Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.08.2021., 14:56   #61
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Mogućnost napredovanja? Postoji više pozicija, no velik je broj samoukih programera, ništa manje od fakultetski obrazovanih, pogotovo u današnje vrijeme kad imaš toliko materijala za učiti i velika je potražnja za programerima. Meni se čini, zapravo sam poprilično siguran da ti blage veze nemaš o toj tematici, sve što znaš je ono što pročitaš na nekom desetom portalu i stvoriš pretpostavke neke pa dolaziš tu trollati, stari nađi si neku zanimaciju, a onaj tko želi raditi programer i ima volju može to i sa osnovnom školom. Mogu ti nabrojati najmanje 15 bliskih ljudi iz mog života sa završenom srednjom školom i već su 10 godina u tom sektoru, a to sve znaš i ti samo ti je dosadno pa dolaziš baljezgati gluposti ovdje. Kad dolazis na intervju za posao, ili znaš ili ne znaš raditi, samo se to gleda, ako znaš raditi i možeš im biti koristan ne zanima ih pozadina tvog obrazovanja.

A ja vidim da si ti jedan od onih seoskih brijača koji su najglasniji u društvu kad popiju dvije pive Kolika ogorčenost u jednom postu, nevjerojatno,

Zadnje izmijenjeno od: b1tterman. 10.08.2021. u 15:06.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 16:07   #62
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
A ja vidim da si ti jedan od onih seoskih brijača koji su najglasniji u društvu kad popiju dvije pive Kolika ogorčenost u jednom postu, nevjerojatno,
Ti si taj koji je ogorčen i iskompleksiran pa dolaziš tu pisati stvari koje nemaju veze s vezom, drž se ti Dublina i stvari koje znaš, a ovo pusti drugima, onaj tko želi i ima vremena naučit će programirati neovisno o dobi i obrazovanju, a ako tebi to smeta onda je to tvoj problem.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2021., 16:34   #63
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Ti si taj koji je ogorčen i iskompleksiran pa dolaziš tu pisati stvari koje nemaju veze s vezom, drž se ti Dublina i stvari koje znaš, a ovo pusti drugima, onaj tko želi i ima vremena naučit će programirati neovisno o dobi i obrazovanju, a ako tebi to smeta onda je to tvoj problem.

Tako se doma s mamom i tatom razgovaraj, koliko si bezobrazan i bahat. Ideš na blok.
Nadam se da će neki moderator ovo vidjeti i objasniti čovjeku pravila ponašanja na ovom forumu.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 22:33   #64
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Neki ljudi jednostavno imaju potrebu mistificirati svoje zanimanje i to je to.
Mislim da sve što je trebalo je tu lijepo rečeno.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 00:27   #65
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Nebi se složio kolega, mislim da je tu sve receno:

Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Ja živim u svemiru... .
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 12:20   #66
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
I stand corrected.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 16:23   #67
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Deco mir. Oba ste u pravu. Znanje je lako steci ako ima interesa neovisno o godinama ali bez iskustva znanje ne znaci bas tako puno. A sad mir, pusa i idemo dalje.

tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 18:20   #68
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Deco mir. Oba ste u pravu. Znanje je lako steci ako ima interesa neovisno o godinama ali bez iskustva znanje ne znaci bas tako puno. A sad mir, pusa i idemo dalje.

Iskustvo se steče radom, zato postoje pozicije junior developera gdje ćeš steći i to jako cijenjeno iskustvo, imao ti fax ili neimao svi to moraju proći u početku.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 23:58   #69
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Svoj prvi code u BASICu sam napisao još krajem 80-tih. Počelo je tako što sam iz časopisa "Svet kompjutera" i sl. prepisivao kod i prepravljao ga da radi na mojem kompu. Ubrzo sam počeo pisati svoj kod da bi krajem osnovnjaka krenuo na natjecanja i dogurao do državnog natjecanja iz programiranja.

Volio sam programirati ali sam mrzio to raditi za novce u firmi i nikada nisam otišao puno dalje od juniora. Evo zašto:
  • Programeri (kolege) su mahom čudni ljudi. Često jako čudni i asocijalni bez higijenskih navika. Čini mi se da je danas nakon 20god nešto bolje. Osjećam se užasno kad kolegi moram reći da smrdi i da se opere.
  • Moj kod je strukturiran, modularan, čitljiv s puno komentara koji dio što radi. Ljudi vole moj kod, ali nitkome se ne da pisati takav kod. Kolege programeri su bili strašno lijeni ljudi. Ne znam kako se za mjesec/dva snađu u svom kodu jer ja nakon nekog vremena čitam svoj kod kao da je tuđi - ne sjećam se puno što sam tamo pisao. Možda mi je to neki brain disability, ne znam
  • "Evo ti preuzmi ovaj dio projekta pa se malo snađi u tome i kreni". Bez dokumentacije, bez strukture, neuredno, bez tabova/indenta sa neintuitivnim imenima varijabli, procedura, klasa koje nisu sljedile neki (logički) obrazac. Najradije bi to sve napisao ispočetka ali se očekuje da se snađeš recimo do sljedećeg tjedna kao da si to i napisao ispočetka, te da punom parom nastaviš.
  • Kolege programeri uglavnom nemaju pojma o operativnim sustavima, kernelu, driverima, servisima/daemonima, procesima, I/O i sl. i boli ih lijevo jaje za to. Kad stvari rade presporo ili se krenu smrzavati/raspadati preko VPN veze onda se čude u Vojko V. stilu "kako to, kako to kako to.....".
  • Nerealni rokovi - projekt od četiri mjeseca treba završiti za mjesec dana.
  • I ono najgore: klijent koji stalno mijenja projekt. Sad bi ovo, sad ne bi, sad bi drugačije, dodao bi ovo, dodao bi ono, ono tamo bi prebacio tamo... ili to možda uopće ne bi. Sad je plavo, jučer je bilo žuto, sutra je crno, prekosutra je crveno.... a ne bi ništa platio i čudom se čudi svaki je...ni puta i on i šef kad im kažeš koliko će trajati izmjena.
  • Šefovi koji su do jučer bili programeri brzo izgube osjećaj koliko vremenski treba da se nešto iskodira, testira, debugira i pusti stabilno van.
Uglavnom iz moje perspektive užasno nezahvalan posao, pritisci sa svih strana kao i frustracije. To je u većini slučajeva mentalno iscrpljujuć posao za mlade ljudi koji imaju kapaciteta i volje. Zbog toga sam prije skoro 20 godina svoju IT "karijeru" nastavio kao mrežaš/sistemac.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2021., 11:01   #70
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Ovo sve što si naveo je textbook example loše vođenih projekata i developerske firme bez glave i repa. Takve uglavnom ne opstaju, ili se zna koje su pa ih se izbjegava.

Da se osvrnem na temu dev s faksom vs dev samouk - manje je upitno tko može napraviti posao i donijeti vrijednost (oba mogu), veće je pitanje tko može primijeniti inženjerski pristup, sagledati širu sliku i primijeniti best practices. A to je u 9/10 slučaja ovaj s fakultetskom podlogom.

To je prije bilo puno bitnije nego danas. I danas je to puno bitnije nego što će biti za 5 godina.

Ono što vidim da tržište sve više cijeni su developeri sa soft skillsima. To je nešto što je prije 5 godina bilo manje bitno nego danas, a vidim da će za 5 će biti bitnije nego danas.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2021., 11:24   #71
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Sok i vjeverica! Ali ok puno se toga promijenilo zadnjih par godina, na bolje naravno.
Ali koliko se sijecam u ericsona je pocetna placa 8000 bruto i moze nakon godinu rast na 10000 max, bruto. Mozda mi ℹ i nisu najtočnije.


Znam da quotam nešto staro godinu dana, ali ljudi su iz moje firme išli u Ericson, a kod nas su imali sigurno 11,12 bruto.


A išli su prvenstveno zbog plaće.