Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2022., 06:21   #931
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Najbolje da pitaš u gruntovnici, možeš probat i telefonom
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 14:53   #932
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Etažirana zgrada i fali uporabna dozvola? To dvoje mi baš i ne ide skupa jer obično se zgrada nije mogla etažirati bez UD.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 21:07   #933
Izet Fazlinovic
Premium
Moj komp
 
Izet Fazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 328
Etažira se po građevinskoj dozvoli, a nekad se etažiralo i po izvedenom stanju tako da je to sve OK.
Želiš kupiti stan? Traži prodavatelja da upiše uporabnu, ako je ima, u gruntovnicu. Ako nema pitanje je može li je dobiti.

Edit: Ako kupuješ cashom možeš se upisati na taj etažirani dio, ali riskiraš s uporabnom i kasnijim problemima ako ti treba a nemaš je. Ako uzimaš kredit ništa nejde bez uporabne upisane u gruntovnicu.

Poslano sa mog A063 koristeći Tapatalk
Izet Fazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 09:06   #934
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
koji to fond u zadnjih godinu dana daje prinos od 13,5% u prosjeku, kao u slučaju nekretnina
Bezveze je gledati tako kratke vremenske periode.

Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Odgovorno tvrdim, da prosječan Hrvat nezna i nevjeruje u druga ulaganja osim u nekretnine. Kreni Josi iz Mrduše Donje objašnjavat dionice, fondove i dividende, da te vidim.
I to ti pričam iz perspektive da sam se itekako upleo u dionice u zadnje dvije godine.
I drugo, točno ovaj fond koji si naveo ima još neke troškove kad uđeš i kad izađeš, jel tako. Isto kao i nekretnina.
Stan, kuća, zemljište, cijena im može otići u nula samo u slučaju nuklearnog holokausta.
A dionice i ostale leblebije?
Svaki oblik ulaganja ima prednosti i mane. Hrvati, u prosjeku, vjeruju jedino nekretninama.
Apsolutno točno, to se i vidi po anemičnom stanju naše burze dionica.

Zanimljivo je kako je ogroman otpor "javnosti" bio prema porezu na nekretnine, iako je to jedan od alata kojim se može pomaknuti tržište da koristi nekretnine za...stanovanje, a ne za ulaganje. No kako je netko rekao, da bi se tako nešto provelo trebalo bi imati savršeno točno uređen sustav vlasništva nad zemljom i nekretninama (što je i inače temelj za ozbiljan gospodarski razvoj) što mi naravno nemamo.

Inače u cijeloj priči ste zaboravili na inflaciju kojom nas se konstantno sve pljačka, EUR je izgubio bar 15% vrijednosti u zadnjih godinu dana. Zamislite da vam netko uđe u kuću i ukrade 15% novca iz ormara ili sa bankovnog računa, svejedno. Upravo to se dogodilo ali ljudi su financijski nepismeni pa pojma nemaju što je inflacija i tko je uzrokuje.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 21:40   #935
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
STAN: kupovina, krediti, APN...

Tko uzrokuje inflaciju?

Ovo sa “bar 15%” bi lako moglo biti točno kada se gleda koliko je sve poskupilo u prosjeku.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 01:59   #936
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Inflaciju uzrokuju špekulanti. Kao i svaku svjetsku krizu. Nema tu filozofije, špekulacije i prijetnje uzrokuju ekonomski rast i pad . Evo Rumunjska razmatra uvesti kazne za špekulante. To bi trebala svaka država. Ali drastične kazne zatvora, ne nekakve novčane kazne.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 09:35   #937
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Bezveze je gledati tako kratke vremenske periode.



Apsolutno točno, to se i vidi po anemičnom stanju naše burze dionica.

Zanimljivo je kako je ogroman otpor "javnosti" bio prema porezu na nekretnine, iako je to jedan od alata kojim se može pomaknuti tržište da koristi nekretnine za...stanovanje, a ne za ulaganje. No kako je netko rekao, da bi se tako nešto provelo trebalo bi imati savršeno točno uređen sustav vlasništva nad zemljom i nekretninama (što je i inače temelj za ozbiljan gospodarski razvoj) što mi naravno nemamo.

Inače u cijeloj priči ste zaboravili na inflaciju kojom nas se konstantno sve pljačka, EUR je izgubio bar 15% vrijednosti u zadnjih godinu dana. Zamislite da vam netko uđe u kuću i ukrade 15% novca iz ormara ili sa bankovnog računa, svejedno. Upravo to se dogodilo ali ljudi su financijski nepismeni pa pojma nemaju što je inflacija i tko je uzrokuje.
A i porez na nekretnine ne paše vladajućima kad imaju svaki po 5-6 nekretnina..

Pa vidio si novi ministar financija godinama to predaje na faksu da se mora uvesti, benefiti ovo ono, dođe na mjesto ministra i odma promjena priče.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 10:02   #938
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
A i porez na nekretnine ne paše vladajućima kad imaju svaki po 5-6 nekretnina..

Pa vidio si novi ministar financija godinama to predaje na faksu da se mora uvesti, benefiti ovo ono, dođe na mjesto ministra i odma promjena priče.
tocno to. dovoljno bi bilo da se placa porez kod iznajmljivanja. al pol ljudi placa na ruke.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 10:21   #939
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Porez na nekretnine je dobra stvar, ali samo ako ide ruku pod ruku s rasterećenjem poreza na rad. Dakle država ubire jednako, samo iz drugih izvora. To je pravednije opterećenje jer plaća za osnovni standard više znači onome tko nema nekretninu nego onom tko ih ima više. Porezi već jesu progresivni na plaću, ovo je prebacivanje tog principa i na imovinu. To je sa socijalnog aspekta. S ekonomskog, kako je rečeno, potiče korištenje i eksploataciju. A niža cijena rada bi pomogla i u gospodarstvu, naravno.



Naravno, nitko od par zadnjih vlada nije bio sposoban to predstaviti tako, svi su se fokusirali na uvođenje novog poreza bez snižavanja starih. Država se rijetko kad povlači s već osvojenog teritorija.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 12:35   #940
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Etažirana zgrada i fali uporabna dozvola? To dvoje mi baš i ne ide skupa jer obično se zgrada nije mogla etažirati bez UD.
Da, etazirano je. Zgrada je izgradjena 2006.
Nisam bas u tome, pa mi nije jasno kako se dijeli zajednicko dvoriste? Naime dvoriste se ne spominje u etaziranju, a u posjedovnom listu stoji upisan jedan vlasnik tog dvorista. Neki interpetiraju da se i dvoriste dijeli po istim omjerima kao zgrada.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 12:52   #941
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
Treba vidjeti što piše u vlasničkom listu u ZK, ne posjedovnom u katastru.
lowrider je online   Reply With Quote
Staro 03.09.2022., 15: