Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2013., 13:25   #1
Marko_mk
Premium
Moj komp
 
Marko_mk's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Izrada web stranica - dodatna zarada

Već duže vrijeme razmišljam o tome da se bavim izradom web stranica iz hobija, odnosno kao izvor dodatne zarade. E sad, znam otprilike kakvo je stanje na tržištu, i da se svakakve stranice rade za svakakve novce. Imam nekakvo znanje oko Joomle, WordPressa i Dreamweavera (koje naravno uvijek trebam nadograđivati). Isto tako imam i mogućnost napraviti web stranicu uz izdavanje računa. Pa me sad zanima što vi mislite da li mi se isplati uopće upuštati u to, ili da jednostavno odustanem od toga svega i samo radim web stranice frendovima/rodbini?
Marko_mk je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 13:32   #2
Marko_mk
Premium
Moj komp
 
Marko_mk's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Isto tako imam iskustva i sa izradom newslettera i održavanjem/vođenjem Facebook stranicama, pa bi mogao to sve skupa po potrebi skombinirati.....
Marko_mk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.01.2013., 13:34   #3
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa, ako imaš registriranu firmu, bavi se sa strane sa tim. Ako ne ide, ne ide. Ako ide, why not.
  Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 14:40   #4
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
ako misliš barem pokušati zarađivati na tome, nemozes biti ograničen samo na joomlu, wordpress i dreamviewer.

Mislim da su ipak važnija znanja iz html-a, css-a, php-a, javascripta, photoshopa, illustratora i sl. nego "znanje" u dreamvieweru.

Disclaimer: Naravno, to sve u profi svijetu web dizajna ne radi samo jedan čovjek.

I za jedan dreamviewer moraš jako dobro poznavati html&css.
A o wordpressu da ne govorim, bez poznavanja ovih gore navedenih... banana.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 15:38   #5
Marko_mk
Premium
Moj komp
 
Marko_mk's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Znam da ne radi samo jedan čovjek, zato imam za pomoć kolegu koji ima nekoliko certifikata i završenih tečajeva te odrađenih web stranica. Isto tako imam i kolegu koji se bavi izradom kataloga, bannera, logotipova, vizitki i sl. Tako da imam i pokriven dio za Photoshop, Illustrator i sl.

Meni bi sasvim dovoljno bilo kad bi za jednu malo kompleksniju web stranicu (koja košta cca 4000-5000kn) čistog ostalo 500-800kn za početak, s obzirom da imam stalan posao
Sad je samo pitanje da li mi se uopće isplati upuštati u to ili ne
Marko_mk je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 15:39   #6
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,178
ako imaš volje i vremena, dakako da se isplati.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 17:53   #7
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Ako imas sve potrebno kao što kažeš, isplati se. A najbolje od svega je ako se uspiješ prodati u početku, lakše ti je kasnije. Reference u tom poslu vrijede zlata.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2014., 18:10   #8
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Molio bih savjet u veze plaćanja cijene za izradu web stranice tvrtke. Imamo u planu napraviti web stranicu na kojoj bi bile osnovne informacije o tvrtki....dakle mjesto gdje se nalazi,lokacija na karti,radno vrijeme,brojevi za kontakt,osnovni opis djelatnosti,popis proizvoda itd. Znači nikakav web shop ili neka trgovina veće samo ovo gore kako sam naveo uz pokoju fotografiju i logotip.
Oko koje cijene bi se dalo razgovarati za nešto tako ? Ne bih htio sad stavljati neke naše web stranice koje mi se sviđaju...zapravo ni ne znam da li bih smio nekoga reklamirati ovdje.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2014., 18:29   #9
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Molio bih savjet u veze plaćanja cijene za izradu web stranice tvrtke. Imamo u planu napraviti web stranicu na kojoj bi bile osnovne informacije o tvrtki....dakle mjesto gdje se nalazi,lokacija na karti,radno vrijeme,brojevi za kontakt,osnovni opis djelatnosti,popis proizvoda itd. Znači nikakav web shop ili neka trgovina veće samo ovo gore kako sam naveo uz pokoju fotografiju i logotip.
Oko koje cijene bi se dalo razgovarati za nešto tako ? Ne bih htio sad stavljati neke naše web stranice koje mi se sviđaju...zapravo ni ne znam da li bih smio nekoga reklamirati ovdje.
Logotip imate ili nemate za web? Jer to je odvojeni pos'o.

Cijena ovisi o kvaliteti, broju podstranica, količini sadržaja te dodatnim funkcijama kao što je npr. kvalitetna kontakt forma, pretraživač i sl. U cijenu ulazi i marketing (ako je potreban), conversion rate optimize (ključne riječi, općenito optimiziranje tekstova za što bolji učinak), mobile / tablet responsive friendly? Slike imaš ili ih treba tražiti? Jesu kvalitetne i spremne za web korištenje?

Uglavnom po opisu je to prezentacijski web, i on se naplaćuje od 500kn (sin od susjeda metoda) pa sve do 1500e. Naravno, u nekim slučajevima i do ogromnih cifri, no to je ovdje nebitno.

Ukoliko već imaš firmu / osobu koja bi ti to napravila, kažem, sve ovisi o kvaliteti tj. o portfoliu, tamo se sve vidi
Inače sam zaposlen full time kao web ui/ux designer, no radim i od doma koliko stignem, pa ako te zanimaju radovi -> možeš me cimnuti na pm., rado pomognem.

Dizajn može vrijediti 100kn, ali i 100.000kn, jako je teško konkretno odgovoriti na tvoje pitanje.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2014., 19:16   #10
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Da se nadovežem na post iznad, 'mali od susjeda' ti je najgori mogući izbor. Čak i ako stranicu pristojno napravi, nemaš nikakav support. A kad tad ćeš ga sigurno trebati. I na kraju će te to sve skupa koštati vremena, živaca, i na kraju krajeva, novaca.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2014., 23:22   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ali isto tako ić u neki posebni web dizajn i posebni web za nešto što može i osnovna (besplatna) tema joomle odradit. Istina treba ti neka firma postavit i eventualno odrzavat tu isu joomlu ... ali opet.

Vodu drzi onaj dio: ovisi šta ti treba i koliko para imate / želite odvojit.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2014., 23:26   #12
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Naravno, to stoji.
Ali to isto mogu oni sami napraviti. Uzmu neku temu, ubace logo, sadržaj i eto, stranica je gotova.
Za 500 kn nitko mu neće napraviti custom CMS.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 15:01   #13
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Ali isto tako ić u neki posebni web dizajn i posebni web za nešto što može i osnovna (besplatna) tema joomle odradit.
Mislim sve ovisi o tome da li vlasnik samo želi imati websajt jer eto, svi imaju, ili mu je bitno da taj web ima i neku svrhu te reprezentativan izgled. SEO i marketing niti da ne spominjem.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 15:18   #14
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Molio bih savjet u veze plaćanja cijene za izradu web stranice tvrtke. Imamo u planu napraviti web stranicu na kojoj bi bile osnovne informacije o tvrtki....dakle mjesto gdje se nalazi,lokacija na karti,radno vrijeme,brojevi za kontakt,osnovni opis djelatnosti,popis proizvoda itd. Znači nikakav web shop ili neka trgovina veće samo ovo gore kako sam naveo uz pokoju fotografiju i logotip.
Oko koje cijene bi se dalo razgovarati za nešto tako ? Ne bih htio sad stavljati neke naše web stranice koje mi se sviđaju...zapravo ni ne znam da li bih smio nekoga reklamirati ovdje.
Za to sto tebi treba mozete si sami napravati putem http://www.freshcreator.com.hr/ Mislim da mozes uzeti mjesec dana besplatno verziju koja se inace place radi SEO i onda nastaviti dalje sa besplatnim koristenjem.Novac ulozit na nesto drugo ( neka vam gazda podjeli boznice ), jer ga je steta trositi na izradu stranice.Kada napravis stranicu ubaci je u http://www.google.com/analytics/ i tu mozes pratiti sve o tvojoj stranici.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 15:19   #15
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
jer ga je steta trositi na izradu stranice.
Meanwhile in Croatia.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 15:30   #16
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Za to sto tebi treba mozete si sami napravati putem http://www.freshcreator.com.hr/ Mislim da mozes uzeti mjesec dana besplatno verziju koja se inace place radi SEO i onda nastaviti dalje sa besplatnim koristenjem.Novac ulozit na nesto drugo ( neka vam gazda podjeli boznice ), jer ga je steta trositi na izradu stranice.Kada napravis stranicu ubaci je u http://www.google.com/analytics/ i tu mozes pratiti sve o tvojoj stranici.
Nemoj vise dijelit savjete na ovom podforumu.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 16:09   #17
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
@zwer i wnbeeE Vas dvojica se ne morate odmah dizati na zadnje noge, necu vam ja uzeti posao
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 16:14   #18
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne radi se uopće o tome da ćeš nekome uzet posao nego je taj način razmišljanja u nekom poslovnom svijetu totalno krivi (ali nažalost modus operandi većine manjih firmi).
syss je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 16:23   #19
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Moj je bio samo prijedlog da osoba ne trosi novce jer iz njegovog opisa vidim da mu treba nesto osnovno, a ne neka zahtjevnija stranica tipa web shop ili slicno.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 16:26   #20
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
to je neozbiljno totalno i iskreno kada dođem na neki sajt i vidim da je slagao mali iz ulice u nekom web generatoru jednostavno zaobiđem firmu, konkurencije barem ima.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 16:34   #21
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Jbg syss ja reference neke tvrtke gledam kroz bon 1 ili 2 i neke druge parametre, a ne kroz izradu web stranice.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 17:38   #22
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Jbg syss ja reference neke tvrtke gledam kroz bon 1 ili 2 i neke druge parametre, a ne kroz izradu web stranice.
A odakle ti moj BON 1/2/Plus?!

No, generalno, nisi ti ni previse u krivu. Ionako 90% firmi treba stranicu s 5 readaka HTML-a (kontakti i eventualno radno vrijeme + "zakonska" izdrkavanja o OIB-u i ostalim govnima) tako da davati nekakve nesuvislo sulude cifre za web i nema bas previse smisla.

Za 1.000€ web "developmenta" firma s 8 zaposlenika moze imati 3 godine Google Apps ili slicnu uslugu, sto je kud i kamo bitnije i pametnije nego Wordpress sa maznuti templateom i tekstovima "mi smo tim mladih i uspjesnih [branša po želji]".
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 19:10   #23
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Moj je bio samo prijedlog da osoba ne trosi novce jer iz njegovog opisa vidim da mu treba nesto osnovno, a ne neka zahtjevnija stranica tipa web shop ili slicno.
Prijedlozi su ti za cistu desetku

Inace, bolje da nemate uopce web stranice, nego bilo kakav shrot stavljati. Ako vec mora nesto postojati, stavite under construction i kontakt. Bolje i to nego poslusati prijedloge od svakakvih 'strucnjaka'.
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2014., 19:34   #24
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Izrada web stranica - dodatna zarada

@raul - meni sigurno neces uzeti posao jer sam nakon godina i godina rada dosao do razine da mogu birati s kim cu raditi.

A ovo sto tu pisem su cisto dobronamjerni savjeti. ruku na srce mislim da svaki uspjesni freelance web developer u hrv ima klijente vani, ne ovdje..
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2014., 11:33   #25
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
klijenti u Hr uglavnom traže stranice za 500kn...
i onda se čude kad im netko veli da je cijena npr... 4000kn...

postoji niz stranica gdje se može ugovoriti posao poput https://www.freelancer.com/
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na