Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2012., 20:05   #361
zuiko
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 456
Moje je Cooler Master Centurion ako pitanje ide meni
zuiko je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2012., 21:28   #362
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2012., 00:16   #363
zuiko
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 456
Ovaj:
http://www.coolermaster.com/upload/p...jpg?1223361282
Kolko para imam?! Dovoljno
Al ne želim potrošit više nego što treba da bih imao malo manje buke
Hvala!
zuiko je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 19:26   #364
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Do 2000-te sam koristio Pentiume. Poslije sam prešao na AMD. Nikad nisam imao ozbiljnijih problema sa temperaturama. Nikad nisam ni ozbiljnije OC-ao.
Onda kad sam htjeo ozbiljnije OC-at il je napajanje bilo loše il matična tako da sam se uglavnom vrtio oko tvorničkih postavki.

Nedavno sam zamjenio Athlon II 435 za Phenom II 965 i prvo što sam uočio (osim performansi) je veliko zagrijavanje. U idle 40c a na Prime-u 65c.
To me ponukalo da se malo više informiram o hlađenju. S obzirom da prije nikad nisam imao ozbiljniji problem sa hlađenjem, priča oko termalnih pasta mi je zvučala pretjerano. Nikad ih nisam koristio i nikad problema imao.
Međutim, kad sam uzimao zadnji cooler lc-cc-95, na njemu je već bila pasta pa nisam imao izbora .
Kad sam mijenjao proc. stavio sam isti hladnjak.
Zbog sumnjivih temperatura odlučio sam po prvi puta koristit pastu i promijeniti kineski noname 12cm vent. na kučištu.
Otišao u Links i uzeo pastu Coolermaster IC Value V1 i ventilator Arctic Cooling F12.
Skinuvši hladnjak, vidio sam da je na procu i podnožju hladnjaka jako malo ostatka od paste i to sam počistio sa gumicom za brisanje.
Zašarafio vent i stavio zrno paste na proc.
Sada je temp: 35-36c Idle
52-53 Prime
Uz napomenu da sam spustio voltažu proca na 1.35. Btw. prije mi ta voltaža nije pomagala da spustim temperaturu više od cca 2c.

Ugodno sam iznenađen i od sad vjerujem u paste. Jedino što ne znam koliko je ventilator pridonijeo hlađenju jer ga nisam zasebno testirao.
Iza kućišta kad stavim ruku, nešto malo jače osjećam vjetar. Mala je razlika.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 21:00   #365
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995


Pa termalna pasta je obavezna za prijenos topline sa procesora na hladnjak, nije ni cudo sto ti se grijao...obavezno stavljaj pastu i nece bit problema...

Sto se tice voltaze procesora, moze to ici jos dole, moj je radio na 1.26v (ali imam 955BE koji je 200Mhz sporiji na defaultu), morao bi i tvoj raditi na nekih 1.30-1.32v.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 21:58   #366
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor xtreme96 Pregled postova


Pa termalna pasta je obavezna za prijenos topline sa procesora na hladnjak, nije ni cudo sto ti se grijao...obavezno stavljaj pastu i nece bit problema...

Sto se tice voltaze procesora, moze to ici jos dole, moj je radio na 1.26v (ali imam 955BE koji je 200Mhz sporiji na defaultu), morao bi i tvoj raditi na nekih 1.30-1.32v.
Pasta mi nije trebala do sada. Do 965-ice sam imao sve slabije. I to se sve vrtilo u granicama normale. Otud i sumnjičavost na paste.

E da, baš sam mislio otvorit temu vezanu za undervolting 956-tice. Na netu sam našao lika koji na forumu prijavio 1.26V. Ali meni je doljnja granica 1.3125v.
MBO je A780GXH, napajanje je Xilence 550 Office edition.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:08   #367
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor silvio Pregled postova
Pasta mi nije trebala do sada. Do 965-ice sam imao sve slabije. I to se sve vrtilo u granicama normale.
pasta ti je trebala itekako, odnosno da si je imao (kako spada) imao bi manje temp. zna se da nema do dobre paste, nanesene kako spada.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:10   #368
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Citiraj:
Autor silvio Pregled postova
Pasta mi nije trebala do sada.
Svašta.. Ar ju aut of jor majnd? Pa to je pod must, mislim ono, wtf.. Prvi glas da pasta nije potrebna..
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:14   #369
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja sam ko klinjo imao "test" sa i bez paste... spaljen tbred
syss je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:20   #370
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ja sam ko klinjo imao "test" sa i bez paste... spaljen tbred

e to su bila vremena. ah. kad se sjetim tbred B 1400@2350 sa AMD pin mod-om. good times .
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2013., 22:23   #371
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
pasta ti je trebala itekako, odnosno da si je imao (kako spada) imao bi manje temp. zna se da nema do dobre paste, nanesene kako spada.
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Svašta.. Ar ju aut of jor majnd? Pa to je pod must, mislim ono, wtf.. Prvi glas da pasta nije potrebna..
Želite reć da se cpu sa npr. stock hladnjakom grije više nego što bi trebao na stock frekvenciji?
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:26   #372
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
želimo reć da trebaš pastu između cpu-a i kulera.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 23:44   #373
Vedranicio
@The Banan Man
Moj komp
 
Vedranicio's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Split
Postovi: 179
E ekipa pozdrav imam 1 pitanje.

Kolika je max temperatura dozvoljena za ADM Athlon x4 750k Black Edition? Pričamo o procesoru koji nije clockan plus sa stock coolerom, za sad je nekih prosječnih 50 -55 u gaming modue pa me zanima dokle max može tj granica normale neka.
Vedranicio je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 00:17   #374
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
želimo reć da trebaš pastu između cpu-a i kulera.
Nisam te to pitao. Pitam dal treba pasta za stock temperature procesora.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 01:54   #375
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
@silvio

Nemoj se cuditi kad ti jednom izgori procesor zato sto ti "nemas povjerenja u paste".
Treba ti pasta u bilokojem slucaju, prica zavrsena.

@vedranicio

Na stranicama proizvodjaca obicno pise 60 i nesto supnjeva max...a vidi nece mu nista biti i da radi na 75C, ali je "zdravije" da radi na <60C....normalno je da recimo bez OC-a sa stock coolerom ide do nekih 50-60C....
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2013., 00:01   #376
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor xtreme96 Pregled postova
@silvio

Nemoj se cuditi kad ti jednom izgori procesor zato sto ti "nemas povjerenja u paste".
Treba ti pasta u bilokojem slucaju, prica zavrsena.
Gle, ako staviš novi procesor sa svojim originalnim hladnjakom, bez paste neće izgoriti. Radit će puno godina. 15-tak godina korištenja kompova mi je dovoljan dokaz tome.
Druga stvar je ako se ide u OC ili špekulirat o tome koliko duže procesor živi s pastom u odnosu na bez paste.
Naravno da se slažem da je bolje držat što nižu temperaturu proca, zato sam sad i stavio pastu budući da se prvi put dešava da proc ima višu temperaturu nego što se meni sviđa. Mada Phenom 965 BE bi bez OC-anja mogao godinama radit bez paste i bez ikakvog problema.

Zadnje izmijenjeno od: de sign. 06.01.2013. u 00:12.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2013., 00:14   #377
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Ti si munjen
Pa btw i proizvođač prilikom kupovine proca na svoje stock hladnjake nanese termalnu pastu prema tome, drugim riječima, upozori da "pod obavezno" treba biti pasta između proca i hladnjaka..
Mislim, čemu uopće ovaj razgovor dali pasta treba ili ne, naravno da treba i točka..
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2013., 01:23   #378
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Ti si munjen
Pa btw i proizvođač prilikom kupovine proca na svoje stock hladnjake nanese termalnu pastu prema tome, drugim riječima, upozori da "pod obavezno" treba biti pasta između proca i hladnjaka..
Mislim, čemu uopće ovaj razgovor dali pasta treba ili ne, naravno da treba i točka..

Eh, kad bi se to moglo izvest, rado bih se sa tobom kladio. Kladio bih se da bez ikakvog nanošenja paste tvoj procesor bude radio toliko dugo da će njegova tehnologija bit prestara i da ćeš ga zbog toga zamijeniti sa nekim boljim.
Sama ideja da današnji proizvođači procesora garantiraju za njih isključivo ako se uzima pasta je pomalo luckasto...zar ne!?
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2013., 11:20   #379
Booger
Premium
Moj komp
 
Booger's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Iza Karpata (Sisak)
Postovi: 306
Citiraj:
Autor silvio Pregled postova
Eh, kad bi se to moglo izvest, rado bih se sa tobom kladio. Kladio bih se da bez ikakvog nanošenja paste tvoj procesor bude radio toliko dugo da će njegova tehnologija bit prestara i da ćeš ga zbog toga zamijeniti sa nekim boljim.
Sama ideja da današnji proizvođači procesora garantiraju za njih isključivo ako se uzima pasta je pomalo luckasto...zar ne!?


Ovisi naravno o procesoru, al njegov i5 neće. Sjećam se da je frendu jednom rikno procesor jer je krivo okrenuo cooler. Ne sjećam se točno kako i šta je bilo, negdje još 95. ili 96.
__________________
People, have some bananas!
Booger je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 18:57   #380
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor Booger Pregled postova


Ovisi naravno o procesoru, al njegov i5 neće. Sjećam se da je frendu jednom rikno procesor jer je krivo okrenuo cooler. Ne sjećam se točno kako i šta je bilo, negdje još 95. ili 96.
Oni stari da, mada meni ni jedan nije riknuo a 90-tih nisam ni čuo za pastu a OC-ao sam pentiume koliko se dalo.
Današnji sve manje troše struje i manje se griju na stock postavkama. Ovdje se neki čude ko pura dreku valjda zato što su zaboravili da postoji mogućnost da neki ne OC-aju (do krajnjih granica).
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:11   #381
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne nego se čudimo da ti ne koristiš pastu na nesavršenom spoju metala i metala sa trilijon mikroskopskih rupa gdje je efektivna hlađena površina puno manja, a gubici su puno veći.

vrlo vjerovatno iz istog razloga svaki tranzistor na jačem hladnjaku isto imaju sloj termalne paste kako bi se grijali još više (i to preko pola stoljeća se prakticira).

ne vidim apsolutno ni jednu prednost korištenja kulera bez paste, osim možda uštede 10kn.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:41   #382
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ne nego se čudimo da ti ne koristiš pastu na nesavršenom spoju metala i metala sa trilijon mikroskopskih rupa gdje je efektivna hlađena površina puno manja, a gubici su puno veći.

vrlo vjerovatno iz istog razloga svaki tranzistor na jačem hladnjaku isto imaju sloj termalne paste kako bi se grijali još više (i to preko pola stoljeća se prakticira).

ne vidim apsolutno ni jednu prednost korištenja kulera bez paste, osim možda uštede 10kn.
Kladim se bilo kim iz skupine koju predstavljaš da bez ikakvog OC-anja procesor proizveden unazad 5 godina sa originalnim hladnjakom, bez paste, neće izgorit najmanje 5 godina.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:50   #383
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ti trubiš jedno, a mi drugo.

dakle kao što sam ti rekao iz iskustva da mi je stariji amd (bez ihs-a) prdnuo u nepovrat bez paste... znači kuler van, pasta obrisana, isti kuler, iste postavke par trenutaka rada i puf - bijeli dim je napustio jezgru.

to je pregoren procesor.

procesor sa ihs-om naravno da neće pregoriti jer unutar ihs-a se nalazi sam procesor koji, guess what, je premazan pastom na koju nasjeda ihs.

vidiš sad poveznicu?

sa pastom u potonjem slučaju možeš dobiti samo bolje temperature i produžiti vijek procesoru pošto se zna da je toplina jedna od glavnih ubojica bilo kakvih komponenti.

btw. svako orginalno hlađenje dolazi sa slojem paste na pasivnom bloku.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2013., 13:02   #384
legija
CoD2 geek
Moj komp
 
legija's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Ogulin
Postovi: 406
Ovako imao bi par pitanja. Imate moje racunalo pod moj komp. Clockan je na 3.4 trenutno i ovo je moj hw http://imageshack.us/photo/my-images/62/93786779.jpg/
Dali su mi temperature uredu?? I mozete mi objasniti ovo
TMPIN0 je maticna?
TMPIN1 neznam sta je
TMPIN2 bi trebao biti temp procesora


I evo moj jedan frend ima velike temperature TMPIN0 i TMPIN1 on kaze da mu je to temperatura procesora
evo slike kako je kod njega
http://www29.zippyshare.com/v/21637112/file.html
__________________
Posteni trgovac:
1
legija je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2013., 20:50   #385
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor legija Pregled postova
Ovako imao bi par pitanja. Imate moje racunalo pod moj komp. Clockan je na 3.4 trenutno i ovo je moj hw http://imageshack.us/photo/my-images/62/93786779.jpg/
Dali su mi temperature uredu?? I mozete mi objasniti ovo
TMPIN0 je maticna?
TMPIN1 neznam sta je
TMPIN2 bi trebao biti temp procesora


I evo moj jedan frend ima velike temperature TMPIN0 i TMPIN1 on kaze da mu je to temperatura procesora
evo slike kako je kod njega
http://www29.zippyshare.com/v/21637112/file.html
http://www.google.hr/webhp?sourceid=...w=1920&bih=955
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2013., 21:02   #386
legija
CoD2 geek
Moj komp
 
legija's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Ogulin
Postovi: 406
Ok ali zasto meni recimo temp CPU na aida64 pokazuje istu toplinu kao TMPIN2... A ovdje pise drugacije. I uglavnom mene zanima jesu li moje temperature u redu?
__________________
Posteni trgovac:
1
legija je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2013., 21:07   #387
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor legija Pregled postova
Ok ali zasto meni recimo temp CPU na aida64 pokazuje istu toplinu kao TMPIN2... A ovdje pise drugacije. I uglavnom mene zanima jesu li moje temperature u redu?
Da, tvoje su temp uredu.
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2013., 20:59   #388
Ow3rlord
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Richmond VA, USA
Postovi: 23
FX-8320 aftermarket hladnjak preporuke

Ej Ljudi nadam se da nepostoji vec ovaj topic , ukoliko postoji ispricavam se i molio bih moderatora da prebaci tamo .

Znaci Stvar je u tome da za koji dan ja dobivam FX-8320 a frend FX-8350.
Do sad smo obje bili na intelu i hladjenje nikad nije bio problem.

E pa sad , svi pricaju da se procesori NENORMALNO griju , i da je aftermarket hladnjak "must have" od samog starta.
Zanima me dali je to istina ili mogu prvih mjesec dva vrtit s stock hladnjakom , dok ne ugrabim neke pare za hladnjak .
nemislim ga do tog trena dok nekupim neki hladnjak clockati .

Moje kučište je Zalman z5 , koje navodno ima dobri protok zraka

Frend je malo dubljeg džepa pa pikira onaj V8 (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=5279)

A ja neznam sta da izaberem i sta bi ga moglo krotiti s temperaturu.
Ja nemam namjeru neke ekstremne clockove raditi ( mnozitelj malo do 4,0-4,2gHz) .

Unaprijed hvala.
Ow3rlord je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2013., 21:24   #389
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Možeš ga vrtiti. I ja ću svojega sve dok ne skupim za vodeno.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2013., 21:59   #390
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ganjaj neki polovni Scythe Mugen 2,nađe se za 200kn sa ventom-više ne treba ili nešto u tom rangu,npr TRUE 120 i slični..
BojanZD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na