Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2023., 15:20   #8491
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Možeš s kečapom očistit bakar bez problema, ja sam čistio blokove od vodenog s kečapom. Samo isperi poslje s detrđentom nekim i isperi do kraja. Ne treba ti ni kečap, možeš i s paradajz sosom


Možeš za test probati oprati zamazane ruke na način da zdrobiš rajčicu u ruci i vidjet ćeš da prljavština spada s ruku
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 15:26   #8492
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 251
WD40 je nikakav za zaštitu, ishlapljuje, on je dobar za čišćenje i odmašćivanje.
Limunska kiselina isto skida hrđu, a imaš i bakrene četkice za čišćenje i onu čeličnu vunu sitnu.

Silikonskom uljem ni nikakvim drugim ja ne bi premazivao golu površinu veličine kućišta, to treba sa sprejem ofarbat
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 15:39   #8493
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Koroziju i oksidaciju mozes i acetonom probati, ide dosta bolje nego IPA
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 15:42   #8494
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Stari hardware za kojim se slinilo

Kada se govorilo o “ploči” mislio sam na matičnu ploču

Vrući alkoholni ocat doslovno jede koroziju s metalnih površina kućišta. Limunska kiselina također. Kasnije se po potrebi pocinča i prefarba.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 19:11   #8495
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kada se govorilo o “ploči” mislio sam na matičnu ploču

Vrući alkoholni ocat doslovno jede koroziju s metalnih površina kućišta. Limunska kiselina također. Kasnije se po potrebi pocinča i prefarba.
Nee, nee...dobro si shvatio, ja malo zbunjujem ljude, skačem sa stvari na stvar.
Da, radi se o matičnoj, i o donjoj stranici kućišta.
20230906-190833
20230906-190848
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 19:24   #8496
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...ovo treba pjeskariti , kitovati , prebrusti , temeljnom bojom pa srebrenom preprskati sprejem
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 19:48   #8497
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Ma, posadim rajčice unutra i na godinu je ko nov
Na slikama izgleda potpuno truo, no uživo tome nije tako, isplati ga se spasiti.
Jedino što dvojim jeste da li se zezati sa farbanjem ili samo mat lak poprskati nakon odstranjenja hrđe.
To ću znati nakon čišćenja
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 19:57   #8498
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Nee, nee...dobro si shvatio, ja malo zbunjujem ljude, skačem sa stvari na stvar.
Da, radi se o matičnoj, i o donjoj stranici kućišta.
20230906-190833
20230906-190848
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
...ovo treba pjeskariti , kitovati , prebrusti , temeljnom bojom pa srebrenom preprskati sprejem
Točno ovo što je rekao kolega ... Nema tog WD40 ili limunske kiseline koja ovo bude skinula.

Da li želiš broj telefona tipa koji je meni uredio Adisone?

Edit
Da vam malo osvježim pamćenje...:





Za unutrašnjost sam uzeo metalik srebrnu, dok je vanjska najsličnija boji plastike, krem-bijela. Vjerojatno bih mogao dobiti i RAL oznake ako je potrebno.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 06.09.2023. u 21:02.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 00:19   #8499
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 251
The horror!!

Neku veliku kacu gdje to stane i stavit kiseline, ak treba i klorovodičnu, i hrpa elbow greasea za pogulit sve to, ak se hoćeš s time zajeb...t.
Ak je pocinčano, onda solna (il druge) će komplet sav cink pojest.
Problem je što kiselina skine do golog metala i onda ak nije dobro neutralizirano, opet se prevuče tankim površinskim slojem hrđe, tzv flash rust, jer je metal postao full aktivan, no postoji i opcija da premažeš sa fosidinom il sličnim koji tu hrđu i površinu pasivizira, tj fosfat neki tvori (postoji željezni, cinkov i manganov fosfat, tu bi dobio ovaj prvi), koji je inače dobra podloga za boju, profesionalno se kod raznih itema boja na fosfat.

Drugo je, što bi i bilo jednostavnije i bez kemikalija, Trekkijev savjet.
Ugl. nije nemoguće al treba truda, čak i s četkom na bušilici s donje strane da se pogrebe bi vec optimisticnije izgledalo.
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 09:38   #8500
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Hvala na trudu i savjetima
@Trekkie: ja sam u Slavoniji tako da mi je ipak out of reach ovaj tvoj majstor
No, poanta je da sam probam oživjeti ovu 486-icu, case je zapušten no kompletan je i bez drugih oštećenja.
Par ogrebotina na metalnom dijelu, sve plastike preživjele demontažu bez pucanja što je prilično rijetko, sve origigi i na broju. Disk, RAM sve o.k., proc isto isproban na drugoj ploči.
Ploču neću paliti dok ne riješim koroziju (iako je samo oko vijaka, nema nigdje drugdje, znači kozmetika).
Baterija CR, nabubrena, nema curenja. Ukratko, isplati se potruditi
Sad sam naletio na problem.. hex nasadni br.5.5 za front panel i to sa uskim vratom...noćna mora.
Ali upravo se čuo sa čovjekom u trgovini, nema ga za prodaju, no posuditi će mi svoj
Napajanje me živcira, nema vijaka (IBM).
I tu dolazimo do novog pitanja: u odnosu na standard (AT) žuta i narančasta žica na glavnom konektoru su zamijenjenih pozicija. Radi li se samo o tome da IBM ne prati color code pa je raspored vodova kao i kod ostalih napajanja tog standarda, ili su stvarno vodovi zamijenjeni za IBM ploču pa bi drugo non-IBM napajanje "ubilo" ploču? Ako netko zna, molio bih pomoć.
Hvala!
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 10:25   #8501
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Možeš skinut sve što ide šmirgl papirom ili finijom drot kefom, eventualno što ostane namažeš Antikorozinom. Ima u spray-u za kupit nešto kao Hammerite u sivoj/srebrnoj boji. Provjerim danas lokalno kak se to točno zove.

Jel ti treba kaj od ovoga: https://www.kleinanzeigen.de/s-anzei...86461-225-8403
stef je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 11:48   #8502
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
I tu dolazimo do novog pitanja: u odnosu na standard (AT) žuta i narančasta žica na glavnom konektoru su zamijenjenih pozicija. Radi li se samo o tome da IBM ne prati color code pa je raspored vodova kao i kod ostalih napajanja tog standarda, ili su stvarno vodovi zamijenjeni za IBM ploču pa bi drugo non-IBM napajanje "ubilo" ploču? Ako netko zna, molio bih pomoć.
Hvala!
Nemaš unimetar da možeš provjeriti koji napon je na tim žicama?
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 11:54   #8503
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Hvala stef, svi paneli su na broju, čak i straga.
Planiram ih dobro oprati ništa peroksid, ništa reto bright, jedino moram manju zonu tj. oznaku flomasterom učinjenu eliminirati.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 12:59   #8504
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Provjerim danas lokalno kak se to točno zove.
Ovo: https://www.belton.de/produkte/produ...chlag-lack-22/
... u srebrnoj.

Ili kombinaciju temeljne + neki sivi lak. Nemoj ostavit samo temeljnu jer navlači na sebe zmazanoću.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2023., 16:47   #8505
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
@stef: Hvala, tako će nekako na kraju i biti, full bojanje kaveza po PS-u

Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
...
I tu dolazimo do novog pitanja: u odnosu na standard (AT) žuta i narančasta žica na glavnom konektoru su zamijenjenih pozicija. Radi li se samo o tome da IBM ne prati color code pa je raspored vodova kao i kod ostalih napajanja tog standarda, ili su stvarno vodovi zamijenjeni za IBM ploču pa bi drugo non-IBM napajanje "ubilo" ploču? Ako netko zna, molio bih pomoć.
Hvala!
Evo da odgovorim samome sebi, isto ovo pitanje se pitao jedan kolega na Vogonsima, isti model napajanja...ukratko, ne slijede color code, no raspored žica je standardan.
To onda znači da će unutra ATX sa adapterom, i samo još moram skemijati onaj IBM-ov 5V konektor za ploču, napraviti ću preko molex-a, i premostiti jumperom za signal.
Ugl., imam ideju dalje šta i kako
Iluzionist je offline   Reply With Quote