu trenutno želim nešto gledati.

Eto pa ako netko može pomoč da pogledam koju seriju....

Jel moguče riješiti nešto od spomenutog u kučnoj radinosti bez posjete serviseru?
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 10:16   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1 - Magnetizacija - poznat slučaj, ako su magneti / zvučnici bili blizu duže vrijeme onda ugrađena demagnetizacija (degauss) ne uspijeva odraditi potrebno. Kod tv - a je obično "rješena" u sklopu paljenja / gašenja, nekad čak fizički na on/off botunu koji treba malo zadržati pritisnutog prilikom paljenja, sve zavisi kako je rješeno na konkretnom modelu. Srećom, ova anomalija se rješava i samim radom, kroz xy sati rada će potpuno nestati.

2 - Fokus - gubitak fokusa kroz xyz sati rada je "normalna" stvar. Ako sam dobro protumačio tvoj opis fokus je relativno podjednako loš na cijelom ekranu. U tom slučaju se radi o glavnom / generalnom fokusu koji se rješava ovako:
http://forum.pcekspert.com/showpost....28&postcount=5
Ovdje je verzija VN trafa sa čak tri trimera, (static focus - gornji trimmer, dynamic focus - srednji trimmer), ispravnu proceduru podešavanja imaš opisano u service manualu na str. 60.

Ponovo pišem, ako ne znaš / nemaš iskustva onda za ovaj posao angažiraj nekog tko zna !

3 - Radi se o kompletnom podešavanju geometrije, imaj na umu da tv različito prikazuje sliku ovisno o izvoru a i modovima prikaza (Pixel Plus / 100 Hz). Dakle trebalo bi proći cijelu proceduru podešavanja (Aligmnent) po service manualu i pri tome dobro paziti da ne pogriješiš.

4 - Brujanje na bijelo - poznat "slučaj" kod mnogih crt - ova, najčešće nema nekog rješenja / pomoći.

Za kraj evo review te telke > https://www.avforums.com/threads/phi...review.345768/
i ako nisam pogriješio, trebalo bi se raditi o Chassis L06.1E, service manual > http://www.go-gddq.com/upload/2009_0...0212046578.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.10.2014. u 13:25.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.10.2014., 15:48   #3
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
To je odlično ako bi se magnetizacija trebala riješiti sama od sebe.
Več sam se prepao da sam ga sjebao s ovih nekoliko drivera. U principu mi nebi ni palo na pamet magnetom ni blizu ali trebao sam negdje posložiti drajvere dok dovršim kutije pa mi se činilo da su dovoljno udaljeni... Ok , provjerom tj paljenjem TVa sam zaključio da očito nisu dovoljno daleko ali mi se nije dalo sve premještati a da mi je tko rekao da ću htjeti koristiti taj TV , rekao bi mu da je prosvirao. Ako se dobro sječam uz fleke je i cijela slika malo kliznula ali sam očekivao da če se sve to riješiti samo od sebe kad odmaknem magnete i TV napravi demagnetizaciju pri paljenju.

Nakon 24 sata rada i nekoliko paljenja/gašenja , sve je dosta bolje ali još nije kao prije.

Što se tiče fokusa...
Isto je najlakše vidljivo na tankim linijama ...
Zamisli kružnicu na ekranu. koja dijeli sve na unutra/vanka.
Prema centru kruznice je lagani gubitak koji je najlakše vidljiv na tankim linijama. Na one dije slikeice se to najbolje primjeti dok na tekstu samo krajevi ekrana malo bodu u oči...



Kod geometrije mi smeta što Tv krade sliku ljevo i desno te što je slika kao malo konkavna....



Nemam baš volje ni iskustva za rastavljati TV kako bi to riješio.
Prije nego što sam kupio LCD monitor imao sam neki samsungov na kojemu se geometrija mogla podešavati jednostavno s tipkama na samom monitoru pa sam mislio da se ovde to može riješiti nekako softverski ulaskom u servisni meni ili sl.

Vidim da si mi iskopao servisni manual. Hvala ti. Zaronim u to večeras.

btw, P+ te 100Hz nema u meniju kad slika ide preko HDMIa tako da pretpostavljam da signal preko tog ulaza zaobilazi interno procesuiranje za razliku od ostalih ulaza. A što se tiče tog da podešavanje geometrije ima globalni utjecaj (ako sam te dobro shvatio) trenutno mi je to nevažno jer me zanima samo slika preko HDMIa u wajdskrinu...

Inače , po manualu TV podržava 480p / 576p / 720p / 1080i a drajveri mi nude 648p te 1000i... A sve osim 720p rezultira doslovno negledljivom slikom zbog titranja.




Zbog spomenutih nuspojava magneta još nemam nekakvu normalnu uniformnost bijele preko cijelog ekrana ali na djelu mi se čini ok pa sam napravio prije i poslje...

Prije:



Poslje:





Slika nakon kalibracije izgleda stvarno ok ali kad odspojim HTPC opet sam na početku pa ....
Ako ima slučajno isti TV / želi probat postavke / .icc profil , slobodno me PM nite.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2014., 18:36   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Mislim da ti je ovakav raspored:
1 - neka radi i "riješi se" magnetizacije
2 - zaboravi ovu kalibraciju, prvo treba proći kompletno podešavanje po service manualu jer ćeš tek tada imati "ispravan start" i popravljenu geometriju
3 - tek tada se igraš sa kalibracijom i eventualno intervenirati (malo), (npr. drajvanje pojedine boje i sl.) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2014., 23:05   #5
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ja sam imao isti takav philips 32pw9551 i telka je zbilja bila u super stanju. Oštrina slike je bila odlična kao i svjetlina. Po meni nedostatak tog tv-a je za jedan crt slabiji prikaz crne boje (još uvjek bolje nego neki lcd).Također ambi svijetlo mu baš nije pasalo,po tom pitanju puno bolji mi je ovaj sada philips 29pt9009 iako nije wide.
Kod mene također je na tom tv-u slika bila razvučena ali sam to u servisnom meniju uglavnom riješio. Uglavnom jer kada je tv bio u "progresivnom" 50hz načinu rada tj kada je bio spojen hdmi ili komponentni kabel uvjek je falio donji dio slike dok je preko scart-a sve bilo ok.
Na prve dvije slike je philips 32pw9551 naljutio sony-a 32hx750
Dok je na trećoj 29pt9009 očitao lekciju panasonic plasmi tx-p42gt60e

Ukratko,za sd programe crt je majka i zbog toga ga vrijedi sačuvati. Kod hd rezolucija pogotovo 1080i oštrina slike na 32pw9551 nije u stanju parirati tankim ekranima lcd-ima ili plasmi.

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 24.12.2019. u 19:15.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 12:49   #6
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mislim da ti je ovakav raspored:
1 - neka radi i "riješi se" magnetizacije
2 - zaboravi ovu kalibraciju, prvo treba proći kompletno podešavanje po service manualu jer ćeš tek tada imati "ispravan start" i popravljenu geometriju
3 - tek tada se igraš sa kalibracijom i eventualno intervenirati (malo), (npr. drajvanje pojedine boje i sl.) ...
Izgleda mi da se do sada riješilo ono što se mislilo riješiti. I dalje imam blagu diskoloraciju na ljevom i desnom dijelu ekrana. Doduše , ne onakvu kao kad sam dovukao Tv ali mi se ne čini da ide na bolje ...ili ide presporo da bi primjetio. Isto se najlakše vidi na bijelom ali kad god pokušam puknuti sliku , vidim da se moj prastari fotoaparat kolje s rifrešom TVa :-/

Tokom gledanja videomaterijala to primjetim zaista rijetko kad naleti problematična scena. tako da jedino riješenje koje vidim je da ne čitam forum preko TVa U biti isto tako sam riješio i fokus...mada me fokus manje muci otkad sam udaljio tv na 2 metra od kauca. Tako mi slika izgleda doslovno minijaturno ali što se može ...

Što se kalibracije tiče , razlika nije zanemariva pa ne vidim zašto misliš da nije imalo smisla poigrati se malo s time. Ionako se ne može reči da me satralo. Izmjerio obični grejskejl te primarne i sekundarne jer me zanimala točnost , malo se poigrao s par postavki ,pustio automatiku da odradi svoje i poslje provjerio na što to liči. Zbog nedostatka CMSa ionako nisam ni mogao ništa drugo. Pis of kejk prema onom što prođem s projektorom. U biti , trebalo mi je više vremena za tipkanje prošlog posta nego da to odradim.

S sređivanjem baze se slažem u potpunosti jer mi je palo na pamet da bi mogao iskoristiti ovo druženje s TVom da pogledam par starih kazeta. Ekran je taman veličine da čovjeka ne muči kvaliteta snimke Uglavnom , to traži korigiranje boja pa ...


Pročeprkao sam malo po servisnom manualu i...



trebalo bi pritisnuti " “062596" directly followed by the OSD/STATUS/
INFO button (do not allow the OSD display to time out between
entries while keying the sequence)"


Probao sam to jedno 20 puta i nema šanse. Jebeni Filips i ti daljnski.

U biti ne želim o daljinskom. Sjetio sam se da sam na forumu brontulao zbog tog daljinskog (između ostalog) pa mi se neda opet.

Kad nadem vremena probati ču ga očistiti i riješiti sitaciju s olovka metodom...


btw, da mi je znat čija je bila ideja za 13000k za normal white tone.


Nije ni čudo da sve osim Warm izgleda u kurcu...a tek u kombinaciji s preprogramiranim postavkama. Ajme i kuku.

Rich:
Color Temp: Cool / Brajtnes:35 / Kolor:54 / Kontrast:100

Natural:
Color Temp: Normal / Brajtnes:35 / Kolor:54 / Kontrast:85

Soft
Color Temp: Normal / Brajtnes: 35 / Kolor: 54 / Kontrast: 60

Multimedia
Color Temp: Normal / Brajtnes: 35 / Kolor: 61 / Kontrast: 100


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ja sam imao isti takav philips 32pw9551 i telka je zbilja bila u super stanju. Oštrina slike je bila odlična kao i svjetlina. Po meni nedostatak tog tv-a je za jedan crt slabiji prikaz crne boje (još uvjek bolje nego neki lcd).
Na što si mislio s slabim prikazom crne?
Mislim crna je poprilično crna...toliko da sam gore imao problem s 0IRE a i ovaj moj senzor nije toliko osjetljiv za tamno.
Jedini problem s crnom je što tv spešta detalje u tamnom što je očito po defaultnoj gama krivulji. Sam bog zna kako izgledaju oni preprogramirani modovi.

Nego , to i nije toliki problem jer se digne malo brajtnes i gama se izravna iako malo klizne...



No kad još spustiš kontrast tj. razinu bijele stvari poprilično sjednu iako se izgubi na totalnoj vrijednosti kontrasta.




Netko vjerovatno misli da je cca 40ftL tamno kako sam navikao na projektorsku sliku i za ovo imam osječaj kao da mi blješti u mozak :-/


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Na slici je philips 32pw9551 naljutio sony-a 32hx750
http://www.igreklik.com/slike/images...3302466764.jpg
Na ovoj slici pak je 29pt9009 očitao lekciju panasonic plasmi tx-p42gt60e
http://www.igreklik.com/slike/images...0092033896.jpg

Ukratko,za sd programe crt je majka i zbog toga ga vrijedi sačuvati. Kod hd rezolucija pogotovo 1080i oštrina slike na 32pw9551 nije u stanju parirati tankim ekranima lcd-ima ili plasmi.
Kao što rekoh 1080i je doslovno neupotrebljiv na 720p čovjek ne osjeti nekakvi nedostatak oštrine s 720p serijama (fokus u krajnjim kutevima je nešto drugo) No opet , nisam se baš ni nagledao LCDova da mi mogao vuči paralele...
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 14:18   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
I ja sam bio preletio kroz service manual, ako te daljinac muči imaš onu alternativnu metodu ulaza u service mode opisano na istoj stranici,
međutim tada nema sw kontrole pa možeš napraviti štetu ako kardinalno pogriješiš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 21:02   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Moj primjerak je imao dosta ravnomjernu oštrinu na cijelom ekranu. Kontrast nisam imao potrebu pojačavati iznad 75 posto budući je tv imao izvrsnu svjetlinu slike (vjerovatno zbog malo radnih sati). Prikaz crne boje mi je nekak bio bolji dok je tv prikazivao sadržaj sa hdmi ili komponentnog ulaza nego kada bi gledao nešto sa scart-a.
Pokušao sam potamnjivanjem slike dobiti bolju crnu ali tu nisam dobio ništa. Zbog sabijeg prikaza crne nikak nisam mogao dobiti da boje budu tako dobro zasićene kao na ovom 29pt9009. Ar filtar prilično slab jer bi slika kod nekog ozbiljnog ambi svjetla prilično poblijedila.
Eto to bi po meni bili nedostaci, pozitivne osobine bi bila odlična oštrina slike, možda i najbolja što sam vidio na nekom crt televizoru, odlična svjetlina, bez primjetnog moir efekta i bez disanja slike. Geometrija prilično dobra nakon što sam istu posložio putem sam moda na tv-u. (isto sam imao problem sa orginal daljincem i otišao u elipso kupio za 99 kuna zamjenski philipsov koji mi se učinio puno kvalitetniji od onog duguljastog i uskog orginalnog te s njim normalno ušao u sam podešavanje).
Dakle tv je zbilja bio odličan ali mi ispao ovaj 29pt9009 koji mi se zbog boljeg kontrasta učinio boljim i na kraju prodao i sada mi je žao. Sd sadržaji su izgledali vrhunski sa količinom detalja kakve nije moguće vidjeti na nikakvoj plasmi ili lcd-u. Na 29pt9009 sd također izgleda vrhunski ali mali minus ima zato jer nije widescreen pa držim 4:3LB. Dakle crt za sd sadržaj a hd i video igre na ps3 ganjati na plasmi pany 42gt60,ili na crt monitoru g520 ako se baš zaželim crt-ovskog hd-a. Sadašnje stanje display tehnologija u kući konačno smatram zadovoljavajućim i mijenjam tek kad se oled tv bude mogao kupiti za dva soma u pevcu
Moguće da je kod tebe drugačije stanje sa slikom jer i kod crt-a su znali biti ekrani različitih karakteristika na istim modelima televizora.
Inače ovaj moj 32pw9551 je bio iz poljske a 29pt9009 je francuz

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 05.10.2014. u 21:10.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2014., 12:17   #9
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I ja sam bio preletio kroz service manual, ako te daljinac muči imaš onu alternativnu metodu ulaza u service mode opisano na istoj stranici,

Ušao u servisni meni i ...
Nikako da skontam kako bi trebao geometriju riješiti bez slike?
Pukao bi ti slikicu ali su mi baterije u aparatu otišle...
Imam samo snjeg a po servisnom manualu izgleda da to mogu raditi samo RF signalom.
Daj spasi situaciju?
Ovako izgleda da mi ne gine 'napamet' štimat geometriju i boje. Ajde , geometrija mi ne izgleda toliko komplicirano za riješiti napamet ali ali uštelit boje je več druga stvar. Ok , znam čemu što služi te otprilike shvačam međusobnu interakciju svega ali štimanje je puno lakše raditi kad imaš trenutnu povratnu informaciju o onom što radiš.

Najbolja paralela je fotografija i fotografi.
Dok je svima jasno što čemu služi te međusobna interakcija svega toga , rad s digitalcima je dosta lakši nego s filmom zbog displeja / trenute povratne informacije...

Nego , kao da geometrija napamet ne zvuči kao dovoljna zajebancija , vidim da brojevi s opisima ne prate slike :-/



Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
međutim tada nema sw kontrole pa možeš napraviti štetu ako kardinalno pogriješiš.
Trust me ,I know what i'm doing.







Kao što rekoh nemam znanja za kopanje po Tvu tako da ne brini za to.


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Moguće da je kod tebe drugačije stanje sa slikom jer i kod crt-a su znali biti ekrani različitih karakteristika na istim modelima televizora.
Sasvim normalno no nije mi jasno u kojem rangu se to ide.
Ovo bi trebalo pitati Nikkya.

Želim reči da dizanje kontrasta na 75 radi toliko vidljivo sranje od slike da mi nije jasno da je na tvom primjerku to moglo rezultirati ok slikom. Pogotovo s tim što si smanjivao brajtness. Idealni recept za klipanje bijele i crne tj. gubitak detalja u svijetlom i tamnom dijelu. Skoro kao oni preprogramirani modovi . Drečavo da ispališ na mozak. Nije ni čudo što ti u sječanju ostala loša crna. :-/

Šteta što si prodao TV jer sam poprilično siguran da bi nakon par korigiranih postavki dosao do stvarno zadovoljavajuce slike.



Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Inače ovaj moj 32pw9551 je bio iz poljske a 29pt9009 je francuz
Poljska
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2014., 13:33   #