Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.06.2010., 17:01   #1
Thellasil
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 15
Izvaditi bateriju, da ili ne?

Cuo sam puno puno misljenja protiv/za vađenje baterije ptilikom koristenja adaptera, ali koje je na kraju ispravno?
Thellasil je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 17:03   #2
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Ostavi bateriju u laptopu i bezbrižno radi.

U slučaju da nestane struje a baterija nije u laptopu ostaješ bez rada, dok ako je baterija u laptopu možeš bezbrižno nastaviti s radom.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.06.2010., 17:13   #3
Thellasil
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 15
Ne radim nesto vazno, da ne bih mogao bez toga . Nego je istina da ako se drzi, da se baterija konstantno puni prazni i time se smanjuje kapacitet/trajanje?
Thellasil je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 17:43   #4
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Thellasil Pregled postova
Ne radim nesto vazno, da ne bih mogao bez toga . Nego je istina da ako se drzi, da se baterija konstantno puni prazni i time se smanjuje kapacitet/trajanje?
Ne bi trebala jerbo dok je u struji, ne koristi bateriju.
  Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 18:08   #5
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
To već postaje filozofsko pitanje i nema pravog rješenja - svejedno će crknut. Recimo, ja sam kupio sam novu bateriju prije 3 mjeseca za godinu i pol star laptop i već je na 60% kapaciteta. A stoji na punjaču cijelo vrijeme - dva puta tjedno radim na njemu na bateriju u vlaku.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 18:35   #6
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Da, prilično je komplicirano odgovoriti što je ustvari ispravno.
Mislim, izgubit će kapacitet ovako ili onako, pa zašto onda to ne bi napravila dok boravi u laptopu, pa u slučaju nestanka struje bude korisna.
Slažem se sa Tutix-om.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 19:19   #7
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Moje mišljenje je da bateriju treba vaditi ako je laptop stalno na adapteru jer se tako bitno produžava radni vijek i kapacitet baterije. Standardne litij-ion baterije imaju svoj vijek koji se mjeri brojem ciklusa punjenja i taj broj se obično kreće oko 1000 s tim da kapacitet opada. Znači što se baterija manje koristi duže traje. Također bi trebalo s vremena na vrijeme izvršiti kalibraciju baterije, a to se uradi tako što se baterija napuni na 100 % i onda se pokrene laptop u safe modu i pusti da radi dok se uređaj ne ugasi te se ponovno spoji na punjač i napuni do kraja.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 19:44   #8
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Baterija jednako gubi kapacitet ako stoji u laptopu 100% puna ili negdje u ladici.

Najbolje bi bilo čuvati ju napunjenu na 40%, bez obzira da li u laptopu ili ladici.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 19:52   #9
dajte
Registered User
Moj komp
 
dajte's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: zgb
Postovi: 10
Nisam neki genije ali mislim da bi bateriju, općenito, prvih par puta trebo ispraznit do kraja i onda napunit bez da nešto radiš na laptopu a poslje da te boli patka. Eventualno tu i tamo ju opet ispraznit pa napunit do kraja. Ma da bi bilo bolje na punjaću radit bez baterije ali tko će to radit stalno? I baš to ako ti slućajno nestane struje dok radiš nešto važno ili si prvi na serveru

Zadnje izmijenjeno od: dajte. 17.06.2010. u 19:58.
dajte je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 19:58   #10
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Imam ja svoje mišljenje.
Koje se mnogima neće svidjet.
Da se laptopi fakat koriste kakva im je i namjena, tj. kao prijenosnik, povremeno bi im se ispraznila baterija, i napunila do kraja.
I duže bi trajala.
Dokaz?
Moj službeni laptop, kojem baterija nakon valjda jedno 2 godine radi kao i prvog dana.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.06.2010., 20:20   #11
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Baterije s produljenim životnim vijekom (long life), članak vezan za temu >> http://www.bug.hr/vijesti/hp-jamci-baterije/102601.aspx

Možda konačno baterije prestanu biti glavna boljka prijenosnika.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 20:53   #12
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Bogami, ja nikad ne vadim.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 21:04   #13
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
Baterija jednako gubi kapacitet ako stoji u laptopu 100% puna ili negdje u ladici.

Najbolje bi bilo čuvati ju napunjenu na 40%, bez obzira da li u laptopu ili ladici.
Ma kako je možeš čuvati na 40 % u laptopu?
gil je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 21:07   #14
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Na službenom forumu HP-a piše da ako je laptop stalno na punjaču onda bi bilo dobro izvaditi bateriju. Što se tiče nestanka struje desi se isto kao i kod stolnog računala osim u slučaju da se ima UPS.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 21:11   #15
Enter Sandman
dark paradise
Moj komp
 
Enter Sandman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 546
s čim mjerite slabost baterije, s everestom ili?
Enter Sandman je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 21:22   #16
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Meni na asusu eee 1000H baterija nakon godine i pol drži kao prvi dan. Radim uglavnom na bateriji, kad mi dođe na 10% spojim ga na struju i kad se napuni na 100% ga odmah ištekam i nastavim raditi na bateriji. Glavni razlog što sam tako krenuo je što su baterije dosta jeftine na ebayu, a pokazalo se i da je dobro za bateriju, barem za sada.

edit:
@tihomir: Dobra, dobra Skrasio se u Nevadi, a?

Zadnje izmijenjeno od: generic. 18.06.2010. u 01:54.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 22:12   #17
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Ja nikad ne vadim.
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 22:36   #18
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Moje mišljenje je da bateriju treba vaditi ako je laptop stalno na adapteru jer se tako bitno produžava radni vijek i kapacitet baterije. Standardne litij-ion baterije imaju svoj vijek koji se mjeri brojem ciklusa punjenja i taj broj se obično kreće oko 1000 s tim da kapacitet opada. Znači što se baterija manje koristi duže traje. Također bi trebalo s vremena na vrijeme izvršiti kalibraciju baterije, a to se uradi tako što se baterija napuni na 100 % i onda se pokrene laptop u safe modu i pusti da radi dok se uređaj ne ugasi te se ponovno spoji na punjač i napuni do kraja.

Ako je lap stalno na adapteru, baterija se neće ni prazniti osim samopražnjenjem a tada kad napon padne par % opet će se dopuniti i kraj. Dok je baterija OK ovo neće biti slučaj ni jednom tjedno tako da broj ciklusa punjenja i pražnjenja neće biti velik.
Druga je mogućnost da baterija stalno bude pod naponom (punjenjem) ali tada se koristi manji napon i struja punjenja pa kad batt dosegne napon punjača ona vuče samo struju samopražnjenja (gubitaka). Tada ne može doći do pražnjenja batt već je ona stalno pod istim nazivnim naponom.
Sad koristim drugu po redu batt za hpnc6120, nikad je ne skidam, a prva je radila sasvim OK 3g. Crkla (oslabila) je kad sam po ljutoj zimi (-7C) nešto programirao na terenu.

Što se tiče
Citiraj:
Na službenom forumu HP-a piše da ako je laptop stalno na punjaču onda bi bilo dobro izvaditi bateriju.
i ti bi takav stav imao da si proizvođač i riskiraš tužbu za požar izazvan tvornički neispravnim punjačima i/ili baterijama.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 01:09   #19
TomoP
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zelina
Postovi: 3
Meni je 90% vremena na punjaču i nikad ne vadim bateriju. Laptop je star 4-5 godina i baterija drži preko 2 sata.
TomoP je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 01:16   #20
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Ma kako je možeš čuvati na 40 % u laptopu?
Imam ThinkPad T60 i instaliran Lenovo Power Manager i to mogu podesiti ovdje.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 06:33   #21
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Uglavnom moja iskustva s baterijama su vrlo losa. Na tri HP_ova laptopa baterije su crkle brzo u manje od godinu dana, no to moze biti i do kvalitete baterije isporucene za odredjeno trziste (Hrvatska) ali i do mog postupanja s njima, naime vecinu vremena su na punjacu.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 08:17   #22
dajte
Registered User
Moj komp
 
dajte's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: zgb
Postovi: 10
Citiraj:
Autor tihomir Pregled postova
Ja nikad ne vadim.
dobra
__________________
Ja sam u formi, okruglo je forma
dajte je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 14:35   #23
Deckard2k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 15
Kojeg sam got meštra pitao svi su mi rekli da bateriju nije pametno držati u laptopu ako se radi na punjaču, osim kad se baterija puni pošto je prethodno bila prazna. Ima i logike pošto se baterija ionako s vremenom prazni radila ona ili ne, pa bi se u takvom slučaju bateriju non stop dopunjavalo. Zaključak je da je dopunjavanje baterije kad je ona praktično puna loše po bateriju. Evo neki dan sam kupio Lenovo laptop i u manualu piše da se baterija ne počne puniti odmah čim joj padne nivo napunjenosti zbog produljenja vijeka baterije. Onda valjda ima nečeg u svemu tome.
Deckard2k je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 15:51   #24
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Čini mi se da je ova tema već bila na forumu, i čini mi se da je od strane iskusnijih i renomiranijih forumaša bilo rečeno da se bateriju ne vadi van. I ja se toga držim.

Moj HP 6820s nakon 2.5 godine još iam original bateriju koja je izgubila možda 5% kapaciteta. Bateriju ne vadim van. Kao što je Pomo rekao, to je prijenosno računalo, i kao takvo ga koristim.

Mislim da općenito nije dobro koristiti laptop kao desktop, bila baterija vani ili nutra, prije će izgubiti kapacitet. Takav primjer imam na poslu sa službenim laptopom. A ako bih se našo u situaciji da koristim laptop sttalno na struji kao zamjenu za desktop, bateriju ne bih vadio.

Čini mi se da sam negdje pročitao da baterija ima i funkciju ispravljanja struje i prenaponske zaštite, tako da je po meni loše vaditi ju van.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 18:17   #25
Deckard2k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 15
Evo gledam po netu što se piše, i uglavnom se savjetuje vaditi bateriju ako se laptop dulje koristi na punjaču kako bi se spriječilo stalno dopunjavanje baterije. Uz to se savjetuje čuvanje baterije koja se ne koristi dulje vremena na nekih 40% napunjenosti s punjenjem barem jednom mjesečno kako se baterija nebi potpuno ispraznila.
Deckard2k je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 18:18   #26
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Funkciju ispravljanja struje nema. Može stabilizirati napajanje jer se ćelije ponašaju kao kondenzatori velikog kapaciteta. I to samo dok se puni.
Što se tiče prenaponske zaštite, nemoj biti presiguran. Prvo napon prekuri power chip na matičnoj, a bateriju to baš i ne dira, nažalost.

Inače laptop isključuje napajanje s baterije dok ga ne treba, ali što to nama vrijedi kad stoji puna, ne prazni se sve dok ju ne koristimo... Ima nešto u tome da bi bilo dobro imati ju napunjenu na 40% i čuvati ju negdje na hladnom i mračnom mjestu, ali ipak sam ja nju kupio a ne ona mene i lijen sam ju tražiti kad mi treba. Kad rikne, kupiš drugu. Zato su tu.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 19:21   #27
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Naravno da se baterije prazne same od sebe i naravno da ih većina laptopa stalno dopunjava. Uzevši u obzir broj ciklusa punjenja/pražnjenja logički se dođe do zaključka šta je bolje. Isto piše u svakom manualu.

Ova moja u Toshibi ima godinu i kusur dana i traje otprilike isto, sat i pol do dva.

Također, vidio sam brdo laptopa koji su ostali bez većine kapaciteta u prvih pol godine do godinu dana. Jasno da su svi redom konstanto visili na adapteru s baterijom unutra.

Ne kužim šta je tak teško bateriju izvući van, a ostaviti samo i jedino ako se nešto bitno vrti na laptopu? Ionak su većinu vremena praktički svi na adapteru...
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 19:28   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Do sada sam jedan notebook pretežno držao na punjaču, a bateriju koristio samo onda kad nisam imao utičnicu u blizini. Rezultat: baterija krepala nakon skoro godinu dana.

Reklamirao i dobio novu koju sam još više štedio nego staru i češće radio kalibraciju. Rezultat: krepala koji tjedan kasnije nego stara.

Kupio novu jer je garancija istekla i sad na punjaču koristim staru bateriju, za to vrijeme je nova vani, a kad nemam punjača, stavljam novu bateriju. Baš me zanima koliko će ovaj puta izdržati.

Drugi notebook se svakodnevno koristio najmanje sat-dva, a nekad i više na bateriji i stalno nadopunjavao. Rezultat: nakon dvije godine baterije i dalje radi, kapacitet pao na 75%. U međuvremenu je prodan, kupljen novi s kojim postupam na isti način pa ćemo vidjeti i to...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 20:01   #29
Deckard2k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 15
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Do sada sam jedan notebook pretežno držao na punjaču, a bateriju koristio samo onda kad nisam imao utičnicu u blizini. Rezultat: baterija krepala nakon skoro godinu dana.

Reklamirao i dobio novu koju sam još više štedio nego staru i češće radio kalibraciju. Rezultat: krepala koji tjedan kasnije nego stara.

Kupio novu jer je garancija istekla i sad na punjaču koristim staru bateriju, za to vrijeme je nova vani, a kad nemam punjača, stavljam novu bateriju. Baš me zanima koliko će ovaj puta izdržati.

Drugi notebook se svakodnevno koristio najmanje sat-dva, a nekad i više na bateriji i stalno nadopunjavao. Rezultat: nakon dvije godine baterije i dalje radi, kapacitet pao na 75%. U međuvremenu je prodan, kupljen novi s kojim postupam na isti način pa ćemo vidjeti i to...
Bilo bi interesantno znati o kojem se proizvođaču laptopa, odn. baterije radi
Deckard2k je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 20:04   #30
Deckard2k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 15
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Ima nešto u tome da bi bilo dobro imati ju napunjenu na 40% i čuvati ju negdje na hladnom i mračnom mjestu, ali ipak sam ja nju kupio a ne ona mene i lijen sam ju tražiti kad mi treba. Kad rikne, kupiš drugu. Zato su tu.
Jedini problem u svemu tome je što su bezobrazno skupe. BTW čitao sam negdje na netu da se baš trebaju čuvati na toplom i suhom mjestu. Ima i logike s obzirom da se brže prazne kad je hladnije.
Deckard2k je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na