Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2013., 18:11   #181
gsxr750k9
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Agram
Postovi: 603
moj savjet ti je da sve throttling funkcije u biosu fino stavis na off, postavis fino neku razmnu voltazu recimo 1.2V sto je jos uvijek manje nego defaultna voltaza tog CPU-a.
slozi si fino voltage line calibration ak imas na recimo medium ili high tak da nemas uopce voltage dropova i miran si.
temperature u idle ti ne budu prelazile 30-35C, a na full loadu prime cca 60C.
stabilnost ce ti biti puno veca i ne bus sokiral CPU, a samim time i riskirao data corruption sa tim skokovima voltaza.
ti peakovi su kod elektronike najgori neprijatelj komponenti.
zavrti desetak cycleova u INTEL burn in, koji je poznat da stresira jos jace od P95 i vidi kak ti se to ponasa, onda ostavi prek noci prime da ti radi, a u event manageru upali system i fino prati jel ti izbacuje kakve greske vezane uz CPU... WHEA.
ak ti to sve odradi bez rusenja i gresaka imas stabilan OC.
ja sma znao vrtit prime bez gresaka, a imal sma par systemskih koje sma nasao u event logu..sad vise nemam ni toga.
gsxr750k9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:18   #182
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Ne slazem se bas s tobom, upravo su zato te power save opcije tu, radi stednje proca..
Da je to tak, sumnjam da bi ih ekipa onda koristila.
A mogu rec komotno da ova ploca kaj imam, ima manje oscilacija u naponu (idle) neg z68 ploca kaj sam ju imal prije..
EDIT: LLC-regular, offset 0.020+
znaci idle oko 0.880, prime 95small ftt, 1.136v 4.3Ghz
temperature u idle su smjesne, oko 28-30c..
Prime nakon 1h oko 58-63c...
Ventovi su na 400rpma, idle-load.

Zadnje izmijenjeno od: zvonac. 15.04.2013. u 18:26.
zvonac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2013., 18:24   #183
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa stavi default napon neki i onda diži offset da u loadu dobiješ isti do malo veći, a u idlu da dođe ne znam na 0.9v i prati kak se ponaša.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:27   #184
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Ne slazem se bas s tobom, upravo su zato te power save opcije tu, radi stednje proca..
Da je to tak, sumnjam da bi ih ekipa onda koristila.
A mogu rec komotno da ova ploca kaj imam, ima manje oscilacija u naponu (idle) neg z68 ploca kaj sam ju imal prije..
EDIT: LLC-regular, offset 0.020+
znaci idle oko 0.880, prime 95small ftt, 1.136v 4.3Ghz
drago mi je da tak razmisljas ;-).
IMHO, ne koristiti speedstep (or eq.) je po meni glupost.
pokusaj ne ic ispod 0.920 u idili.
.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:30   #185
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Ne kuzim kaj fali 0.880v? Pa nemam nikakvih rusenja i sl.
To sam onak na brzinu iz glave, postavil parametre..
Kaj ocete rec da je premali napon za idle?
Da je, vec bi to videl.
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:34   #186
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
heboga

zato kaj neće se on dić na 4.x ghz kad ti upališ browser, ali će se dić load na tih 1.6ghz pri toj očito preniskoj voltaži i onda krk again.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:36   #187
gsxr750k9
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Agram
Postovi: 603
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Ne slazem se bas s tobom, upravo su zato te power save opcije tu, radi stednje proca..
e gle, djelomicno si u pravu i misljenja su podijeljena.
u svakom slucaju ak hoces stedit CPU onda ga nemoj ni overclockat.
hehe.
u svakom slucaju stabilniji je OC ako su sve te funckije iskljucene.
to je jedina i bitna cinjenica.
osim toga temperatura je ta koja smanjuje vijek trajanja komponenti. s obzirom da su te tvoje i moje temperature podjednake u par stupnjeva razlike ove idle mislim da mormao biti nostradamusi da proreknemo sto ce se s nasim procesorima dogoditi.
ak stedis na racunu az struju onda je to druga prica ,

p.s. opasno sam disgrafican u zadnje vrijeme..katastrofa

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
heboga

zato kaj neće se on dić na 4.x ghz kad ti upališ browser, ali će se dić load na tih 1.6ghz pri toj očito preniskoj voltaži i onda krk again.
negdje sma nasel ovo The VID range for this specific processor is 0.2500-1.5200.
e sad..
ja mogu rec iz iskustva.
da za 4.2 i za 4.4 stabilnog OC-a sa mojim setupom nista ispod 1.2V ne dolazi u obzir.
to znaci tortura satima bez ijedne greske.
dok nisam rijesio voltage drop sa kalibracijom pri full loadu znalo mi je nakon 10 sati izbacit error na event vieweru.

Zadnje izmijenjeno od: gsxr750k9. 15.04.2013. u 18:42.
gsxr750k9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:42   #188
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor gsxr750k9 Pregled postova
e gle, djelomicno si u pravu i misljenja su podijeljena.
u svakom slucaju ak hoces stedit CPU onda ga nemoj ni overclockat.
hehe.
u svakom slucaju stabilniji je OC ako su sve te funckije iskljucene.
to je jedina i bitna cinjenica.
osim toga temperatura je ta koja smanjuje vijek trajanja komponenti. s obzirom da su te tvoje i moje temperature podjednake u par stupnjeva razlike ove idle mislim da mormao biti nostradamusi da proreknemo sto ce se s nasim procesorima dogoditi.
ak stedis na racunu az struju onda je to druga prica ,

p.s. opasno sam disgrafican u zadnje vrijeme..katastrofa
ko je spominjo stednju proca ?
nikad nisam i necu stedit proc. a za koristenje speedstep-a (or eq.) postoji cjeli niz razloga koje mi se neda pisati.
BTW, AFAIK nije samo temp ta koja roka proc. prouci malo bolje.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 18:46   #189
gsxr750k9
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Agram
Postovi: 603
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
ko je spominjo stednju proca ?
nikad nisam i necu stedit proc. a za koristenje speedstep-a (or eq.) postoji cjeli niz razloga koje mi se neda pisati.
BTW, AFAIK nije samo temp ta koja roka proc. prouci malo bolje.
temperatura kao krajnji produkt visokih voltaza, a moze bit jos gro sporednih razloga. ovaj sam naveo kao nr.1. i proucio sma ja to dobro i neda se ni meni pisat. i ovo je previse za moju ktivnost na forumima.
vrlo vjerojatno znas da je stres koji komponente prozivljavaju pri tim skokovima i padovima taj koji isto tako utjece na njihovu trajnost.
no to su vec sfere kojima se bave oni koji su za to placeni, a ja vec 10 godina nisam u toj struci.
20 godina natezanja s elektronikom bilo je dosta.
pa sad ti racunaj.

p.s. gore sam napisal koji je VID range ovog proca, direkt iz spreadsheeta intelovog.
valjda su oni obavili sva testiranja da vide jel to stvarno tako.
ja im vjerujem i moje je misljenje da sma debelo ispod limita ovog CPU, proije svega teoretski, a ocito i prakticno.
s obzirom da je sve relativno na kraju ni to nije garancija da ce proc raditi, a mozda i rikne ko zna iz kojeg razloga.
u svakom slucaju misljenja sma da je kod visokog OC-a i stabilnosti sistema sve te funkcije dobro iskljuciti.
vise je onih za OFF nego onih za ON.
svi razlozi koji su navedeni zasto ukljuciti speedstep i ostale nisu dovoljni da me razuvjere i dokazu suprotno.

zadnji CPU, E8400 6 godina 24/7, restart jednom tjedno i to ako, sto na 3.8 sto na 4.0, 1.3250V radi besprijekorno dan danas.
ni tu nisam vidio razloga da imam sve ovo ukljuceno.

p.s. volio bi znati razlog, ako je neki drugi od ovih gore vec navedenih da osoba ukljuci throtlanje..
stednja energije i samog CPU-a ili nesto trece, ja ne znam?
prije ce vrijeme pojest sam CPU nego ce on riknut ako se ne pretjeruje pod uvjetom da nije sma po sebi iz tvornice izasao u banani.

Zadnje izmijenjeno od: gsxr750k9. 15.04.2013. u 19:16.
gsxr750k9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 19:16   #190
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
heboga

zato kaj neće se on dić na 4.x ghz kad ti upališ browser, ali će se dić load na tih 1.6ghz pri toj očito preniskoj voltaži i onda krk again.
Mislim da se ne dize na 4 ak upalim browser, moram pogledat jos rok dojdem doma. Al kak vam nije jasno, nemam rusenja, zamrzavanja, bsod-a i slicno.. Znaci dela ko beba... Srusiosam vam tezu o naponu u idleu
znaci pet dana furam te postavke, I po meni vec se trebalo jekaj dogodit lose, al dela ko podmazano..
Evo ovak, prvo rusenje u idle, poigral bum se s tim..
zvonac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2013., 19:24   #191
gsxr750k9
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Agram
Postovi: 603
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Mislim da se ne dize na 4 ak upalim browser, moram pogledat jos rok dojdem doma. Al kak vam nije jasno, nemam rusenja, zamrzavanja, bsod-a i slicno.. Znaci dela ko beba... Srusiosam vam tezu o naponu u idleu
znaci pet dana furam te postavke, I po meni vec se trebalo jekaj dogodit lose, al dela ko podmazano..
Evo ovak, prvo rusenje u idle, poigral bum se s tim..
ma frende ja ovo smatram samo iskljucivo kao korisnu raspravu da ljudi podijele svoja iskustva, ne zeli mse s nikim nadmetat, a jos manje nametat svoje misljenje.
iznosim svoja, iskjucivo svoja iskustva.


ak ti sve sljaka ko beba super, jos samo provjeri ono kaj mas it napisal, event viewer i system tab lijevo provjeri da nemas tih WHEA gresaka vezanih uz ponajprije CPU.
ceste su bas kod ovog proca i OC-a.
pokreni prime danas prije spavanja, upali event viewer taj dio koji sma ti rekao, sutra ujutro napravi refresh tam i skrolaj u rikverc skroz do kad si upalil prime, ak nema nijedna WHEA greska to je to.
gsxr750k9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2013., 06:36   #192
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Evo 8h prime, stabilan..


U početku je napon variral 1.144, 1.136, i na kraju 1.120v ustabilil se, bez rušenja i sl.. sobna temperatura, 21c..
Errore nemam nikakve u event viewer/windows log/system..
Inače sve kaj sam diral je, offset, 0.020+, LLC Regular, RAM sam stavil na 1.500v, al ovaj i dalje pokazuje 1.488v mada to nema veze, ostalo sve na auto...

Zadnje izmijenjeno od: zvonac. 16.04.2013. u 06:44.
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2013., 12:20   #193
gsxr750k9
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Agram
Postovi: 603
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Evo 8h prime, stabilan..


U početku je napon variral 1.144, 1.136, i na kraju 1.120v ustabilil se, bez rušenja i sl.. sobna temperatura, 21c..
Errore nemam nikakve u event viewer/windows log/system..
Inače sve kaj sam diral je, offset, 0.020+, LLC Regular, RAM sam stavil na 1.500v, al ovaj i dalje pokazuje 1.488v mada to nema veze, ostalo sve na auto...
to je jako dobro ak ti vuce 1.120V na 4.3 full load i ne rusi se. nevjerojatno.
dobar CPU.
gsxr750k9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2013., 12:45   #194
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642