Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2014., 22:44   #1
link10
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bol
Postovi: 21
Utjecaj kabela i routera na propusnost/stabilnost

Pozdravljam forumaše i tražim jedan, možda diskutabilan,odgovor.
Pitanje postavljam uslijed problema s Optima telekomom, a glasi ovako. Može li se poboljšati brzina/propusnost/stabilnost zamjenom tel kabela od zidne utičnice do splitera i neki bolji kabel od splitera do routera i zamjenom routera koji smo dobili od operatera s nekim boljim/moćnijim (Fritz box, asusN66U..ili bilo kojim)
Problem je nastao kad sam s t-coma prešao na Optimu i uzeo O3 paket uz povećanu brzinu na 10Mbit. Moja parica ne može dobro gurati sve ovo jer mjerenje kaže da su margine niske (6) i da sve tri usluge ne mogu glatko raditi(napomena: moja linija je ostala na T-comovom Anexu).Naravno mogu brzinu vratiti na 4/512 ali ne bih (jer sam zbog brzine i prešao na optimu). Znači veza puca, na tv-u povremeno zatrzava, pa sve to s vremenom nervira.
Ima li netko kakav prijedlog ili riješenje ?

Pozdrav !
link10 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 00:03   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,105
Moze pomoci samo promjena parice, a to je skoro pa nemoguce...
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2014., 01:02   #3
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor link10 Pregled postova
Moja parica ne može dobro gurati sve ovo jer mjerenje kaže da su margine niske (6)
To nikako nije razlog Prije je obratno. Da bi radilo kak spada, treba veca margina pa nema dovoljno brzine :P
Citiraj:
i da sve tri usluge ne mogu glatko raditi(napomena: moja linija je ostala na T-comovom Anexu).
Ne postoji tcomov anex.
Citiraj:
Znači veza puca, na tv-u povremeno zatrzava, pa sve to s vremenom nervira.
Ima li netko kakav prijedlog ili riješenje ?
Da, ako je tako trebala bi veca margina a da ostane jos dovoljno brzine. Postavi statse linije.
Promjena routera iza njihovog nece nicem pomoc. Zamjena njihovog, eventualno za neki bolji bi moglo pomoc da se bolje nosi s greskama ali povecat brzinu nece. Promjena kabela. To pomaze samo ako je kabel u banani jer je to tako malo kabela u odnosu na sve ostale kabele koje nemozes mjenjat (od uticnice do centrale) da ne utjece previse. Ako je kabel u banani onda itekako pomaze jel
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 22:31   #4
link10
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bol
Postovi: 21
Ok ajmo preformulirat pitanje. Kojim bi se kablovima bilo idealno spojiti utičnica/spliter i spliter/router (da li je to UTP kabel ili neki drugi...). I imam još jedno zanimljivo pitanje: Imam 2 routera TP-link i siemens sx763 da li je moguće spojiti tako da internet radi i na jednom i na drugom routeru? I mogu li ja kupiti bilo koji router i spojiti ga umjesto optiminog a da sve usluge rade?
Ono što sam napisao T-comov anex je zato što sam ostao na njihovoj infrastrukturi pa koristim njihov anex B, a ne Optimin A
link10 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2014., 02:04   #5
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
I najbitnije nisi stavio, to su postavke linije

Citiraj:
Autor link10 Pregled postova
Kojim bi se kablovima bilo idealno spojiti utičnica/spliter i spliter/router (da li je to UTP kabel ili neki drugi...).
A nema idealno. Premale su to brzine, i previse ostalih uvjeta koji utjecu na sveukupnu brzinu ima da bi sad taj kabel bio od neke prevelike vaznosti. Znaci, u normalnim uvjetima, najobicniji utp kabel ce radit sve sto ti treba, samo ce ti ovisit koji je prikljucak na routeru/spliteru, rj11 ili rj45 s tim da ti rj11 ulazi u rj45 ali ne i obratno.
Citiraj:
I imam još jedno zanimljivo pitanje: Imam 2 routera TP-link i siemens sx763 da li je moguće spojiti tako da internet radi i na jednom i na drugom routeru?
Nisam bas najbolje razumio ovo pitanje. Htio bi u biti internet na 2 mjesta? Jedan konfiguriraj kao repeater/access point?
Citiraj:
I mogu li ja kupiti bilo koji router i spojiti ga umjesto optiminog a da sve usluge rade?
Tehnicki da, u praski ovisi
Citiraj:
Ono što sam napisao T-comov anex je zato što sam ostao na njihovoj infrastrukturi pa koristim njihov anex B, a ne Optimin A
I dalje nije tcomov anex Sala mala nebitno.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2014., 14:55   #6
link10
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bol
Postovi: 21

Ma hoće li štogod pomoći dobar router tipa TP-link N750, Fritz Box, Asus U66 ili neki D-link ili neki po vašoj preporuci koji znate da vrijedi , cijenovnog razreda oko 100€ umjesto optiminog i na što trebam paziti pri kupnji istog
link10 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2014., 18:25   #7
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Smatram to nepotrebnom investicijom. Moze pomoc po meni malo, ali za te pare nedovoljno. Mozda se netko ne slozi s tim pa vidi sto ce drugi rec. To je moje misljenje. Cuvaj pare :P
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2014., 19:24   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,614
Da si pitao / pročitao u temi "ISP - Kvaliteta parice" onda bi zaključio da:
lošu tel. paricu / spojeve na cijelom putu od porta na DSLAM - u do routera, nikakav router ne može popraviti,

poznato je da neki uređaji bolje "podnose" loše linije a drugi pak ne baš,
međutim ti nemaš previše opcija jer si "skočio bez da si rekao hop" ili drugačije rečeno mijenjanje operatera nekad i nije tako "divno, krasno i jednostavno",
dodatni i glavni problem je šta od "te i takve" linije tražiš (laički rečeno) 3x više nego prije ...

dodatni "problem" je šta si uzeo sve 3 usluge (internet + tv + tel) pa je teže zamjeniti router alternativnim odnosno sve konfigurirati da radi,

dakle, alternativni router ne mora poboljšati situaciju a ulaziš u x potencijalnih problema,

jedino na čemu možeš "štipati" je internet, u prevodu neka ti pronađu / detektiraju koji je stabilni max. pa bilo to 4 ili 5 ili 6 i neka po tome podese profil
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 22:20   #9
link10
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bol
Postovi: 21
Ma ok sve mi je jasno što se tiče parice da ona koliko maximalno propušta to je to, ali eto htio sam mišljenje nekog stručnog da mi kaže može li ove povremene problemčiće riješiti bolji router možda boljom obradom podataka. Kako ste reagirali očigledno ne može. Pa evo dajte mi savjet što mogu pokušati, ako što mogu. Imam 2 routera, mogu li njih nekako iskoristiti za podjeliti neku od tri usluge koje koristim.
link10 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na