Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2014., 15:03   #1
isko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2014
Lokacija: Gusinje
Postovi: 5
Acer Aspire 5750g i hlađenje?

Postovani drugari

nov sam na ovom forumu i izuzetno mi je drago sto postoji ovde svaka tema detaljno odrađena. da Vas ne bih mnogo zamarao da Vam iskazem moj problem:

Koristio sam dve godine Acer Aspire 5750g i sve je radilo fantasticno. Cesto bi se zagriao ali nikad nisam nesto obracao paznju. U zadnjih godinu dana sam instairao W8 i sve je bilo OK. U zadnjih dva mjeseca sam promjenio sistem na W8.1 i od tad su krenuli neki novi problemi. Tokom gledanja filmova ili igranja igara poceli su da mi se pojavljuju zelene tackice i nakon nekolko minuta igra bi se ugasila i pojavilo bi se "nvidia kernel mode driver stopped responding and has successfully recovered". Od tad sam poceo da trazim sva resenja na internetu. Pa sam cak izmjenjao po 20 puta sistem na njemu i promjenio od W7 do W8.1 i nije bilo sanse. U zadnje vrijeme bi samo javio problem i to je to. Do nedavno sam otkrio na internetu da mi je graficka unistena. Svratio sam do servisera da provjerim jel to tacno. Ispricao sam mu sve kako je bilo i potvrdio je da je graficka crkalaali da se moze to popraviti. Hmmmmm, nisam mogao da vjerujem da se na laptopu moze popraviti hardveski kvar. Mislio sam da cu bacit laptop. I tako sam danas odnio laptop u servis.

Cijena popravke ce biti oko 50eura.(kad bih moglo rado bih dodao jos malo para i zamjeni za neku bolju graficku al ne znam dal se na mom laptopu moze ugraditi jaca graficka) Ne zalim za to, ali zelio bih da mi pomognete i date predlog koje postolje to jest hlađenje da kupim za moj laptop? I sta mi preporucujete u opste? Ne razumijem se, pa bih zelio znati jel bolje postolje da ima sto vise ventilatora ili samo jedan veliki? Jel bolje da ima u opis sto veci RMP ili manji itd...?

P.S. Do pre malo nisam znao da postoji "termalna pasta", da li da serviseru kazem da nanese pastu na procesoru?

Unapred veoma zahvalan!

Zadnje izmijenjeno od: isko. 08.03.2014. u 15:25.
isko je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2014., 16:40   #2
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Postolje neće puno pomoći koje god da uzmeš..kad je već na servisu reci im da zamjene termalnu pastu na CPU, na GPU ionako moraju staviti novu kad mijenjaju..a kad se vrati komp fino undervoltaš CPU i uživaš u niskim temperaturama..malo guglaj i prelgedaj forum za tutoriale, vrlo je jednostavan postupak a puno pomaže
hedgehog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2014., 16:43   #3
isko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2014
Lokacija: Gusinje
Postovi: 5
Hvala velika hedgehog recicu im tako da urade. Samo interesuje me sta to znaci tacno undervolt? Da li je graficka radi sporije?
A postolje dobro bih zeluo da uzmem da imam jer blizi se ljeto a i obro je imati.
isko je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2014., 17:21   #4
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Izmjenjao sam laptopa (pretezno problematicnih) takodjer probao par pad's. Iskreno meni nisu pomogli, naravno pomognu kada skines donju masku i uperis direkt u maticnu, ali da puse u plastiku samo dodatna buka po meni.
Kada oni sve ociste, i rijese. Malo undervoltas, manje struje trosi CPU = manje temperature.
Kada gledamo realno kada oni sve zavrse u servisu (ociste, nanesu pasticu valjda nece onu od 10kuna) + tvoj undervolt, to je neki maximum koji mozes dobit.
To je moje misljenje, i moje iskustvo do sada.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2014., 17:28   #5
isko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2014
Lokacija: Gusinje
Postovi: 5
Hvala seno znaci kako sam shvatio, ne trebam se izlagati troskovima da kupujem postolja za laptop vec da oni poprave graficku i nanesu pastu a ond ja da uradim undervolt. Da li undervolt se radi za svak graficku drugacije ili za sve je isto?
isko je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2014., 17:46   #6
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
napravi za CPU i bit će ok..za grafičku je malo kompliciranije po meni a dobitci nisu tako značajni kao kod CPU-a..kad dođe laptop slobodno se javi na PM pa ti pomognem oko undervolta
hedgehog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na