Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 11.06.2009., 10:22   #1
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
xeon

Gotovo mi je nevjerojatno da u raspravi oko Xeona nitko od vas nije ni spomenuo Apple. Dvoproceserski 8 core Mac Pro stoji kod nas 26000 kn.
Dobiješ sve lijepo zapakirano u kutiju, izvadiš van uključiš u struju, instaliraš si software koji ti treba i radiš. I to u Mac OS X-u koji je svjetlosnim godinama daleko od bilo kakvih windows nebuloza.

Koga vraga bi netko išao kupovati rijetko nabavljive DP xeon ploče, mučio se nabavkom procesora itd itd, da bi na kraju sve to skupa platio skuplje i morao koristit šugave windowse? I to još za posao RIP-anja.

Možda nisam u pravu, ali eto kažem...
Katarina je offline  
Staro 11.06.2009., 13:35   #2
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
zanimljiva tvrdnja za nesto sto kada se ide slagati "rucno" kosta skoro nekakvih 10000kn manje i pogoni isti MacOSX ako netko to bas zeli.

da ne pricamo kako taj MacPro vecinom nemaju na lageru nego moras cekat da ga proizvedu, pa posalju novu posiljku za hr i mozda dode, cekanje jednako, tj sansa za mogucnost nosenja doma odma.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2009., 14:16   #3
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova

Koga vraga bi netko išao kupovati rijetko nabavljive DP xeon ploče, mučio se nabavkom procesora itd itd, da bi na kraju sve to skupa platio skuplje i morao koristit šugave windowse? I to još za posao RIP-anja.

u tom mac pro-u je isto jedna od tih rijetko nabavljivih DP xeon ploca. isto tako sumnjam da bi kupnja komponenti mogla nadmasit appleovu cijenu, jer ipak treba i tu sminku platit. i ne moras koristit windowse. i vise se pricalo o nekakvim serverima nego o ripanju....
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline  
Staro 12.06.2009., 11:17   #4
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Gotovo mi je nevjerojatno da u raspravi oko Xeona nitko od vas nije ni spomenuo Apple. Dvoproceserski 8 core Mac Pro stoji kod nas 26000 kn.
Dobiješ sve lijepo zapakirano u kutiju, izvadiš van uključiš u struju, instaliraš si software koji ti treba i radiš. I to u Mac OS X-u koji je svjetlosnim godinama daleko od bilo kakvih windows nebuloza.

Koga vraga bi netko išao kupovati rijetko nabavljive DP xeon ploče, mučio se nabavkom procesora itd itd, da bi na kraju sve to skupa platio skuplje i morao koristit šugave windowse? I to još za posao RIP-anja.

Možda nisam u pravu, ali eto kažem...
Poštovana Katarina drago mi je da je neko spomenuo i Apple. Pogotovo mi je drago što ga je spomenula osoba koja se bavi designom gdje navodno Mac ima dosta toga reći. Kao prvo cijena Apple računala je vrlo velika. Cijena "name" radnih stanica poput Della i HP-a također u ovom segmentu nisu male ali ipak daju dosta više(ako ništa onda puno veću garanciju). Da se čovjek ne bi zeznuo pri usporedbi cijena jednog Xeon 5570 je kod nas oko 11000 kn, a jednog 5520 oko 3000. Također nije svejedno da li je u nutra Quadro 370 ili 4600 budući da ova druga košta 10-ak puta više(oko 11000 kn) Slaganjem vlastite konfiguracije postižemo velike uštede i dobijamo izvrsno računalo. Zašto? Jer tu postoji jedan iznimno pouzdani Supermicro i u kombinaciji s njim dobijemo računalo istih karakteristika i velike stabilnosti za puno manje novaca.
Ono što me zanimalo to je ta navodna superiornost MAC OS. Neću ulaziti u stvari tipa lakše instalacije, user friendly itd.. Dečki iz jednog našeg informatičkog dućana vrtili su i XP i Mac OS upravo na MacPro-u i nisu naišli na neku superiornost u osnovnim banchmarcima.
O kakvoj se superiornosti radi? Ako ću potrošiti 30000 kn na računalo da bih vrtio posao od kojeg živim to da li instalacija traje par minuta kraće i što je surfanje "puno bolje" apsolutno mi ništa ne znači. Da stvar bude bolja to vjerojatno neću ni koristiti na toj mašini. Osim toga aplikacija koja mi treba diktira koji ću OS koristiti. To je najčešće "windows nebuloza". Koje prednosti ima MacOS u odnosu na Windowse ako vrtim istu aplikaciju na istom stroju(neka to bude recimo CS3)? Za aplikacije koje mi imamo na Windowsu i Linux-u pokazalo se da su rezultati na Linuxu u pravilu nešto brži, a sa rastom kompleksnosti nekada su razlike vrlo velike(npr. matematičke analize sa preko 8 procesora). Glede stabilnosti nemam nikakve prigovore na XP. Ti strojevi obično vrte 1-2 takve aplikacije i to je to. Nema na internet, nema instaliranja kak se kome sprdne i zaista nikavih problema nemamo.

Zadnje izmijenjeno od: herion. 12.06.2009. u 14:04.
herion je offline  
Staro 12.06.2009., 12:29   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Postoji par caka kod tog novog Maca Pro-a kao sto su lakse rastavljanje i jednostavnije manevriranje nadogradnjama ili odrzavanjem, ali to su sve neke manje bitne prednosti.

Inace, MBO koristena u njemu je malo drukcija od "normalnih" 2-socket SuperMicro/Tyan Enterprise ploca.

Razlika je npr. u tome sto ju je moguce rastaviti na dijelove zbog lakseg ugradjivanja RAM-a ili diskova.

No obicno kada se slozi mashina vise nema razloga za cestim rastavljanjem, pa sukladno tome pada u vodu Macova prednost (te se jedino istice njegova cijena).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Staro 15.06.2009., 20:22   #6
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
Prvo...teška glupost da su custom made xeon konfiguracije išta jeftinije. Zbrojite cijene svih komponenata i vidjet ćete.

Drugo... kod apple-a nije samo stvar hardvera već cijelog ekosistema gdje jedna firma proizvodi i OS i HW. I još dosta fantastičnih aplikacija kao npr Final Cut. Bavim se trenutno videom i nažalost još sam na PC-u kod kuće, a u studiu koristim Mac Pro. U jednakim aplikacijama ( Photoshop, After Effects, Cinema 4D) razlika je nevjerojatna. Bez obzira na HW windowsi padaju na svaku glupost, trebaš satima googlat da bi pronašao rješenje koje se u 99% slučajeva nalazi u arhaičnom registriju ili nekakav zalutali dll. O Visti da i ne govorim. Najgori OS na tržištu. Priča je ipak malo dublja od samo "malo brže instalacije i surfanja"

Na mac-u takvih gluposti nema i sve radi onako kako čovjek očekuje. Gotovo su bešumni a u sobi sa 10 takvih strojeva to itekako znači. Mac OS X je u srži Unix i tako se i ponaša. A Snow Leopard je posebna priča. Do te razine Microsoft neće još deset godina. Cijena Mac OS X u retail-u je 129 USD a za sve korisnike Leoparda 29 USD... A kolko koštaju windowsi...400 USD za vistu ultimate, W7 će bit još skuplji...


I pitanje za kraj.... Zašto svi i to baš svi programeri i developeri misle da ako je nešto jednostavno za korištenje mora automatski biti samo za šminkere i snobove... Apple koriste gotovo svi veliki tonski i video studiji u svijetu, znanstveni laboratoriji za simulacije raznih vrsta. Valjda to nešto i govori. Jer ipak je komjuter oruđe za rad, a ne samom sebi svrha i poligon za dokazivanje kolko smo pametni ako riješimo neki problem u npr registriju koji i nije trebao postojati.
Katarina je offline  
Staro 15.06.2009., 21:47   #7
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
teska glupost?
pa ajmo slozit jednu istovjetnu prejeftinom macu za 25965kn

2x xeon e5520 6118kn
intel s5520sc 4429kn
6gb ecc ddr3 1333 987kn
640gb disk (6401aals) 505kn
pioneer 216dbk 200kn
9500gt aka gt120 429kn
Server Chassis SC5650WS 3189kn

ukupno: 15857kn

+mac os koji netko zeli po izboru recimo 3000kn iako vecinom firme imaju ugovorene licence pa im ne treba kupovina za svaki stroj ponaosob.

dakle 7000kn manje od apple racunala koje je identicno performansama. Sto se tice tisine, da, intelovo napajanje bi moglo biti malo glasnije, ali postoji identicno kuciste za 1000kn mjanje s slabijim napajanjem koje je vrlo lako zamjenit s recimo hx1000, puknit 2 true coolera i dobit necujan komp na taj nacin. razlika se smanjila istina na 6000kn, ali je to i dalje 1/4 cijene!

a da, sve komponente osim diska su iz autronica, da je od nekud dalje uzimano 5-10% bi jos niza cijena bila.

nekad mi se stvarno bljuje od zatupljenosti macovaca.

@razlog zasto se mac koristi diljem svjeta, pa svaka roba nade svog kupca, ali cinjenica je da se macova koristi drasticno manje nego svega ostalog, tako da to ne drzi vodu, jednostavno ce netko kupit i mac sto je sasvim ok kada se nalaze u laboratoriju koji ima aparate vrijednosti par milijuna dolara, 10-ak mac pro masina je zanemarive cijene.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline  
Staro 15.06.2009., 21:58   #8
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
anthrax, ne mozes tek tako usporedjivati takve dvije masine. Mac ima uglavnom specificne namjene u kojima je kao takav nezamjenjiv, neda mi se ovom prilikom ulaziti u detalje, vec sam pisao negdje. Osim toga hardver kojeg si naveo nije bas isti hardveru koji je u Mac-u. Mac nema BIOS niti gnjavaze koje BIOS nosi, nema hrpetinu kablova u kucistu, lako se rastavlja, cisti, odrzava i apgrejda i sav hardver koji je za njega napravljen radi besprijekorno u 99% slucajeva.

Sto se tice OS-a, ni tu nebih ulazio u detalje, samo bih napomenuo da netko tko nije proveo barem godinu dana uz OS X nije kompetentan usporedjivati OS X i Windowse ni u kojem pogledu. I ne kuzim ovaj dio "+mac os koji netko zeli po izboru".

Sto se tice cijena, naravno da su zbrojeno vece od PC slozenaca, ali Apple cak i nema toliko pretjerane cijene, no kod nas je to ziva katastrofa. No vjerujem da ce promjenom distributivnog lanca kod nas i to doc u normalu.
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline  
Staro 15.06.2009., 22:11   #9
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
pa vrlo jednostavno, ne vidim problem upogonjavanja mac os-a na tom stroju.
sto se tice hrpetine kablova itd itd, to je vrlo lako za rjesit u dovoljno velikim kucistima sto serverska jesu tako da to ne predstavlja nikakav problem.

jedino za sto cu se djelomicno slozit je bios, medutim i to nije bas nekakva gnjavaza da budemo najiskreniji. jednom poslozen uredno radi.

O pouzdanosti takoder necemo jer svaka komponemta pa cak i odobrena od strane velike jabuke ima sansu pokvarit se, to je normalno, ali generalno gledano komponente ne crkavaju, pa cak ni kojekakve cheapo shrotex pc maticne i slicno za koje su najvece sanse zapravo posto imaju najvise raznih djelova

ne kazem da su win bolji od mac os, ne daj boze. Ali cinjenica je da specificne namjene su vezane za mac os, a ne za sam stroj koji je zapravo identican nekom pc slozencu osim sto te ogranice cesto na gomilu hardvera koji inace ni stapom ne bi dirnuo. Iskreno nemam razumjevanja za strojeve od 26kkn sa sata 7200 diskovima ako ti diskovi nisu iskljucivo kao storage.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise