Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.09.2009., 10:24   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
C programiranje... sta da se pocne?

Dakle, imam zelju i volju ucit C... dobio otkaz u firmi pa trenutno imam i vremena

e sad, sta da ce pocne? C, C++ ili odma C#? ne znam nis programirat, znam nesto malo u VB-u brljat, al bas malo i to je u principu to...

htio bi naucit na pocetku osnove izrade win aplikacija, povezivanje tih aplikacija s bazama, osnovne stvari tipa ispisa, saveanja i slicno...

pretpostavljam da bi bilo naj naj bolje krenut od pocetka sa C-om, al eto ako nije bas skroz potrebno, krenuo bi makar od instance dalje... eto vi recite... od literature trenutno imam demistificirani c++ na hrvatskom i more literature na engleskom u PDF-ovima, al sve sto nema da se nabavit...

hvala
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2009., 00:05   #2
mithrandir_1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 24
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
Dakle, imam zelju i volju ucit C... dobio otkaz u firmi pa trenutno imam i vremena

e sad, sta da ce pocne? C, C++ ili odma C#? ne znam nis programirat, znam nesto malo u VB-u brljat, al bas malo i to je u principu to...

htio bi naucit na pocetku osnove izrade win aplikacija, povezivanje tih aplikacija s bazama, osnovne stvari tipa ispisa, saveanja i slicno...

pretpostavljam da bi bilo naj naj bolje krenut od pocetka sa C-om, al eto ako nije bas skroz potrebno, krenuo bi makar od instance dalje... eto vi recite... od literature trenutno imam demistificirani c++ na hrvatskom i more literature na engleskom u PDF-ovima, al sve sto nema da se nabavit...

hvala


Probaj nabavit knjigu Pavlešić, Abrus "Microsoft .NET simfonija programiranja", super je za ljude koji počinju od 0. Prva 2 poglavlja ti se bave osnovama programiranja, imaš primjere u C#-u i VB-u, a kasnija poglavlja ti na primjerima pokazuju rad sa win aplikacijama, web app, bazama podataka itd. Super je za počet a onda kasnije malo surfaj po web-u pa ćeš nać još literature/tutoriala/blogova pomoću kojih ćeš moći naučit raditi neke kompleksnije stvari
mithrandir_1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.09.2009., 08:02   #3
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor mithrandir_1 Pregled postova
Probaj nabavit knjigu Pavlešić, Abrus "Microsoft .NET simfonija programiranja", super je za ljude koji počinju od 0. Prva 2 poglavlja ti se bave osnovama programiranja, imaš primjere u C#-u i VB-u, a kasnija poglavlja ti na primjerima pokazuju rad sa win aplikacijama, web app, bazama podataka itd. Super je za počet a onda kasnije malo surfaj po web-u pa ćeš nać još literature/tutoriala/blogova pomoću kojih ćeš moći naučit raditi neke kompleksnije stvari
znaci po tebi se mogu izbjec i C i C++ a da se opet u konacnici nakon nekog vremena rada i truda bude ok programer?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2009., 08:24   #4
n4d44
Premium
Moj komp
 
n4d44's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Split
Postovi: 259
Već godinama nisam u programerskim vodama ali mislim da c/c++ možeš u potpunosti zaobići (naravno ovisno što se traži kao program).

Ući C# ili VB, tj. što se god vrti oko net frameworka.
n4d44 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2009., 08:38   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
znaci po tebi se mogu izbjec i C i C++ a da se opet u konacnici nakon nekog vremena rada i truda bude ok programer?
"Programer" po opsegu definicije ima isti domet kao i "lijecnik". Uz zanemarivanje zealotizma i preslikanoj analogiji na programera, ne mozes reci da je kardiolog bolji/losiji lijecnik od neurologa samo temeljem svoje specijalizacije.

Drugim rjecima, pogledaj sto koji jezik moze i cemu sluzi, pa se onda odluci za njegovo ucenje i primjenu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2009., 09:13   #6
buzz11
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
Svejedno je sa čime počneš. Kreni odma na C# i gotovo. Nije kompliciran, možeš programirat stand alone aplikacije a isto tako i web aplikacije sa neznatnim razlikama u sintaksi.
buzz11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2009., 22:17   #7
evilstoy
>>>
 
evilstoy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Enterprise bridge
Postovi: 285
Prvo Java, ofkors, a poslije cemo lako dalje.
__________________
Ubuntu 8.10
cpu Intel Q6600 @3GHz (333x9) w/Scythe MINE Rev.B - 29C idle
mbo Gigabyte P35-DS3 ram 8GB Kingston DDR2 667MHz
gpu Asus EN9600GT hdd 2xWD3200AAKS - RAID1
case Chieftec BX-03B-B-B psu Fortron BS 400W
evilstoy je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2009., 06:41   #8
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Ja smatram da bi netko tko tek kreće i nije se bavio nikakvim programiranjem do sada, ipak trebao prvo krenuti sa C-om. U njemu se naučiš osnovama samog programiranja, ali i načina na koji program uopće radi (rad sa podacima u memoriji, raznim ulazima i izlazima i sl.). Nakon C-a, ovisno o osobi, možeš ići onda na Javu ili C# (VB ipak ne bih preporučio nikome) ili, u najtežoj ali i najmoćnijoj varijanti, C++.
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2009., 23:33   #9
ZHawk
Registered User
 
ZHawk's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Shotif17 Pregled postova
Ja smatram da bi netko tko tek kreće i nije se bavio nikakvim programiranjem do sada, ipak trebao prvo krenuti sa C-om. U njemu se naučiš osnovama samog programiranja, ali i načina na koji program uopće radi (rad sa podacima u memoriji, raznim ulazima i izlazima i sl.). Nakon C-a, ovisno o osobi, možeš ići onda na Javu ili C# (VB ipak ne bih preporučio nikome) ili, u najtežoj ali i najmoćnijoj varijanti, C++.
Slažem se s kolegom. Prvo C da se shvate osnove programiranja pa će i migracija na neki jezik višeg stupnja biti lakša, čak i većina jezika po mom mišljenju ima sintaksu sličnu Cu.
ZHawk je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2009., 01:22   #10
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Čovjeka zanima izrada nekakvih win aplikacija, spajanje na bazu, formice i slično...

Udri odmah na C# lijepo, ne treba ti ništa teže. Razvojni alat je dobar, sve je više manje slikovnica, a dokumentacije krdo.

Ako išta vrijedi, sve ove spomenute jezike znam vrlo dobro i u svima sam radio, a od svih ovih savjeta jedio bih bubbi vjerovao (osim sebi ).
borgy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2009., 22:25   #11
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Pozdrav

malo dižem temu, ali bolje to nego da novu otvaram ili ne?

uglavnom

instalirao sam Visual c++ i bilo koji program napišem (ispravan je program 100%), Visual c++ javlja grešku, e sad, čuo sam da nakon instalacije treba još nešto podesiti kako bi Visual c++ radio.

Jel zna netko u čemu je problem?

btw. I kad kreiram "normalni" project i kad kreiram "empty" project (i dodam c++ file), javlja se greška
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2009., 22:45   #12
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
...greška
Pa daj napiši koju grešku javlja


Citiraj:
Autor borgy Pregled postova
Čovjeka zanima izrada nekakvih win aplikacija, spajanje na bazu, formice i slično...

Udri odmah na C# lijepo, ne treba ti ništa teže. Razvojni alat je dobar, sve je više manje slikovnica, a dokumentacije krdo.

Ako išta vrijedi, sve ove spomenute jezike znam vrlo dobro i u svima sam radio, a od svih ovih savjeta jedio bih bubbi vjerovao (osim sebi ).
Po meni je to kao da kardiolog preskoči kolegij Osnove anatomije...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Shotif17. 26.11.2009. u 23:08.
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2009., 23:07   #13
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
-slučajni double post-
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2009., 23:09   #14
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
da, sorry, najvažnije izostavih

1>------ Build started: Project: proba, Configuration: Debug Win32 ------
1>Compiling...
1>domba.cpp
1>d:\documents\visual studio 2008\projects\proba\proba\domba.cpp(7) : error C4430: missing type specifier - int assumed. Note: C++ does not support default-int
1>Build log was saved at "file://d:\Documents\Visual Studio 2008\Projects\proba\proba\Debug\BuildLog.htm"
1>proba - 1 error(s), 0 warning(s)
========== Build: 0 succeeded, 1 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========

dakle, ovo boldano se javlja na svakom programu
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2009., 23:29   #15
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Izgleda da si zaboravio nekoj funkciji definirati return type. Najvjerojatnije main() funkciji, pa primjerice ako imaš samo:
Code:
main()
{
...
}
promijeni u:
Code:
int main()
{
...
}
Greška ti se pojavljuje u 7. liniji koda, to bi ti trebalo pomoći da ju brže identificiraš.
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 12:09   #16
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
hvala, to je to

dakle treba ići int main
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2010., 11:19   #17
vb_2007
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: osijek
Postovi: 2
Ima li tko link za borland c++ 4,5.S obzirom da imam knjigu C jezik od Tatjane Stranjak.
vb_2007 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2010., 11:30   #18
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor vb_2007 Pregled postova
Ima li tko link za borland c++ 4,5.S obzirom da imam knjigu C jezik od Tatjane Stranjak.
Uzmi ti fino gcc i ozezi.

Ili ako ti bas za osnovni C treba nekakav Bog te pitaj kako "napredni" IDE (u srednjoj skoli?), DevCpp (koji u sebi ima MinGW) is way to go...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 14:45   #19
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Citiraj:
Autor n4d44 Pregled postova
Već godinama nisam u programerskim vodama ali mislim da c/c++ možeš u potpunosti zaobići (naravno ovisno što se traži kao program).

Ući C# ili VB, tj. što se god vrti oko net frameworka.
Naravno da ne mozes.
__________________

Downloading...
(57%)
__________________________________________________
█████████████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻

dakt je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 22:25   #20
big_B
Premium
 
big_B's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 560
Odmah na C#.

Par ljudi je napisalo C, ali nitko nije napisao zašto. Meni stvarno nije jasno zašto učiti nešto što komplicirano/slabo zastupljeno. Sintaksa C#a je skoro pa identična Cu, kada pohvata osnove programiranja ima tonu kompajliranog koda za C#. Sa Com stalno kreće od nule. Neće bez veze gubiti vrijeme da skuži da sa Com treba napisati 1 stranicu koda da se stvori kakav takav prozor sa gumbom, nasuprot C#a gdje se navedena radnja svodi na 3 klika mišem (0 programiranja). O podršci za rad sa bazama podataka neću ni pričati. Razlika je PREOGROMNA, posebno ako se pogleda što se kuha u frameworku 4.0.

Sa C#om će brzo namirisati sve mogučnosti.
__________________
big_B je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 23:47   #21
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor big_B Pregled postova
Odmah na C#.

Par ljudi je napisalo C, ali nitko nije napisao zašto. Meni stvarno nije jasno zašto učiti nešto što komplicirano/slabo zastupljeno.
kao sto si rekao, sintaksa je slicna pa kad nauci programirat, jezik ce postat nebitan.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 14:41   #22
Mr.Spock
Logično je biti logičan?
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: .
Postovi: 11
Pozdrav!

Sto ljudi, sto čudi!
Uzmi lijepo par knjigica, par IDE-a, smisli što u biti hočeš i probaj to napraviti u jednom, drugom i trečem, pa vidi što ti više odgovara, a usput ćeš ponešto i naučiti, jer se programiranje ne uči se iz knjiga, već tipkanjem.

Niti jedan jezik/alat nije svemoćan, ali jedan je bolji od drugog za određenu svrhu.
Kombinacija svih ili, bolje rečeno, više njih je ponekad jedino rješenje za kompleksne i zahtjevne projekte.
Dobra stvar u svemu tome je što je logika programiranja u svim jezicima/alatima ista, razlike su u sintaksi koja se tipkajući brzo svlada.

VB6 i C++ su različiti, ali VB .NET i C# i nisu toliko.
.NET Framework je, koliko god to neki poricali, jako moćna mašina!
Mr.Spock je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 14:56   #23
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
ako stvarno počinješ od nule, onda C.
Kad postaneš dobar, onda ćeš moći sam odrediti kud i kako dalje.


Ne diraj basic-derivate ni štapom. Da, jednostavni su i sve to, al to je kurac imho.

Ostali 'važniji' jezici su ludo jednostavni za pohvatat ako znaš C sintaksu (Java, C++/C#, PHP,...).
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2010., 13:09   #24
zmotani10
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Međimurje
Postovi: 90
jeste svi pravi.. po tome bi svatko o se sjeti mogao udarit po C# i radi legendarne aplikacije :P da mi je to vidjeti
korak po korak.. neces u c radit aplikacije, tjedan-dva toliko da pohvatas logiku.. e a onda knjige i primjeri ako ti nema tko objasnit npr .NET
koja mi korist da skine s neta .NET aplikaciju u gleda kod? sanse da dobi prosvjetljenje i sve shvati su minimalne
zmotani10 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2010., 22:14   #25
m3m3
Registered User
Moj komp
 
m3m3's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: vrbovec
Postovi: 4
najbolje pocet sa c-om.. i polako, ima na pocetku dosta fora koje moras polovit, kad polovis, sve je lako..
m3m3 je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2010., 14:39   #26
sirola
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Počni sa C#

Moj savjet ti je da se makneš sa C++ i odmah pređeš na C#, instaliraj Visual Studio 2005 Express, dobiješ i SQL Server 2005 Express bazu sve besplatno i help za sve to. I lijepo počnni prvo sa Windows aplikacijom tipa Kalkulator. Znači kreiraš formu, dodaš text box, 10 buttona, pa ostale buttone za operacije (+,-,*,/,C,M+,MR, itd.). I lijepo kad dodaš button na formu klikni dva puta na njega i otvoriti će ti se event kojeg VS2005 sam iskreira i ti samo napišeš što se treba odigrati klikom na taj button. Poslije ćeš htjeti sve više dorađivati pa ćeš polako učiti što je event, zašto ti se kreirala klasa automatski za formu. Pa lijepo gledaj kod i liniju po liniju vidi što piše. Poslije ćeš pomalo skužiti. A to da počneš odmah sa VC++ 6.0 (kojem rezultantni exe file ne treba .NET Framework) pa da počneš čitati kod koji se sam iskreirao (.h file i .cpp file) ništa ti neće biti jasno. Pa onda kad vidiš klase, pa svaka klasa konstruktor kreiran, pa include drugih biblioteka, ma sav ćeš se zapetljati ako nemaš iskustva, iako sam ja tako počeo i naučio programirati na teži način, ali tada nije bilo VS2005 i C#.
Tako da stvarno nije potrebno da kreneš sa C++. Napravi u VS2005 Express C# kalkulator Windows aplikaciju, a poslije ćeš vidjeti kako će ti mozak početi shvaćati što gdje i kako.

Ako želiš poslije uključiti bazu i reporte onda napravi novu aplikaciju tipa adresar, koristi ODBC ili OLEDB za spajanje na bazu ili drag drop nad SQL Server bazom dodaj tablice da ti C# iskreira DataAdapter sa svim potrebnim komandama za SELECT, INSERT, DELETE, UPDATE. Onda Crystal Report jedan napravi ili Microsoft report i kad napraviš adresar sa dva tri izvještaja, i kad budeš koristi kontrole kao DataGrid, i forme za unos ili promjenu sloga u tablicu onda si početnik programer.

Moja preporuka ti je nakon toga da počneš odma sa web aplikacijama i ASP.NET-om. E onda ćeš tek shvatiti kolilp toga trebaš znati da napraviš jedan portal ili web shop, da počnem redom: osnovne HTML-a, CSS, poznavanje ASP.NET i kako se izvršava kod (application life cycle), C#, Session objekti za spremanje, administraciju site znači poznavanje IIS-a, poznavanje osnovno mreže, obavezno poznavanje SQL sintakse, JavaScript (sve više se koristi), JQuery, Linq, Crystal Reports, AJAX kontrole. Ali i to je sada polako već staro jer je stigao Silverlight, WFP.
Ali imaš izbora možeš sve raditi sa open source alatima ali onda moraš učiti PHP, baza MySQL, Apache umjesto IIS-a za web hosting tvog sitea ; ili zaboravi sve i počni sa JAVA alatima jer su sada JAVA programeri traženi i jako dobro plaćeni, ali onda ide poznavanje Appleta, Servleta, a za Win aplikacije JAVA ti je slična jako C++, tako da i to se da naučiti pa idu Swing kontrole za šminku, Visual Caffe za programiranje (neznam ja sam prije radio u njemu), e da uz sve to moraš malo znati i raditi sa UNIX-om ili Linux-om.

Eto i onda ljudi misle da je programiranje samo C++ ?! A gdje su baze, reporti, web aplikacije, HTML, SQL, JavaScript. Ipak postoji Internet i puno puno dobrih ljudi koji će ti pomoći i jedna od najboljih stvari na svijetu za programera Google i Copy Paste koda

Pozdrav i vjeruj mi napravi prvo kalkulator pa onda adresar Windows aplikacije u C#.
Nemoj se mučiti sa C++ gdje sve moraš sam pisati, jedino ako želiš raditi aplikacije za vlakove, avione, aute, tj. programirati mikrokontrolere, napisati operativni sustav svoj, biti hacker pa još znati Assembler, raditi programe ala Autocad, Photoshop, napisati svoj codec za kompresiju, jer sve to možeš raditi samo samo u C++ ! To je istina jer u C++ možeš napraviti sve (drivere, hooks, itd). Ali sad je trend programiranje web aplikacije i za to uzmi VS2005 ASP.NET C# knjigu neku i kreni.

Pozdrav i sretno ...
sirola je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2010., 14:56   #27
Bezki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: dbk
Postovi: 130
evo da pitam iskusnije ljude koji bi bio logican korak u ucenju programiranja nakon jave?

naime na faksu smo ucili javu i html/css kao glavne predmete iz informatike. s javom smo gotovi do kraja godine, zanimalo bi me sto bi bilo pametno ucit preko ljeta u slobodno vrijeme da se lijepo nadovezuje na ovo vec nauceno?
Bezki je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 23:41   #28
hari123
Brucos
Moj komp
 
hari123's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Bosnia
Postovi: 174
sa kojom knjigom je najbolje pocet ?
hari123 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na