Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2016., 21:53   #421
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja sam uvijek mali x radio na sredini i trošio brain load time-a oko toga jedno 0.1%
syss je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2016., 22:17   #422
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Ma baš tako, što manje razmišljaš o tome, lakše ti je. Postaviš, upališ, provjeriš temperature, ako su u toleranciji GG. Ak ne, provjeriš montiranje hladnjaka.

Ak si magnat poput Intela može dopustiti da stavlja sranje od termalne paste između IHS-a i jezgre na njegove enthusiast proizvode (4790K), onda nas stvarno može zaboliti kuki za to dal smo nanijeli sferično ili elipsoidno zrno termalne paste na procesor... Bitno je ne staviti premalo. Danas je previše paste gotovo nemoguće nanijeti zbog IHS-a, ali ak si potrošio par grama paste, opet valja malo razmisliti jesi li čist u glavi
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2016., 22:24   #423
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
eto da bi bolje sročio isto, a nisam tipkao
syss je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2016., 22:48   #424
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Mogu si dopustit svašta, pa i ovakve nove odrone bikoz ušteda -.-

http://www.pcgamer.com/intel-skylake...-some-coolers/
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2016., 18:24   #425
phantom_fuxor
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: somwhere behind enemy lines
Postovi: 47
a čujte, ako je kryonaut + X shape = -10°C onda why not
phantom_fuxor je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2016., 18:46   #426
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor phantom_fuxor Pregled postova
a čujte, ako je kryonaut + X shape = -10°C onda why not
Samo u paralelnom svemiru
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 18:39   #427
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,412
A kako bi onda bilo "preporučeno" nanošenje paste na FX8300? Zrno rize? X? Oks? Z?
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 18:42   #428
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
"Krempita" metoda. 1-3 mm debljine po cijeloj površini. Ono kaj iscuri obrezati
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 18:47   #429
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor phantom_fuxor Pregled postova
koliko sam pročitao / vidio po netu, najbolja pasta je trenutno (isključimo li metalne) grizzly kryonaut, koja u odnosu na neke po 3-4 °C više "hladi",

a najbolja metoda za nanošenje paste ispada da je "X" jer daje do 2°C manje tempričre nego defaultna koju svi koriste ("zrno riže" )

http://www.play3r.net/reviews/coolin...ermal-paste/3/

Po tom testu je Noctuina pasta za 1.4c lošija u loadu od tog grizlija, na idleu bolja za 0.9c, a duplo je jeftinija. Pa ti vidi dal ti se isplati dat tolko za taj rezultat.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 22:49   #430
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Mogu si dopustit svašta, pa i ovakve nove odrone bikoz ušteda -.-

http://www.pcgamer.com/intel-skylake...-some-coolers/
Dobro, ima Intel tu putra na glavi jer štede na glupostima iz serije u seriju, ali zatezati cooler električnim odvijačem ko što su ovi radili je u najmanju ruku idiotski...
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 23:23   #431
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Tak su pljuvali i po s1156 socketu koji je radio Foxconn jer su se pigali pinovi i crkavale ploče... da bi se na kraju otkrilo da su vlasnici Venomous X coolera ko konji stezali onaj vijak na sredini kita...
Ne vjerujem da bi se kapa skylakea samo tako deformirala pri iole normalnom postavljanju coolera.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2016., 23:26   #432
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Dobro, ima Intel tu putra na glavi jer štede na glupostima iz serije u seriju, ali zatezati cooler električnim odvijačem ko što su ovi radili je u najmanju ruku idiotski...
Općenito električni odvijač za zatezati bilo što je po meni neadekvatno sredstvo. Ruka, odgovarajuča račva (duljina i moment) u slučaju neke ozbiljnije primjene, ništa drugo nije potrebno. To će ti čak potvrditi i svaki pravi serviser auta.

Kad vidim da oni profesionalni monteri namještaja i kuhinja koriste električne odvijače, padne mi mrak na oči. I onda se ljudi čude kak je IKEA-ina iverica nakon dvije godine popucala i za bacit...

U kompu nisam nikad nešto ni pomišljao odvijati ili zavijati bilo čime osim ručnim alatom.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2016., 00:22   #433
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Kad vidim da oni profesionalni monteri namještaja i kuhinja koriste električne odvijače, padne mi mrak na oči. I onda se ljudi čude kak je IKEA-ina iverica nakon dvije godine popucala i za bacit...
Ma definitivno po kompu sve ručno, bez ikakvih batrijskih

Off T: vidili bi te da tribaš dnevno zavidat/odvidat 1000+ vida
Probao ja u jednom drugom poslu, nisan osjećao zglob i ruku iduća dva dana
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2016., 04:09   #434
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Tak su pljuvali i po s1156 socketu koji je radio Foxconn jer su se pigali pinovi i crkavale ploče... da bi se na kraju otkrilo da su vlasnici Venomous X coolera ko konji stezali onaj vijak na sredini kita...
Ne vjerujem da bi se kapa skylakea samo tako deformirala pri iole normalnom postavljanju coolera.
BTK rulzzz, yebo Foxconn, nek svojom mrižom stežu ribe, a ne poštenu raju -.-



http://best10daily.com/7-unbelievabl...-manufacturer/

Uostalom šta se praviš fin, siguran sam da si "bolt thru kitom" i adapterima za Xeone dokusurija puste Gigabytice
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 11:48   #435
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Ljudi,ja bih bilo koga od vas koji ste mjenjali pastu na procesoru..više puta.. molio pomoć i strpljenje,heh..

Moram konačno to savladati,prije nego ''krepam''.


Nije mi problem niti PM slati,da ovdje ne ''zaspammam'' temu...


Kolega Drvoje mi je dao nekoliko tipova,nešto sam proučavao i iz videa..ali imam baš ono nekih n00b dilema.. tipa.. da li moram rastaviti cijeli komp,što znači i skinuti matičnu ili do procesora mogu doći i bez da skidam backplate...kako pravilno razmazati ''zrno riže'' od paste.. i tako neke bazične gluposti :S


Ima neka ''dobra i strpljiva'' duša da mi pomogne da to savladam?



Pasta se mjenja na i5 2500k,na Asrock P67 ploči s coolerom Sycthe Mugen 3 PGHE Editionu sa 2 venta.
__________________
Nikola
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 11:59   #436
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Nemoras rastavljat cijeli komp.

- skini hladnjak
- ocisti staru pastu, alkoholom, acetonom, sa cpu i hladnjaka
- stavi ''zrno riže'' paste na cpu
- montiraj hladnjak, stezuci sarafe dijagonalno
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 12:20   #437
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Pomalo samo, nije komplicirano niti teško ali je delikatno!

Matičnu moraš vaditi sa kućišta u slučajevima kada mjenjaš komplet hladnjak, a recimo da ti je kućište niže klase i ima loše pozicioniran ili nedovoljno širok otvor sa suprotne strane koji služi za instalaciju backplatea (imam doma jednog thermaltakea blesavog s tim problemom), no to se tebe ne tiče budući da će ti backplate ostati na mjestu, eventualno malo baci oko što se događa s druge strane dok vadiš van hladnjak...

Sa razmazivanjem termalne se ne zamaraj previše, stavi zrno riže na sredinu, ostalo će odraditi pritisak podnožja hladnjaka kad ga pričvrstiš. Jedini zadatak termalne paste je popuniti sitne rupe i nesavršenosti na plohama procesora i podnožja hladnjaka i otvoriti put toplini da bježi sa procesora na podnožje hladnjaka i dalje preko cijevi na rešetke i u zrak.

Scytheovi kuleri su dobri, imao sam zadovoljstvo raditi sa većinom njihovih tower modela, Fuma zadnja, ali su im sistemi montaže malo složeniji tako da samo pomalo.
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:08   #438
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Question

Errr... Hvala na ''tipovima''.


Išao sam detaljno čistiti kućište i sve ventilatore,pa sam vidio da mi je backplate coolera dostupan s bočne stranice kućišta.


Radi se o Coolermaster kućištu,model 690 II advanced.


Ventići idu lagano s mugena dolje,lagano se i montiraju.


Kupio sam u ljekarni alkohol,etilni i uzeti ću štapiće za uši..pa čišćenje prvo.

Pripaziti ću da se štapići ''ne cijede'',mislio sam ih prvo malo obrisati od obični papir za toilette ili ruke..

Može li tako?


Kad pastu maknem skroz i s baze coolera i cpu,pobrišem lagano papirom?


Onda bih stavio zrno riže na sredinu,pasta je Artic MX4 i kako je kolega nino rekao,dijagonalno stegnuti šarafe.

Pretpostavljam da moram paziti da ih baš ne stegnem ''krvnički'' da ne polomim matičnu ploču.


I onda upaliti komp i gledati temperature?


Za sada su mi u idleu između 25-30 stupnjeva (ovisno o jezgri) što sam provjerio s više programčića,pa pretpostavljam da ako dobijem stupanj ili dva manje ili istu temperaturu da sam odradio dobar posao,ili moram napraviti nekakav stress test?
__________________
Nikola
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:20   #439
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
koga misliš brisati, štapić za uši? par kapi natakni na vaticu, dovoljno je, kakvo brisanje?

briši s pamučnim gaćama il s nečim takvim što neće pustiti trag (toaletni papir recimo može ostaviti)... ali općenito će taj alkohol ispariti sam od sebe ako si dobro očistio.

nemoj staviti zrno riže na sredinu nego termalnu pastu u tom obliku, da ne bi bilo... :P

dijagonalno stegni tako da ti vijak zagrize i onda još malo (obični šrafciger bez nekih poluga) bez silovanja...

temperature gledaj pod opterećenjem, tu je očitija razlika... možeš stress testom najbolje... AIDA32 preporuka
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:30   #440
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Muchas gracias

Budem onda uzeo staru pamučnu majicu,bijelu -.-

Koristi se najobičniji šarafciger,križni -.- i nisam silovatelj,ne volim ništa što povrijeđuje bilo kakvu materiju na ovom svijetu.

Budem uzeo AIDU,i neki test tipa OCCT ili tako nešto.. pa ću promatrati temperature.

Znam da je do 70 stupnjeva sigurno,pa ako bude prevelikih odstupanja,budemo ispočetka....


Naravno,sve stock postavke,ništa OCa.
__________________
Nikola
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2016., 09:05   #441
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
jesi li preživio?
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2016., 12:34   #442
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Red face

Citiraj:
Autor Dragster Pregled postova
jesi li preživio?
Nisam još niti počeo

Zadesi me sudba kleta.. (prevedeno,probni rad na novom "delu" i to dvokratno pa sad za vikend naredba "drage" da se nacrtam kod nje 150km dalje od mene da ne bi bilo...na što je ipak moja bila zadnja "da draga..." hehe..)

U ponedjeljak bih trebao imati par sati viška... pa ću u miru to rastaviti i sastaviti te promatrati temperature...
__________________
Nikola

Zadnje izmijenjeno od: GLUPAN. 30.09.2016. u 12:53. Razlog: greškica..
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2016., 16:49   #443
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Angry

@Dragster

Konačno sam danas išao promjeniti pastu...i izgubio sam dobrih 5 i pol sati.

Mučio sam se i mučio da montiram hladnjak jer ga nikako nisam mogao stegnuti dijagonalno dok je matična ploča bila još u kompu... :/


Onda sam na kraju izvadio matičnu ploču i bio sam gotov u par minuta (nisam uzeo u obzir rastavljanje i sastavljanje kompa)


Sad je samo pitanje da li sam ja to dobro napravio,ali za to idem malo se raspitivati u Sandy Bridge temu.
__________________
Nikola
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2016., 18:31   #444
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Ovako odoka ću lupiti samo da drugi kuler koji budeš kupovao ne bude Scythe. To onako potiho preporučujem svima koji me pitaju jer po mom iskustvu imaju najlošije izvedene sisteme ugradnje, počevši od low budget modela pa sve do ovih većih beštija, jednostavno uvijek nešto smeta. Bilo da je plastična kopča koju trebaš pritisnuti preblizu aluminijskim rebrima pa moraš s nekakvom pincetom to gurati i preznojavati se da ti slučajno ne sklizne i podereš malo po matičnoj, ili ima previše steznih elemenata...

Nakon iskustva s Cryorigom i Noctuom (nakon Scythea) ne idem više nazad

Razumijem tvoju muku, pred par godina sam i ja gubio živce zbog blesavog Scythea (Samurai ZZ točnije)...

Drago mi je da si uspio uz muku, tako je bolje
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2016., 18:41   #445
GLUPAN
Premium
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Pula
Postovi: 223
Thumbs down

Citiraj:
Autor Dragster Pregled postova
Ovako odoka ću lupiti samo da drugi kuler koji budeš kupovao ne bude Scythe. To onako potiho preporučujem svima koji me pitaju jer po mom iskustvu imaju najlošije izvedene sisteme ugradnje, počevši od low budget modela pa sve do ovih većih beštija, jednostavno uvijek nešto smeta. Bilo da je plastična kopča koju trebaš pritisnuti preblizu aluminijskim rebrima pa moraš s nekakvom pincetom to gurati i preznojavati se da ti slučajno ne sklizne i podereš malo po matičnoj, ili ima previše steznih elemenata...

Nakon iskustva s Cryorigom i Noctuom (nakon Scythea) ne idem više nazad

Razumijem tvoju muku, pred par godina sam i ja gubio živce zbog blesavog Scythea (Samurai ZZ točnije)...

Drago mi je da si uspio uz muku, tako je bolje
Ma bacio me u očaj,čovječe!

Rekoh sam sebi..eto ti ga na.. sad si bez kompa,dok ne platiš nekome da ti ga sredi -.-


Mislim da nema smisla da stavljam slike/videe i to..jer je onako i ovako ovo već prethistorija..što se IT svijeta tiče..


Uglavnom,backplate je dakle vidiljiv i šarafi su na njemu. S druge strane gdje je procesor su 4 rupe i neka njihova izvedenica ''matica'' koje bi se po pravilu samo trebale staviti gore i zavrnuti -.-


No,kad staviš hladnjak na sredinu..čak i uz samo jedan do dva namotaja..uz maximalnu snagu što sam imao,nisam nikako mogao staviti maticu po dijagonali -.-


Tako sam dva sata razbijao glavu..što da radim..probao ovako,onako i na kraju shvatio da će mi puno lakše biti ako izvadim MBO van iz kućišta,pa sam lijepo sve poslikao gdje što dođe i sve van,iako sam se i tako poprilično namučio da stegnem te matice..


Usput rečeno,videii s youtube-a su mi pomogli dosta..iako nije bilo 1155 socketa već samo za AMD proceve.


Kad sam MBO izvadio van...nije mi trebalo više od 10 minuta s čišćenjem baze hladnjaka i cpu po četvrti put -.-


Ukupno sam izgubio preko pet sati..


Uglavnom..slijedeći put bi mi trebalo max 1h da sve naštimam kako treba,osim ako ne kupim sve novo ili nešto treće..


I to je to.
__________________
Nikola
GLUPAN je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 10:27   #446
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
decki, jel ima smisla zveknut 120krznenih na Thermal Grizzly Kryonaut? trenutno koristim i imam jos zaliha noctua NT-H1.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 11:46   #447
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
ovdje je razlika 1c https://www.eteknix.com/thermal-griz...ands-review/3/

u nekim drugim recenzijama 2-3c, stoga ne bash

Zadnje izmijenjeno od: trpi. 22.05.2019. u 11:52.
  Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 11:56   #448
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
znam za recenzije. htio sam od vas cut iz iskustva.
hvala.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 12:03   #449
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
mislis da sve recenzije lazu i obmanjuju ili ces vjerovati jednom braceku ovdje ako kaze da je skinuo 10c?
  Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 12:19   #450
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
zavisi ko napise i sta napise. zato i imamo forum, da si pomazemo, ucimo, razmjenjujemo.
review-i su super i ja citam na kile kako stignem, ali da im sljepo vjerujem, bogami ne, pogotov zadnjih godina kad znamo kako sve to skupa funkionira.
u svakom slucaju odustajem. ostajem na noctua-i kad je vec imam punu tubu.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na