Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2016., 22:46   #31
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Ako ga hep nije ugradio onda ga sluzbeno ni nemas pa mozes spojiti nakon brojila sto zelis. Nije da meni nije jasno sto pises vec mi nije jasno zasto spominjes limitator uopce ako ga nemas sluzbeno. Nesluzbeno ih mozes stavit 100 a ni ne moras. Ponasaju se isto kao i automatski osiguraci. Danas vise nije kao prije. Onda si takoder imao odredenu snagu ali nije bila ogranicena. Danas koliko platis toliko dobijes u vidu adekvatnog limitatora omovim zakonom izracunate struje bla bla. Hepova mreza vec poprilicno pati zbog prikljucaka iz bivse juge koji nisu dobili limitator pa vuku vise nego sto su kupili. Kod nas u dalmaciji (karikiram) trofazni prikljucak goni 3 kata sa 6 apartmana, 6 klima,špahera i bojlera i šta sve ne, a glavni osiguraci griju na 3 metra i izgaraju ko mutavi,tope se postolja itd.... Uglavnom skuzili smo se. NHF

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2016., 23:21   #32
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
vec mi nije jasno zasto spominjes limitator uopce ako ga nemas sluzbeno.
Pa eto... ja se pozalio kolegi da bi htio ugraditi automatski osigurac makar jedan a mjenjat cjelu razvodnu tablu mi bilo preskupo.. par dana poslje on donese limitator jer ih je blilo na bacanje u firmi i stavio ga

Moj stari je jos kad se gradila kuca 2 table "projektiro" sebi u glavi i tako su slozili tj. ostale 2 faze su bile isle prema supama za cekicar, srot masine, aparat za varenje itd... ja sam samo malo promjenio putanje vodova tj. jednu vrnio nazad u kucu kada je bila adaptacija i eto nadodao taj limitator.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2016., 23:59   #33
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ja imam limitator u stanu (1970g) , trofazni prikljucak, brojilo(plombirano) na zajednickom hodniku. Samo jedna faza ulazi u stan
Limitator je plombiran i nalazi se u stanu odmah kraj kutije sa osiguračima.
Jednom je ispa (25A), uzea san cvicange, prisika fazu, maka limitator, spojia fazu dalje na kutiju sa osiguracima i adio.

Će oni mene limitirat
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 00:31   #34
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To je klasična neovlaštena potrosnja a.k.a krađa struje. A to da si spojia pod naponom pretpostavljam luster klemom je vrlo hrabro od tebe. 😁 Nek ti to nađu paš vidit šta je redukcija. 😂

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 01:01   #35
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
To je klasična neovlaštena potrosnja a.k.a krađa struje.


Bas je coek zapeo da svi krademo

No.. stan je to, jel smuchac ? Zna se debljina zice u instalacijama i s obzirom na kvadraturu istih moze se izracunati koliko kW moze "progurati" kroz tu svoju jednu fazu a da se ne otopi i na osigurac od 25A pa ajde kad si zapeo izracunaj potrosnju za cjeli mjesec
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 02:28   #36
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
To je klasična neovlaštena potrosnja a.k.a krađa struje. A to da si spojia pod naponom pretpostavljam luster klemom je vrlo hrabro od tebe. 😁 Nek ti to nađu paš vidit šta je redukcija. 😂

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Je, luster-klema

Ma mogu svirat k***, susid je to napravia ima 5 godina i kad su mu došli hepovci žugat da di je limitator, reka je da on nije prvi vlasnik stana i da on nije potpisa za nikakav limitator.
I nikom ništa stoji tako
Plus limitator je u stanu prije razvodne kutije, može radit šta oće i nemora ih opće pustit u stan, brojilo in je vanka.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova


Bas je coek zapeo da svi krademo

No.. stan je to, jel smuchac ? Zna se debljina zice u instalacijama i s obzirom na kvadraturu istih moze se izracunati koliko kW moze "progurati" kroz tu svoju jednu fazu a da se ne otopi i na osigurac od 25A pa ajde kad si zapeo izracunaj potrosnju za cjeli mjesec
Neznam koliki je osigurač na zajedničkom hodniku di je brojilo, u ormaru je, al neće mu bit ništa, ako izbaci lagano hepovci stave novog ili ja stavim novog
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 14:15   #37
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Nisam zapeo vec govorim sta je sta. Kako bilo,da se hep zaintači popušili bi svi kućni majstori samo to se ne dešava i eto...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 14:43   #38
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ja i dalje ne kuzim.. kak je to krađa struje?
ako je netko drkao po limitatoru?
pa sat / vura se i dalje vrti ... čak i brže negoli bi mogla sa limitatorom
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 14:44   #39
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Također. Kaj nije krađa struje ono kaj ide prije/mimo ure sve nakon ure je merljivo
Ok, ili ako ide preko tuđe ure ko od mog susjeda u bivšoj zgradi. Njegov susjed preko puta je na njegovu fazu spojio svoju termopeć
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 15:44   #40
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,749
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Njegov susjed preko puta je na njegovu fazu spojio svoju termopeć
koji kralj...
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2016., 20:03   #41
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Nije krađa struje ali je krađa snage.

Naime, kad se uzima novi priključak u ugovoru piše koliko snage taj priključak ima. Mislim da je standardno 4,6 za jednofaznu, a ako treba više onda treba i doplatiti:

http://strujaplin.com/faq/prikljucna-snaga

Hebiga, nema ni jedna trafostanica neograničeno snage i treba biti nekog reda. To što je na Balkanu svako svoj šerif je drugi par rukava.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 20:41   #42
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Koliko znam u ovim starijim gradnjama kad se dobivala struja nije bilo nikakvih ograničenja snage nego su se limitatori stavljali da sam sebi ogranicis potrosnju,da pripazis...
Ujac je u svom stanu kad ga je kupio takodjer skinuo limitator.
Sve te starije gradnje po Splitu su isti djir.
Ponudjena je ugradnja limitatora u vrime druga Tita da se pazi na struju
Za snagu nikog nije bilo briga

Tako po nekoj logici ako nije postoja nikakav ugovor,mogu skinit limitator kad hocu.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 07:30   #43
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Napisao sam u startu neovlaštena potrošnja a.k.a krađa struje,a struja je u amperima i limitatori se klasificiraju prema amperaži. Dakle,ako službeno imaš ugrađen limitator kojim ti je ograničena struja tj. snaga definirana u elektroenergetskoj suglasnosti u ovosnosti o kilovatima koje si platio tj. kupio i s njega skineš plombu i majstorišeš premaštanjem zapravo radiš neovlaštenu potrošnju ili u narodu popularno,kradeš struju. Trebam li se skinut gol i stavit ovdje sliku da me netko shvati? 😁

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 08:52   #44
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Starci imaju trofaznu struju i nemaju limitator. Dobrovoljno su ga ugradili prije dosta godina, radi kontrole potrošnje, a par godina kasnije su zvali HEP da ga uklone i uklonili su ga bez ikakvih problema.
Punac i punica su isto tražili i uklonjen im je limitator. Bilo je smiješno jer je izbacivao kad god bi grijali vodu za unuka . 4kW je ništa.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 09:05   #45
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
limitaori su bili plombirani u svoje vrijeme(dok su bili obavezni) ali ako bi ga skinuo ne bi bio optužen za krađu struje jer limitator nije mjerni uređaj(već samo ograničavač jačine).U slučaju ne ovlaštenog skidanja plombe ili limitatora samo bi ti naplatili jaču tarifu za neko određeno vrijeme.Znači oni koji su imali limitatore su plačali struju po jednoj tarifi a ovi koji nisu po drugoj tarifi i ako bi ga skinuo naplatili bi ti zadnjih par mjesevi po toj skupljoj i kraj.Sada limitatori nisu obavezni i HEP ih skida po pozivu, čak neće prigovarati ako ih sam prespojiš(bar meni nisu) bez obzira na plombu, jer ionako sad plaćamo jaču snagu od one na koju je limitator naštiman recimo 3kw.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 29.11.2016. u 09:28.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 09:58   #46
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Kod nas tko ga ima sluzbeno,ne smije ga skinut cak ni od strane hepa. Jedino tuzbama i ako prode....

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 10:19   #47
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Kod nas tko ga ima sluzbeno,ne smije ga skinut cak ni od strane hepa. Jedino tuzbama i ako prode....

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Šta to????
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 10:21   #48
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
limitator

Poslano sa mog SM-G930F
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 13:28   #49
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Kod nas tko ga ima sluzbeno,ne smije ga skinut cak ni od strane hepa. Jedino tuzbama i ako prode....

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
zato smo vas i istru i prodali talijanima. nek vam oni distribiuraju elektriku
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 17:54   #50
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Bitno da si ti iz right here za metnut nos.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 18:23   #51
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ko oce drpat struju bar kod nas u Slavoniji u kucama u nizu a po selima sigurno 50% kuca ima na tavanu izvod za vanjsku rasvjetu ili zvonce na kuci.

Neznam zasto ali to dvoje ide obavezno prije sata te cak ima i svoj osigurac na tavanu i ide direktno na banderu. Nije mi nikad bilo jasno sto su to tako napravili ali eto, tako je... na 5-6 tavana kod mene u ulici zvono je spojeno direktno na banderu i 35A je osigurac.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 20:51   #52
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Popularni "dehacet" pod krovom koji se lako hakira a 35A na zvonu. Dernek. 😂

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 19:47   #53
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Puno topica o struji ima pa da ne otvaram novi

U novogradnji stavljam žarulje pa sam prije testirao fazu s testerom i u hodniku, gdje je dvostruki prekidač, tester gori nevezano za kombinaciju prekidača... Nešto malo slabije zasija na nekoj od kombinacija, ali kako ne znam što je upaljeno, ugašeno ne znam kako bolje objasniti...

Zar se ne bi trebalo jednostavno ugasiti i upaliti pritiskanjem na istom prekidaču? Ili ako je totalno glupa konfiguracija da moraju oba biti uključena da bi žarulja gorila, a samo jedan isključen da bi se ugasila? Odnosno, ako su oba isključena, potrebno je upaliti jedan i onda odšetati do drugog, upaliti i njega i onda žarulja gori?

Mislim staviti LED žarulje posvuda pa me iritira ovo, ako nije normalno, da mi ne crkava svako malo na tom mjestu... Sutra ću staviti halogenke privremene pa vidjeti gori li ili ne... na testeru gori pa pretpostavljam da će i žarulja...

Zadnje izmijenjeno od: Dragster. 01.12.2016. u 20:26.
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 20:57   #54
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ala si "stručno" opisao, čudo jedno x
Jeli to hodnik sa dva prekidača (na svakom "kraju" po jedan) ?
Ako je tu se std. stavlja / spaja sa dva izmjenična prekidača,
evo u susjeda slika > http://www.mojaradionica.com/Pitanja...20prekidac.jpg
samo zanemariš srednji prekidač koji služi kod dužih hodnika kao treći (srednji) prekidač.

Ako nije tako spojeno pitaj električara za zdravlje.
Također ako se radi o hodniku "sljepcu" (iza vrata treba tražiti prekidač), razmisli da poviše vrata montiraš IC tajmer a jedan prekidač "umrtviš" te drugi ostaviš za situacije kada IC tajmer zeza.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 21:12   #55
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Dragster Pregled postova
Mislim staviti LED žarulje posvuda pa me iritira ovo, ako nije normalno, da mi ne crkava svako malo na tom mjestu... Sutra ću staviti halogenke privremene pa vidjeti gori li ili ne... na testeru gori pa pretpostavljam da će i žarulja...
Vjerujem da ti neće crkavati, ali bi ti zato mogle svjetlucati. Mislim da je već bilo priče o tome.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 22:32   #56
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ala si "stručno" opisao, čudo jedno x
Jeli to hodnik sa dva prekidača (na svakom "kraju" po jedan) ?
Ako je tu se std. stavlja / spaja sa dva izmjenična prekidača,
evo u susjeda slika > http://www.mojaradionica.com/Pitanja...20prekidac.jpg
samo zanemariš srednji prekidač koji služi kod dužih hodnika kao treći (srednji) prekidač.

Ako nije tako spojeno pitaj električara za zdravlje.
Također ako se radi o hodniku "sljepcu" (iza vrata treba tražiti prekidač), razmisli da poviše vrata montiraš IC tajmer a jedan prekidač "umrtviš" te drugi ostaviš za situacije kada IC tajmer zeza.
stručan sam ko turpija, ali dobro si shvatio

išao sam sad to potrpati, žarulja u hodniku sa po jednim prekidačem na svakom kraju hodnika radi OK, iako je podosta titrala kad sam prvi put upalio. Kad se ugasi bilo gdje ostaje ugašena...

Ubio me u pojam taj napon od faze koji lebdi i kad ne bi trebalo biti nikakve struje u žici (prekidačem prekinut krug), ali izgleda da ne radi nikakve probleme (mislio sam da se žarulja neće dati ugasiti).

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Vjerujem da ti neće crkavati, ali bi ti zato mogle svjetlucati. Mislim da je već bilo priče o tome.
a ništa, stavit ću je kao da ništa nisam vidio pa što bude bude, nije skupo...

hvala na odgovorima momci
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 23:05   #57
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Tako je kod mene u jednoj sobi, prekidac ukljucuje nulu a faza je uvijek u grlu.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2016., 23:16   #58
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Pa to bas i nije zdravo da je prekidac na 0 jer onda ako pregori zarulja moras vadit bas osigurac ako je zavarila gore itd...

Oce nekad od zarulje samo ono metalno grlo ostati u grlu i to vanka ne ide bez cvicangi. Nisam sad 100% siguran sta je po jusu sto se tice prekidaca, da prekidaju fazu ili nulu no kod mene svi prekidaju fazu mada ni to nije sigurno uvjek...

Mene je zena skoro strujom rijesila muka, ja skinuo osigurac i stavio ga na sat i mrdam po plafonjeri u udaljenoj ljetnoj kuhinji, ona dosla kuc i nema svjetla u hodniku kuce i vidla osigurac i zgura ga nazad...

Sreca sto sam sarafao sa vibrom pa skuzih da mi vibra odjednom svijetli.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 07:25   #59
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To sta svijetli tj. tinja na zici koja ne bi trebala biti pod naponom je zbog tereta. Odsarafi sijalice pa ces vidjet da nece svijetlit ta zica na prekidacu koja inace ne bi trebala svijetliti. Nadalje,dva prekidaca se stavljaju kao izmjenicna kombinacija tj oba su izmjenicna. Ako ih je 3 i vise,krajnji moraju biti izmjenicni a unutra krizni s 4 kontakta. Prekidanje nule je bilo popularno davno. Za to bih slao u zatvor i onda i danas...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 07:57   #60
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Tinjalica nije pouzdan instrument, treba izmjeriti s multimetrom pa vidjeti ima li napona. Tinjalica reagira i na indukciju koja se stvara u žicama te općenito nije pouzdana
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na