Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2007., 19:32   #1
Phylip
Premium
Moj komp
 
Phylip's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 251
Gdje učiti programiranje?

Zanima me da li u Zagrebu postoje mjesto gdje se mogu naučiti programski jezici?
Phylip je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2007., 10:17   #2
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Imas u Unskoj 3..
www.fer.hr
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2007., 10:29   #3
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
koji se nude?
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 00:45   #4
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
koji se nude?
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 03:32   #5
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor bude Pregled postova
Imas u Unskoj 3..
www.fer.hr
Na FER-u naucis doslovno vise o ekonomiji nego o programiranju. Preporucam ti C# express ediciju koja je besplatna (ako mislis win aplikacije programirat). Skines neku knjigicu i laganini ucis. Mislim da se tecajeve ne isplati placat. Naravno, ako mislis da doslovno nista ne znas, mozda ti neki lagani tecaj i ne bi skodio Ali iz dobrih knjiga se sve da naucit.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 11:47   #6
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Na FER-u naucis doslovno vise o ekonomiji nego o programiranju. Preporucam ti C# express ediciju koja je besplatna (ako mislis win aplikacije programirat). Skines neku knjigicu i laganini ucis. Mislim da se tecajeve ne isplati placat. Naravno, ako mislis da doslovno nista ne znas, mozda ti neki lagani tecaj i ne bi skodio Ali iz dobrih knjiga se sve da naucit.
necu ulaziti u vjecnu raspravu ali se nikako ne slazem s prvome recenicom. stovise je totalno netocna...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 14:35   #7
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Na FER-u naucis doslovno vise o ekonomiji nego o programiranju. Preporucam ti C# express ediciju koja je besplatna (ako mislis win aplikacije programirat). Skines neku knjigicu i laganini ucis. Mislim da se tecajeve ne isplati placat. Naravno, ako mislis da doslovno nista ne znas, mozda ti neki lagani tecaj i ne bi skodio Ali iz dobrih knjiga se sve da naucit.
ja ti ne preporucam C#. Nauci C, C++, Javu ,a sa C# nek se zahebaju u M$, jer je sranje.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 14:47   #8
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
zasto mi je obrisan post?
mat je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 15:32   #9
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
necu ulaziti u vjecnu raspravu ali se nikako ne slazem s prvome recenicom. stovise je totalno netocna...
Haha, ma nemoj mislit da sam s ekonomije ili nekog faksa pa pljujem po FER-ovcima jer je to popularno, nego sam s FER-a, 4.godina i to smjer racunarstvo.

Eto mojih iskustava o predmetima vezanim uz programiranje, kojih je definitivno premalo na studiju.

1. Programiranje: programiranje u C-u
2. ASP - algoritmi i strukture podataka, makar vrijedi "univerzalno" za sve jezike opet programiras u C-u
3. Programse paradigme i jezici - vjerojatno najbolji predmet, samo sto opet moras vecinu toga sam doma ucit iz knjiga
4. Objektno orijentirano programiranje - jos nisam polozio ali se programira u C++ i nisam impresioniran tim predmetom
5. (opcinalno) Automati, Formalni jezici i Jezični procesori: eto naucis kako kompajler u biti radi i sam ga napises, korisno, ali opet ne programiranje na koje se misli u ovom postu.

Tako da od 30-tak predmeta koje sam polozio dosad ovo je mizerno malo, premalo predmeta vezanih za moj smjer u prve dvije godine studija gdje te zaj**** sa elektrotehnikom i elektronikom.

Nadam se da je to na Bologni bolje rijeseno, ali vec ulazimo u Offtopic.

Znaci onaj tko je preporucio FER samo da bi naucio programirat bi trebao znat da postoje puno brzi nacini da se nauce programirat. Nije FER samo za programere, pa ni na smjeru racunarstvo.

P.S. moja recenica je bila ironicna, jel polozis drustvenih predmeta koliko i onih vezanih uz programiranje
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 15:36   #10
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
ja ti ne preporucam C#. Nauci C, C++, Javu ,a sa C# nek se zahebaju u M$, jer je sranje.
A po cemu je C# sranje? Daj par argumenata. Ako mislis programirat aplikacije za win u C-u samo daj, pa mi javi dokud si dogurao. C++ je jako mocan, ali vise za low-level stvari. Za izradu win aplikacija ne postoji bolji programski jezik od C#(barem od onih koje podrzava Visual Studio). Java nije losa, ali isto nije cisti objektni jezik, tj. ne dopusta ti visestruko nasljedivanje (makar se to rjesava preko interface), ali meni se vise svida C#. Svatko ima svoj ukus, ali ne mozes napisat da je C# sranje. A kad si vec napisao, onda cu te pitat koliko si ti aplikacia napravio u C#? Ako ne odgovoris na post, pretpostavljam da je 0
messiah je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2007., 16:03   #11
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
A po cemu je C# sranje? Daj par argumenata. Ako mislis programirat aplikacije za win u C-u samo daj, pa mi javi dokud si dogurao. C++ je jako mocan, ali vise za low-level stvari. Za izradu win aplikacija ne postoji bolji programski jezik od C#(barem od onih koje podrzava Visual Studio). Java nije losa, ali isto nije cisti objektni jezik, tj. ne dopusta ti visestruko nasljedivanje (makar se to rjesava preko interface), ali meni se vise svida C#. Svatko ima svoj ukus, ali ne mozes napisat da je C# sranje. A kad si vec napisao, onda cu te pitat koliko si ti aplikacia napravio u C#? Ako ne odgovoris na post, pretpostavljam da je 0
OK, idemo jedno po jedno:
1. Windows only (zar se zelis tako ograniciti)
2.Kako se radi o objektima tu bi se trebao zaobici C, iako nije neizvedivo, ali C++ je bolji izbor. (low-level ?!?! (kao jezik za amatere ili za pisanje temeljnih stvari?))
3. A pocetnik ima nofce za VisualStudio? (i opet windows only orijentacija)
4. A mora biti cisto oo zato sto? (vidim da se TEBI vishe svidja C#)
5. Da napravio sam glupost sto sam napisao da je C# sranje
6. O (odgovorio sam na post)(kupio sam knjigu od Josepha Mayo-a i potpuno se razocarao jezikom) BTW Knjiga kao knjiga je odlicna, ako se neko odluci za M$ C$/# preporucam.

e da skoro zaboravih
- C -brzina izvodjenja
- C++ - oop i brzina izvodjenja (jednaka ili malo manja u odnosu na C)
- Java - oop i portabilnost (java app se izvodi na svim mashinama na koji se moze inst JRE)


Je li ATI CC (jel se tako zove, ono sporo sto se vuce kao prebijeno) napisan u C#?
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 16:31   #12
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
vise manje ok ali (znas da mora biti ali )

neznam kad si bio na PPIJotu ali ove godine je druga prica kao i prosle.. oop je prestao biti glup ali ga nema vise

a os1 i 2? mreze?

a sto se tice programiranja zaboravio si digel,baze*2,aior,pds,ODR


sad sto mozda nevolis VHDL (kao svako normalan ) ili asembler je druga prica

mislim da ima poprilicno programiranja.. po principu da vidis po nesto od svega..

p.s. eh da... grafika, teorija grafova, otvoreno? ***ate ima ih puno.. a ja sam na trecoj pa mi ne padaju na pamet svi s 4te..
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 17:00   #13
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
OK, idemo jedno po jedno:
1. Windows only (zar se zelis tako ograniciti)
2.Kako se radi o objektima tu bi se trebao zaobici C, iako nije neizvedivo, ali C++ je bolji izbor. (low-level ?!?! (kao jezik za amatere ili za pisanje temeljnih stvari?))
3. A pocetnik ima nofce za VisualStudio? (i opet windows only orijentacija)
4. A mora biti cisto oo zato sto? (vidim da se TEBI vishe svidja C#)
5. Da napravio sam glupost sto sam napisao da je C# sranje
6. O (odgovorio sam na post)(kupio sam knjigu od Josepha Mayo-a i potpuno se razocarao jezikom) BTW Knjiga kao knjiga je odlicna, ako se neko odluci za M$ C$/# preporucam.

e da skoro zaboravih
- C -brzina izvodjenja
- C++ - oop i brzina izvodjenja (jednaka ili malo manja u odnosu na C)
- Java - oop i portabilnost (java app se izvodi na svim mashinama na koji se moze inst JRE)


Je li ATI CC (jel se tako zove, ono sporo sto se vuce kao prebijeno) napisan u C#?
1. Mozda u buducnosti nece bit windows only, ali i da se ogranicim na windowse, nece bit smak svijeta, ionako se poslije specijaliziras za 1 programski jezik.

2. naravno low-level kao za pisanje drivera...sigurno nisam mislio na ovaj drugi nacin

3. imas C# (a i ostale edicije) express, tako da je besplatno.
4. Da vise mi se svida, jer se na faxu nisu nikad potrudili instalirat pravo razvojno okruzenje za Javu (Eclipse npr.) A i da jesu, i dalje sam misljenja da je Visual Studio najbolje razvojno okruzenje (neki kazu da je i novi Delphi skroz lud, ali nisam probao)
5. Jesi

Joj, ta interoperabilnost i sve to lijepo zvuci u teoriji, ali u praksi sasvim druga stvar. Imao sam instaliran program za rad s bazama podataka u Javi(polu-profi) koji se rusio kada sam mu dao naredbu print, ne mogu se vise sjetit kako se zove. Takoder vise puta sam imao problema da taj program trazi tocno taj i taj Runtime Enviroment, jelte se inace nece pokrenut. Naravno, kad taj instaliras, onda ti prestane radit neki drugi, uglavnom vrlo losa iskustva. Naravno ovo nije samo krivica Jave, nego i programera, ali eto, u praksi nije bas kao u teoriji.

Da, koliko ja znam ATI CCC je napisan u C#, i to prilicno lose, ali izgleda da najnovija verzija (7.2, imas review bas na pcekspertu) puno bolje i brze radi. Nije tu problem C#, nego programeri koji ocito nisu dobro obavili svoj posao. Makar sam i ja jos uvijek misljenja da je za drivere bolji C++ (eto, i ja imam predrasude Ali nisam nikad nijedan driver pisao, pa ne mogu to bas tvrditi...

P.S. sta nisi za Javu napisao brzinu izvodenja
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 17:09   #14
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
neznam kad si bio na PPIJotu ali ove godine je druga prica kao i prosle.. oop je prestao biti glup ali ga nema vise

a os1 i 2? mreze?

a sto se tice programiranja zaboravio si digel,baze*2,aior,pds,ODR
mislim da ima poprilicno programiranja.. po principu da vidis po nesto od svega..

p.s. eh da... grafika, teorija grafova, otvoreno? ***ate ima ih puno.. a ja sam na trecoj pa mi ne padaju na pamet svi s 4te..
OS1 i 2 stvarno ok predmeti (ali OS2 sam ja sad odslusao na 4, pa ne znam kako bas mozes o tome pricat).

Sto se tice PPiJ, slusao prosle godine, kad je Boticki to preuzeo. Hint: ja sam vam kontakt za Team Foundation Server i probleme vezane uz njega )

Ali necemo vise u OT...
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2007., 21:58   #15
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
1. Mozda u buducnosti nece bit windows only, ali i da se ogranicim na windowse, nece bit smak svijeta, ionako se poslije specijaliziras za 1 programski jezik.

2. naravno low-level kao za pisanje drivera...sigurno nisam mislio na ovaj drugi nacin

3. imas C# (a i ostale edicije) express, tako da je besplatno.
4. Da vise mi se svida, jer se na faxu nisu nikad potrudili instalirat pravo razvojno okruzenje za Javu (Eclipse npr.) A i da jesu, i dalje sam misljenja da je Visual Studio najbolje razvojno okruzenje (neki kazu da je i novi Delphi skroz lud, ali nisam probao)
5. Jesi

Joj, ta interoperabilnost i sve to lijepo zvuci u teoriji, ali u praksi sasvim druga stvar. Imao sam instaliran program za rad s bazama podataka u Javi(polu-profi) koji se rusio kada sam mu dao naredbu print, ne mogu se vise sjetit kako se zove. Takoder vise puta sam imao problema da taj program trazi tocno taj i taj Runtime Enviroment, jelte se inace nece pokrenut. Naravno, kad taj instaliras, onda ti prestane radit neki drugi, uglavnom vrlo losa is